כתבי "הארץ"

מבצע "צוק איתן" נכנס אתמול (ראשון) ליומו השישי. אתמול התפוצצו בשטחי ישראל כ-102 רקטות ופצמ"רים. רקטה אחת נפלה בשטח פתוח באזור חיפה, הנקודה הכי רחוקה שחמאס הגיע אליה עד כה. נער בן 16 נפצע באורח קשה מהתפוצצות רקטה בשטח בנוי באשקלון. 

מספר שיא של הרוגים פלסטינים בתקיפה אחת נרשם שלשום (שבת), כאשר 21 פלסטינים נהרגו בהפצצת בית מפכ"ל החמאס בעיר עזה. מאוחר יותר בלילה, פשט כוח מיוחד של השייטת על מתחם בעזה ופגע במשגרים מהם נורו רקטות ארוכות טווח. שלושה פעילי חמאס נהרגו וארבעה חיילי צה"ל נפצעו באורח קל מחילופי אש שפרצו במקום.  

מתחילת המבצע תקף צה"ל למעלה מ-1,300 מטרות ברחבי הרצועה, בהן נהרגו 170 פלסטינים. למעלה מ-800 רקטות ופצצות מרגמה שוגרו לעבר שטחי ישראל, מתוכם יירטה כיפת ברזל כ-170 רקטות. 

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהן ■ ישראלים, אין לכם מושג מה קורה בעזה | עביר איוב גובר הלחץ הבינלאומי לקדם הפסקת אש | ברק רביד לא ממהרים למבצע קרקעי | עמוס הראל העימות זקוק לתיווך של עבאס | צבי בראל מי צריך הסדר כשיש כיפת ברזל | ג'קי חורי הגבול שבין פשע מלחמה למלחמה | אייל גרוסצה"ל נערך לפינוי אוכלוסיה מצפון הרצועה | גילי כהן האקרים פלסטיניים השתלטו על "סטטוסים מצייצים" | עודד ירון

רקטה שהתפוצצה באשקלון, הבוקרצילום: דוברות המשטרה

08:26: אזעקות נשמעות באשדוד, באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון.

07:51: הפלסטינים מדווחים כי כוחות צה"ל מבצעים פעילות ממוקדת בבית בעיר חברון, ככל הנראה בפעילות הקשורה במצוד אחר חוטפי הנערים, מרואן קוואסמה ועמר אבו עיישה. דובר צה"ל מסר כי "אנחנו עושים מאמץ גדול בחיפוש אחר חוטפי הנערים באיו"ש. כל מה שקורה בלילות האחרונים באזור מרוכז סביב מאמץ זה". (גילי כהן)

07:49: אזעקה נשמעה בנתיבות ובמועצות האזוריות שדות נגב וחוף אשקלון

07:45: סוללת פטריוט היא שיירטה מעל אשדוד את כלי הטיס הבלתי מאויש שחדר מהרצועה. בצה"ל יבדקו האם היה חומר נפץ על הכלי. בחיל האוויר העריכו עוד קודם לכן כי תיתכן חדירה של כלי טיס בלתי מאויש, אך ציינו כי ידעו להתמודד עם זה (גילי כהן)

07:39: 14 רקטות ופצצות מרגמה התפוצצו במהלך הלילה והבוקר באשכול, אין נזק (שירלי סיידלר)

07:31: כלי טייס בלתי מאויש חדר הבוקר לשטח ישראל מכיוון הרצועה ויורט מעל אשדוד. כוחות חיל הים הוקפצו לערוך סריקות, כתוצאה מהיירוט הופעלה האזעקה בעיר. (גילי כהן)

07:15: גורמים בצה"ל מסרו כי הירי מלבנון הלילה בוצע ככל הנראה על ידי פלגים פלסטיניים (גילי כהן)

07:04 צה"ל תקף הלילה 42 יעדים ברצועת עזה. לדברי קצין בכיר, בלילה התקבלה החלטה להמשיך את הפעילויות האוויריות ביתר שאת. "אנחנו מבינים את הלחץ שבו נמצא החמאס ומהדקים את ההגנה בקו המגע, כי אנחנו לא רוצים לחטוף אירוע לא רצוי, לא בצפון ולא בדרום", אמר הקצין. לדבריו, על אף הגברת הפעילות של חיל האוויר בצפון הרצועה, בחמאס קוראים באופן רשמי לאזרחים להישאר ולשמש מגן חי ולעצור את התקיפות. (גילי כהן)

משפחות פלסטיניות בעלות אזרחות זרה במעבר ארז, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

06:35 אזעקות נשמעו באשדוד ובשפלה. 

06:21 סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת על שלושה פלסטינים שנהרגו הלילה בתקיפות חיל האוויר בחאן יונס שבדרום הרצועה. השלושה הם מאהר אבו מור, בן 24, סאדם מאומר, בן 23 ומוסה מאומר, בן 60. משרד הבריאות הפלסטיני אישר שבכך עלה ל-170 מספר ההרוגים ברצועה מתחילת המבצע.

06:04 אזעקה נשמעה בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. כמה דקות קודם לכן, נשמעה אזעקה נוספת במועצה האזורית אשכול. 

05:41 שתי אזעקות נשמעו בחצי השעה האחרונה ביישובי המועצה האזורית אשכול.

03:04 אזעקת "צבע אדום" נשמעה בשטחי המועצה האזורית אשכול. 

02:06 מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, הביע אמש דאגה מההחמרה בלחימה, והזהיר מהשלכותיה של פעולה קרקעית של צה"ל ברצועה. לדבריו, "כניסה קרקעית תעלה ללא ספק את מספר ההרוגים בסבב הלחימה הנוכחי ותחמיר את סבל האזרחים ברצועה". בהודעה שיצאה מלשכתו נמסר כי באן "מאמין כי זהו אינטרס של שני הצדדים לסיים את הלחימה ולמנוע קורבנות נוספים וסיכונים לביטחון האזורי, ודורש מהישראלים ומהפלסטינים לבצע צעדים בכיוון זה".

בתוך כך, ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, הזהיר מ"ייבוא הקונפליקט הישראלי-פלסטיני" לשטחי המדינה. זאת לאחר שאלפי מפגינים ניסו מוקדם יותר הערב להתפרץ לשני בתי כנסת בפריז.

01:16 אזעקת "צבע אדום" נשמעה בשטחי המועצה האזורית אשכול. 

01:14 במצרים נהרגו הלילה חייל ושבעה אזרחים ולמעלה מ-24 בני אדם נפצעו מירי פצמ"רים בסיני, באזור הקרוב לגבול עם ישראל. בין ההרוגים ילדה בת 10 וילד בן 12. על פי הדיווח, חמושים ירו לעבר מוצב צבאי, ופגעו גם בבניין מגורים ובמתחם קניות סמוך. בימים האחרונים, על רקע הלחימה ברצועה, חמושים בסיני ניסו לבצע ירי רקטות גם לעבר ישראל. לדברי גורמים מצריים, מספר נסיונות כאלו נכשלו ביממה האחרונה.

00:57 בתגובה לשיגור הרקטות לגליל המערבי, צה"ל השיב בירי ארטילרי לעבר לבנון. מוקדם יותר נשמעה אזעקה בנהריה וביישובי המועצה האזורית מטה אשר. שתי רקטות שוגרו לעבר האזור וככל הנראה נפלו בשטחים פתוחים.

מדובר צה"ל נמסר כי "לפני שעה קלה זוהו מספר נפילות באזור הגליל המערבי. לא נגרם נזק ואין נפגעים. צה"ל הגיב באופן מיידי ובעוצמה בירי תגובתי ארטלירי מסיבי של עשרות פגזים לעבר מקור הירי. עוד נאמר בהודעה כי "מסרים חמורים הועברו באמצעות כוח האו"ם יוניפי"ל". (גילי כהן ואלי אשכנזי)

00:28 אזעקה נשמעה באזור הגליל המערבי.

00:15 שבע רקטות נורו בחצי השעה האחרונה לאזור אשקלון, כיפת ברזל יירטה את כולן. כוחות תותחנים תוקפים בארטילריה במרכז הרצועה בשעה האחרונה. (גילי כהן)

13.07.2014

23:38: שתי רקטות נפלו ביישוב במועצת חוף אשקלון, קודם לכן נשמעה אזעקה באזור. 102 רקטות ופצצות מרגמות התפוצצו בשטח ישראל ביממה האחרונה, כיפת ברזל יירטה 22 רקטות. לפי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני, נהרגו מאז תחילת המבצע 168 פלסטינים. (שירלי סיידלר, גילי כהן וג'קי חורי)

23:26: הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס החליט להוציא לפועל קמפיין דיפלומטי במוסדות האו"ם שמטרתו להגביר את הלחץ הבינלאומי על ישראל ולגרום לה להפסיק את המבצע ברצועת עזה. דיפלומטים ישראלים ציינו כי במסגרת הקמפיין הזה ינסו הפלסטינים יחד עם מדינות ערב להביא להצבעה במועצת הביטחון של האו"ם עוד השבוע הצעת החלטה בעניין הפסקת אש בעזה.

תקיפת צה"ל בעזה, אתמולצילום: רויטרס

עבאס העביר לשליח האו"ם רוברט סרי מכתב רשמי למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ובו בקשה להציב את "מדינת פלסטין" תחת "מערכת ההגנה הבינלאומית של האו"ם", כחלק מהיותה "מדינה תחת כיבוש". מחר שר החוץ הפלסטיני ריאד מאלכי ידרוש כי עמיתיו יגבשו טיוטת הצעת החלטה שתקרא להפסקת המבצע הישראלי בעזה ותוגש להצבעה לכל המאוחר בשבוע הבא. (לידיעה המלאה של ברק רביד)

22:56: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. 

22:45: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית שדות נגב. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר). 

22:23: צה"ל ירה לעבר מטרות בסוריה בתגובה לירי הרקטה הערב לרמת הגולן (אלי אשכנזי). 

22:17: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. אין נזק (שירלי סיידלר). 

22:15: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר התשתיות, סילבן שלום, הורו ליו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, שלא לסכן את חייהם של עובדי חברת החשמל בתיקון קו החשמל שניזוק הערב סמוך לכיסופים. חברת החשמל תתקן את הנזק שנגרם רק כאשר הדבר יתאפשר מבחינה בטחונית. הפגיעה בקו משבשת את אספקת החשמל לעשרות אלפי תושבים ברצועת עזה (שירלי סיידלר)

21:56: אלפים הפגינו הערב בכיכר הבסטיליה בפריז נגד תקיפות צה"ל ברצועת עזה. המפגינים נשאו שלטים עליהם נכתב "עזה היא מחנה ריכוז", "נגד הציונות", ולפי כמה אתרי אינטרנט צעקו "מוות ליהודים". עימותים התפתחו במקום בין מפגינים למשטרה, לאחר שכמה מהם התקרבו לבית הכנסת הממוקם ברחוב דה לה רוקט. המשטרה השתמשה בגז מדמיע לפיזור המפגינים.

21:32: אזעקה נשמעה ביישובים בעוטף עזה. 

תושבים בצפון הרצועה מתפנים מביתם, אתמולצילום: אי-אף-פי

20:51: צה"ל מסר כי זוהתה נפילה ברמת הגולן. לא נגרם נזק. ככל הנראה מדובר בירי של רקטה מעבר סוריה (גילי כהן).

20:42: ארבע רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר). 

20:35: נשיא מצרים, עבד אלפתאח א-סיסי, שוחח הערב עם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, על הצורך בהפסקת אש מיידית. לפי דוברו של א-סיסי, מזכ"ל האו"ם אמר כי מועצת הביטחון צפויה להתכנס השבוע ןלקבל החלטה בנדון. כמו כן, מפקד המודיעין המצרי הגיע לוושינגטון במסגרת השיחות להפסקת אש, כך לפי דיווח באתר "אליום א-סבע" (ג'קי חורי). 

20:27: לפי נתוני הצבא, אשדוד היא העיר שספגה הכי הרבה נפילות מתחילת המבצע, למעט יישובי עוטף עזה. העיר ספגה 120 נפילות של רקטות, ו-50 יירוטים בוצעו מעל לשטח העיר על ידי מערכת כיפת ברזל (גילי כהן)

20:22: שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, שוחח הערב בטלפון עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והביע את דאגתו מפני ההסלמה הגוברת. קרי הדגיש פעם נוספת כי ארה"ב מוכנה לסייע בתיווך שיאפשר להגיע להפסקת אש ברצועת עזה. לידיעה המלאה (ברק רביד).

20:17: כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל אזור אשדוד, שמונה רקטות נפלו בשטחים פתוחים באזור. אזעקה נשמעה במועצה האזורית גן רווה (גילי כהן). 

20:16: פיקוד העורף העביר את הנחיותיו לקראת מחר. בניגוד להוראות בימים האחרונים, ניתן לקיים לימודים וקייטנות באשקלון, אשדוד ובאר שבע, בתנאי שהתלמידים והצוות יכולים להיכנס למיגון תקני, ממ"ד או מקלט, בזמן הנדרש. ביישובים במרחב עוטף עזה יתקיימו פעילויות החינוך בתוך מיגון תקני בלבד. במועצה האזורית חוף אשקלון לא יתקיימו לימודים. ביתר חלקי הארץ אין הגבלות, וניתן לקיים לימודים וקייטנות (גילי כהן, ירדן סקופ). 

20:12: רקטה שנורתה מעזה לפני זמן קצר פגעה בקו חשמל סמוך לכיסופים. לפי גורמים ביטחוניים, בשל הפגיעה נוצר קצר הפוגע באספקת החשמל לחאן יונס ולדיר אל-בלח, דבר שעלול לפגוע ב-70 אלף תושבים פלסטינים (גילי כהן). 

20:04: אזעקות נשמעו באזור ירושלים, אשדוד, אשקלון ויבנה. 

19:39: רקטה התפוצצה בנתיבות, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. קודם לכן פרצה שריפה בשטח המועצה האזורית אשכול בעקבות ירי פצמ"רים. כבאים פועלים להשיג שליטה על האש (שירלי סיידלר). 

18:40: מצה"ל נמסר כי היום נורו לשטח ישראל 84 רקטות, כיפת ברזל יירטה 12 מהן. מתחילת המבצע היו 707 נפילות של רקטות ופצמ"רים בשטח ישראל, לפי הצבא. עוד נאמר כי האזעקה שנשמעה היום אחר הצהריים בנהריה היתה אזעקת שווא (גילי כהן). 

18:10 אזעקה נשמעה באזור השפלה. שלוש רקטות התפוצצו במועצה האזורית אשכול, נזק נגרם לרכוש חקלאי (שירלי סיידלר)‎. 

18:00: סיעת העבודה פנתה ליועץ המשפטי לממשלה ולמפכ"ל בדרישה לפתוח לאלתר בחקירה של התקרית האלימה בהפגנה אתמול בכיכר הבימה בתל אביב. "אסור שהפגנה חוקית מעין זו שהתקיימה אתמול תיתקל באלימות קשה, מבלי שהשוטרים יעשו את מלאכתם. קל וחומר שלפחות חלק מהמתפרעים מופיעים בסרטי וידאו מהאירוע, וכותבים קבל עם ועדה על מעשיהם הפוגעניים", נכתב במכתב מטעם הסיעה. "העלמת עין ממעשים כאלו מהווה, דה פקטו, עידוד מסוכן למעשה לאלימות ופתח להסלמה בין אחים" (יהונתן ליס).

רקטה שהתפוצצה שלשום בגליל המערביצילום: רמי שלוש

17:55: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. דקות לפני כן נשמעה אזעקה במועצה האזורית שדות הנגב, והתפוצצה שם רקטה בשטח פתוח. לא נגרם נזק (שירלי סיידלר). 

17:25: במערכת הביטחון מאמינים שכבר בימים הקרובים יוכלו למסור לצה"ל סוללה נוספת של כיפת ברזל. בצה"ל אמרו בימים האחרונים כי הם יודעים שברצועת עזה נמצאות רקטות המגיעות למרחק של כ-150 ק"מ מהרצועה (גילי כהן). 

17:22: בעקבות מטח הרקטות האחרון, בת 41 נפצעה באורח קל בדרכה למרחב המוגן בחדרה ובת 24 נפצעה קל בנתניה. חמישה בני אדם מאזור גוש דן לקו בהתקף חרדה. 

הכרוז שצה"ל הפיץ אתמול בצפון הרצועה

17:08: מאות ישראלים קיבלו ביממה האחרונה מסרונים מטעם השב"כ וצה"ל לכאורה, המזהירים כי מחבל מתאבד חדר לתל אביב במטרה להתפוצץ במקלטים. משב"כ נמסר כי מדובר בהודעות שקריות המופצות על ידי קבוצות האקרים בעולם ומרצועת עזה. "מומלץ שלא להעביר הודעות אלו הלאה ולא לפתוח לינקים המופיעים בחלק מאותן הודעות" (גילי כהן).  

16:44: מטח רקטות לעבר מרכז הארץ וצפונה: מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל גוש דן, בנוסף, רקטה אחת נפלה בשטחים פתוחים באזור חיפה, הנקודה הכי רחוקה שחמאס הגיע אליה עד כה (גילי כהן ואלי אשכנזי).

הזרוע הצבאית של חמאס נטלה אחריות על הירי שבוצע לפני זמן קצר. על פי ההודעה, לעבר חיפה נורתה רקטת R-160, לעבר גוש דן נורו שלוש רקטות M-75 ולעבר השפלה רקטת פג'ר 5 (ג'קי חורי). 

16:31: אזעקה נשמעה ברחבי גוש דן: תל אביב, גבעתיים, רמת גן, רעננה, הרצליה, בני ברק, חולון, אזור ובת ים. אזעקה נשמעה גם בנהריה, בגליל המערבי ובחדרה. במערכת הביטחון אומרים כי האזעקה בנהריה הופעלה בשל איכון של שיגור מעזה ולא מדובר באזעקת שווא (גילי כהן). 

16:27: חיל האוויר הפציץ שני משגרים מהם בוצע הירי הבוקר לעבר העיר אשדוד ולאזור העיר באר שבע. בנוסף תקף צה"ל משגר בצפון רצועת עזה אשר ממנו נורו רקטות לטווח בינוני בימים האחרונים.

16:25: רקטה יורטה מעל אשקלון, רקטה נוספת נפלה באזור העיר וגרמה לשריפה. כמו כן ארבע פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר וגילי כהן)

16:06שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, ושרי החוץ של צרפת, גרמניה ובריטניה ייפגשו לפנות ערב בווינה בשולי שיחות הגרעין עם איראן כדי לדון בנסיונות לקדם הפסקת אש בין ישראל לחמאס ברצועת עזה. שר החוץ של צרפת, לורן פאביוס, אמר כי השגת הפסקת אש ומניעת הסלמה נוספת בעזה הינן בראש סדר העדיפויות של צרפת. גם שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, אמר כי "קיים צורך דחוף" לעצור את האלימות בעזה ולחזור להפסקת האש של נובמבר 2012.

פקיד אמריקאי בכיר שתידרך כתבים אתמול בווינה לפני הגעתם של שרי החוץ אישר כי בשולי השיחות בנושא האיראני יתקיימו דיונים לגבי המצב בעזה. הפקיד האמריקאי הבכיר אף רמז כי שר החוץ ג'ון קרי ידרוש בפגישתו עם מקבילו האיראני מוחמד ג'וואד זריף את הפסקת העברת הנשק מאיראן לחמאס ולשאר ארגוני הטרור בעזה (ברק רביד). 

15:53: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצת אשכול. כמה דקות לפני כן נשמעה אזעקה במועצות האזוריות חוף אשקלון ואשכול. 

15:40: משרד הפנים הפלסטיני בעזה הצטרף לקריאת דובר חמאס וקרא לתושבים לא להיענות לדרישות הפינוי של ישראל, בין אם במנשרים ובין אם בהודעות טלפוניות. הוא הגדיר את פעולת ישראל כחלק מ"מלחמת העצבים" שהיא מנהלת נגד הפלסטינים נוכח הכישלון של מדיניות הכיבוש עד כה.

משרד הפנים הפלסטיני הוסיף כי הוא עוקב אחרי ההתפתחויות בשטח, ויודיע בעצמו לתושבים הפלסטינים אם יש צורך להתפנות. "אנחנו בקשר עם כל הארגונים הבינלאומיים וארגוני זכויות האדם הפועלים ברצועה, ועד לרגע זה אין צורך בפינוי אזורים בצפון הרצועה", נמסר מהמשרד. משרד הבריאות בעזה מסר כי מספר ההרוגים הפלסטינים מתחילת המבצע עלה ל-167, וכי בתי החולים סובלים ממחסור חמור בתרופות ובציוד רפואי המשמשים לניתוחים בעיקר (ג'קי חורי). 

אזעקה נשמעה במועצת חוף אשקלון.

14:55: בהמשך לאישור מתאם פעולות הממשלה בשטחים, יצאו עד כה יותר מ-300 פלסטינים המחזיקים גם באזרחות זרה מהרצועה אל מעבר אלנבי. במעבר כרם שלום עברו היום 50 משאיות מזון, 120 טון גז, 288 אלף ליטר סולר. 18 אלף ליטר סולר לתחבורה ו-70 אלף ליטר בנזין (גילי כהן).

14:43: כיפת ברזל יירטה שתי רקטות באשדוד ואחת באשקלון. שתי רקטות נחתו בשטחים פתוחים באשדוד, ואחת התפוצצה בשטח בנוי באשדוד, אך לא גרמה לנזק או לנפגעים בגוף (גילי כהן).

14:39: ישיבת הקבינט המדיני ביטחוני, שתוכננה להתקיים בשעות הצהריים, נדחתה לשעה 18:30 (ברק רביד).

14:33: רקטה התפוצצה באשקלון מבלי לגרום נזק, לא דווח על נפגעים בגוף. קודם לכן נשמעה אזעקה נשמעה באשדוד, יבנה, אשקלון, יישובי גדרות, גן יבנה ובמועצות האזוריות באר טוביה וחוף אשקלון (שירלי סיידלר). 

14:25: רקטה התפוצצה סמוך ליישוב במועצה האזורית יואב, אין נפגעים בגוף או נזק. קודם לכן נשמעה אזעקה באשקלון, באשדוד ובמועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר). 

14:18: "אסור לתושבי עזה להיענות לקריאות צה"ל לפנות את בתיהם", אמר דובר חמאס בעזה, איהאב רסין, בערוץ הטלוויזיה של חמאס בתגובה לכרוזים שפיזר צה"ל בצפון הרצועה. רסין הוסיף כי "זו לוחמה פסיכולוגית" (ג'קי חורי).

14:08: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. דקות לפני כן אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון ובמועצה האזורית שפיר (שירלי סיידלר). 

13:44: בצה"ל אומרים כי הם ממשיכים בתקיפות ממוקדות ברצועת עזה. משעות הבוקר הותקפו בתיהם של בכיר חמאס, האחראי על הירי הרקטי באזור מחנה הפליטים ג'בליה, ושל מפקד היחידה הרקטית של בית להיא, המשתייך לג'יהאד האיסלאמי.

מנתוני מערכת הביטחון עולה כי כ-36% מהשיגורים לישראל מתחילת המבצע בוצעו מצפון רצועת עזה. עוד התברר כי כ-30% מכלל הירי ארוך הטווח שנורה לעבר שטח ישראל בוצע מצפון רצועת עזה, וכן שכ-10% מכלל השיגורים מתחילת המבצע בוצעו מבית להיא (גילי כהן).

13:31: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעה במקום אזעקה (שירלי סיידלר).

13:17: הקבינט המדיני ביטחוני מתכנס כעת בקריה בתל אביב לדיון במבצע בעזה (ברק רביד).

13:03: הזרוע הצבאית של חמאס נטלה אחריות על הירי לאשקלון. תושבים בעזה טוענים כי קיבלו הודעות על הפגזות צה"ל רק לאחר שבוצעו. לדבריהם, הודעות הצבא התקבלו במקרים רבים באיחור, כנראה בשל עומס על הרשת הסלולרית (ג'קי חורי).

12:46: אזעקה נשמעה במועצת בני שמעון. רבע שעה לפני כן נשמעה אזעקה במועצה האזורית אשכול. 

12:28: נער בן 16 נפצע באורח קשה מהתפוצצות רקטה בשטח בנוי באשקלון, גבר בן 50 נפגע באורח קל ושבעה אחרים הם נפגעי חרדה. הפצועים הועברו לטיפול בבית החולים ברזילי בעיר, הגבר שנפצע קל טופל במקום. רקטה נוספת יורטה מעל העיר, רסיסי היירוט גרמו לנזק קל (שירלי סיידלר וגילי כהן).

12:10: מאות משפחות פלסטיניות התפנו מצפון הרצועה, בעיקר מבית להיא ומבית חאנון, והשתכנו בבתי ספר של אונר"א בעיר עזה, זאת לאחר שהאולטימטום של צה"ל, פקע ב-12:00 (ג'קי חורי).

אזעקת צבע אדום נשמעה באשקלון ובמועצת חוף אשקלון. 

12:02: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי אינו יודע מתי המבצע בעזה יסתיים וכי הדבר "עשוי לקחת עוד הרבה זמן". נתניהו הוסיף כי צה"ל ימשיך לפעול "באחריות ובתקיפות כדי להחזיר את השקט" (ברק רביד). 

11:47: בקבוצות וואטסאפ שונות הועברו בשעות האחרונות הודעות על תקיפה אווירית של צה"ל בעזה בשעה הקרובה, שמחייבת מיגון והיערכות בהתאם. דובר צה"ל מסר כי זהו גל שמועות הכולל דיווחים כוזבים על הודעות מפיקוד העורף וקרא לציבור לנהוג באחריות (גילי כהן).

11:40: המשטרה עצרה עשרה צעירים ערבים בחשד ליידוי אבנים בהר הבית (ניר חסון). 

11:36: אזעקה נשמעה במועצת חוף אשקלון ובאשקלון. 

11:25: הפלסטינים דיווחו כי שלושה בני אדם מתו היום מפצעיהם כתוצאה מהפצצות צה"ל ברצועה בימים האחרונים.

11:11: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. 

10:56: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית מרחבים, ושלוש נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים בבאר שבע (שירלי סיידלר וגילי כהן). 

10:46: אזעקות נשמעו בבאר שבע ובמועצות האזוריות מרחבים, שדות נגב ובני שמעון. 

10:30: בשבוע החולף נורו 53 רקטות לעבר באר שבע, 24 מתוכן יורטו על ידי כיפת ברזל. כך מוסרת עיריית באר שבע. 27 רקטות נחתו בשטחים פתוחים ושתיים בשכונות העיר, אשה אחת נפצעה קל (שירלי סיידלר). 

10:18: כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אשקלון (גילי כהן).

10:03: אזעקה נשמעה באשדוד, אשקלון ובמועצות האזוריות חוף אשקלון ובאר טוביה.

09:57: שני שוטרים נפצעו קל מידויי אבנים וירי זיקוקים בהר הבית. ההר נסגר למבקרים (ניר חסון).

09:50: 800 תושבי הרצועה המחזיקים גם באזרחות זרה החלו לצאת דרך מעבר ארז. המעבר צפוי להימשך בימים הקרובים (גילי כהן).

09:22: שריפה פרצה במועצת אשכול בעקבות מטח הרקטות האחרון לאזור, כוחות כיבוי נמצאים במקום (שירלי סיידלר).

09:02: 17 פצועים טופלו ביממה האחרונה בבית החולים ברזילי באשקלון. מתחילת המבצע טופלו בו 115 נפגעים, מתוכם 73 עם פציעות בגוף ו-42 עם פגיעות חרדה. כעת מאושפזים במרכז שבעה בני אדם שנפצעו במבצע (שירלי סיידלר).

08:54: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

08:45: חמש רקטות התפוצצו במועצה האזורית אשכול, שלוש מהן ביישוב. נזק קל נגרם לבית (שירלי סיידלר).

08:04: צה"ל תקף בצפון הרצועה את המשגר שממנו נורה מטח הרקטות לשפלה הבוקר (גילי כהן) 

08:01: צה"ל מפזר הבוקר כרוזים הקוראים לתושבי בית להיא וצפון רצועת עזה להתפנות מבתיהם. ההודעה מועברת גם בהודעות מוקלטות ובמסרונים. "אל תושבי בית להיא, בכוונת צה"ל לתקוף מהאוויר תשתיות טרור ופעילי טרור באזור שממזרח לאל-עטטרה ולרחוב אל-סלאטין וממערב ומצפון למחנה הפליטים ג'באליה", נכתב בכרוזים, "ישראל תוקפת ותתקוף כל אזור ממנו מבוצע ירי לעבר ישראל. על האזרחים לפנות את בתיהם היום עד השעה 12:00, דרומית לג'באליה אל-בדר דרך רחוב אלפלוג'ה. הפעולה של צה"ל עומדת להיות זמנית וקצרה. מי שלא יקשיב להנחיות צה"ל יסכן את חייו ואת חיי משפחתו. היזהרו והישמרו" (גילי כהן).

למרכז הרפואי לגליל בנהריה הגיעו הבוקר ארבעה נפגעים קל מירי הרקטות אמש מלבנון, וכן שני נפגעי חרדה. "אנו ערוכים לכל תרחיש של שינוי המצב הביטחוני בגבול הצפון", אמר מנכ״ל בית החולים, ד״ר מסעד ברהום (אלי אשכנזי). 

07:04: קצין בכיר בצה"ל ששוחח הבוקר עם כתבים צבאיים בעניין הפעילות המבצעית של השייטת בחוף אל-סודנאיה, אמר כי הכוח הצליח לטפל במשגרים ארוכי טווח והשיג את מטרתו. לדברי הקצין, במהלך פשיטת כוחות השייטת מהים החל עימות עם חמושים פלסטינים ובמקום התפתחו חילופי אש. במקביל, מטוסים ומסוקי קרב של חיל האוויר תקפו אזורים קרובים. לדברי הקצין, "זהו יעד שבאופן ודאי שוגרו ממנו רקטות ארוכות טווח לישראל".

בצה"ל החלו בתחקיר לבדיקת התקרית אמש בס'געיה, בה נפגע קשה מפכ"ל חמאס תייסיר אל-בטאש. מהמידע שמצוי במערכת הביטחון עולה כי נהרגו בה עוד 21 בני אדם. לפי הקצין, חלק מההרוגים נחשב למעורב בפעילות טרור. בצה"ל החליטו לתקוף את ביתו של אל-בטאש, הממוקם סמוך למסגד, לאחר שלפי הקצין אותרו באזור כמה פעילים שחשודים על ידי הצבא שהתכוונו לשגר רקטות. ככל הנראה, בשעת התקיפה עשרות אנשים יצאו מהמסגד הסמוך ולכן נפגעו.

התחקיר הצבאי על התקרית החל הלילה ויימשך גם בימים הקרובים. בניגוד למה שדווח אתמול על ידי גורמי ביטחון בצה"ל, הבוקר נאמר כי לא בוצע נוהל "הקש בגג" בביתו של אל-בטאש, ושביתו הופצץ מהאוויר לאחר שזוהו החשודים בירי הרקטות.

צה"ל החל להודיע לאוכלוסייה הפלסטינית בטלפון ובאמצעי תקשורת שונים שעליה להתפזר או לצאת משטחי צפון הרצועה, זאת בנוסף לכרוזים שהופצו ברצועה. לפי הערכות בצה"ל, מדובר בעשרות אלפי פלסטינים שצפויים להתפנות מהמקום. בימים האחרונים צה"ל החל לחלק הנחיות התגוננות לאוכלוסייה הפלסטינית בגדה, ובעקבות הירי גם לאזורים שבשליטת הרשות הפלסטינית.

בתחילת יומו השישי של מבצע "צוק איתן" מונים בצה"ל יותר מ-800 רקטות ופצצות מרגמה שהתפוצצו בישראל מתחילת המבצע. חילות האוויר והים הפציצו 1320 מטרות בעזה. (גילי כהן) 

06:51:  בצה"ל מאשרים כי אמש נורו שלוש רקטות לעבר הגליל המערבי. שתי רקטות אותרו, והבוקר ימשיכו כוחות הביטחון לחפש אחר אזור בו התפוצצה הרקטה השלישית (גילי כהן). 

06:17: סוללות כיפת ברזל יירטו מעל העיר רמלה שלוש רקטות שנורו לאזור השפלה. רקטה נוספת יורטה מעל אשדוד (גילי כהן). 

06:04: הירי לעבר שטחי ישראל התחדש הבוקר. אזעקות נשמעו בראשון לציון, רחובות, רמלה, לוד, נמל התעופה בן גוריון, מכבים, מודיעין ושאר יישובי השפלה. אזעקות נשמעו גם באשדוד ובאשקלון. 

05:25: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

04:42: גורם צבאי מאשר כי חיילי שייטת 13 הם שביצעו את הפעולה הקרקעית ברצועה מוקדם יותר הלילה. לפי דיווח ברשת אל-ג'זירה, הפשיטה ארעה בחוף אל-סודניה שבצפון מערב עזה. הקומנדו הימי נתקל בחמושים, ובמקום התפתח קרב שכלל שימוש בנשק כבד. על פי דיווחים ברצועה, שלושה פעילי חמאס נהרגו במהלך הפשיטה (גילי כהן וג'קי חורי).

04:36אזעקות נשמעו במועצות האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב ולכיש. מוקדם יותר נשמעה אזעקה נוספת במועצה האזורית חוף אשקלון.

03:55מדובר צה"ל נמסר כי כוח מיוחד פשט הלילה על מתחם ברצועת עזה ממנו נורו רקטות ארוכות טווח רבות בימים האחרונים. במהלך הפעולה התפתחו חילופי אש, מהם נפצעו באורח קל ארבעה חיילים. הם פונו לבתי חולים בארץ לקבלת טיפול רפואי. עוד נמסר בהודעה כי "צה"ל ימשיך ויפגע בכל גורם המפעיל טרור כנגד מדינת ישראל".

02:21: סוכנות הידיעות "מען" מדווחת כי עלה ל-18 מספר ההרוגים בתקיפת ביתו של מפקד המשטרה ברצועה, תייסיר אלבטש, בשכונת תעופא בעיר עזה. על פי דובר שירותי החירום ברצועה, אשרף אל-קדרה, זהו המספר הרב ביותר של הרוגים פלסטינים עד כה במבצע כתוצאה מתקיפה בודדת של חיל האוויר. 35 נפצעו במסגרת התקיפה, ביניהם גם אלבטש. עוד על פי הדיווח, הלילה נהרגו שלושה בני אדם מהפצצה בעיר רפיח, וחמישה נוספים נפצעו. 

01:44: שלוש אזעקות נשמעו בחצי השעה האחרונה במועצה האזורית שער הנגב. 

01:20מוקדם יותר הערב, לאחר שנשמעו אזעקות בתל אביב, תקפו עשרות פעילי ימין באלות מפגיני שמאל בכיכר הבימה. אחד המפגינים נזקק לטיפול רפואי והובהל לבית החולים. לידיעה המלאה (ירדן סקופ)

00:30בירי האחרון לעבר דרום המדינה כיפת ברזל ביצעה שני יירוטים מעל אשדוד. שתי רקטות נפלו בשטח פתוח בבאר שבע, שתי נפילות אותרו בעיר נתיבות. (גילי כהן)

00:17: סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת על הרוג וחמישה פצועים בשעה האחרונה כתוצאה מתקיפת חיל האוויר בעיר רפיח. בכך עומד מניין ההרוגים מאז תחילת המבצע על 151 בני אדם.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, ג'קי חורי, שירלי סיידלר, יהונתן ליס וברק רביד

אזרחים מתגוננים בשעת אזעקה בתל אביב, שלשוםצילום: מוטי מילרוד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ