כתבי "הארץ"

מבצע "צוק איתן" נכנס אתמול (חמישי) ליומו השלישי. אתמול נורו יותר ממאה רקטות לעבר הדרום והמרכז. חיל האוויר תקף מתחילת המבצע כ-860 מטרות ברחבי הרצועה, בהן נהרגו מעל ל-90 פלסטינים. במקביל נחתו מתחילת המבצע כ-350 רקטות בשטחי ישראל, כיפת ברזל יירטה כ-70 מהן. רקטות נורו לראשונה אל עבר מצפה רמון ואתמול נורו רקטות גם לכיוון חוף הכרמל, דימונה וירוחם.

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מהקסאם הראשון על שדרות ועד היום ■ מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהן ■ רצועת עזה - הנה הגענו לצומת הכניסה | עמוס הראל ■ התקיפות מסיביות מבעמוד ענן, מספר ההרוגים מאמיר | עמוס הראל  ■ 1.7 מיליון עזתים חשים כמטרה של צה"ל | עמירה הס ■ עבאס: ישראל במלחמה כוללת על העם הפלסטיני | ג'קי חוריתחקיר הרג האזרחים בבית המשפחה בעזה: לא ניתן היה להסיט את הטיל | גילי כהן ישראל וחמאס מחכות למוצא פיו של א-סיסי | צבי בראל דרוש מתווך | ברק רביד מבקשי המקלט מבולבלים באזעקות | ירדן סקופ

08:15: רקטה התפוצצה בתחנת דלק באשדוד, גבר כבן 50 נפצע קשה ושני בני אדם נפצעו קל. פרצה שריפה במקום. בנוסף, שתי רקטות יורטו מעל שדות נגב, שלוש התפוצצו בשטח פתוח בשער הנגב ושתיים באשכול. קודם לכן נשמעו אזעקות ברחבי השפלה - בנס ציונה וראשון לציון וכן באזור אשקלון, נתיבות, קרית מלאכי וחוף אשקלון. אחד החיילים שנפצע אתמול מרסיסי פצצת מרגמה, ופונה במסוק מאזור חבל לכיש סובל מפגיעה רב מערכתית קשה, מונשם ומורדם ביחידה לטיפול נמרץ כללי. הוא נותח במהלך הלילה. הפצוע השני במצב קל ומאושפז במחלקה האורטופדית (שירלי סיידלר).

07:27: הירי לעבר אצבע הגליל בוצע מגזרת העיירה אלמארי שבנפת חצביה בלבנון - כך דיווח הצבא בלבנון, שהכריז על כוננות עם כוחות יוניפי"ל ופתח בסריקות באזור. ההערכה היא כי ארגון ג'יהאד עולמי או ארגון פלסטיני הם האחראים לירי, ולא חיזבאללה. צה"ל השיב בירי ארטילרי לעבר האזור בלבנון ממנו בוצע הירי לאצבע הגליל( ג'קי חורי, אלי אשכנזי וגילי כהן)

06:50: הירי על הצפון: זוהתה נפילה בשטח פתוח ליד יישוב באצבע הגליל (גילי כהן ואלי אשכנזי). 

06:45: לפחות שישה פלסטינים נהרגו הלילה בתקיפות צה"ל ברצועה, כך לפי דיווחים פלסטיניים. לפי הדיווח חיל האוויר תקף בית ברפיח של ארבע קומות ברפיח בדרום הרצועה. מדיווחים ראשונים עולה כי חמישה בני משפחת גנאם נהרגו ואחרים נפצו, חלקם במצב קשה. הבניין, ובו מתגוררים כ-30 בני אדם, התמוטט לחלוטין ולכן ההערכה היא כי מספר ההרוגים והנפגעים יעלה. פלסטיני נוסף נהרג במרכז הרצועה, ככל הנראה מדובר ברופא.

כוחות משטרה ליד מלון הנסיכה באילת, אתמולצילום: דוברות המשטרה

בכיר חמאס, מחמוד א-זהאר, התראיין הלילה טלפונית לערוץ אל-אקצא של החמאס ואמר כי מדובר במלחמה שונה מקודמותיה, שישראל כפתה על הפלסטינים, והיא לא תיפסק אלא בתנאי החמאס. "אנחנו צריכים לשים קץ לפשעים של הכיבוש, גם אם המערכה הזו תימשך חודשים". א-זהאר הוסיף כי המעצר של משוחררי שליט הוא חציה של קו אדום, והמערכה תימשך עד שסוגיה זו תבוא על פתרונה (ג'קי חורי). 

06:34: תושבים באזור מטולה דיווחו כי שמעו קול נפץ. בצה"ל בודקים האם יש נפילות באזור. עד כה לא דווח על נפגעים או על נזק שנגרם (גילי כהן ואלי אשכנזי). 

06:17: אזעקה נשמעה בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. צה"ל תקף במהלך הלילה 50 יעדים ברצועת עזה (גילי כהן). 

04:33: מתה אשה בת 70 שהתמוטטה לאחר שלקתה בלבה בדרכה למקלט בביתה בחיפה (אלי אשכנזי)  

03:29: אזעקה נשמעה בצפון הארץ - בחדרה, חוף הכרמל, אזור זיכרון יעקב וחיפה. הזרוע הצבאית של חמאס נטלה אחריות על הירי לעבר הצפון, ואמרה כי שיגרה טיל מסוג R-160 לעבר חיפה, כך לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". 

02:02: אזעקה נשמעה במועצה האזורית שער הנגב, ביישובים כפר עזה וסעד. 

01:20: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אשקלון (גילי כהן). 

נפילת רקטה באזור אדומיםצילום: משטרת ישראל

01:04: מצה"ל נמסר כי הוסר החשש לאירוע חדירה באילת (גילי כהן ורויטל לוי-שטיין).

01:03: נשיא ארה"ב אובמה שוחח בטלפון עם ראש הממשלה נתניהו ואמר כי ארה"ב מוכנה לתווך בין ישראל לפלסטינים. לפי הודעת הבית הלבן, אובמה הציע לשוב להסכם הפסקת האש שהושג בנובמבר 2012, עם תום מבצע "עמוד ענן". כמו כן, הוא הביע את תמיכתו בניסיונה של ישראל להגן על עצמה מול ירי הרקטות המתמשך מהרצועה, אך קרא לשני הצדדים להימנע מפגיעה באזרחים ולהשיב את השקט. בנוגע לאיראן, אובמה אמר כי הסכם עם טהראן חייב להבטיח כי תכנית הגרעין האיראנית נועדה למטרות שלום. 

00:37: מנהלי מלון הנסיכה והמלונות הדרומיים קיבלו הוראה לא לאפשר יציאה מהמלון, ולהגביר את האבטחה בשטחם. כל רצועת החוף פונתה מאזרחים, ונחסמה התנועה בציר הדרומי ממלון מרידיאן לכיוון טאבה (רויטל לוי-שטיין). 

00:15: חשש לניסיון חדירה של כלי שיט מהים לכיוון חופי אילתמעט לפני חצות (חמישי) זיהו ספינות חיל הים מול מלון הנסיכה באילת, במרחק של כמה מאות מטרים ספורים מהחוף, ניסיון חדירה של כלי שיט מהים לכיוון החוף. כוחות הביטחון ירו יריות אזהרה ופצצות תאורה רבות. אל המקום הגיעו ספינות משטרה וסירות גומי מבסיס חיל הים באילת, מעבר לספינות הדבור שנמצאות במקום באופן קבוע. כביש 90, שמוביל למסוף טאבה, נסגר לתנועה (רויטל לוי-שטיין).

10.07.14

דיזנגוף סנטר, הבוקרצילום: רויטרס

23:49: סיכום צה"ל: חיל האוויר תקף היום כ-220 מטרות ברצועה. מתחילת המבצע נהרגו בעזה 86 בני אדם (גילי כהן). 

23:12: דובר הזרוע הצבאית של הגי'האד האיסלאמי, אבו-אחמד אמר כי "מה שמתרחש כעת הוא מלחמת עצבים". לדבריו, "הפלגים בעזה לא מתכוונים להיכנע אלא להמשיך בלחימה. נתניהו מדבר, אבל אנחנו לא מתרשמים מדבריו. אנחנו לא נחפזים. אנו פועלים בשקט ובנחת, על פי הטקטיקה שקבענו לעצמנו. אני לא מגלה פה סודות - אנחנו נסלים את התגובות אם ישראל תסלים את התוקפנות. נחריף הן באמצעות ירי הרקטות והן באמצעים אחרים". 

אבו-אחמד הוסיף ואמר כי "הפלגים ירו עד כה 300 רקטות, אבל יש לנו עוד הרבה. קיים תיאום מוחלט בין הזרועות הצבאיות, החלפת דעות וטקטיקה משותפת. הכדור נמצא כעת במגרש של ישראל. לא נסכים לפחות מאשר הפסקת כל התוקפנות הישראלית בעזה והסרה מוחלטת של המצור מעל הרצועה" (ג'קי חורי).

2:40: ארבע נורו לעבר המועצה האזורית שער הנגב, כולן נפלו בשטחים פתוחים. לא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

22:39: נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, הביע את צערו "לנוכח מותם של אזרחים פלסטינים במבצע הצבאי בעזה". הולנד הוסיף ואמר כי על ההסלמה להיפסק. 

פגיעה במוצב המשטרה הימית של חמאס ברצועה, אתמולצילום: אי–פי

21:26: בדקות האחרונות התקבלו דיווחים סותרים על נפגעים באשדוד. ככל הנראה, באירוע לא היו נפגעים בגוף, אולם התקבלו דיווחים על נפגעי חרדה (שירלי סיידלר). 

21:00: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב בסיום ישיבת הקבינט: "עד כה המערכה מתקדמת כמתוכנן, אבל מצפים לנו עוד שלבים בהמשך". לדבריו, "אם יש פגיעה בחפים מפשע זה משום שחמאס מסתתר בזדון מאחורי אזרחים פלסטינים".

נתניהו הוסיף וקרא לאזרחי ישראל "להמשיך להפגין את החוסן האזרחי שאתם מפגינים בימים הללו ובשעות הללו".

20:52: מטח רקטות שוגר לכיוון יבנה ואשדוד, שמונה מהן יורטו. ארבעה כלי רכב עלו באש באחד מרובעי העיר בעקבות נפילה. פצוע חולץ במצב אנוש מאחד מכלי הרכב, הוא מקבל טיפול רפואי בשטחץ כוחות משטרה גדולים הוזעקו לזירת האירוע (שירלי סיידלר, גילי כהן ועידו אפרתי).

רקטה נוספת פגעה בבית דו-קומתי בעיר. כמה אנשים לקו בחרדה ונזק רב נגרם. מפקד מרחב לכיש, נצ"מ כזרי, אמר: "תופעת ההתקהלות בזירות הנפילה של סקרנים מסוכנת ביותר ופוגעת ביכולת של כוחות הביטחון לטפל בצורה מיטבית בזירות, אנחנו חוזרים ומבקשים לא להתגודד סביב זירות נפילה, להישאר בבתים או באזורים מוגנים" (שירלי סיידלר). 

20:44: דוברת משרד החוץ של ארה"ב, ג'ן סאקי, אמרה בתדרוך היומי לכתבים כי "אף אחד לא רוצה לראות פלישה ישראלית קרקעית לעזה ולכן חשוב לבצע צעדים כדי להפחית את ההסלמה" (ברק רביד).

20:38: בפעולה משותפת, תקפו צה"ל והשב"כ פעיל חמאס המעורב בירי רקטות לעבר ישראל. הפעיל נפגע כשרכב על אופנוע באזור מחנה הפליטים בריג', במרכז הרצועה (גילי כהן).

20:36: אזעקות נשמעו באזור אשדוד ובמועצה האזורית שפיר. 

שרידי יירוט בגוש גוש דן, הבוקרצילום: איתי מאירסון

20:25: שני חיילים נפצעו בינוני וקל מרסיסי פצצת מרגמה במועצה האזורית אשכול. הם פונו במסוק לבית החולים סורוקה. סגן מנהל בית החולים, פרופ' יוחנן פייזר, אמר כי החייל שנפצע בינוני יועבר לחדר הניתוח. לדבריו, לא נשקפת סכנה לחייו (שירלי סיידלר וחיים לוינסון). 

19:42: רקטות נורו לעבר גוש דן. אחת מהן יורטה, אחרת נפלה בשטח פתוח (גילי כהן).

19:35: דוברות מד"א דיווחה על כמה נפגעי חרדה בנחיתת רקטה סמוך לאולם ספורט בבאר שבע. רקטה נוספת פגעה בבית בעיר ואחרת בשטח פתוח סמוך לעיר. ארבעה בני משפחה ששהו בממ"ד לקו בחרדה. צוותי כיבוי פועלים בשלוש אזורים בעיר לכיבוי שריפת קוצים שפרצו בעקבות מטח הרקטות. (גילי כהן ושירלי סיידלר).

19:33: מתחילת מבצע "צוק איתן" נפלו 351 רקטות ופצצות מרגמה בשטח ישראל, נרשמו 87 יירוטים מוצלחים של כיפת ברזל ו-862 תקיפות של צה"ל ברחבי רצועת עזה (גילי כהן).

19:27: ששה מטחי רקטות נורו לאזור באר שבע ומצפה רמון. 11 רקטות יורטו, 12 נפלו בשטחים פתוחים (שירלי סיידלר). 

19:14: מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, אמר לפני זמן קצר: "אנו ערוכים להרחבת הפעולה לממדים נוספים. אני בטוח שבימים הקרובים נביא ביטחון ושקט. אנו מכינים את כל היכולות שלנו ונפעל בהתאם לצורך. יש מספיק מטרות ואני בטוח שחמאס יודע זאת. יש לנו מספיק יעדים לתקוף".

תורג'מן הוסיף ואמר: "לאויב רקטות ארוכות טווח נוספות. אנו רואים את חמאס מסתתר מפני התקיפות שלנו ואנחנו רודפים אותו ותוקפים אותו במקומות המסתור. זה יימשך עוד ימים והנזק יפתיע את חמאס" (גילי כהן).

19:06: ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני הסתיימה אחרי שבע שעות (ברק רביד).

שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור אמר אחרי ישיבת מועצת הביטחון: "אנחנו לא מעוניינים בהפסקת אש. אנחנו רוצים לפרק את תשתית הרקטות של חמאס בעזה" (ברק רביד).

מכונית שנפגעה משרידי יירוט בגוש דן, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

18:59: מטח רקטות נורה לעבר יישובי חוף אשקלון. שתי רקטות יורטו, שתיים נוספות נפלו בשטחים פתוחים, אחת מהן בתוך יישוב. לא נגרם נזק (שירלי סיידלר). 

18:52: כתב בי-בי-סי מרטין בוב שהתרחץ בים באזור זיקים עורר חשד לחדירה נוספת של מחבלים באזור. כוחות צה"ל ומשטרה הוזעקו למקום והצירים בסביבה נסגרו (שירלי סיידלר).

18:46: גבר כבן 70 נפגע קשה בכפר אדומים, לאחר שנפל במהלך המנוסה למרחב המוגן. הוא פונה לבית החולים הדסה עין כרם כשהוא מורדם ומונשם (חיים לוינסון).

18:44: רקטה פגעה בשטח פתוח בגוש דן (גילי כהן).

18:26: שרידי אחת מהרקטות שיורטו לפני כמה דקות באזור ירושלים פגעו בגג בית באזור מטה יהודה. כמה אנשים לקו בחרדה (ניר חסון).

בחינת בגרות במקלט במועצה האזורית מרחבים, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

18:22: הזרוע הצבאית של חמאס לקחה אחריות על ירי הרקטות לכיוון ירושלים. זמן קצר לאחר מכן לקחה אחריות לירי גם הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי לירי שתיים מן הרקטות (ג'קי חורי).

18:04: ארבע רקטות שוגרו לאזור ירושלים, שתיים מהן יורטו בהצלחה, שתיים נפלו בשטחים פתוחים. מתוך אלה, אחת מהן פגעה בשטחי הרשות הפלסטינית. מוקדם יותר יורטה רקטה מעל אקשלון (גילי כהן).

18:00: הסתיים הדיון במועצת הביטחון של האו"ם בעניין מבצע "צוק איתן". מזכ"ל האו"ם באן קי-מון אמר בדיון כי הוא חושש מפגיעה באזרחים בעזה כתוצאה מפעילת צה"ל באזור. "צריך לפעול לחידוש הרגיעה, אך גם ליצור אופק מדיני ולחדש את המו"מ", אמר באן. לדבריו, "תושבי עזה לכודים בין ההתנהגות חסרת האחריות של חמאס להתקפות של ישראל".

שגריר פלסטין באו"ם, ריאד מנסור, קרא לעצור את "הטבח וההתקפה נגד האזרחים הפלסטינים בעזה". מנסור הוסיף ואמר: "ישראל טוענת שהיא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ושצבאה הוא המוסרי בעולם, אך היא תוקפת אזרחים פלסטינים חפים מפשע".

בתגובה לכך פנה שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, לבאן ואמר: "אדוני מזכ"ל האו"ם, בזמן שדיברת כאן שוגרו חמישה טילים מעזה לישראל ואחד נחת על בית".
לאחר מכן השמיע פרושאור אזעקה ואמר כי לאזרח בדרום ישראל יש 15 שניות להגיע למקלט. לידיעה המלאה לחצו כאן. (ברק רביד).

מבנה שהופצץ בעזה, הבוקרצילום: רויטרס

17:56: אזעקה נשמעה באזור ירושלים, בית שמש, אשדוד ובמועצה האזורית מטה יהודה. כמה דקות לפני כן נשמעה אזעקה במועצה האזורית שער הנגב.

17:28: רקטה פגעה פגיעה ישירה בבית במועצה האזורית שער הנגב. לא דווח על נפגעים (שירלי סיידלר).

17:22: תשע רקטות התפוצצו באזור המועצה האזורית אשכול, לפחות שתיים מהן בתחומי יישובים. נגרם נזק לכביש (שירלי סיידלר).

17:20: בהודעה רשמית מטעם חמאס מסר הארגון כי שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, שותף לרצח ילדים פלסטינים. "הצהרתו של קרי בעניין זכותה של ישראל להגן על עצמה מהווה כיסוי לישראל ומאפשר לה להמשיך את פשיעה ותוקפנותה נגד העם הפלסטיני", נאמר בהודעה (ג'קי חורי).

17:15: הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) שוחח היום עם ראש ממשלת טורקיה, רג'יפ טאיפ ארדואן. לדברי גורם פלסטיני בכיר, עבאס נמצא במגעים עם גורמים רבים, בהם הנהגת חמאס, במטרה להפסיק את הלחימה בהקדם האפשרי. עבאס וארדואן הסכימו להמשיך במגעים (ג'קי חורי).

17:10: צה"ל מדווח כי חיסל מהאוויר שני פעילי חמאס בצפון הרצועה. לפי הצבא ההרוגים היו חלק ממערך הירי של חמאס (גילי כהן).

16:58: אזעקה נוספת נשמעה במועצה האזורית שער הנגב. 

16:54: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות אשכול ושער הנגב.

מכונית שהופצצה בעזה, הבוקרצילום: רויטרס

16:49: אזעקה נשמעה במועצה האזורית שער הנגב. 

ארבע רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור המועצה האזורית שער הנגב, שתיים נפלו בשדות נגב (שירלי סיידלר).

16:46: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון.

16:40: אזעקה נוספת נשמעה במועצה האזורית שער הנגב. 

16:31: אזעקה נשמעה במועצה האזורית שער הנגב.

16:27: מערכת הביטחון חוזרת בה ומדגישה כי ראש מערך הרקטות של חמאס לא נפגע בניסיון החיסול בעזה. ככל הנראה מדובר בטעות בזיהוי (גילי כהן) 

16:20: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון

תדרי הגל השקט של פיקוד העורף

16:05: רקטה נפלה במוסד חינוכי בשער הנגב. כמה בני אדם לקו בחרדה ונזק נגרם לכלי רכב. אזעקה נשמעה באשקלון ובמועצות האזוריות חוף אשקלון ושדות נגב (שירלי סיידלר).

16:01: מתחילת הבוקר נרשמו 84 נפילות בשטחי ישראל, כיפת ברזל יירטה לפחות 12 רקטות.

מועצת הביטחון של האו"ם תדון הערב  בלחימה בין ישראל לחמאס ברצועת עזה. דיפלומטים ישראלים ציינו כי ישראל וארצות הברית פועלות כדי למנוע פרסום הודעת גינוי מטעם מועצת הביטחון לפעולת צה"ל בעזה, על רקע הדיווחים על פגיעה באזרחים פלסטינים חפים מפשע. 

אתמול נפגשו שגרירי מדינות ערב והמדינות המוסלמיות במטה האו"ם בניו יורק עם שגריר רואנדה שמשמש כנשיא התורן של מועצת הביטחון. השגרירים הערבים ביקשו לכנס דיון חירום בהסלמה ברצועת עזה. אחרי מגעים דיפלומטיים הוחלט לקיים דיון שחלקו יהיה פתוח והחלק השני יהיה סגור. 

בתחילת הישיבה צפוי מזכ"ל האו"ם באן קי-מון לסקור בפני מועצת הביטחון את המצב ברצועת עזה ולעדכן על מגעיו עם הצדדים השונים. באן שוחח אתמול בטלפון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. אחרי דבריו של באן צפויים שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור והשגריר הפלסטיני ריאד מנסור לשאת דברים (ברק רביד וגילי כהן).

15:46: רקטה התפוצצה בשטח פתוח בשדות נגב, אין נפגעים ולא נגרם נזק. כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר שדרות. קודם לכן נשמעו אזעקות בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב.

15:34: אזעקה נשמעה באשקלון ובמועצה האזורית שדות נגב.

15:12: אזעקה נשמעה בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב.

15:06: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

לפני נתוני צה"ל, מתחילת המבצע הותקפו כ-800 מטרות ברחבי רצועת עזה.  

בצבא אמרו כי משעות הבוקר הותקפו כ-60 יעדים ברחבי הרצועה. חלק מהתקיפות בוצעו על ידי ספינות חיל הים, שהפציצו מהחוף מחסני אממעי לחימה ומוצבים של החמאס. עוד תקף צה"ל מהאוויר מנהרות, משגרים, בתים של בכירים בארגון ומוצבים צבאיים.

בצה"ל מציינים שהותקפו גם בתיהם של חמישה מפקדים בחמאס, ביניהם עובל ג'נדייה, פעיל חמאס באזור סג'עיה; עראפת אבו עבדאללה, איש הג'יהאד האיסלאמי שפיקד על ירי רקטות במהלך מבצע "צוק איתן"; מהדי כוארע מחאן יונס; ניסים אבו-עג'ינה מאזור בית להיא, שעל פי הצבא אחראי לחפירת המנהרות של חמאס; ושאדי רג'ב, אף הוא פעיל חמאס מבית להיא שאחראי על ירי רקטות (גילי כהן).

15:02: גם בצד הפלסטיני לא מדברים על רגיעה בשלב זה ודוברי הארגונים השונים ברצועה מבטיחים להמשיך במאבק עד הסוף. במקביל גורמים מצריים בכירים אמרו בשיחה עם "הארץ" כי המגעים להשגת רגיעה לא הבשילו וכי המצרים ניסו להשיג פשרה או רגיעה עוד בשבוע שעבר, לפני תחילת המבצע, אולם מאמצים אלו כשלו. לפי אותם גורמים למרות הרף הגבוה שהציב אמש ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, המצרים פועלים להשגת הסכם הדומה לזה שהושג בתום מבצע "עמוד ענן".

בעזה מדווחים על הרס רב שנגרם לבתים, תשתיות ומבנים ציבוריים ואומרים כי הדבר מסביר את המספר הגדול של אזרחים, בעיקר נשים וילדים, שנפגעו מההפצצות. פעיל חמאס אמר ל"הארץ" כי "הטענה לפגיעה בתשתיות הארגון על ידי הפגזת בניינים ומשרדים מגוחכת, כי ביומיים האחרונים היינו עדים לפגיעה בבניינים שבהם היו רק משפחות ואזרחים". לפי מקורות פלסטינים, בשני אירועים שהיו לפנות בוקר נהרגו 17 בני אדם בשתי תקיפות על בית קפה בחאן יונס ובית משפחה (ג'קי חורי).

14:44: בצה"ל אומרים כי פגעו בראש מערך הרקטות של חמאס, איימאן סיאם. מצבו לא ברור. מוקדם יותר דווח כי סיאם נהרג. גדודי אל-קסאם מכחישים את ההתנקשות בסיאם, והזהירו כלי תקשורת פלסטינים מלאמץ דיווחים בתקשורת הישראלית.

כיפת ברזל יירטה שתי רקטות שנורו לעבר אשדוד (שירלי סיידלר).

14:39: חשד לניסיון הברחת מטען נפץ מהרשות הפלסטינית כדי לבצע פיגוע בישראל: בודקים ביטחוניים של רשות המעברים במשרד הביטחון עצרו לפני זמן קצר, בכביש 5 פלסטיני עם מטען חבלה, שהיה על פי החשד בדרכו לבצע פיגוע בעורף ישראל.

האיש עורר את חשדם של הבודקים הביטחוניים ובבדיקה ראשונית הבחין אחד הבודקים בין רגליו של הנהג בשקית, שבתוכה בלון גז מחובר לחוטי חשמל. חבלנים שהוזעקו למקום סגרו את המעבר לתנועה והם פועלים את תכולת השקית כדי לוודא האם מדובר במטען. בתחקור ראשוני טען הנהג כי היה בדרכו לבצע פיגוע.

14:35: אזעקה באשדוד, המועצה האזורית חוף אשקלון ובאזור התעשייה באשקלון.

14:26: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

14:23: איימאן סיאם, ראש מערך הרקטות של חמאס, חוסל לפני זמן קצר בצפון הרצועה. סיאם הוא הפעיל הבכיר ביותר שחוסל עד כה במבצע. סיאם נפצע בתקיפת חיל האוויר במבצע "עופרת יצוקה" לאחר שהותקף המבנה בו שהה. במערכת הביטחון מגדירים אותו כאחד מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, ראש המערך הרקטי ומפקד כוחות הארטילריה של הארגון ברצועת עזה.

לפי נתונים שהציג היום משרד הבריאות הפלסטיני, מיומו הראשון של המבצע נהרגו 81 בני אדם ברצועה, מתוכם 22 ילדים, 15 נשים ו-12 קשישים. 537 נוספים נפצעו (עמוס הראל).

14:14: אזעקה נשמעה בבאר שבע ובמועצה האזורית אשכול.

13:59: משרד החינוך הודיע כי אם יימצא שעלו קשיים בעת הבחינות במועד ב' במתמטיקה באזורים המצויים בסיכון יינתנו המענים הנדרשים ובלבד שהתלמידים לא ייפגעו. מוקדם יותר קטעה אזעקה את הבחינות שנערכו באשדוד, אשקלון, חוף אשקלון, אופקים, שדרות ובאר שבע.

מצרים פתחה היום חלקית את מעבר רפיח כדי לאפשר העברת פצועים מרצועת עזה לשטחה; כך דיווח אתר העיתון "אל אהראם", שציטט מהודעת השגרירות הפלסטינית בקהיר. לפי הדיווח, הרשויות במצרים החליטו לפתוח את המעבר "באופן חריג" כדי לאפשר העברת נפגעים לבתי חולים במצרים.

13:39: אזעקה נשמעה בבאר שבע ובמועצה האזורית מרחבים, רקטות גראד נחתו באשקלון ובבאר שבע, לא דווח על נפגעים או נזק. בצה"ל מדווחים על שמונה יירוטים מוצלחים של כיפת ברזל במטח הרקטות האחרון על השפלה, ויירוט נוסף בבאר שבע. (שירלי סיידלר וגילי כהן)

13:29: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר במהלך פגישה עם חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת היום בבוקר בקריה בתל אביב כי הפסקת אש מול חמאס אינה עומדת על הפרק.

ח"כים שנכחו בישיבה ציינו כי נתניהו נשאל כמה פעמים האם יש יעדים מדיניים למבצע והאם הוא בקשר עם המצרים או עם מדינות אחרות בעולם כדי להביא להפסקת אש באמצעים דיפלומטיים. "אני לא מדבר עם אף אחד עכשיו על הפסקת אש", אמר נתניהו בישיבה שנמשכה מעט יותר משעה. "זה בכלל לא על הפרק".

נתניהו ציין בפני הח"כים שבכל שיחותיו עם מנהיגים זרים בעולם ביממה האחרונה הוא זכה להבנה ותמיכה. "נשיא צרפת פרנסואה הולנד אמר לי שאני צודק והוא אפילו פרסם אחר כך הודעת גינוי לירי הרקטות", אמר נתניהו.

 יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ זאב אלקין הציע בישיבה לנקוט צעדים חריפים יותר בעזה, כולל ניתוק אספקת המים והחשמל מישראל לרצועה. נתניהו אמר בתגובה כי "היועצים המשפטיים לא מאפשרים זאת".

נתניהו הוסיף כי הורה להגביר את ההפצצות ברצועת עזה אך ציין כי ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה את מה שמדינות אחרות בעולם מרשות לעצמן במהלך מלחמה. "אנחנו לא יכולים לעשות מה שהרוסים עשו בצ'צ'ניה", אמר (ברק רביד).

13:12: אזעקות נוספות ביישובים במועצה האזורית חוף אשקלון. כיפת ברזל יירטה לפחות רקטה אחת שנורתה לכיוון אשדוד (שירלי סיידלר).

13:02: אזעקות נשמעו גם בלוד, גדרה, בן שמן, באר יעקב, צריפין, רמלה, קרית עקרון, מזכרת בתיה ויישובים נוספים בשפלה.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר כי "חמאס יוסיף ויספוג מכות קשות מאוד גם בימים הקרובים, בכל העוצמה וההיקף וככל שיידרש".

בהערכת מצב שקיים עם נציגי צה"ל אמר שר הביטחון כי "הישגי צה"ל עד עתה הם משמעותיים מאוד. אנו ממשיכים באופן שיטתי בהתקפה על חמאס וארגוני הטרור ופוגעים בהם ובנכסיהם באופן קשה מאוד. נמשיך בכך עד שיבינו שההסלמה אינה כדאית ושאיננו סובלים ירי לעבר יישובינו ואזרחינו. החמאס סופג נזקים כבדים מאוד, והוא יוסיף ויספוג מכות קשות מאוד גם בימים הקרובים, בכל העוצמה וההיקף וככל שיידרש, עד אשר ישוב השקט ליישובי הדרום" (גילי כהן).

12:55: אזעקות נשמעו באשקלון, המועצה האזורית חוף אשקלון, המועצה האזורית יואב, גדרה ונס ציונה.

שלושה בני אדם נהרגו בתקיפת צה"ל ושב"כ. השלושה נסעו במכונית בבבית להיא שבצפון הרצועה בעת האירוע. משרד הבריאות הפלסטיני אישר כי שלוש גופות לא מזוהות הועברו לבית חולים מקומי. בכל עולה מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת המבצע לכ-80. (גילי כהן וג'קי חורי)

12:43: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה באזור המועצה האזורית שדות נגב. קודם לכן נשמעה אזעקות ביישובים במועצה וכן בשער הנגב (שירלי סיידלר).

על פי דיווח פלסטיני, צה"ל הפציץ את ביתו של בכיר חמאס יחיא אסנואר (ג'קי חורי)

12:27: שריפה פרצה במועצה האזורית מרחבים בעקבות נפילת רקטה. ראש המועצה האזורית, שי חג'ג', מתח ביקורת על ההחלטה לקיים בחינות בגרות במקלטים. "החלטת משרד החינוך לקיים את הבגרות במתמטיקה היום, תחת ירי רקטות, היא החלטה לא נבונה ואנו דורשים לאפשר לתלמידים בחינה חוזרת", אמר. מכללת ספיר הודיעה כי לא יתקיימו לימודים בשטחה גם בשבוע הבא. (שירלי סיידלר).

11:59: אזעקה נשמעה באופקים ובמועצה האזורית מרחבים.

משרד הפנים בעזה מסר כי חיל האוויר הפציץ את צדו הפלסטיני של מעבר ארז. בצה"ל
בצה"ל אישרו כי אכן היתה פגיעה סמוך למעבר השייך לחמאס, וממוקם עמוק יותר בשטחי הרצועה ביחס למעבר השייך לרשות, אולם לא נגרם נזק משמעותי במקום והתנועה במעבר לא הופסקה (ג'קי חורי וגילי כהן).

11:40: שתי רקטות נורו לכיוון תל אביב ונחתו בשטחים פתוחים. אין נפגעים ולא נגרם נזק. הושגה שליטה על השריפה שפרצה במועצה האזורית שער הנגב (שירלי סיידלר וגילי כהן).

11:23: אזעקה נשמעת בתל אביב, מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה מעל שדרות. במועצה האזורית שער הנגב פרצה שריפה בעקבות נחיתת רקטה (שירלי סיידלר).

11:19: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות אשכול ושער הנגב. הקבינט צפוי להתכנס בצהריים ולדון בהסלמה בדרום.

על פי דיווח באל-ג'זירה, קטאר תעניק סיוע של חמישה מיליון דולר לבתי החולים ברצועה (ברק רביד).

10:52: אזעקה נשמעה בחצרים.

ילד בן חמש, עבדאללה אבו גזאל, נהרג הבוקר בהפגזת חיל האוויר באזור בית להיא בצפון הרצועה. אבו גזאל הוא ההרוג ה-77 מאז החל המבצע (ג'ק חורי).

10:22: רקטה נפלה בחצר בית בנתיבות, אשה לקתה בחרדה. אל אזור מצפה רמון נורו שלוש רקטות, אין נפגעים ולא נגרם נזק. גדודי עז א-דין אל-קסאם נטלו אחריות על הירי, ולדבריהם, הם ניסו לפגוע בבסיס צבאי באזור.
במועצה האזורית רמת הנגב נפתח מוקד חירום שמספרו 08-6564111 (שירלי סיידלר וג'קי חורי).

10:18: אזעקה נשמעה במועצה האזורית שער הנגב.

10:07: גורם צבאי מוסר כי כלי טיס של חיל האוויר ביצע ירי לעבר שני פעילי חמאס, שלפי הצבא מעורבים בירי רקטות מאזור ג׳בליה, בצפון הרצועה, ממנה נהרג אחד מהם. בינתיים, הג'יהאד האסלאמי אישר כי שלושה מאנשיו חוסלו הבוקר כשנסעו  במכונית במרכז העיר עזה. השלושה הם ויסאם קנדיל, עאמר אלפיומי ובהא אבו-אליל, פעילי הזרוע הצבאית בארגון (גילי כהן וג'קי חורי).

10:01: לראשונה, אזעקה נשמעה במצפה רמון ובמועצה האזורית רמת נגב. אזעקות נשמעו גם בדימונה וירוחם. שתי רקטות נפלו בשטחי המועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר).

09:43: אזעקה במועצה האזורית אשכול. שריפה פרצה כתוצאה מנפילת רקטה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב, כוחות הכיבוי בדרכם למקום (שירלי סיידלר).

09:25: אזעקות נשמעו במועצה האזורית שדות נגב ובני שמעון. בעזה, דיווח על חיסול נוסף של פעיל טרור בצפון הרצועה. דובר משרד הבריאות הפלסטיני בעזה, ד"ר אשרף אלקודרה, אמר כי עלה ל-75 מניין ההרוגים ברצועת עזה (גילי כהן וג'קי חורי). 

08:58: אזעקות נשמעו במועצה האזורית שדות נגב, נתיבות והסביבה.

08:35: אזעקה נשמעה במועצה האזורית שדות נגב. שלושה בני אדם נפצעו קל בתאונת דרכים במחלף גהה, לאחר שאוטובוס בלם בעת אזעקה.

08:10: מערכת כיפת ברזל יירטה לפחות רקטה אחת שנורתה לכיוון גוש דן (גילי כהן).

08:01: אזעקה נשמעה בגוש דן ואחריה כמה קולות נפץ.

07:29: דיווח ראשוני: צה"ל ביצע הבוקר, בפעולה משותפת עם כוחות שב"כ, התנקשות בחייהם של שלושה פעילי ג'יהאד איסלאמי בעיר עזה. השלושה, שעל פי השב"כ היו מעורבים בייצור רקטות, ככל הנראה נהרגו בניסיון ההתנקשות. אזעקה נשמעה במועצות האזוריות אשכול, שדות נגב, שער הנגב ומרחבים. כיפת ברזל ביצעה שני יירוטים, באזור נתיבות. רקטה התפוצצה מחוץ ליישוב במועצה האזורית שדות נגב, ללא נפגעים. (גילי כהן ושירלי סיידלר)

07:10: חיל האוויר תקף במהלך שעות הבוקר 54 יעדים נוספים ברצועה. אזעקת צבע אדום נשמעה ביישובי עוטף עזה.

06:40: בצה"ל מעריכים כי ייתכן והחשד לחדירה אמש בזיקים הוא אירוע שווא. קצין בכיר אמר כי ייתכן שערנות של אנשים היא שדרכה את המערכת כאירוע שווא, כנראה בעקבות זיהוי. הקצין הוסיף כי הכוחות עוד סורקים הבוקר באזור". (גילי כהן)

06:35: הפלסטינים מדווחים כי עלה ל-69 מניין ההרוגים בתקיפות חיל האוויר ברצועת עזה מאז תחילת מבצע "צוק איתן", מתוכם שבעה בני משפחה אחת, משפחת אלחג', שביתם הופצץ היום לפנות בוקר בחאן יונס. יותר מ-600 בני אדם נפצעו. (ג'קי חורי)

06:30: דובר צה"ל מסר כי מאז חצות נורו שמונה רקטות לעבר ישראל, חיל האוויר תקף 54 יעדים ברצועה. קצין בכיר בצה"ל הבהיר כי "אנחנו הולכים להגביר את האש כי יש עוד הרבה מטרות לתקוף. הפעילות נמשכה בינתיים מתקיפות מהאוויר, וביממה הקרובה היא תימשך כך". (גילי כהן)

03:00: רקטה יורטה מעל אשקלון, שלוש רקטות נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים (גילי כהן)

02:37: אזעקות צבע אדום נשמעו באשקלון ובמועצות האזוריות אשכול וחוף אשקלון.

02:00: סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי שבעה בני אדם נהרגו בתקיפת חיל האוויר הלילה בדרום רצועת עזה על בית באזור חאן יונס. לפי הדיווח הפלסטיני, המסתמך על דובר משרד הבריאות בעזה, בהרוגים גם נשים וילדים. עוד נמסר כי 16 בני אדם נפצעו בתקיפות, חלקם באורח קשה.

01:27: שתי רקטות יורטו מעל באר שבע, רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח (שירלי סיידלר וגילי כהן) 

01:17: אזעקה נשמעה בבאר שבע ובסביבתה. אזעקה גם במועצה האזורית חוף אשקלון.

00:30: אתמול נרשמו 82 נפילות בשטח הארץ ו-21 יירוטים של רקטות שנורו לעבר שטח ישראל. חיל האוויר תקף 326 יעדים ברחבי רצועת עזה (גילי כהן)

לאירועי היום הקודם (09.07.2014)

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, ג'קי חורי, שירלי סיידלר, ברק רביד ועמוס הראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ