עדכונים שוטפים |

10 פצועים קל מפגיעת רקטה באילת; חמאס: מתנגדים ליוזמה להפסקת אש

לפי ההצעה המצרית, ב-09:00 יחדלו הצדדים לירות וכעבור יומיים יגיעו משלחות לקהיר לסיכום פרטי ההסכם ■ אבו מאזן: על הפלגים הפלסטינים לקבל את היוזמה ■ קצין בכיר: נערכים להמשך הלחימה ■ אתמול רקטה התפוצצה בשטח פתוח בגליל המערבי ■ שתי ילדות נפצעו בינוני-קשה באזור לקיה ■ 100 רקטות ופצמ"רים נורו היום לעבר ישראל

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

מבצע "צוק איתן" נכנס אתמול (שני) ליומו השביעי, וירי הרקטות מהרצועה לעבר דרום הארץ ומרכזה נמשך. אתמול נורו לעבר ישראל לפחות 100 רקטות ופצמ"רים, מערכת כיפת ברזל יירטה 15 מתוכן. כמו כן, נורו שלוש רקטות מסוריה ומלבנון לצפון הארץ - לרמת הגולן ולגליל המערבי. במהלך הלילה שלוש רקטות נורו לעבר העיר אילת. שלושה אנשים נפצעו באורח קל. 

אמש פורסמה יוזמה מצרית להפסקת אש, לפיה הצדדים יחדלו לירות הבוקר ב-09:00. הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי לדון הבוקר בהצעה.

מתחילת המבצע תקף צה"ל למעלה מ-1,300 מטרות ברחבי הרצועה, בהן נהרגו 172 פלסטינים. למעלה מ-900 רקטות ופצמ"רים שוגרו לעבר שטחי ישראל, מתוכם יירטה כיפת ברזל כ-180 רקטות. 

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהן ■ לא לכניסה קרקעית | מאמר המערכת ■ חמאס מכוון למצרים | צבי בראל ■ צה"ל לא יכול לנצח | אמיר אורן ■ חמאס דווקא מתחזק | עמירה הס ■ אזרחי ישראל היקרים | עביר איוב ■ חקלאים בשדה הקרב | שירלי סיידלר ■ צמודים לעזה בלי כיפת ברזל | רועי צ'יקי ארד ■ סיכום היום השישי של המבצע

08:47 סוללות כיפת ברזל יירטו בשעה האחרונה ככל הנראה שתי רקטות שנורו לעבר המועצה האזורית חוף אשקלון. (גילי כהן)

08:37 ראש האגף המדיני במשרד הביטחון, האלוף (מיל') עמוס גלעד, אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי מהסדר הפסקת האש המתגבש עולה שחמאס יפסיק את פעילותו הצבאית מעל ומתחת לאדמה. דבריו של גלעד, כמו תדרוכים של גורמים מדיניים וביטחוניים מאז אמש, משקפים ניסיון ישראלי לשווק לציבור את הפסקת האש כהישג ישראלי ולהציג את מבצע "צוק איתן" כהצלחה. עם זאת, הודעת הזרוע הצבאית של החמאס כי היא דוחה את ההסדר עדיין מעוררת ספקות לגבי סיכויי ההצלחה של היוזמה המצרית שקראה להפסקת אש מתשע בוקר. (עמוס הראל) 

08:34 על פי סוכנות הידיעות הפלסטינית וופא, יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), בירך הלילה על היוזמה המצרית להפסקת האש וקרא לכל הפלגים הפלסטינים לקבלה, זאת "במטרה לעצור את שפיכות הדמים ולשמור על האינטרסים הלאומיים של העם הפלסטיני". בדבריו הביע אבו מאזן תקווה כי היוזמה "תסלול את הדרך למאמץ מדיני שיביא לסיום הכיבוש ולהקמת מדינה פלסטינית". ההצעה המצרית, לפיה קודם יפסיקו חמאס וישראל את הירי, ורק לאחר מכן יכנסו למשא ומתן בתיווך, דומה להצעה שהעלה יו"ר הרשות בסוף השבוע האחרון. (ג'קי חורי)

08:33 אזעקות נשמעו במועצה האזורית חוף אשקלון.

08:19 משרד הביטחון השלים הלילה את הקמתה של סוללה נוספת למערכת כיפת ברזל, התשעית במספרה. הסולה החדשה מתווספת לשתי סוללות קודמות שנמסרו לידי חיל האוויר במהלך המבצע, בהודעה שהפיץ המשרד נמסר כי הסוללה החדשה "תאפשר להגן על שטחים נרחבים נוספים ברחבי המדינה מפני איום הרקטות". טרם הוחלט היכן הסוללה החדשה תמוקם. (גילי כהן)

07:41 הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם פרסמו הבוקר הודעה על פיה התנועה "מתנגדת ליוזמה המצרית שמהווה יוזמת כניעה ולא שווה כלום". הגדודים הודיעו כי הם ממשיכים בדרך ההתנגדות. "דם החללים לא ילך לשווא ואף צד לא יכול לבטל את הישגי ההתנגדות", נכתב עוד בהודעה. "המערכה שלנו עם האויב תתגבר ונהיה נאמנים לדם החללים". בתוך כך, אזעקה נשמעה לפני זמן קצר במועצה האזורית אשכול. (ג'קי חורי) 

07:24 שרי הקבינט מתכנסים כעת בכדי לדון בהצעה המצרית להפסקת האש. (ברק רביד)

07:17 צה"ל צמצם הלילה את היקף הפעילות שלו ברצועת עזה. לפי נתוני הצבא, החל מחצות הלילה נרשמו 25 תקיפות ברצועה. ירידה נרשמה בשעות האחרונות גם בהיקף הירי לעבר ישראל. שתי נפילות זוהו במועצה האזורית אשכול, ועוד שלוש באילת, בסמוך לאזור המלונות בעיר. במערכת הביטחון עדיין לא יודעים להגיד מי ירה לעבר העיר, והאם הירי בוצע על ידי חוליה ששהתה בסיני, או כזו שיצאה מהרצועה בכדי לשגר את הרקטות מחצי האי. 

במהלך הלילה, ובמסגרת התקיפות האוויריות, הופצץ ביתו של מרוואן עיסא, ראש הזרוע הצבאית של חמאס. קצין בכיר בצה"ל שהתייחס לתקיפה זו, אמר "אתם קוראים לזה בית, אנחנו קוראים לזה תשתית פיקוד ושליטה, ומוצב לכל דבר ועניין". הקצין התייחס גם לאפשרות של הפסקת אש בשעות הקרובות ואמר כי "במערכת הביטחון מחכים להחלטות הדרג המדיני, אך נערכים להמשך הלחימה. אין איזו אווירה של התכנסות לקראת סיום. המערכת דרוכה, גם בקו ההגנה (מסביב לעוטף עזה ובשאר גבולות המדינה – ג"כ) וגם בכל מה שקשור באיומים מרצועת עזה. המשמעות של היום הקרוב, גם אם כן (תהיה הפסקת אש) וגם אם לא, היא שאנחנו במוכנות מלאה לכל התפתחות". (גילי כהן)

04:54: נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר כי הוא מעודד מהיוזמה המצרית להפסקת אש. באירוע חגיגי לרגל הרמדאן בבית הלבן צידד אובמה בישראל ואמר כי "אף מדינה אינה יכולה לקבל ירי רקטות לעבר אזרחים ללא הבחנה, והבהרנו שלישראל יש זכות להגן על עצמה ממה שאני רואה כהתקפות בלתי נסלחות של חמאס".

אובמה הוסיף כי "מותם ופציעתם של אזרחים פלסטינים הוא טרגדיה, ולכן אנו מדגישים את הצורך בהגנה על אזרחים, לא משנה מי הם והיכן הם חיים". אובמה אמר עוד כי "המצב בעזה מזכיר לנו כי הסטטוס-קוו אינו בר קיימא, וכי הדרך היחידה לביטחון אמיתי היא שלום צודק בין ישראל והפלסטינים".

03:45: ארה"ב מברכת על היוזמה המצרית להפסקת אש ומקווה כי היא "תביא להשבת השקט בהקדם האפשרי". דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, אמרה כי שר החוץ ג'ון קרי "מעורב עמוקות" בשיחות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ובעלי תפקידים מצרים.

03:16: מצה"ל נמסר כי באילת אותו שלוש נפילות, שתיים בשטח בנוי ונפילה נוספת בשטח פתוח. הרקטות נורו ככל הנראה משטח חצי האי סיני. לאחרונה העלו במערכת הביטחון אפשרות של ירי לשטח ישראל מאזור סיני. גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, פרסמה בחשבון הטוויטר שלה הודעה שלפיה "לראשונה הותקפה ישראל מכל החזיתות - רצועת עזה, לבנון, הגולן וסיני" (גילי כהן).

03:02: דוברת בית החולים יוספטל מסרה כי לבית החולים הגיעו 23 נפגעים בעקבות התפוצצות הרקטה בשטח בנוי באילת. עשרה מהנפגעים סובלים מחבלות קלות, ו-13 נוספים הם נפגעי חרדה (רויטל לוי-שטיין)

02:38: דובר חמאס בעזה, סאמי אבו זוהרי, הודיע כי ארגונו לא יסכים להפסקת אש שלא תגובה בהסכם עם ישראל. "אנו דוחים כל הפסקת אש לפני הסכם רגיעה", מסר. "מעולם לא קרה שהפסקת אש יושמה בשטח לפני הגעה להסכם". אבו זוהרי חזר על דבריו של סגן ראש הלשכה המדינית בחמאס, איסמעיל הנייה, ואמר כי הארגון טרם קיבל יוזמה רשמית מצד כלשהו. הוא הוסיף כי "חמאס מסרב להתפרק מנשקו, משום שאנחנו עדיין תחת כיבוש והתנגדות היא זכותו של העם שלנו להגנה עצמית".

02:10: רקטה פגעה ישירות במכונית חונה בעיר אילת. חמישה בני אדם נפצעו קל מרסיסים ועשרה נוספים הוגדרו כנפגעי חרדה (רויטל לוי-שטיין ושירלי סיידלר).

14.07.2014

23:27: סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, אישר היום כי קיימים מגעים לכינון הפסקת אש בין ישראל חמאס, אבל הבהיר כי חמאס טרם קיבלה הצעה רשמית. בנאום שנשא הערב ושודר ברשת אל-ג'זירה הבהיר הנייה כי חמאס לא רצתה את ההסלמה וישראל היא זאת שתכננה מראש את ההתקפה תוך שהיא מפרה את כל ההבנות שסוכמו מאז מבצע עופרת יצוקה ועד אלה שנחתמו בסיום מבצע "עמוד ענן". 

הנייה, ששיבח את עמידתם האיתנה של אזרחי עזה התחייב כי "הדם שנשפך לא יהיה לשווא" וכי דווקא על רקע ההרס וההרג שישראל בצעה, ארגונו נחוש עוד יותר להשיג לאזרחי עזה את זכויותיהם. הנייה הסביר כי "הפסקת אש איננה העניין העיקרי, אלא המצב הנורא שבו שרויה הרצועה". הנייה פירט את סדרת הסנקציות שישראל הטילה על הרצועה, מהסגר, דרך החיסולים, הרס הכלכלה, וכלה בתקיפה הצבאית. אולם הוא הבהיר כי "ההתנגדות" פוסעת בשני נתיבים: הנתיב המזוין והנתיב המדיני, ומכך אפשר גם להסיק כי ארגונו יהיה מוכן להסכים להפסקת אש אולם לא רק בתמורה להפסקת אש מן הצד הישראלי אלא בתנאי שהסנקציות הישראליות יוסרו.

הנייה לא התייחס בדבריו לתפקידה של מצרים או של מתווכים אחרים, אולם מנהיג הג'יהאד האסלאמי, רמדאן עבדאללה שלח, הבהיר כי לא תהיה כל הפסקת אש אם לא יישמע באופן ברור קולה של מצרים. בין חמאס לבין הג'יהאד האסלאמי קיימת מחלוקת בשאלת בחירת המתווך. בעוד שחאלד משעל מעדיף את תיווכן של טורקיה וקטאר, שלח עומד על כך שמצרים תהיה המתווכת. 

23:22: מוסיף להיות קשה מצבה של הילדה מראם וואקלי (10) שנפגעה היום מהתפוצצות רקטה באזור לקיה בנגב. חל שיפור במצב אחותה עתיל שמוגדר כעת קל. כמו כן, חל שיפור במצבו של הגבר (83) שנפגע היום באורח קשה בבאר שבע כשנפל בדרכו למרחב מוגן. מצבו מוגדר יציב (שירלי סיידלר) 

23:14: הקבינט המדיני ביטחוני יתכנס מחר ב-07:00 בבוקר לדון בפרטי ההצעה המצרית, שקוראת להפסקת אש בין הצדדים. פקיד בכיר בקבינט אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מקבל את ההצעה המצרית ויעלה אותה להצבעה ואישור בישיבה מחר.

פקיד ישראלי בכיר אחר אמר בשיחת ועידה עם כתבים כי ההצעה המצרית להפסקת אש היא בבחינת הישג לישראל. "היא מחזירה את השטח למצב שהיה לפני המבצע בעזה אבל עם חמאס הרבה יותר חלש מבחינה צבאית ומדינית", אמר הפקיד הבכיר. "מערך הטילים של חמאס נפגע קשה וכך גם יכולות צבאיות אחרות שלו". לדברי הפקיד הבכיר יוזמת הפסקת האש המצרית הינה ללא תנאים מוקדמים ואינה נותנת מענה לסוגיות שדרש חמאס כמו תשלום המשכורות לעשרות אלפי עובדיו בעזה או שחרור אנשיו שנעצרו בגדה בעקבות חטיפת ורציחת שלושת הצעירים הישראלים.

"לכל אורך המבצע חמאס לא פגע בישראל כפי שחשב שיפגע וישראל פגעה בו בעוצמה רבה יותר ממה שתיאר לעצמו", הוסיף הפקיד הבכיר. לדבריו, ישראל צפויה לפעול לאחר הפסקת האש כדי להציף בזירה הבינלאומית את הצורך בפירוז עזה מרקטות וממנהרות להתקפה והברחת אמצעי לחימה (ברק רביד). 

22:51: רקטה שנורתה מלבנון התפוצצה בשטח פתוח בגליל המערבי סמוך לגבול. צה"ל הגיב בירי ארטילרי לעבר מקורות הירי. קודם לכן נשמעה אזעקה בצפון הארץ, באזור ראש הנקרה (גילי כהן). 

22:30: משרד החוץ המצרי הציע יוזמה להפסקת אש מיידית, כך לפי דיווח ממקורות במשרד. על פי היוזמה הפסקת האש תחל מחר (שלישי) בשעה 9:00 בבוקר, שעון ישראל. מצרים מציעה כי ישראל תפסיק את תקיפות צה"ל, תוך הבטחה שלא תהיה שום פעילות קרקעית או פגיעה באזרחים. במקביל, כל הפלגים הפלסטינים ינצרו אש ויפסיקו כל פעילות תוקפנית וכל ירי לכיוון ישראל. כמו כן, ישראל תפתח את המעברים ותאפשר הקלות במעבר של אנשים וסחורה תמורת השגת רגיעה בשטח. 

על פי ההצעה, תוך 48 שעות מההכרזה על הפסקת האש יגיעו משלחות מישראל ומהפלגים הפלסטיניים לקהיר להמשיך בשיחות לסיכום פרטי הסכם הפסקת האש ויישומו בפועל. המו"מ יתקיים בנפרד ולא באופן ישיר. מצרים תקבל ערבויות משני הצדדים והבטחות ליישום המתווה ‬(ג'קי חורי). 

לפי הדיווחים, חמאס גם דורשת מישראל לא להתערב בפיוס הפנים פלסטיני. ישראל מנגד דורשת מחמאס ומהפלגים להתפרק מנשקם תחת פיקוח ערבי ובינלאומי. קיימת מחלוקת בין חמאס לג'יהאד האסלאמי בשאלת התיווך. בעוד שחמאס מעדיף את תיווכן של טורקיה וקטר, הרשות והג'יהאד האסלאמי מעדיפים את התיווך המצרי (צבי בראל). 

21:45: חמאס השתלט על שידורי הטלוויזיה הישראליים לשניות ספורות, ושידר שקופית של התנועה במקום מהדורות החדשות המרכזיות בערוץ 2 ו-10. לאחר זמן קצר תדרי השידור אותם מפעילה הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו האפילו על ההשתלטות. לשקופית ששידר חמאס היו חשופים רק כמה עשרות אלפי צופים, הצורכים את שידורי הטלוויזיה באמצעות הלוויין עמוס, אותו מפעילה חברת "חלל". מרבית צופי הטלוויזיה צורכים את שידוריהם באמצעות שידורי עידן פלוס, או חברת הכבלים והלוויין. 

מהרשות השנייה נמסר כי ״שידורי לווין עמוס הינה פלטפורמה פתוחה, להבדיל מיס, הוט או עידן פלוס. לאור זאת, הנחתה הרשות השנייה את חברת "חלל" להגביר את עוצמת השידור, על מנת שמקרה זה לא ישנה" (גילי איזיקוביץ).  

21:38: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בבאר שבע, רקטה נוספת התפוצצה במועצה האזורית חוף אשקלון. נזק נגרם למחסן ביישוב. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור באר שבע, עומר ובמועצות האזוריות בני שמעון, הר חברון‬ וחוף אשקלון‬ (שירלי סיידלר וגילי כהן)

21:00: מהצבא נמסר כי עד כה 100 רקטות ופצצות מרגמה נורו היום לעבר ישראל. 85 מהן התפוצצו בשטח ישראל. מערכת כיפת ברזל יירטה 15 רקטות (גילי כהן). 

20:54: האחיות שנפגעו היום באורח בינוני-קשה מהתפוצצות רקטה באזור לקיה הן מראם (10) ועתיל (13) וואקילי. מצבה של מראם עדיין מוגדר קשה ונשקפת סכנה לחייה. "אנחנו מרגישים מופקרים, אזרחים סוג ד' נחשבים יותר מאיתנו" אמר קרוב משפחתן, עומאר וואקילי, ששהה במקום בזמן הפיצוץ. הוא סיפר כי במקום נשמעה אזעקה חלשה בלבד, ולא היה להם זמן להתגונן. "הרקטה פגעה ברפת שלנו ורסיסים עפו לכל מקום. אין באמת איפה להסתתר, הכל אצלנו עשוי מפח, אין קיר בטון שמאפשר להתמגן". הורי הבנות נמצאים בבית החולים סורוקה, שם אושפזו הבנות במחלקה הכירורגית. 

20:19: שתי רקטות התפוצצו בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, לא נגרם נזק. רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית רמת נגב, וגם שם לא נגרם נזק. לפני כן נשמעה אזעקה במועצה האזורית אשכול‬. 

19:37: קצין במטה הכללי מעריך כי בחמאס בשלים להכריז על הפסקת אש. "אנחנו נמצאים בסוג של 'מאני טיים', מאחר שהם (חמאס) רוצים לחזור עם הישג, וגם הכטב"מ הוא סוג של הישג". להערכת הקצין, ישנה סבירות גבוהה שהן החמאס והן הג'יאהד האסלאמי "ירצו לסגור את העסק הזה" כלשונו - ולסיים את המבצע הצבאי.

להערכת אנשי אגף המודיעין, כ-50% מאתרי הייצור של הרקטות ברצועה נפגעו, כולל ייצור הרקטות לטווח של מעבר ל-80 קילומטרים (אמ-75, למשל). עוד מעריכים באמ"ן, בהתבסס על מספר הרקטות ששוגרו מהרצועה ועל תקיפות צה"ל במהלך המבצע, כי רק 55% מארסנל הרקטות שהיה בעזה טרם המבצע - נותר בידי ארגוני הטרור (גילי כהן). 

19:08: אזעקה נשמעה בדימונה ובירוחם. קודם לכן התפוצצה רקטה ביישוב במועצה האזורית חוף אשקלון, שריפה פרצה בחממה במקום (שירלי סיידלר)

19:06: כ-100 פעילי ימין קיצוני נאספו בכיכר ציון בירושלים ובכוונתם לצעוד לעבר שער שכם תחת הכותרת "להראות לערבים מי בעל הבית". המפגינים מתכוונים לצעוד בקבוצות קטנות מאוד לעבר השער, בכדי לא לעבור על החוק. המשטרה נערכה בכוחות גדולים כולל שוטרי יס"מ ושוטרים סמויים, קציני משטרה אף לקחו את המפגינים בזה אחר זה לשיחות אזהרה, במהלכן צילמו אותם. כ-20 פעילי שמאל הגיעו לכיכר למחות נגד ההפגנה. עימות מילולי התפתח בין הצדדים (ניר חסון)‬. 

18:54: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, לא נגרם נזק. קודם לכן נשמעה אזעקה במועצה האזורית שער הנגב (שירלי סיידלר).

18:48: בת 10 נפגעה באורח קשה ובת 13 נפגעה באורח בינוני מרקטה שהתפוצצה באזור לקיה שבצפון מזרח הנגב במטח האחרון שנורה לעבר באר שבע. השתיים, אחיות, בנות משפחת אל-וואקילי, פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. במקום נגרם גם נזק לרפת ולפרות. קודם לכן נשמעה אזעקה במועצה האזורית חוף אשקלון, בכיסופים, יד מרדכי ונתיב העשרה (שירלי סיידלר). 

18:18: כיפת ברזל יירטה רקטה מעל באר שבע. רקטה נוספת התפוצצה סמוך לפארק תעשייה סמוך לעיר, וגרמה נזק למבנה. רקטה נוספת נחתה בשטחים פתוחים. בן 81 נפצע באורח קשה בשעה שמעד ברחוב בדרכו למרחב מוגן בעיר (שירלי סיידלר). 

18:14: כלי טיס של חיל האוויר תקף שישה משגרים ברצועת עזה מהם נורו היום רקטות לעבר שדרות. טיל נ"ט נורה לעבר כוח צה"ל באזור צפון רצועת עזה, מערכת "מעיל רוח" הופעלה בהצלחה ולא היו נפגעים (גילי כהן)‬. 

17:53: שתי רקטות נורו לעבר רמת הגולן, והתפוצצו בסמוך לקיבוץ, לא היו נפגעים. שריפה פרצה במקום. גורם צבאי מוסר כי ההערכה היא שהירי בוצע מסוריה. קודם לכן נשמעה אזעקה ברמה, ובמקביל נשמעה אזעקה באזור באר שבע. מוקדם יותר נשמעו אזעקות נשמעו בנתיבות ובמועצה האזורית שדות נגב (אלי אשכנזי וגילי כהן). 

17:25: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב ושדות נגב. 

‫17:20: דיווח במצרים: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, יגיע מחר לקהיר. גורם מצרי אמר ל"הארץ" כי הביקור מהווה העלאת הילוך להפסקת אש (ג'קי חורי). 

17:14: במרכז הרפואי ברזילי באשקלון טופלו במהלך היום שמונה נפגעים. מתחילת המבצע טופלו במקום 160 נפגעים, מתוכם 62 נפגעי חרדה ו-98 עם חבלות גוף. 11 בני אדם עדיין מאושפזים. אל בית החולים סורוקה בבאר שבע פונו היום שלושה בני אדם שנפצעו באורח קל, בעקבות נפילת פצמ״ר במועצה האזורית אשכול. שניים כבר שוחררו מחדר המיון (שירלי סיידלר).

17:05: כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל גוש דן. בדרום הארץ, כמה רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים. קודם לכן נשמעו אזעקות במרכז הארץ ובמועצות האזורית שער הנגב ושדות נגב (גילי כהן).

16:46: ‫שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, לא נגרם נזק.  מערכת כיפת ברזל יירטה רקטות מעל אשדוד ואשקלון, קודם לכן נשמעו אזעקות בערים אלו ובמועצה האזורית חוף אשקלון (שירלי סיידלר). 

16:21: רקטה התפוצצה בשדרות. נגרם נזק רב לכלי רכב חונים ולבית סמוך למקום הנפילה‬, אין נפגעים. חיל האוויר הפציץ מתחם במרכז הרצועה ממנו שוגרה רקטה לעבר אשכול לפני כשעה (שירלי סיידלר וגילי כהן). 

15:54: אזעקות נשמעות במועצות האזוריות שער הנגב, שדות נגב ואשכול. קודם לכן נשמעו אזעקות במועצה האזורית אשכול.

סרטונים בהם נראה כלי טיס פלסטיני בלתי מאויש. בראשון, לפי הכתוב, כלי הטיס בדרכו לאשדוד, ובשני, אותו פרסמה חמאס, נראה כלי טיס באחת ממשימותיו: 

15:23: חייל נפצע באורח קל מהתפוצצות פצמ"ר במועצה האזורית אשכול. הוא מפונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים.

כמו כן, לפני כשעתיים ניסה צה"ל להתנקש מהאוויר בפעיל טרור בחאן יונס בעת שרכב על אופנוע. במערכת הביטחון אומרים שהוא נפצע בתקיפה, וכי היתה כוונה לבצע הפצצה נוספת כדי לחסלו. עם זאת, לאחר שהבחינו באזרחים המתקבצים סביבו הוחלט לבטל את ההפצצה. לפי גורמים במערכת הביטחון, פעיל הטרור היה מעורב בירי רקטות בימים האחרונים לעבר ישראל (גילי כהן).

בתוך כך, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח בשעות הצהריים עם ראש ממשלת אוסטרליה, טוני אבוט, ואמר לו כי ישראל פועלת כדי להגן על אזרחיה מפני חמאס. לדברי נתניהו, הארגון יורה טילים לשטח ישראל ללא אבחנה, בעוד מחבלי חמאס מסתתרים ומשתמשים באוכלוסייה אזרחית בעזה כמגן אנושי. ראש הממשלה הוסיף כי מטרת מבצע "צוק איתן" היא להשיב את השקט לערי ישראל לאורך זמן ולפגוע באופן משמעותי בתשתיות הטרור ברצועה (ברק רביד).

14:53: הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, הודיעה כי הצליחה לשגר הבוקר כמה כלי טיס בלתי מאוישים (כטב"מים) לעומק שטח ישראל. לפי ההודעה, מהנדסי הארגון הצליחו לייצר שלושה כטב"מים מסוגים שונים: אחד לצורכי איסוף מודיעין, אחד לתקיפה באמצעות השלכת מטענים וחומרי נפץ ואחד למשימות התאבדות.

עוד נמסר בהודעה כי הבוקר ניסו אנשי הארגון להפעיל שניים מהכטב"מים, אך איבדו את הקשר עמם. בהצהרת הארגון נכתב כי אין זה הניסיון הראשון שלהם להטסת כלי טיס מסוג זה, ולטענתם הם אף הצליחו להטיס בעבר כטב"ם מעל לבסיס הקריה בתל אביב (ג'קי חורי).

14:48: שתי רקטות התפוצצו במועצה האזורית אשכול, לא נגרם נזק. בנוסף, פצצת מרגמה התפוצצה בין שני בתים במועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים אך מחסן עלה באש בעקבות הירי. כיפת ברזל יירטה רקטה מעל לקרית מלאכי. קודם לכן נשמעו אזעקות בגן יבנה ובמועצות האזוריות באר טוביה, אשכול ושער הנגב (שירלי סיידלר וגילי כהן).

13:25: רקטה התפוצצה בחנייה בבית ספר במועצה האזורית אשכול. אין נפגעים אך נזק נגרם לכביש במקום. בנוסף, כיפת ברזל יירטה ככל הנראה רקטה אחת מעל אשקלון. קודם לכן נשמעו אזעקות בעיר ובמועצות האזוריות חוף אשקלון ואשכול (שירלי סיידלר וגילי כהן).

12:58: סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת כי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, הודיעה הבוקר ששיגרה כמה כטב"מים לעומק שטח ישראל לביצוע כמה משימות (ג'קי חורי).

12:40: ילד בן שמונה נפצע באורח קל מאוד בידו לאחר שרקטה התפוצצה בחצר בניין באשדוד, סמוך לגן ילדים. נזק נגרם לדירה בקומת הקרקע ולקירות הבניין. רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח בעיר וארבע רקטות נוספות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. כמו כן, רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעו אזעקות בעיר ובאזור גן יבנה, קרית מלאכי, והמועצות האזוריות חוף אשקלון, יואב ובאר טוביה (גילי כהן, יניב קובוביץ ושירלי סיידלר).

12:00: כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל אשקלון. קודם לכן נשמעו אזעקות בעיר ובמועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון (גילי כהן).

11:40: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס הבוקר לחדירת הכטב"ם לשטח ישראל מרצועת עזה, ואמר כי "חמאס מנסה להגיע להישג בכל מחיר. עלינו להמשיך לשמור על מוכנות ועירנות שיא".

לדברי יעלון, שאמר את הדברים בתום ישיבת הערכת מצב בהשתתפות נציגי צה"ל, השב"כ ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, הוסיף כי "אנחנו ממשיכים בכתישה של חמאס ותשתיותיו. הפגיעה בחמאס ובארגוני הטרור האחרים ברצועה היא קשה מאוד, והנזק עבורם הוא עצום. כשראשי חמאס ייצאו ממחבואם הם יגלו את עוצמת ההרס והנזק שגרמנו לארגון, באופן כזה שיגרום להם להתחרט שיצאו לסבב הלחימה נגד ישראל".

שר הביטחון התייחס גם לירי שבוצע אתמול מסוריה ומלבנון, ואמר כי בישראל "רואים בממשלת לבנון ובמשטרו של אסד אחראים לירי לשטחנו. זה מצב שלא נשלים עמו, ונדע להגיב ביד תקיפה כנגד ניסיונות שכאלו, כפי שהגבנו הלילה" (גילי כהן).

11:04: כיפת ברזל יירטה רקטה מעל אשקלון. קודם לכן נשמעו אזעקות בעיר ובאזור אשדוד, קרית מלאכי והמועצה האזורית באר טוביה (גילי כהן).

10:28: ח"כ ג'מאל זחלקה (בל"ד) הוצא מדיון של ועדת הפנים של הכנסת לאחר שצעק לעבר מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו: "ידיך מגואלות בדם". יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב (הליכוד), השיבה לזחלקה וקראה לו "טרוריסט". לידיעה המלאה (יהונתן ליס).

10:15: המשטרה עצרה אתמול 36 בני אדם בחשד למעורבות בהפרות סדר, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה בעימותים בירושלים. עד כה נעצרו 165 בני אדם בחשד לביצוע עבירות דומות, בהם 44 קטינים (ניר חסון).

09:56: אזור המועצה האזורית חוף אשקלון הוכרז כשטח צבאי סגור. הכניסה מותרת לתושבי האזור בלבד. בנוסף, מספר ההרוגים הפלסטינים ברצועת עזה מתחילת המבצע עלה הלילה ל-172 (שירלי סיידלר וג'קי חורי).

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, קראה הבוקר להפסקת אש חד-צדדית במבצע בעזה. לדבריה, יש לעשות זאת "עכשיו, מתוך עמדה של כוח ומתוך הבנה שאי אפשר לנצח את הטרור - לא באמצעות תקיפות אוויריות ולא באמצעות כניסה קרקעית. הפעולה בעזה גבתה מחיר של מאות אזרחים חפים מפשע ומאות פצועים". גלאון הוסיפה כי במקביל להכרזה על הפסקת אש, על ישראל לקבל את עבאס כמתווך מול חמאס, ולראות בו "כנציג הלגיטימי של העם הפלסטיני". "פתרון בעזה עובר דרך רמאללה, וחייב לכלול מענה מדיני וכלכלי לכ-1.8 מיליון פלסטינים שחיים ברצועה" (ברק רביד).

09:00: צה"ל עצר הלילה 23 פלסטינים ברחבי הגדה המערבית, בהם חמישה המתגוררים בחברון ומזוהים עם חמאס - נבדק אם יש להם קשר לחטיפה ולרצח של שלושת הנערים הישראלים (גילי כהן).

כמו כן, חל שיפור במצבו של הנער שנפצע אתמול מפגיעת רקטה באשקלון. מצבו מוגדר עדיין קשה, אך יציב (שירלי סיידלר).

08:47: פלסטיני נורה למוות על ידי כוח של אנשי מילואים שהוצב במארב בין היישובים שמעה לסמוע שבדרום הר חברון. הפלסטינים מדווחים כי שמו של ההרוג הוא מוניר אלבדארין. לטענת הצבא, הכוח זיהה שלושה רעולי פנים מתקרבים לכביש עם בקבוקי צבע ואבנים, ופתח בנוהל מעצר חשוד - במהלכו נורה אחד מרעולי הפנים. לידיעה המלאה (חיים לוינסון, ג'קי חורי וגילי כהן).

08:37: שתי רקטות התפוצצו במועצה האזורית חוף אשקלון. נגרם נזק לבית באחד מיישובי המועצה, אך לא היו נפגעים. קודם לכן נשמעו אזעקות ביישובי המועצה, באשדוד ובאשקלון (שירלי סיידלר).

07:51: הפלסטינים מדווחים כי כוחות צה"ל מבצעים פעילות ממוקדת בבית בעיר חברון, ככל הנראה בפעילות הקשורה במצוד אחר חוטפי הנערים, מרוואן קוואסמה ועאמר אבו עיישה. דובר צה"ל מסר כי "אנחנו עושים מאמץ גדול בחיפוש אחר חוטפי הנערים באיו"ש. כל מה שקורה בלילות האחרונים באזור מרוכז סביב מאמץ זה" (גילי כהן).

07:49: אזעקה נשמעה בנתיבות ובמועצות האזוריות שדות נגב וחוף אשקלון.

07:45: סוללת פטריוט היא שיירטה מעל אשדוד את כלי הטיס הבלתי מאויש שחדר מהרצועה. בצה"ל יבדקו אם היה חומר נפץ על הכלי. בחיל האוויר העריכו עוד קודם לכן כי תיתכן חדירה של כלי טיס בלתי מאויש, אך ציינו כי ידעו להתמודד עם זה (גילי כהן).

07:39: 14 רקטות ופצצות מרגמה התפוצצו במהלך הלילה והבוקר באשכול, לא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

07:31: כלי טיס בלתי מאויש חדר הבוקר לשטח ישראל מכיוון הרצועה ויורט מעל אשדוד. כוחות חיל הים הוקפצו לערוך סריקות, כתוצאה מהיירוט הופעלה האזעקה בעיר (גילי כהן).

07:15: גורמים בצה"ל מסרו כי הירי מלבנון הלילה בוצע ככל הנראה על ידי פלגים פלסטיניים (גילי כהן).

07:04: צה"ל תקף הלילה 42 יעדים ברצועת עזה. לדברי קצין בכיר, בלילה התקבלה החלטה להמשיך את הפעילויות האוויריות ביתר שאת. "אנחנו מבינים את הלחץ שבו נמצא החמאס ומהדקים את ההגנה בקו המגע, כי אנחנו לא רוצים לחטוף אירוע לא רצוי, לא בצפון ולא בדרום", אמר הקצין. לדבריו, על אף הגברת הפעילות של חיל האוויר בצפון הרצועה, בחמאס קוראים באופן רשמי לאזרחים להישאר ולשמש מגן חי ולעצור את התקיפות (גילי כהן).

06:35: אזעקות נשמעו באשדוד ובשפלה. 

06:21: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת על שלושה פלסטינים שנהרגו הלילה בתקיפות חיל האוויר בחאן יונס שבדרום הרצועה. השלושה הם מאהר אבו מור, בן 24, סאדם מאומר, בן 23 ומוסה מאומר, בן 60. משרד הבריאות הפלסטיני אישר שבכך עלה ל-170 מספר ההרוגים ברצועה מתחילת המבצע.

06:04: אזעקה נשמעה בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. כמה דקות קודם לכן, נשמעה אזעקה נוספת במועצה האזורית אשכול. 

05:41: שתי אזעקות נשמעו בחצי השעה האחרונה ביישובי המועצה האזורית אשכול.

03:04: אזעקת "צבע אדום" נשמעה בשטחי המועצה האזורית אשכול. 

02:06: מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, הביע אמש דאגה מההחמרה בלחימה, והזהיר מהשלכותיה של פעולה קרקעית של צה"ל ברצועה. לדבריו, "כניסה קרקעית תעלה ללא ספק את מספר ההרוגים בסבב הלחימה הנוכחי ותחמיר את סבל האזרחים ברצועה". בהודעה שיצאה מלשכתו נמסר כי באן "מאמין כי זהו אינטרס של שני הצדדים לסיים את הלחימה ולמנוע קורבנות נוספים וסיכונים לביטחון האזורי, ודורש מהישראלים ומהפלסטינים לבצע צעדים בכיוון זה".

בתוך כך, ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, הזהיר מ"ייבוא הקונפליקט הישראלי-פלסטיני" לשטחי המדינה. זאת לאחר שאלפי מפגינים ניסו מוקדם יותר הערב להתפרץ לשני בתי כנסת בפריז.

01:16: אזעקת "צבע אדום" נשמעה בשטחי המועצה האזורית אשכול. 

01:14: במצרים נהרגו הלילה חייל ושבעה אזרחים ולמעלה מ-24 בני אדם נפצעו מירי פצמ"רים בסיני, באזור הקרוב לגבול עם ישראל. בין ההרוגים ילדה בת 10 וילד בן 12. על פי הדיווח, חמושים ירו לעבר מוצב צבאי, ופגעו גם בבניין מגורים ובמתחם קניות סמוך. בימים האחרונים, על רקע הלחימה ברצועה, חמושים בסיני ניסו לבצע ירי רקטות גם לעבר ישראל. לדברי גורמים מצריים, מספר נסיונות כאלו נכשלו ביממה האחרונה.

00:57: בתגובה לשיגור הרקטות לגליל המערבי, צה"ל השיב בירי ארטילרי לעבר לבנון. מוקדם יותר נשמעה אזעקה בנהריה וביישובי המועצה האזורית מטה אשר. שתי רקטות שוגרו לעבר האזור וככל הנראה התפוצצו בשטחים פתוחים.

מדובר צה"ל נמסר כי "לפני שעה קלה זוהו מספר נפילות באזור הגליל המערבי. לא נגרם נזק ואין נפגעים. צה"ל הגיב באופן מיידי ובעוצמה בירי תגובתי ארטלירי מסיבי של עשרות פגזים לעבר מקור הירי. עוד נאמר בהודעה כי "מסרים חמורים הועברו באמצעות כוח האו"ם יוניפי"ל" (גילי כהן ואלי אשכנזי).

00:28: אזעקה נשמעה באזור הגליל המערבי.

00:15: שבע רקטות נורו בחצי השעה האחרונה לאזור אשקלון, כיפת ברזל יירטה את כולן. כוחות תותחנים תוקפים בארטילריה במרכז הרצועה בשעה האחרונה (גילי כהן).

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, ג'קי חורי, שירלי סיידלר, יהונתן ליס וברק רביד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ