13 פלסטינים נהרגו בתקיפות צה"ל ביום השישי למבצע; אלפים עזבו את בתיהם

כ-5,000-4,000 פלסטינים עזבו את בתיהם בצפון הרצועה, לאחר שצה"ל הזהיר מפני תקיפה. משרד הפנים הפלסטיני: מדובר במלחמה פסיכולוגית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

לפי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני, היום (ראשון) נהרגו 13 פלסטינים, בהם נשים וילדים, ו-25 נפצעו בתקיפות צה"ל ברחבי הרצועה. עד כה מתחילת מבצע "צוק איתן", נהרגו 167 פלסטינים, ונפצעו 1,100 אחרים. 

בבתי החולים ברצועה דיווחו על מחסור חמור בתרופות ובציוד רפואי, בעיקר למקרים של טראומה ופציעות דחופות. בכמה מבבתי החולים לא ניתן לספק סיוע רפואי מתאים לרמת הפציעות.

במהלך הבוקר עזבו אלפי פלסטינים את בתיהם שבצפון הרצועה, בעקבות כרוזים שהפיצה ישראל בהם הזהירה מפני תקיפה של חיל האוויר באזור זה. תושבי צפון הרצועה, בעיקר מבית להיא ומבית חאנון, עברו לעיר עזה וליישובים נוספים בדרום הרצועה.  

אשה פלסטינית ובתה שנמלטו מצפון הרצועה בבית ספר של אונרו"א בעיר עזה, היוםצילום: רויטרס

חרף אזהרותיה של ישראל, משרד הפנים הפלסטיני בעזה קרא לתושבים שלא להיענות לקריאות לפינוי הבתים, בין אם הן מתקבלות במנשרים ובין אם מדובר בהודעות טלפוניות. להערכת המשרד מדובר במלחמה פסיכולוגית שישראל מנהלת נוכח כישלון מדיניות הכיבוש עד כה. משרד הפנים הפלסטיני אמר כי הוא עוקב אחר ההתפתחויות בשטח, ויודיע בעצמו אם יש צורך לפנות את הבתים. "אנחנו עומדים בקשר עם הארגונים הבינלאומיים ועם ארגוני זכויות האדם הפועלים ברצועה ועד לרגע זה אין צורך בפינוי אזורים בצפון הרצועה", נאמר בהודעה.

בשל ההתנגדות הרשמית לפינוי, לא נמסר מספר מדויק של המתפנים, אך ההערכה היא כי מדובר על 5,000-4,000 בני אדם. לפי הדיווחים, מרבית המתפנים שוכנו בכיתות לימוד בשמונה בתי ספר של סוכנות האו"ם לפליטים (אונרו"א) בתוך העיר עזה. 

רבים מהמתפנים הביעו תקווה שהקהילה הבינלאומית תתעורר ותביא להפסקת אש לפני כניסה קרקעית שעלולה להביא להרס של הרצועה, בעיקר לצפונה. לפי דיווחים מהרצועה עולה כי המשפחות נעו דרומה באמצעות מכוניות, עגלות הרתומות לסוסים ולחמורים ואף ברגל, כשהם נושאים עמם ציוד מועט.

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, שוחח היום עם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, על הצורך בהפסקת אש מיידית. לפי דוברו של א-סיסי, באן אמר כי מועצת הביטחון צפויה להתכנס השבוע ולקבל החלטה בנדון. כמו כן, מפקד המודיעין המצרי, גנרל פריד א-תוהאמי, הגיע לוושינגטון במסגרת השיחות להפסקת אש ומקיים שיחות עם בכירים בממשל לקראת גיבוש מתווה להפסקת אש, כך לפי דיווח באתר החדשות המצרי "אל-יום א-סאבע". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ