עדכונים שוטפים |

צה"ל לתושבי צפון הרצועה: התפנו עד 12:00 בצהריים

שלוש רקטות יורטו באזור רמלה ואחת מעל אשדוד ■ כוחות שייטת 13 פשטו הלילה על מתחם שיגור רקטות, ארבעה חיילים נפצעו קל מחילופי אש ■ הלילה: 21 הרוגים בהפצצת בית מפקד משטרת עזה

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

מבצע "צוק איתן" נכנס אתמול (שבת) ליומו החמישי. אתמול נורו לאורך שעות היום עשרות רקטות לעבר מרכז ודרום הארץ. כמו כן, מספר רקטות נורו מלבנון לעבר הגליל המערבי. 21 נהרגו בליל אמש כשחיל האוויר הפציץ את ביתו של מפקד המשטרה ברצועה. מתחילת המבצע תקף צה"ל למעלה מ-1,200 מטרות ברחבי הרצועה, בהן נהרגו 121 פלסטינים. כ-700 רקטות נורו לעבר ישראל, מתוכם יירטה כיפת ברזל קרוב ל-150.

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מהקסאם הראשון על שדרות ועד היום ■ מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהן ■ מצרים קרועה בין אנקות הכאב מעזה לבין תיעובה את חמאס | צבי בראל ■ רצועת עזה - הנה הגענו לצומת הכניסה | עמוס הראל ■ נתניהו איבד אשראי בימין, לא בהכרח בציבור הרחב | יוסי ורטר ■ לכן רק שירו שיר לפשרה | אתגר קרת ■ בכיר בחמאס ל"הארץ": "לא נפרק את ממשלת האחדות" ■ ארה"ב מנסה לעכב מבצע קרקעי ישראלי

08:54: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית אשכול.

08:45: חמש רקטות התפוצצו במועצה האזורית אשכול, שלוש מהן ביישוב. נזק קל נגרם לבית (שירלי סיידלר).

08:04: צה"ל תקף בצפון הרצועה את המשגר שממנו נורה מטח הרקטות לשפלה הבוקר (גילי כהן) 

08:01: צה"ל מפזר הבוקר כרוזים הקוראים לתושבי בית להיא וצפון רצועת עזה להתפנות מבתיהם. ההודעה מועברת גם בהודעות מוקלטות ובמסרונים. "אל תושבי בית להיא, בכוונת צה"ל לתקוף מהאוויר תשתיות טרור ופעילי טרור באזור שממזרח לאל-עטטרה ולרחוב אל-סלאטין וממערב ומצפון למחנה הפליטים ג'באליה", נכתב בכרוזים, "ישראל תוקפת ותתקוף כל אזור ממנו מבוצע ירי לעבר ישראל. על האזרחים לפנות את בתיהם עד השעה 12:00 בצהרי 13.7.14, דרומית לג'באליה אל-בדר דרך רחוב אלפלוג'ה. הפעולה של צה"ל עומדת להיות זמנית וקצרה. מי שלא יקשיב להנחיות צה"ל יסכן את חייו ואת חיי משפחתו. היזהרו והישמרו" (גילי כהן).

למרכז הרפואי הגליל המערבי בנהריה הגיעו הבוקר ארבעה נפגעים קל מירי הרקטות אמש מלבנון, וכן שני נפגעי חרדה. "אנו ערוכים לכל תרחיש של שינוי המצב הביטחוני בגבול הצפון", אמר ד״ר מסעד ברהום, מנכ״ל בית החולים, "אני נמצא בקשר רציף עם גורמי צה״ל ובשלב זה לא קיבלנו הנחיות כלשהן" (אלי אשכנזי). 

07:04: קצין בכיר בצה"ל ששוחח הבוקר עם כתבים צבאיים בעניין הפעילות המבצעית של השייטת בחוף סודנאיה, אמר כי הכוח השיג את מטרת המשימה, לטפל במשגרים ארוכי טווח. לפי הקצין, במהלך פשיטת כוחות השייטת מהים החל עימות עם חמושים פלסטינים ובמקום התפתחו חילופי אש. במקביל, מטוסים ומסוקי קרב של חיל האוויר תקפו אזורים קרובים. לדברי הקצין, "זהו יעד שבאופן ודאי שוגרו ממנו רקטות ארוכות טווח לישראל".

בצה"ל החלו בתחקיר לבדיקת התקרית אמש בס'געיה, בה נפגע קשה מפכ"ל חמאס תייסיר אלבטאש. מהמידע שמצוי במערכת הביטחון עולה כי נהרגו בה עוד 21 בני אדם. לפי הקצין, חלק מאותם הרוגים נחשב למעורב בפעילות טרור. בצה"ל החליטו לתקוף את ביתו של אלבטאש, הממוקם סמוך למסגד, לאחר שלפי הקצין אותרו באזור מספר פעילים שחשודים על ידי הצבא שהתכוונו לשגר רקטות. ככל הנראה, בשעת התקיפה עשרות אנשים יצאו מהמסגד הסמוך ולכן נפגעו. התחקיר הצבאי על התקרית החל הלילה ויימשך גם בימים הקרובים. בניגוד למה שדווח אתמול על ידי גורמי ביטחון, בצה"ל אמרו הבוקר כי לא היה נוהל "הקש בגג" בביתו של אלבטאש, ושביתו הופצץ מהאוויר בעקבות זיהוי החשודים בירי הרקטות.

הבוקר התחילו בצה"ל להודיע לאוכלוסייה הפלסטינית גם באמצעים נוספים - טלפון ואמצעי תקשורת שונים - שעליה להתפזר או לצאת משטחי צפון הרצועה. לפי הערכות בצה"ל, מדובר בעשרות אלפי פלסטינים שצפויים להתפנות מהמקום. בימים האחרונים צה"ל החל לחלק הנחיות התגוננות לאוכלוסייה הפלסטינית בגדה, ובעקבות הירי גם לאזורים שבשליטת הרשות הפלסטינית.

בתחילת יומו השישי של מבצע "צוק איתן" מונים בצה"ל יותר מ-800 רקטות ופצצות מרגמה שנחתו בישראל מתחילת המבצע. חילות האוויר והים הפציצו 1320 מטרות. (גילי כהן) 

06:51 בצה"ל מאשרים כי בירי שבוצע אמש לעבר הגליל המערבי נורו שלוש רקטות. שתי רקטות אותרו, והבוקר ימשיכו כוחות הביטחון לחפש אחר אזור בו התפוצצה הרקטה השלישית. (גילי כהן) 

06:17 סוללות כיפת ברזל יירטו מעל העיר רמלה שלוש רקטות שנורו לאזור השפלה. רקטה נוספת יורטה מעל אשדוד. (גילי כהן) 

06:04 הירי לעבר שטחי ישראל התחדש הבוקר. אזעקות נשמעו בראשון לציון, רחובות, רמלה, לוד, נמל התעופה בן גוריון, מכבים, מודיעין ושאר יישובי השפלה. אזעקות נשמעו גם באשדוד ובאשקלון. 

05:25 אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

04:42 גורם צבאי מאשר כי חיילי שייטת 13 הם שביצעו את הפעולה הקרקעית ברצועה מוקדם יותר הלילה. לפי דיווח ברשת אל-ג'זירה, הפשיטה ארעה בחוף אלסודניה שבצפון מערב עזה. הקומנדו הימי נתקל בכוח חמושים, ובמקום התפתח קרב שכלל שימוש בנשק כבד. על פי דיווחים ברצועה, שלושה פעילי חמאס נהרגו במהלך הפשיטה. (גילי כהן וג'קי חורי)

04:36 אזעקות נשמעו במועצות האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב ולכיש. מוקדם יותר נשמעה אזעקה נוספת במועצה האזורית חוף אשקלון.

03:55 מדובר צה"ל נמסר כי כוח מיוחד פשט הלילה על מתחם ממנו נורו רקטות ארוכות טווח רבות בימים האחרונים. במהלך הפעולה התפתחו חילופי אש, מהם נפצעו באורח קל ארבעה חיילים. הם פונו לבתי חולים בארץ לקבלת טיפול רפואי. עוד נמסר בהודעה כי "צה"ל ימשיך ויפגע בכל גורם המפעיל טרור כנגד מדינת ישראל".

02:21 סוכנות הידיעות "מען" מדווחת כי עלה ל-18 מספר ההרוגים בתקיפת ביתו של מפקד המשטרה ברצועה, תייסיר אלבטש, בשכונת תעופא בעיר עזה. על פי דובר שירותי החירום ברצועה, אשרף אל-קדרה, זהו המספר הרב ביותר של הרוגים פלסטינים עד כה במבצע כתוצאה מתקיפה בודדת של חיל האוויר. 35 נפצעו במסגרת התקיפה, ביניהם גם אלבטש. עוד על פי הדיווח, הלילה נהרגו שלושה בני אדם מהפצצה בעיר רפיח, וחמישה נוספים נפצעו. 

01:44 שלוש אזעקות נשמעו בחצי השעה האחרונה במועצה האזורית שער הנגב. 

1:20 מוקדם יותר הערב, לאחר שנשמעו אזעקות בתל אביב, תקפו עשרות פעילי ימין באלות מפגיני שמאל בכיכר הבימה. אחד המפגינים נזקק לטיפול רפואי והובהל לבית החולים. לידיעה המלאה (ירדן סקופ)

00:30 בירי האחרון לעבר דרום המדינה כיפת ברזל ביצעה שני יירוטים מעל אשדוד. שתי רקטות נפלו בשטח פתוח בבאר שבע, שתי נפילות אותרו בעיר נתיבות. (גילי כהן)

00:17 סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת על הרוג וחמישה פצועים בשעה האחרונה כתוצאה מתקיפת חיל האוויר בעיר רפיח. בכך עומד מניין ההרוגים מאז תחילת המבצע על 151 בני אדם. 

12.07.2014

23:41: במזרח ירושלים מתרחשות התפרעויות בכמה מוקדים. בעיסאוויה יידו צעירים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוח משטרה. במקום פרצה שריפה, לא הרחק מבית החולים הדסה הר הצופים. צוותי הכבאות לא יכולים להגיע אליה בשל מטחי האבנים. בא-טור ובקלנדיה כמה עשרות צעירים רעולי פנים מתעמתים עם שוטרים ומיידים אבנים ובקבוקי תבערה. בשער הפרחים נעצר צעיר בחשד שירה זיקוקים לעבר תחנת המשטרה במקום (ניר חסון).

בכביש 6, ממחלף אייל דרומה, הושלך בקבוק תבערה לעבר אוטובוס אגד בקו 962 שעשה דרכו מטבריה לירושלים. אחד מחלונות האוטובוס התנפץ, וצוותי מד"א טיפלו בכמה נפגעי חרדה (יניב קובוביץ).

23:30: לפחות 15 בני אדם נהרגו, בהם נשים וילדים, בהפגזת ביתו של תייסיר אלבטש, מפקד משטרת עזה במזרח העיר. גורמים רפואיים דיווחו כי בנוסף להרוגים הגיעו עוד 35 פצועים לבתי החולים. עדי ראייה סיפרו כי מטוסים ישראלים ירו שני טילים לפחות לעבר הבית שנהרס כליל וכי יש עוד נעדרים מתחת להריסות. הפגיעה היתה במתחם שלם ובמסגד צמוד. על פי צה"ל, טרם הפגיעה ביצע חיל האוויר ירי אזהרה, במסגרת נוהל "הקש בגג". (ג'קי חורי וגילי כהן)

23:02: שתי רקטות שנורו מלבנון נחתו בגליל המערבי, לא היו נפגעים או נזק וצה"ל הגיב בירי ארטילרי לעבר מרחב הירי. ההערכה היא שארגון פלסטיני אחראי לירי. בצה״ל בודקים אם המהלך היה מתואם עם חיזבאללה. כל השיגורים מלבנון בשנים האחרונות היו של ארגונים פלסטינים. חלקם עוינים את חיזבאללה ואחרים קשורים אליו. גורמים ביטחוניים בלבנון אמרו כי הירי בוצע באזור צור וכי חיזבאללה לא היה אחראי לו (גילי כהן, עמוס הראל, ג'קי חורי ואלי אשכנזי)

22:55: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצת אשכול. רקטה התפוצצה בשטח פתוח באזור.

22:49: חמש רקטות התפוצצו בשעה האחרונה בשטחים פתוחים באשכול. לא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

22:43: אזעקות נשמעו בנהריה ובישובי הגליל המערבי.

22:04: אזעקה נשמעה בבאר שבע ובמועצות האזוריות באר טוביה, יואב ושפיר. אזעקות נשמעו גם במודיעין, במטה יהודה ובשפלה. שתי רקטות התפוצצו בשטח פתוח באזור באר שבע.

22:00: חמאס פרץ לכמה חשבונות פייסבוק ישראלים פופולאריים בהם "סטטוסים מצייצים" ו"אנשים בינוניים וסבירים". 

21:50: צה"ל נערך לקראת פינוי אוכלוסייה משמעותי מצפון הרצועה ויצירת "ערי רפאים" - כדי להרחיב את התקיפות האוויריות. לדברי קצין במטה הכללי, "מאחר והם (פעילי חמאס - ג"כ) מסתתרים בבתים, נעבור בשעות הקרובות לדפוס של פינוי אוכלוסייה לשם הגנתה". זאת כדי להמשיך את הפעילות האווירית ברצועה ביתר שאת.

לדברי הקצין, הפינוי יתבצע באמצעות הודעות שיינתנו לאוכלוסיה - הן באמצעות שיחות טלפון, הן באמצעות פיזור כרוזים, והן באמצעות כלי התקשורת. האזור המיועד לפינוי הוא בצפון הרצועה, ולדברי הקצין, בצבא יתמקדו "באזורים שמהם ירו הכי הרבה וגם הכי רחוק". לאחר הפינוי, בחיל האויר מתכוונים לבטל חלק מהמגבלות שניתנו עבור צוותי האוויר, ולפעול באופן משמעותי יותר ברצועה.

הקצין הוסיף כי הוא מאמין שהאוכלוסייה תיענה לקריאה הצבאית, כפי שנעשה בלבנון בעבר. "זהו מהלך ערכי מהמעלה הראשונה, שמבקש מהאזרחים להתפנות מאזור שמנוצל על ידי גורמי טרור, אחרי אזהרה מספקת בזמן ואיתותים", אמר הקצין במטכ"ל. "התקיפה תהיה משמעותית יותר (והפינוי) מאפשר חופש פעולה גדול יותר במרחב. פה אנחנו כמדינה מסודרת מזהירים, נותנים התראה, ולאחר מכן פוגעים ותוקפים את מי שרוצה להרוג את האזרחים שלנו" (גילי כהן).

21:44: מצה"ל נמסר כי מערכת כיפת ברזל יירטה הערב שלוש רקטות שנורו מרצועת עזה מעל גוש דן, רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח באזור ראשון לציון (גילי כהן)

21:37: ממד"א נמסר על מספר נפגעי חרדה בבת ים, בתל אביב, ברמת גן ובהרצליה כתוצאה ממטח הרקטות. לא היו פציעות גופניות

21:26: כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל גוש דן (גילי כהן).

21:17: אזעקה נשמעה גם באזור מטה יהודה, באזור שומרון ובשפלה. אין דיווחים על נפגעים במטח הרקטות הכבד על אזור גוש דן ומרכז הארץ.

21:10: אזעקה נשמעה בתל אביב, ברמת השרון ובהרצליה. אזעקות נשמעו גם באזור פתח תקווה, אור יהודה ויהוד, בני ברק רמת גן וגבעתיים.

20:41: אזעקת צבע אדום נשמעה באשדוד ובמועצה האזורית חוף אשקלון.

20:26: צה"ל תקף מהאוויר שני פעילי חמאס ושני פעילי ג'יהאד אסלאמי בצפון הרצועה. לפי הצבא ארבעתם אחראים לירי רקטות לעבר שטח ישראל. עוד הופצץ מהאוויר ביתו של אחראי הירי הרקטי של חמאס באזור בית להיא. לפי הצבא, בבית נמצאו מספר משגרים.  כמו כן תקף צה"ל את ביתו של רדואן טאפש, פעיל בכיר במערך ייצור הרקטות של הג'יהאד האסלאמי (גילי כהן).

20:19: דובר החמאס סאמי אבו זוהרי הודיע כי "אנחנו לא מתחננים לרגיעה. החמאס לא קיבל הצעה עניינית לרגיעה וכל המגעים עד כה הן בגדר הבהרת עמדות". הדובר הוסיף כי "אם נקבל הצעה רצינית אנו נלמד אותה ונגיב. בינתיים כוחות ההתנגדות ממשיכים בלחימה מול הכיבוש" (ג'קי חורי).

20:10: גדודי עז אלדין אלקסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, שידרה הודעה מיוחדת בעברית בטלוויזיה: "אנחנו עומדים לתקוף בשעה 21:00 את תל אביב בטילים מסוג J-80" (ג'קי חורי).

20:07: אזעקת צבע אדום במועצה האזורית שער הנגב.

19:57: אזעקת צבע אדום נשמעה באשקלון.

19:49: מצה"ל נמסר כי 65 רקטות נחתו היום בשטחי ישראל, סוללות כיפת ברזל יירטו חמש רקטות. עוד צוין כי 686 רקטות נחתו מתחילת המבצע וכי כיפת ברזל יירטה 142 רקטת. צה"ל ביצע 1,236 תקיפות ברצועת עזה מאז תחילת המבצע. 

19:45: אשה נפצעה באורח קל כשנפלה בדרך למרחב המוגן בעת האזעקה בירושלים. 

19:38: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית אשכול.

19:31: 15 חברות מועצת הביטחון של האו"ם פרסמו הערב הודעה לעיתונות שבה קראו "להפגת המתיחות, החזרת השקט וחידוש הפסקת האש של נובמבר 2012" ברצועת עזה. שגריר רואנדה באו"ם, שמשמש כנשיא התורן של מועצת הביטחון, הקריא את ההודעה, שלא כללה גינוי לישראל או לחמאס.

בהודעה נכתב עוד כי חברות המועצה "מביעות דאגה עמוקה לגבי המשבר בעזה ולגבי הגנה על שלומם של האזרחים בשני הצדדים" וקוראות לכבד את החוק הבינלאומי. בהודעה שפורסמה בניו-יורק קראו חברות מועצת הביטחון לחדש את המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים (ברק רביד). 

19:22: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצות שער הנגב ואשכול.

19:18: שלוש רקטות נפלו באזורי הגדה שבשליטת הרשות הפלסטינית, שתיים מהן בשטחים פתוחים בחברון והשלישית בשטח בנוי בבית לחם. חמאס נטל אחריות על הירי (חיים לוינסון וגילי כהן).

18:58: אזעקת צבע אדום נשמעה בירושלים ובסביבתה. 

18:55: אוסאמה חמדאן, בכיר בהנהגת החוץ של חמאס, אמר כי "גורמים רבים מקיימים כעת מגעים לתיווך בין ישראל לחמאס להגעה להפסקת אש - בהם מצרים, קטאר, גורמים אזוריים וגורמים בינלאומיים, אולם עד כה ישראל לא הגיבה על הרעיונות שהועלו בפני הצדדים". לדברי חמדאן, "קיימת מתיחות בין חמאס למצרים, אולם כאשר מדובר באינטרס הפלסטיני, ניתן להתגבר על מתיחות זו". נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי אישר כי מתקיימים מגעים להפסקת אש. דוברו של א-סיסי איהאב בדווי מסר כי "ההסלמה לא תשרת אף צד ותגרום לעוד נפגעים אזרחים" (ג'קי חורי). 

18:47: שלוש רקטות התפוצצו מחוץ ליישוב במועצה האזורית אשכול, לא נגרם נזק (שירלי סיידלר)

18:29: גבר לקה בחרדה בנס ציונה, אדם נוסף נפצע קל בראשון לציון כשנפל בדרכו למרחב מוגן

18:21: שתי רקטות יורטו באזור יבנה (גילי כהן)

18:08: אזעקה נשמעה ברחובות, ראשון לציון, גן יבנה, אשדוד ולוד

18:05: שר החוץ הבריטי וויליאם היג שוחח עם שר החוץ אביגדור ליברמן והדגיש כי יש לחדש את הפסקת האש ברצועת עזה לפי המתווה עליו הוסכם בסוף מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012. "הבעתי את דאגתנו העמוקה לגבי מספר האזרחים שנפגעו והדגשתי שעל כל הצדדים להימנע מפגיעה נוספת בחפים מפשע", אמר הייג. "אמרתי לליברמן שלישראל יש זכות להגן על עצמה אבל שכל העולם רוצה לראות את ההסלמה מסתיימת".

השר הבריטי קיים שיחה דומה עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. הייג אמר לעבאס כי הוא מברך את קריאתו להפסקת אש וביקש ממנו לסייע לכך ככל יכולתו. "יש צורך במאמץ בינלאומי דחוף ומרוכז כדי להשיג הפסקת אש כפי שהיה ב-2012", הוסיף הייג (ברק רביד).

17:42: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אשקלון (שירלי סיידלר)

17:34: צה"ל בשיתוף עם שב"כ התנקשו מהאוויר בשלושה פעילי טרור בצפון הרצועה. הפעילים הם נידל אלמלש, ראטב ציפי, וראסן מסרי שלפי מערכת הביטחון היו מעורבים בירי רקטות. נידל אלמלש הוא קרוב משפחתו של איסמאעיל הנייה. מוקדם יותר דווח ששניים מאחייניו נהרגו בתקיפות צה"ל (גילי כהן וג'קי חורי)

17:26: אזעקה נשמעה באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון

17:06: גורמי רפואה פלסטיניים בעזה דיווחו כי עד כה נהרגו בתקיפות ברצועת עזה 127 בני אדם. כמו כן נמסר כי בין ששת ההרוגים בשכונת שיח' רדואן בעיר עזה גם שני אחייניו של סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה (ג'קי חורי)

16:44: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שדות נגב ובני שמעון

16:12: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית מרחבים, רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח מחוץ לשדרות. אין נזק (שירלי סיידלר)

15:56: אזעקת צבע אדום נשמע במועצה האזורית מרחבים ובבאר שבע

15:42: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית שער הנגב ובשדרות

15:30: מצה"ל נמסר כי עד כה נורו היום מרצועת עזה לעבר ישראל 36 רקטות, שתיים מתוכן יורטו בידי מערכת כיפת ברזל. 19 מהרקטות, בהן פצצות מרגמה, התפוצצו במועצה האזורית אשכול (גילי כהן ושירלי סיידלר) 

15:26: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באשכול, עוד שלוש רקטות התפוצצו בשער הנגב. אין נזק. (שירלי סיידלר)

15:15: סוכנות הידיעות "מען"  מדווחת כי שישה בני אדם נהרגו ומספר נפצעו בתקיפת חיל האוויר בשכונת שיח' רדואן שבעיר עזה.

אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון ובמועצה האזורית שער הנגב.

14:59: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות שער הנגב ואשכול

14:49 שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור דימונה. שלוש רקטות נחתו בשטחים פתוחים במועצה אזורית אשכול (גילי כהן ושירלי סיידלר).

14:33: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון, צה"ל תקף לפני זמן קצר את המשגר ממנו נורה מטח הרקטות האחרון לעבר נתיבות (גילי כהן).

14:09: רקטה פגעה בכניסה לבית בנתיבות, נזק נגרם למקום וכמה אנשים לקו בחרדה (שירלי סיידלר).

14:02: אזעקות נשמעו בנתיבות ובמועצות האזוריות שדות נגב ושער הנגב.

13:58: אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול.

13:56: צה"ל והשב"כ הודיעו כי הופצצו בתיהם של בכירים בארגון חמאס הפעילים בזרוע המדינית. הבתים שהופצצו שייכים לרוחי ג'מאל עבד אל גני משתהא, משוחרר עסקת שליט הנחשב למזכיר הלשכה המדינית של הארגון ונציג הכלואים בהנהגת חמאס, וליחיא סנואר, ששוחרר אף הוא בעסקת שליט ונחשב לבכיר בלשכה המדינית של הארגון. כמו כן הותקף ביתו של עאצם דעליס, בכיר בחמאס וראש מחלקת הכספים והכלכלה בארגון הנמנה על מעגל יועציו של איסמעיל הנייה (גילי כהן).

13:49: אזעקה נשמעה בשער הנגב.

13:45: ארבע רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור באר שבע ובמועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר).

13:41: אזעקות נשמעו בדימונה, ירוחם, מיתר ובמועצות האזוריות אשכול, בני שמעון ומרחבים.

13:21: רקטה התפוצצה בחממה ליד יישוב במועצה האזורית שדות נגב. אין נפגעים אך פרצה שריפה במקום. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה מוקדם יותר לכיוון רחובות, ארבע רקטות נוספות נחתו בשטחים פתוחים (שירלי סיידלר וגילי כהן).

מזכ"ל הליגה הערבית אל ערבי אמר כי שרי חוץ ערבים צפויים להתכנס מחרתיים בקהיר לדיון חירום במבצע צוק איתן. לדבריו, הכינוס יתקיים לבקשתה של כוויית.

13:12: רקטה התפוצצה בנתיבות, לא דווח על נפגעים או נזק. (שירלי סיידלר).

13:06: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

12:55: רקטה נחתה בשטח באשכול, אזעקה נשמעה בנתיבות ובמועצות האזוריות אשכול ושדות נגב (שירלי סיידלר).

12:39: מאות יהודים וערבים מפגינים בכניסה לטירה שבמשולש במחאה על מה שכינו התנגדות להסלמה המלחמתית ולהסתה הגזענית. ח"כ דב חנין מחד"ש אמר בעצרת כי "דווקא ברגע הקודר הזה חיוני להשמיע מול קולות השנאה והמלחמה את קול התקווה: יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים".

חנין הוסיף כי "במקום עוד סיבובי מלחמות ועימותים צבאיים הגיע הזמן להבין שאת מעגל הדמים אפשר לפרוץ רק בהסדר של שלום הוגן בין שני העמים שייתן לשכנינו את מה שאנחנו מבקשים לעצמנו - עצמאות וצדק".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה באירוע שבתרבות בכפר סבא: כי על ראש הממשלה נתניהו, הפועל נגד מתקפת הטילים מעזה באמצעיים צבאיים, לפעול בדחיפות מול נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, כדי שישמש גורם מתווך במאמצים הדיפלומטיים, להפסקת אש מול ממשלת הנייה. לישראל יש אינטרס, שבעזה יהיה שלטון חזק ויציב, כי אם החמאס יקרוס, אין ואקום, ועלולים לבוא במקומו גורמים קיצוניים יותר כמו הג'יהאד האיסלמי ואחרים" (יהונתן ליס וברק רביד).

12:13: אזעקה נשמעה במועצה האזורית שער הנגב.

"הפתרון היחיד למשבר הוא מדיני, אבל אין לי פרטנר לפתרון שתי המדינות" - כך אמר אמש הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), שתקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע מבצע "צוק איתן". בראיון לערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל מיאדין" הבהיר עבאס כי "אם ישראל תיכנס למהלך קרקעי לא נשב בחיבוק ידיים ונקבל החלטות נחרצות".

עבאס, שנראה מדוכדך, אמר כי אינו עוסק בשאלה מי אשם בעימות וכי הדבר החשוב ביותר עכשיו הוא להביא להפסקת אש. "דיברתי עם משפחות חללים בעזה", סיפר. "כואב לי מה שקורה, אין לי איך לנחם אותם ואיך לסייע להם. הקורבנות שמתו עכשיו מתו למען כלום. משפחות איבדו את יקיריהן ללא שום סיבה מוצדקת". בדבריו מתח עבאס ביקורת חריפה על מדיניות ישראל כלפי הפלסטינים. "ישראל לא מכירה בנו כעם ולא מתנהגת איתנו כעם בני אדם", טען. "ישראל מתנגדת לפיוס (בין פתח וחמאס) ורוצה נתק בין הגדה לעזה. אני מתעקש להמשיך בפיוס" (ג'קי חורי). לידיעה המלאה

12:08: רקטה התפוצצה ביישוב במועצה האזורית אשכול. אין נפגעים אך שריפה פרצה במקום. כוחות במקום פועלים לכיבוייה (שירלי סיידלר).

11:52: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

11:42: אזעקות נשמעו באזור שדרות, קרית גת ביישובים בשפלה. קולות נפץ נשמעו בנס ציונה.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון סיים לפני זמן קצר הערכת מצב במהלכה אמר כי "אנו נערכים לעוד ימים ארוכים של לחימה וממשיכים לקדם את המהלכים הבאים. יש הצטברות של הישגים ואנו ממשיכים בהשמדת מטרות משמעותיות של חמאס ושל ארגוני הטרור האחרים (גילי כהן).

11:29: אזעקה נשמעה במועצה האזורית בני שמעון.

11:26: רקטה נחתה מחוץ ליישוב במועצה האזורית אשכול, שתיים נוספות נפלו לאחר מכן בשטחים פתוחים. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור.

הפלסטינים ותומכיהם באו"ם מקדמים החלטה שתגנה אלימות נגד אזרחים בסכסוף הישראלי-פלסטיני ותקרא להפסקת אש "מיידית ובת קיימא". סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה הבוקר כי טיוטת ההחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם הגיעה לידיה, ובה מובעת "דאגה חמורה" לנוכח הידרדרות המצב הביטחוני בשטחים הפלסטינים בעקבות "המבצע הצבאי הישראלי בדגש על רצועת עזה". בטיוטה הפלסטינית אין שום אזכור למאות הטילים שנורו לעבר ישראל על ידי חמאס (שירלי סיידלר).

11:06: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נורו לאזור שתי רקטות ונחתו בשטחים פתוחים. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

שיפור ניכר במצבו של חייל צה"ל שנפצע שלשום בנחיתת פצצת מרגמה באשכול ופונה לסורוקה במצב קשה (שירלי סיידלר).

10:35: בבית החולים אל-וופא שבעזה, שצה"ל אותת כי בכוונתו להפציצו, שוהים כעת כמה פעילי סולידריות בינלאומיים. הם משמשים כמגן אנושי לחולים שלא יכולים לעזוב את המקום,  מטפלים בפצועי ההפצצות הישראליות ומחכים לפצועים נוספים שיתווספו. לדברי מנהל בית החולים, בסמאן אל-עאשי, אתמול בשעה שתיים לפנות בוקר נורו ארבעה טילי אזהרה לעבר בית החולים. הפעילים הבינלאומיים שנמצאים במוסד מספרים: לא ראינו דבר שדומה לטיל. לידיעה המלאה

בינתיים, נרשמה עלייה במספר האזרחים הזרים שביקשו לצאת מהרצועה. לפי נתוני מתאם פעולות הממשלה בשטחים, ביממה האחרונה התקבלו כ-800 בקשות לפינוי זרים מהרצועה, בין השאר מבעלי אזרחות אמריקאית, רומנית, שבדית, נורבגית, טורקית ואוסטרלית. מתאם פעולות הממשלה, האלוף יואב מרדכי, אישר את הבקשות ומאות השוהים אמורים להתפנות מהרצועה החל ממחר דרך מעבר ארז (עמירה הס וגילי כהן).

10:13: מקורות פלסטינים בעזה דיווחו כי הלילה היה מן הקשים ביותר מאז תחילת המבצע, בו נהרגו 14 בני אדם בהם חוסים במוסד לבעלי מוגבלויות. בכך עלה ל-121 מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת המבצע.

במהלך הלילה נהרגו שלושה פלסטינים בשכונת אתופח בעזה, כפי הנראה פעילי טרור. לפי גורמים פלסטיניים הם נפגעו מכלי טיס או פגז ישראלי שנורה לעברם, וכי רק לאחר שעות זוהו גופותיהם. הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה שלושה פלסטינים נוספים שנהרגו בתקיפה ישראלית. במקרה אחר דיווחו עדי ראייה כי חיל האוויר שיגר טיל לעבר מוסד לנשים בעלות מוגבלויות בבית להיא שצפון הרצועה, שם נהרגו שתי חוסות וכמה נוספות נפצעו. דובר משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על עוד שישה הרוגים ברחבי העיר עזה, חלקם ככל הנראה השתייכו לזרועות הצבאיות.

בנוסף הופגזו מהיבשה, מהים ומהאוויר בניינים רבים, כולל מוסדות של החמאס ובתי פעילים בארגון בהם ביתו של עיסאם אדעאליס, ששימש כיועץ מדיני לראש הממשלה לשעבר איסמעיל הנייה והמפקד הבכיר בגדודי אל-קסאם יחיא אסנואר (ג'קי חורי).

09:54: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

08:58: צה"ל הודיע שהלילה הופצץ חלק ממסגד אל פארוק שבמרכז רצועת עזה. לפי מערכת הביטחון, המסגד שימש את החמאס כמחסן רקטות ואמצעי לחימה.

08:30: במהלך הלילה צה"ל תקף כ-60 יעדים ברצועה והתנקש בחייהם של עשרה פעילי טרור. לפי הצבא - שישה מהם מעורבים בירי רקטות לעבר ישראל. בין השאר, הותקף המשגר שממנו נורו הרקטות לכיוון באר שבע לפנות בוקר. כמו כן, הופצצו בתיהם של בכיר חמאס בדרום הרצועה, עטיה אבו נקירה, ושל בכיר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, ג'יהאד ע'נאם.

06:31: הפלסטינים ותומכיהם בעולם ניסחו טיוטה להצהרה של האו"ם שתגנה כל אלימות נגד אזרחים כחלק מהסכסוך הישראלי-פלסטיני, ותקרא לפסקת אש מיידית. בטיוטה הראשונית להצהרה של מועצת הביטחון של האו"ם – שפורסמה על ידי סוכנות הידיעות אי-פי, מובעת דאגה רבה מהאלימות הגואה בשטחים הפלסטיניים בגלל פעולות צה"ל, בעיקר ברצועת עזה, ומהפגיעה הכבדה בחיי אזרחים - בהם ילדים. בטיוטה להצהרה לא מוזכר ירי חמאס לעבר ישראל.

04:15: לאחר כמה שעות של שקט בדרום, שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור באר שבע. רקטה שלישית יורטה באוויר. לפני כן נשמעו אזעקות בכל אזור צפון הנגב (שירלי סיידלר).

03:14: סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת על חמישה הרוגים בתקיפות חיל האוויר בג'באליה ובעיר עזה, בהם נער בן 17.

לאירועי אתמול (11.07.2014)

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, ג'קי חורי, שירלי סיידלר, יהונתן ליס וברק רביד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ