תושבי צפון הרצועה נמלטים בחוסר כל למרכזי אונר"א

עשרות משפחות שהתפנו מבית לאהיא בעקבות אזהרות צה"ל נטשו את בתיהן באישון לילה ולא הספיקו לקחת עמן דבר. רבות מהן נמלטו גם ב-2008 וב-2012

עביר איוב, עזה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עביר איוב, עזה

בשעה שכל תושבי עזה ישבו מסביב לשולחן והמתינו לקריאה להתחיל את תפילת הערב כדי שיוכלו לשבור את הצום, שנמשך 15 שעות, עשרות משפחות שהתפנו מבתיהן מבית לאהיא שבצפון הרצועה אל בתי הספר המנוהלים על ידי אונר"א, ישבו חסרות אונים בחצרות המוסדות הללו. המשפחות נמלטו בשעות הבוקר של יום ראשון בלא שיכולות היו לקחת איתן מזון או כסף.

התושבים עזבו את בתיהם משום שקיבלו כרזות מצה"ל, שהזהיר אותם כי עליהם לעשות כן "למען ביטחונם". עוד לא הספיקו לצאת לדרך, וכבר שמעו קולות נפץ עזים בגבול הסמוך לבתיהם. רובם הלכו ברגל כל הדרך מצפון הרצועה לעיר.

דועא עטאר, בת תשע, אמרה שישנה כששמעה את כל תושבי השכונה צועקים: "להתפנות! להתפנות!". היא אומרת שהספיקה רק לנעול את כפכפי הגומי שלה לפני שרצה אחרי הוריה, אחיה ואחיותיה. "הלכתי דרך ארוכה מאוד. השעה היתה 2 לפנות בוקר, והיה חשוך ומפחיד", אמרה הילדה היפה חומת העיניים. דקות ספורות אחרי התפילה הגיעו למקום חברי ארגון סיוע לא ממשלתי דני, ובידיהם 100 מנות אורז. אך כמות המזון לא הספיקה למספר האנשים הרב.

אחמד אבו קמאר, בן 27, העובד בארגון זה ששמו "שיפור המשפחה הפלסטינית", אמר כי על אף כל מאמצי ארגונו, המחסור עדיין אדיר. "אין לנו מספיק כספים. 100 מנות למאות אנשים לא יספיקו למלא את המחסור שיש לנו כאן. נצטרך לקבל סיוע מאנשים", הוסיף.

ילדים מבית לאהיא בבית הספר של אונר"א, אתמול צילום: רויטרס

מזכ"ל אונר"א, פייר קרייהנבול, קרא במסיבת עיתונאים בעזה לישראל לשים קץ למתקפה נגד אזרחים ונגד התשתיות האזרחיות ברצועה. אונר"א הודיע בחשבון הטוויטר שלו כי 17 אלף מתושבי האזורים הדרומיים של הרצועה השתכנו ביותר מ-15 מבתי הספר שלו בעזה ומשתמשים בהם כמקלטים. אין זו הפעם הראשונה שהמשפחות האלה נמלטו מבתיהן. הן עשו כך גם במבצע "עופרת יצוקה" וגם במבצע "עמוד ענן" . 

עלי עטאר, בן 30, נהג במקצועו, אמר כי בתי הספר של אונר"א ובעיקר בית הספר שבו הוא נמצא כרגע, מהווים בשבילו ועבור משפחתו אות מבשר רעות, משום שהם מעלים אצלם את הזיכרונות הנוראים מ-2008 ומ-2012. "בכל פעם שנסעתי ליד בית הספר הזה התפללתי שלא אצטרך לבוא הנה פעם נוספת. אבל לא כל מה שאתה רוצה קורה, והנה אני שוב כאן", אמר עטאר באכזבה.

המנוסה מבית המגורים איננה האתגר היחיד שאיתו מתמודדים אלפי העקורים. הצורך להתמודד עם חודש הרמדאן מוסיף ללחצים שבהם הם נתונים. "ב-2008 וב-2012 עבר עלינו כאן חורף קשה מאוד ללא סדינים או שמיכות, והיה קשה מאוד. היום, ב-2014, אנחנו מעבירים כאן את הרמדאן בלי מזון ובלי תנאים מתאימים", המשיך עטאר.

אחדים מהאנשים החלו לשוב אתמול לבתיהם. על אף חששם, הם אומרים שאין ביכולתם לחיות בתנאים קשים כל כך. פרט לכך, מתקפת קרקע ישראלית לא יצאה לדרך אמש. 
ישראל פתחה במתקפה על עזה בתחילת השבוע שעבר והרגה מאז ועד היום יותר מ-170 אנשים, ופצעה יותר מאלף. התנגשויות משני צדי הגבול בין קבוצות חמושות לבין צה"ל לא פסקו מהיום שבו היא החלה.

דועא עטאר, הילדה בת התשע, אומרת שהיא לא מסוגלת יותר להיות בבית הספר ושהיא רוצה לחזור הביתה. "מסוכן בכל מקום. אני רוצה לחזור לבית הנקי שלי כדי שאוכל לאכול ולישון היטב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ