גובר הלחץ הבינלאומי להפסקת אש: קרי שוחח עם נתניהו כדי לבלום מבצע קרקעי

שר החוץ האמריקאי הבהיר את דאגת ארה"ב מפני הסלמה. קודם לכן הוא נפגש עם שרי חוץ אירופים בשולי שיחות הגרעין בווינה, כדי לדון בקידום הרגיעה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, שוחח הערב (ראשון) בטלפון עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והדגיש פעם נוספת כי ארה"ב מוכנה לסייע בתיווך שיאפשר להגיע להפסקת אש ברצועת עזה בהתאם למתווה של נובמבר 2012, שהושג בסיום מבצע "עמוד ענן", כך אמר פקיד אמריקאי בכיר.

לדברי הפקיד האמריקאי הבכיר, קרי גינה את המשך ירי הרקטות והבהיר כי לישראל יש זכות להגן על עצמה, אך באותה נשימה קרא לנתניהו להימנע מהסלמה נוספת. "שר החוץ הבהיר לנתניהו את דאגתה של ארה"ב מפני ההסלמה הגוברת בשטח", אמר הפקיד האמריקאי הבכיר.

קרי עידכן את נתניהו על המגעים שקיים עם מנהיגים ממדינות שונות באזור בנסיון לסייע להביא להפסקת ירי הרקטות מעזה, להשיב את הרגיעה על כנה ולמנוע פגיעה נוספת באזרחים חפים מפשע. בסוף השבוע האחרון שוחח נשיא ארה"ב ברק אובמה בטלפון עם נתניהו והציע גם כן את תיווכה של ארה"ב.

קרי בפגישתו עם שר החוץ הגרמני, פרנק וולטר שטיינמאייר, בווינה, הערבצילום: רויטרס

קרי ושרי החוץ של צרפת, גרמניה ובריטניה נפגש היום לפנות ערב בווינה בשולי שיחות הגרעין עם איראן, כדי לדון בנסיונות לקדם הפסקת אש בין ישראל לחמאס ברצועת עזה.

שר החוץ של צרפת, לורן פאביוס, אמר לכתבים עם הגעתו לארמון קובורג בווינה, שבו מתקיימות השיחות, כי השגת הפסקת אש ומניעת הסלמה נוספת בעזה הינן בראש סדר העדיפויות של צרפת. "צרפת קוראת להחזרת הפסקת האש של נובמבר 2012", הוסיף.

שעה קלה לפניו אמר שר החוץ הבריטי, וויליאם הייג, לכתבים עם הגעתו לארמון קובורג כי "קיים צורך דחוף" לעצור את האלימות בעזה, ולחזור להפסקת האש של נובמבר 2012.

שר החוץ הבריטי הייג בווינה, היוםצילום: אי-אף-פי

פקיד אמריקאי בכיר שתידרך כתבים אתמול בווינה, לפני הגעתם של שרי החוץ, אישר כי בשולי השיחות בנושא האיראני יתקיימו דיונים לגבי המצב בעזה. הפקיד האמריקאי הבכיר אף רמז כי שר החוץ קרי ידרוש בפגישתו עם מקבילו האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, את הפסקת העברת הנשק מאיראן לחמאס ולשאר ארגוני הטרור בעזה.

"לאיראן יש מסורת ארוכה של אספקת נשק וטילים לארגוני טרור שונים בעזה, כולל חמאס", אמר הפקיד האמריקאי הבכיר. "הטילים האלה משוגרים לעבר אזורים בהם נמצאים אזרחים. לאיראן יש אחריות לעצור ולחדול את אספקת הנשק הזו, שרק מתדלקת את הסכסוך. אנחנו ננצל כל הזדמנות שיש לנו כדי להבהיר להם את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ