הקבינט דן בהרחבת המבצע בעזה; נער נפצע קשה מהתפוצצות רקטה באשקלון

42 אלף חיילי מילואים כבר גויסו במסגרת מבצע "צוק איתן". אתמול שוגרו מרצועת עזה לישראל יותר ממאה רקטות, אחת מהן נחתה באזור חיפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבצע "צוק איתן" נמשך זה היום השביעי. 102 רקטות נחתו בשטח ישראל אתמול, 22 רקטות נוספות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. מתחילת המבצע נספרו מעל 700 פגיעות רקטות. למעט עוטף עזה, העיר אשדוד ספגה את הירי הכבד ביותר: יותר מ–120 נפילות ו–50 יירוטים.

הקבינט המדיני־ביטחוני התכנס לישיבה לילית ודן באפשרות של הרחבת המבצע ברצועה. גורמים במערכת הפוליטית העריכו כי לנוכח המשך ירי הרקטות לישראל, זה יותר משבוע, לראש הממשלה לא יהיה מנוס מאישור פעולה קרקעית - ולו מוגבלת. עם זאת, נראה כי בשלב זה ישראל עדיין מעדיפה להימנע מפעולה נרחבת להפלת שלטון החמאס, על רקע החשש מהסתבכות צבאית ומהחרפת הביקורת הבינלאומית על פעילותה.

באשקלון נפצע אתמול קשה נער בן 16 מהתפוצצות רקטה. גבר בן 50 נפגע קל באירוע ושבעה אנשים הוגדרו נפגעי חרדה. בחדרה נפצעה קל אשה בת 41 בדרכה למרחב המוגן, ובת 24 נפצעה קל בנתניה. כמו כן, חמישה תושבי גוש דן לקו בהתקף חרדה.

תקיפת צה"ל בצפון רצועת עזהצילום: REUTERS

לאורך היום נשמעו אזעקות ברחבי המדינה. אזעקה נשמעה גם בנהריה, אך מאוחר יותר התברר כי היתה אזעקת שווא. רקטות התפוצצו באזורי הערים חיפה, אשדוד, אשקלון, נתיבות ובאר שבע, ובמועצות האזוריות אשכול, יואב ומרחבים. לקראת השעה 21:00 נורתה רקטה מסוריה לעבר ישראל, והתפוצצה ברמת הגולן מבלי שגרמה לנזק. בתגובה ירה צה"ל לעבר מטרות בסוריה.

צה"ל תקף אתמול למעלה מ-210 מטרות ברצועת עזה. בין היתר, הותקף ביתו של בכיר בחמאס האחראי על ירי רקטות באזור מחנה הפליטים ג'בליה. כמו כן הותקף ביתו של מפקד היחידה הרקטית של בית להיה, המשתייך לארגון הגי'אהד האיסלאמי.

חיל האוויר הפציץ כמה משגרים שמהם בוצע ירי בימים האחרונים לעבר השפלה, אשדוד ואזור באר שבע. בנוסף, תקף צה"ל משגר אשר ממנו נורו רקטות לטווחים בינוניים.

צוק איתן: היום השישי

בלילה שבין שבת לראשון פשט כוח מיוחד של השייטת על מתחם בצפון הרצועה, בחוף אל סודניה, ופגע במשגרים שמהם נורו רקטות ארוכות טווח. שלושה פעילי חמאס נהרגו וארבעה חיילי צה"ל נפצעו קל מחילופי אש במקום.

מנתוני מערכת הביטחון עולה כי 36% מכלל השיגורים לישראל מתחילת המבצע בוצעו מצפון רצועת עזה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אתמול בפתח ישיבת הממשלה כי אינו יודע מתי יסתיים המבצע בעזה וכי הדבר "עשוי לקחת עוד הרבה זמן".

עד יום ראשון בצהריים גייס צה"ל כ–42 אלף חיילי מילואים, מתוך גיוס של 48 אלף שאישר לו הדרג המדיני. חלק גדול מן החיילים שייכים לגדודי מילואים מחיל הרגלים, המחליפים גדודי חי"ר ושריון סדירים בתעסוקה מבצעית. הגדודים הסדירים ירדו לפיקוד הדרום ומשתתפים בהיערכות לקראת מבצע קרקעי אפשרי ברצועת עזה.

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהן ■ למרות הלחץ, חמאס לא מגלה סימני שבירה | עמוס הראל ■ טילים עם ראש נפץ פוליטי: חמאס מכוון למצרים | צבי בראל ■ חמאס דווקא מתחזק | עמירה הס ■ ישראלים, אין לכם מושג מה קורה בעזה | עביר איוב ■ אי אפשר לתת לצה"ל לנצח | אמיר אורן ■ השטחים החקלאיים בדרום הפכו לשדה קרב | שירלי סיידלר ■ צמודים לעזה, בלי כיפת ברזל | רועי צ'יקי ארד

גדודי חי"ר במילואים נוספים הועברו לפיקוד הדרום כדי לחזק את הפעילות ההגנתית בגבול הרצועה ולפנות יחידות סדירות למשימות תקיפה אפשריות. שאר אנשי המילואים שהוזעקו שייכים בעיקר לפיקוד העורף, לחיל האוויר, לאגף המודיעין וכן ממלאים תפקידים שונים כחלק מחטיבות חי"ר ושריון סדירות. לעומת זאת, לא גויסו עד כה חטיבות מילואים כיחידות נפרדות. עובדה זו מעידה כנראה שבשלב זה אין כוונה לשלב בפעולה קרקעית, אם תתרחש, כוחות גדולים מיחידות מילואים. זאת, בניגוד לשילובם במבצע "עופרת יצוקה" ב-2009 ולכוונה לשגר כוחות מילואים לרצועה, שלא התממשה לבסוף, במבצע "עמוד ענן" בנובמבר 2012.

עד אתמול בשעה 10:30 מנה צה"ל 824 שיגורי רקטות מן הרצועה לשטח ישראל. מתוך השיגורים הללו, יירטו סוללות כיפת ברזל 147 רקטות ועוד 22 רקטות נפלו בשטחים בנויים. שיעור היירוט של כיפת ברזל (הרקטות שהופלו מתוך רקטות ששוגרו לשטחים בנויים; המערכת אינה משגרת טיל לעבר רקטה שמסלולה מעיד כי תנחת בשטח פתוח) עומד לפיכך על כ-87%. במבצע "עמוד ענן" נרשם שיעור יירוט מוצלח של כ-84%.

אתמול הודיעה מערכת הביטחון כי היא מקווה בתוך ימים אחדים לפרוס גם סוללה תשיעית של כיפת ברזל, לאחר שהסוללה השמינית נפרסה בסוף השבוע.

גורם צבאי בכיר אמר אתמול כי מטרת מבצע "צוק איתן", כפי שהגדירה הדרג המדיני לצה"ל בשלב זה, אינה מיטוט החמאס ברצועת עזה, או כיבוש הרצועה, אלא "החזרת השקט והיציבות מול הפלסטינים בכלל ורצועת עזה בפרט". לדבריו, "אנחנו רוצים לראות ריבון אחראי ברצועת עזה מוחלש צבאית, אך מרסן ומרוסן. בדרך, נרצה לצמצם עוד יותר את יכולתו ההתקפית". במלים אחרות, הצבא מתכוון להחליש את יכולתו של החמאס ולהשיג הפסקת אש, אך לא קיבל הנחיה להפיל את שלטונו של הארגון ברצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ