עבאס: הפיתרון היחיד למשבר הוא מדיני, אך אין לי פרטנר

הנשיא הפלסטיני הזהיר כי "אם יהיה מהלך קרקעי לא נשב בחיבוק ידיים", תקף בחריפות את מדיניות ישראל וקרא להפסקת אש: "הקורבנות מתו למען כלום"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

"הפיתרון היחיד למשבר הוא מדיני, אבל אין לי פרטנר לפיתרון שתי המדינות" - כך אמר הערב (שישי) הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, שתקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע מבצע "צוק איתן". בראיון לערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל מיאדין" הבהיר עבאס כי "אם ישראל תיכנס למהלך קרקעי לא נשב בחיבוק ידיים ונקבל החלטות נחרצות".

עבאס, שנראה שפוך ומדוכדך, אמר כי אינו עוסק בשאלה מי אשם בעימות וכי הדבר החשוב ביותר עכשיו הוא להביא להפסקת אש. "דיברתי עם משפחות חללים בעזה", סיפר. "כואב לי מה שקורה, אין לי איך לנחם אותם ואיך לסייע להם. הקורבנות שמתו עכשיו מתו למען כלום. משפחות איבדו את יקיריהן ללא שום סיבה מוצדקת".

לדברי עבאס, הסכם רגיעה עתידי בין הצדדים צריך להתבסס על זה שהושג בתום מבצע "עמוד ענן" ב-2012. עבאס סיפר על מאמציו להשגת רגיעה בין הצדדים: "פניתי בהתחלה לנשיא מצרים ולאחר מכן לירדן, לאו"ם, לממשל האמריקאי ולאיחוד האירופי. אמרתי לנשיא צרפת, הולנד, שישראל תסכים להפסקת אש וניכנס לתהליך של משא ומתן".

בדבריו מתח עבאס ביקורת חריפה על מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים. "ישראל לא מכירה בנו כעם ולא מתנהגת איתנו כעם בני אדם", טען. "ישראל מתנגדת לפיוס (בין פתח וחמאס) ורוצה נתק בין הגדה לעזה. אני מתעקש להמשיך בפיוס. אם הייתי חושש מישראל ומארה"ב לא הייתי עושה זאת מלכתחילה". עוד אמר עבאס: "ישראל צריכה להבין שכל ייצא בסופו של דבר נגד הדיכוי ונגד הכיבוש. בואו נסיים את זה עכשיו ולא עוד עשר שנים. לפני כמה שנים היו מתאבדים, עכשיו טילים ואינני יודע מה יהיה בעתיד. מי שרוצה שלום לא ממשיך לבנות בהתנחלויות ובמזרח ירושלים". 

עוד ביקר עבאס את הממשל האמריקאי על התנהלותו בעת המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים. לדבריו, "העמדה האמריקאית לאורך המשא ומתן היתה חיובית ואף ראתה בישראל את האשמה בכישלונו. הבעיה היא שהאמריקאים לא נוקטים צעדים אופרטיביים. מתנהגים עם ישראל כמו עם ילד שובב, אבל לא מפעילים לחץ אמיתי או נוקטים בצעדים". עבאס הוסיף כי "הלילה או ביממה הקרובה צפויה החלטה של מועצת הביטחון, ואני מקווה שלא יהיה וטו אמריקאי ושהקהילה הבינלאומית תקבל החלטה נכונה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ