לקראת הרחבת הפעילות, צה"ל נערך לפינוי אוכלוסייה בצפון הרצועה

קצין בכיר במטכ"ל אמר כי תושבי האזור יעודכנו בפינוי, לקראת ירי לאזורים מהם בוצע ירי נרחב. לדבריו, "המהלך הקרקעי מוכן בצורה טובה מאוד"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

צה"ל נערך לקראת פינוי אוכלוסייה משמעותי מצפון הרצועה ויצירת "ערי רפאים" - כדי להרחיב את התקיפות האוויריות. קצין במטה הכללי אמר הערב (שבת) כי "מאחר והם (פעילי חמאס - ג"כ) מסתתרים בבתים, נעבור בשעות הקרובות לדפוס של פינוי אוכלוסייה לשם הגנתה". זאת כדי להמשיך את הפעילות האווירית ברצועה ביתר שאת.

לדברי הקצין, הפינוי יתבצע באמצעות הודעות שיינתנו לאוכלוסיה - הן באמצעות שיחות טלפון, הן באמצעות פיזור כרוזים, והן באמצעות כלי התקשורת. האזור המיועד לפינוי הוא בצפון הרצועה, ולדברי הקצין, בצבא יתמקדו "באזורים שמהם ירו הכי הרבה וגם הכי רחוק". לאחר הפינוי, בחיל האויר מתכוונים לבטל חלק מהמגבלות שניתנו עבור צוותי האוויר, ולפעול באופן משמעותי יותר ברצועה.

"צוק איתן": עדכונים שוטפים

הקצין הוסיף כי הוא מאמין שהאוכלוסייה תיענה לקריאה הצבאית, כפי שנעשה בלבנון בעבר. "זהו מהלך ערכי מהמעלה הראשונה, שמבקש מהאזרחים להתפנות מאזור שמנוצל על ידי גורמי טרור, אחרי אזהרה מספקת בזמן ואיתותים", אמר הקצין במטכ"ל. "התקיפה תהיה משמעותית יותר (והפינוי) מאפשר חופש פעולה גדול יותר במרחב. פה אנחנו כמדינה מסודרת מזהירים, נותנים התראה, ולאחר מכן פוגעים ותוקפים את מי שרוצה להרוג את האזרחים שלנו". 

שינוע טנקים צה"ליים לדרום הרצועה, אתמולצילום: AFP

הקצין התייחס גם להרחבת הפעילות הצבאית מעבר לתקיפות אוויריות, ואמר כי "המהלך הקרקעי מוכן בצורה טובה מאוד. יש סדרי כוחות שמוכנים לקבל פקודה. תמרון קרקעי הוא אמצעי להגיע להישגים, הוא מונח על השולחן. הוא יכול להיות מופעל בלוח זמנים קצר, זה עניין של החלטה". 

במערכת הביטחון סבורים כי על אף מוכנות הכוחות לקראת אפשרות של פעולה קרקעית, היא מותנת בהחלטת הדרג המדיני "שיקבל אותה מעמדת כוח". "סך הכל עד כה יש מאזן הישגים ראוי מאוד ומאזן כשלונות של חמאס", אמר הקצין הבכיר. 

השיחה עם הקצין הבכיר התקיימה בעת ירי המטחים לאזור המרכז הערב. לדבריו, "זה בדיוק מה שחמאס והג'יהאד האיסלאמי רוצים: לעשות את הדפוס שחיזבאללה בנה  - לבצע ירי לעומקים משתנים -  כולל לוחמה פסיכולוגית והפחדה - גם להרוג מקסימום אזרחים וגם לזרוע פחד וחשש". בישראל סבורים כי ייתכן שמטחי הירי לאזור הדרום והמרכז יימשכו עוד מספר ימים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ