הערכת צה"ל: לחמאס עוד 200 רקטות ארוכות טווח

על אף המטחים הרבים היום, לחמאס נותרו עוד למעלה מ-200 רקטות היכולות להגיע למרחק של יותר מ-80 ק"מ, ועשרות למרחק של 150 ק"מ מרצועת עזה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

במערכת הביטחון מאמינים כי חמאס ימשיך בימים הקרובים לשגר רקטות נוספות לאזור גוש דן. לפי ההערכות - שמבוססות על היקפי הירי לטווח ארוך שבוצעו במהלך ימי המבצע ועל הפעילות להפצצת בורות השיגור של אותן רקטות - חמאס איבד כשליש מהרקטות ארוכות הטווח שברשותו. עם זאת, בארסנל הנשק שלו נותרו עוד כ-200 רקטות אלו - דוגמת רקטת האם-75, המיוצרת באופן עצמאי וסדרתי ברצועה, ויכולה להגיע לטווח של עד 80 קילומטר.

כעת ההנחה במערכת הביטחון היא, שכל עוד חמאס מסוגל לירות רקטות ארוכות טווח - הוא יעשה זאת. מלבד רקטות אלו, בידי החמאס גם ככל הנראה עשרות רקטות אם-302, שיכולות להגיע עד לטווח של כ-150 קילומטרים. בעבר, הבחינו בישראל בניסוי שנערך בה, ולכן ההערכת גורמי הביטחון, עוד טרם המבצע, הייתה כי בידי החמאס רקטות כאלו.

"צוק איתן": עדכונים שוטפים

יירוטי כיפת ברזל, היוםצילום: AP

מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, אמר אתמול במסיבת עיתונאים בגבול הרצועה כי "בחלק מהרקטות ארוכות הטווח פגענו, וחלק (חמאס) מסתיר במחסנים שפגענו בהם, אבל לאויב רקטות נוספות". לדברי תורג'מן, בצה"ל בטוחים "שבימים הקרובים נביא ביטחון ושקט. אנחנו מכינים את כל היכולות שלנו ונפעל בהתאם לצורך". עוד אמר מפקד פיקוד הדרום כי "חמאס מסתתר מפני ההתקפות שלנו, ואנו רודפים ותוקפים במקומות המסתור. אני מעריך שזה יימשך עוד ימים, והנזק יפתיע את חמאס". 

רבים מההרוגים ברצועת עזה מתחילת המבצע הם אנשים שלא השתתפו בלחימה. במערכת הביטחון יודעים לומר כי כשליש מההרוגים מעורבים בלחימה. לגבי יתר ההרוגים, בצבא חוקרים כעת מה שיוכם, כאשר ההערכה היא ש–40% מהם אזרחים. במערכת הביטחון אומרים כי חמאס מנסה להשתמש באזרחיו כמגן מפני תקיפות צה"ל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ