גובר הלחץ הבינלאומי לקדם הפסקת אש בעזה

שרי החוץ של ארה"ב, בריטניה, צרפת וגרמניה ייפגשו בווינה לדיון במצב. מצרים: מתווכים בין ישראל לפלסטינים. מועצת הביטחון פרסמה הודעה שקוראת לחידוש הרגיעה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הלחץ הבינלאומי להגיע להפסקת אש בעזה הולך וגובר ומחר (ראשון), בשולי שיחות הגרעין עם איראן בווינה, יפגש שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי עם שרי החוץ של בריטניה, צרפת וגרמניה לדיון בלחימה בין ישראל לחמאס ברצועה. פקידים בכירים בירושלים ציינו כי למרות האצת המגעים הדיפלומטיים אין בשלב זה כל הצעה קונקרטית להפסקת אש שהוצגה לישראל.

פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים מערביים ציינו שארה"ב, מצרים, קטאר, טורקיה, האו"ם וגורמים נוספים מקיימים שיחות בעניין קידום הפסקת אש, אולם המגעים נמצאים רק בתחילתם. "שום דבר לא הבשיל לכדי מתווה רציני", אמרו הפקידים הבכירים. "אם תהיה הצעה רלוונטית נבחן אותה. אנחנו רוצים להשיג שקט בדרום לתקופה ארוכה וכל מתווה הפסקת אש צריך להבטיח זאת".

דובר החמאס, סאמי אבו זוהרי, התייחס למגעים והבהיר כי נכון לעכשיו, אין הצעה כזו על השולחן.  "אנחנו לא מתחננים לרגיעה", אמר. "החמאס לא קיבל הצעה עניינית לרגיעה וכל המגעים עד כה הן בגדר הבהרת עמדות .אם נקבל הצעה רצינית אנו נלמד אותה ונגיב. בינתיים כוחות ההתנגדות ממשיכים בלחימה מול הכיבוש".

"צוק איתן": עדכונים שוטפים

בלייר וא-סיסי בקהיר, היוםצילום: AP

במהלך סוף השבוע נפגש שליח הקוורטט טוני בלייר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ודן עמו באפשרות לקידום הפסקת אש. לאחר שנועד עם נתניהו יצא בלייר לקהיר ונפגש עם הנשיא המצרי עבד אל־פתאח א־סיסי. לאחר פגישה זו אמר הנשיא המצרי כי מדינתו נמצאת בקשר עם הישראלים והפלסטינים כדי להביא לסיום העימות האלים ברצועה. א־סיסי הזהיר מפני הסלמה נוספת שעלולה להביא להרג אזרחים רבים בעזה.

מחר ייפגשו בווינה שרי החוץ של שש המעצמות – ארה"ב, סין, רוסיה, בריטניה, צרפת וגרמניה – במסגרת הדיונים עם איראן על הסדר קבע לתוכנית הגרעין. בהודעה שפרסם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג נאמר כי בשולי שיחות הגרעין יתקיים מפגש בינו ובין עמיתיו מגרמניה וצרפת עם שר החוץ האמריקאי קרי כדי לדון במצב בעזה ובדרכים להביא להפסקת אש.

יומיים אחר כך, ביום שלישי, צפוי להגיע לישראל שר החוץ הגרמני פרנק וולטר שטיינמאייר כדי לדון עם ראש הממשלה נתניהו והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס בדרכים לקידום הפסקת אש. פקידים ישראלים בכירים העריכו כי במהלך השבוע יגיע לירושלים גם שרי החוץ של ארה"ב, בריטניה וצרפת.

במסיבת עיתונאים שקיים אתמול (שישי) בקריה בתל אביב, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "שום לחץ בינלאומי לא ימנע מאיתנו לפעול בכל הכוח נגד ארגון טרור שקורא להשמידנו". נתניהו אמר את הדברים על רקע מסרים שקיבלה ישראל בערוצים דיפלומטיים ובפומבי מכמה מדינות מאז יום חמישי בדבר הצורך בקידום הפסקת אש.

היום שוחח שר החוץ הבריטי הייג עם עמיתו הישראלי אביגדור ליברמן והדגיש כי יש לחדש את הפסקת האש ברצועה לפי המתווה עליו הוסכם בסוף מבצע עמוד ענן בנובמבר 2012. "הבעתי את דאגתנו העמוקה לגבי מספר האזרחים שנפגעו והדגשתי שעל כל הצדדים להימנע מפגיעה נוספת בחפים מפשע", אמר הייג. "אמרתי לליברמן שלישראל יש זכות להגן על עצמה אבל שכל העולם רוצה לראות את ההסלמה מסתיימת".

הייג קיים שיחה דומה עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וביקש ממנו לסייע בכל דרך להגיע להפסקת אש.

אחת הקריאות להפסקת אש הגיעה ממטה האו"ם בניו יורק. 15 חברות מועצת הביטחון של האו"ם פרסמו הערב הודעה לעיתונות שבה קראו "להפגת המתיחות, החזרת השקט וחידוש הפסקת האש של נובמבר 2012" ברצועת עזה. שגריר רואנדה באו"ם, שמשמש כנשיא התורן של מועצת הביטחון, הקריא את ההודעה שלא כללה גינוי לישראל או לחמאס.

בהודעה נכתב עוד כי חברות המועצה "מביעות דאגה עמוקה לגבי המשבר בעזה ולגבי הגנה על שלומם של האזרחים בשני הצדדים" וקוראות לכבד את החוק הבינלאומי. כמו כן קראו המדינות החברות במועצה לחדש את המו"מ הישיר בין ישראל לפלסטינים.

הודעה לעיתונות זו הינה הצהרתית בלבד ואינה מחייבת. דיפלומטים ישראלים ציינו כי הרשות הפלסטינית ומדינות ערב ניסו ביומיים האחרונים לדחוף להצבעה על החלטה של מועצת הביטחון שהינה בעלת מעמד משמעותי ומחייב יותר.

כך הגישו אתמול הפלסטינים טיוטה של הצעת החלטה ל–15 חברות מועצת הביטחון. האמריקאים, שרצו להימנע ממצב שבו הם מבודדים במועצת הביטחון ומטילים וטו על החלטה בנושא המצב בעזה, נאלצו להסכים לפרסם במקום זאת את ההודעה לעיתונות – הצעד "החלש ביותר" במדרג הפעולות שמועצת הביטחון יכולה לבצע.

ביום חמישי בלילה שוחח הנשיא האמריקאי ברק אובמה בטלפון עם נתניהו וביקש ממנו שלא לצאת לפעולה קרקעית בעזה. לפי הודעה של הבית הלבן אובמה ביקש מנתניהו "להימנע מהסלמה נוספת במצב". הנשיא אמר כי ארה"ב מוכנה לתווך כדי להגיע להפסקת אש בעזה בהתאם להסכם שהושג בנובמבר 2012, עם תום מבצע "עמוד ענן". כמו כן הביע הנשיא האמריקאי תמיכה בזכותה של ישראל להגן על עצמה מול ירי הרקטות מהרצועה, אך קרא לשני הצדדים להימנע מפגיעה באזרחים ולהשיב את השקט. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ