כוח מילואים ירה למוות בפלסטיני בדרום הר חברון

גורם צבאי: הכוח זיהה את החשוד ושני רעולי פנים נוספים משליכים בקבוק על רכב ישראלי; 5 פלסטינים נעצרו בחברון, ונבדק אם הם קשורים לחטיפת הנערים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פלסטיני נורה למוות הלילה (שני) על ידי כוח של אנשי מילואים, שהוצב במארב לזורקי אבנים בין היישובים שמעה לסמוע שבדרום הר חברון. הפלסטינים דיווחו כי ההרוג הוא מוניר אלבדארין. כמו כן, צה"ל עצר הלילה 23 פלסטינים ברחבי הגדה המערבית, בהם חמישה המתגוררים בחברון ומזוהים עם חמאס - ונבדק אם יש להם קשר לחטיפה ולרצח של שלושת הנערים הישראלים. 

מצה"ל נמסר כי כוח המילואים זיהה שלושה רעולי פנים מתקרבים לכביש עם בקבוקי צבע ואבנים, ופתח בנוהל מעצר חשוד - במהלכו נורה אלבדארין. הכוח טען כי ירה לכיוון רגליו של המנוח, אולם הוא נפגע במותנו ומת. גורם צבאי אמר כי החיילים פתחו באש רק לאחר שהחשודים השליכו בקבוק לעבר רכב ישראלי. לאחר מכן התפתחו במקום עימותים, אך לצבא לא ידוע על נפגעים בעימותים אלו.

הפרקליטות הצבאית הורתה על פתיחת חקירת מצ"ח, בהתאם למדיניות לפיה יש לחקור כל מקרה מוות של פלסטיני בגדה המערבית שאינו במהלך פעילות "פעילות לחימתית של ממש".

שוטרי מג"ב תופסים מחסה מזיקוקים שנורו בהפגנה בקלנדיה, שלשוםצילום: AFP

לאחרונה סגר צה"ל את חקירת מותו של יוסף שוואמרה, בן 14, שנהרג מאש כוחות צה"ל בחודש מארס. גם אז, הכוח שהשתתף בתקרית היה במארב וטען כי ירה לכיוון רגליו של ההרוג - אולם הוא נפגע במותנו ומת. הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, החליט לא לנקוט בצעדים כלפי מי מהמעורבים בתקרית, לאחר שהפרקליטות הצבאית מצאה כי אין חשד למעשה פלילי מצדם.

הכוח, מגדוד 77 של השריון, הוצב במארב באזור גדר ההפרדה סמוך לכפר דיר אל־עסל אל־פוקא - קרוב למקום בו אירעה התקרית הקטלנית הלילה. מחקירת המשטרה הצבאית עולה כי שוואמרה ושני פלסטינים נוספים הגיעו לאזור ויצרו פרצה בגדר. מתחקיר "בצלם" שנערך לאחר התקרית עולה כי הם הגיעו כדי לקטוף את צמח העכוב, ובכך לסייע בפרנסת משפחותיהם.

לפי החקירה הצבאית, הכוח זיהה את אחד הפלסטינים עובר דרך הפרצה, ופתח בנוהל מעצר חשוד, ואז עברו שניים מהנערים את הגדר והחלו לברוח לתוך שטח ישראל. הכוח הסביר כי מאחר והנערים לא עצרו, הם נערכו לפתוח באש לכיוון רגליהם. "בהתאם לכללי הפתיחה באש, הירי בוצע רק כאשר אחד החיילים זיהה אפשרות לירות לעבר החלק התחתון של רגלי המנוח (שוואמרה)", נמסר בהודעת הפרקליטות הצבאית. "למרבה הצער, ועל אף שכוון הירי לעבר החלק התחתון של רגלו, פגע הקליע בסופו של דבר במותנו של המנוח".

בהודעת הפרקליטות הצבאית נכתב שהמארב נועד להביא "לתפיסה ולמעצר של מי שמחבלים בגדר הביטחון" וכי "החקירה העלתה כי הכוח התכונן למבצע באופן מקצועי ופעל בהתאם להוראות הפתיחה באש, אשר הועברו לכוח בצורה מלאה, ברורה ומדויקת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ