צה"ל סגר את חקירת מותו של פלסטיני בן 14 מאש חיילים במארס

הנער וחבריו נורו לאחר שעברו דרך פרצה בגדר ההפרדה ליד חברון. הפרקליטות הצבאית: "אף שהירי כוון לרגלו, הקליע פגע במותן המנוח"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל סגר את תיק החקירה לבדיקת נסיבות מותו של יוסף שוואמרה, בן 14, שנהרג מאש כוחות צה"ל בחודש מארס. הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, החליט לא לנקוט בצעדים כלפי מי מהמעורבים בתקרית, לאחר שהפרקליטות הצבאית מצאה כי אין חשד למעשה פלילי מצדם.

לפי חקירת המשטרה הצבאית, לאחר מותו של הנער מפצעיו, שוואמרה ועוד שני פלסטינים, הגיעו מוקדם בבוקר לאזור גדר ההפרדה סמוך לכפר דיר אל־עסל אל־פוקא, דרומית מערבית לחברון, ויצרו בה פרצה שאיפשרה להם לעבור. בצה"ל אומרים כי פריצת הגדר תועדה במצלמת התצפית. תחקיר "בצלם" העלה כי הנערים היו במקום כדי לקטוף את צמח העכוב, כדי לסייע בפרנסת משפחותיהם. 

כוח צה"ל מגדוד השריון 77 שהיה במקום במארב, זיהה את אחד הפלסטינים עובר דרך הפרצה, ופתח בנוהל מעצר חשוד. לפי החקירה הצבאית, בשלב הזה עברו שני הנערים את הגדר והחלו לברוח לתוך שטח ישראל. הכוח הסביר כי מאחר והם לא עצרו, הם נערכו לפתוח באש לכיוון רגלי החשודים. "בהתאם לכללי הפתיחה באש, הירי בוצע רק כאשר אחד החיילים זיהה אפשרות לירות לעבר החלק התחתון של רגלי המנוח (שוואמרה)", נמסר בהודעת הפרקליטות הצבאית. "למרבה הצער, ועל אף שכוון הירי לעבר החלק התחתון של רגלו, פגע הקליע בסופו של דבר במותנו של המנוח".

אבו-עכר. נורה כשניסה לחצות את גדר המערכת

בהודעת הפרקליטות הצבאית נכתב שהמארב נועד להביא "לתפיסה ולמעצר של מי שמחבלים בגדר הביטחון" וכי "החקירה העלתה כי הכוח התכונן למבצע באופן מקצועי ופעל בהתאם להוראות הפתיחה באש, אשר הועברו לכוח בצורה מלאה, ברורה ומדויקת, ומשכך ובהיעדר חשד למעורבות גורם צבאי כלשהו בפלילים, החליט הפרקליט הצבאי הראשי לסיים את הטיפול בתיק החקירה ללא נקיטה בצעדים נוספים", נכתב בהודעת הפרקליטות הצבאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ