ביהמ"ש דן בעתירת משוחררי עסקת שליט נגד מעצרם במבצע "שובו אחים"

ששת העותרים, בהם רוצחי ישראלים שנידונו למאסרי עולם, טוענים כי מעצרם כדי שירצו את שארית העונש מנוגד לחוק ואינו נובע מהפרת תנאי השחרור

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

בית המשפט המחוזי בנצרת דן אתמול (רביעי) בעתירת ששה אסירים פלסטינים ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו שוב בחודש שעבר נגד החלטת ועדת השחרורים של שב"ס לבטל את שחרורם, בטענה שהפרה את תנאי השחרור.

הששה נידונו לתקופות מאסר ממושכות, אולם ב–2011 זכו לשחרור מוקדם כחלק מהעסקה לשחרורו של גלעד שליט. ב–18 ביוני הם נעצרו שוב כחלק ממבצע "שובו אחים" לאיתור שלושת הנערים שנחטפו ונרצחו בגדה, בטענה שהשתייכו לארגון טרור ובכך הפרו את תנאי השחרור שעליהם חתמו.

העתירה נידונה בפני בית המשפט המחוזי בנצרת, בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים. בראש הרכב המונה שלושה שופטים עמד בנימין ארבל ואתו יפעת שטרית ויונתן אברהם. את ששת העותרים ייצג עורך הדין אביגדור פלדמן.

הששה הובאו בפני ועדת שחרורים מיוחדת, בהתאם לבקשת היועץ המשפטי לממשלה לבטל את שחרורם המוקדם ולחייבם לרצות את יתרת העונש שנגזר עליהם. ביניהם עלאא אלבאזיאן, שארגן את רצח זהבה בן עובדיה ב–1986, הורשע בעבירות נוספות ונידון למאסר עולם. בפרקליטות המדינה טענו כי הוא "הוכיח במעשיו שנעשו לאחר שחרורו כי הוא אינו נרתע מלשוב למעגל הטרור", וכי הוא השתתף באירוע תמיכה בפעילות טרור.

עותר נוסף הוא עדנאן מראג'ה שנידון למאסר עולם, שנקצב ב–1990 ל-45 שנה. מראג'ה הורשע ברצח משתף פעולה עם ישראל "בצורה מזעזעת וחייתית", כפי שנכתב בבקשת הפרקליטות לבטל את שחרורו, וכן בעבירות נוספות בהן פציעה בנסיבות מחמירות, בין היתר של אנשים שנחשדו כמשתפי פעולה. לטענת הפרקליטות, מאז שחרורו הוא היה פעיל בחזית העממית.

ששת האסירים בדיון בבית המשפט בנצרת, אתמולצילום: אלי אשכנזי

עותר אחר הוא רג'ב טחאן, שרצח בשנת 1998 את דוד קטורזה. על עבירה זו ועל עבירות נוספות הוא נידון למאסר עולם שלא נקצב. לטענת הפרקליטות הוא הפר את תנאי שחרורו בכך שהיה בקשר עם פעילי חמאס ברצועת עזה ובגדה וקיבל כספים מהארגון לאחר שחרורו.

שלושת העותרים הנוספים הם נאצר עבד רבו, שנידון למאסר עולם שנקצב ל–35 שנה, לאחר שרצח משתף פעולה, ג'מאל אבו־סלאח, שנידון למאסר עולם לאחר שהורשע ברצח משתף פעולה בכלא שאטה, וכן איסמעיל חגאזי, שנשפט למאסר עולם על רצח ועבירות נוספות.

עו"ד פלדמן טען כי ועדת השחרורים דנה בעניינם של העותרים בחוסר סמכות ושמעצרם מנוגד לחוק. לדבריו, המעצר הוא החלטה מינהלית שמשמעותה פגיעה בזכויות יסוד מוגנות. העצורים אמרו לפני הדיון כי מעצרם הוא תוצאת החלטה פוליטית אשר "נועדה לרצות את דעת הקהל ברחוב הישראלי".

נציגת המדינה, עו"ד סימונה בן חיים לוי, אמרה כי הסתיימו דיוני ועדת השחרורים המיוחדת ביחס לששת העותרים, וכי החלטתה תפורסם בעוד כמה ימים. "אין מקום לדון בעתירה, ויש מקום לתת לוועדת השחרורים להשלים את מלאכתה ולפרסם את פסק דינה", הוסיפה. בית המשפט אמר כי החלטתו תינתן בימים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ