השעות המכריעות: ראשי חמאס דנים בהפסקת אש תחת לחץ מצרי

חרף ההצהרות כי המתווה ריק מתוכן, בעזה ממתינים להודעת משעל או הנייה. קהיר מחזיקה בשני קלפים חזקים: השליטה במעבר רפיח ובמנהרות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

גורמים פלסטיניים אמרו הבוקר ל"הארץ" כי למרות ההצהרות של נציגי חמאס בשעות האחרונות, לא מן הנמנע שבשעות הקרובות יתקיימו מגעים ישירים בין המודיעין המצרי לבין הנהגת חמאס בניסיון להביא לקבלת מתווה הפסקת האש המצרי. 

על פי ההערכות, ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, או סגנו בעזה, איסמעיל הנייה, יפרסמו במהלך היום הודעה רשמית עם החלטת הארגון. הדבר תלוי בהתפתחויות של השעות הקרובות ובמגעים עם מצרים. המצרים מחזיקים בשני קלפים חזקים במיוחד: השליטה במעבר רפיח ובציר פילדלפי ובמנהרות. בחמאס תקפו היום את ההתנהלות המצרית ואמרו שהיוזמה הוצגה בצורה מפתיעה ובלי להתייעץ איתם. רשת אל-ערביה דיווחה הבוקר כי בכירי חמאס לומדים את ההצעה המצרית כדי לקבל החלטה סופית בעניינה.

נציגי חמאס והג'יאהד האיסלאמי הודיעו מוקדם יותר כי ההודעה של ישראל על הפסקת אש ריקה מתוכן, מאחר שהתקיפות הישראליות ברצועה ממשיכות. בכירים בשני הארגונים המעיטו בחשיבות היוזמה המצרית לנצירת האש, ובאפשרות להגיע להסכמה שתענה על התנאים שהציבו הארגונים הפלסטינים: הסרת המצור מעל הרצועה, סיום הפעילות הצבאית בגדה המערבית, שחרור משוחררי עסקת שליט שנעצרו שוב ושיפור תנאי האסירים הביטחוניים בבתי הסוהר בישראל.

איסמעיל הנייהצילום: רויטרס

האחראי על קשרי החוץ בחמאס, אוסאמה חמדאן, צוטט הבוקר באתר הארגון בעזה שההחלטה של ישראל היא "ניסיון בריחה מהמצוקה שאליה נקלעה מול ההתנגדות הפלסטינית". חמדאן ציין כי "על ישראל להיענות לדרישות של הפלגים בכדי לדבר על הפסקת אש אמיתית". לדבריו, עד הבוקר לא הוצגה לפלגים שום יוזמה מצד כזה או אחר, והחמאס מתנגד לכל סוג של סחיטה וכניעה בתנאים שעשויים לפגוע בזכויות של הפלגים ודרישותיהם. "חמאס לא יסכים שישראל תהיה בעלת ההחלטה הבלעדית בעניין הפסקת האש. ישראל היא זו שהתחילה בתוקפנות, אבל לא תהיה זו שתקבע מתי תנצור את האש. זה יקרה אך ורק ביישום תנאי ההתנגדות", כך חמדאן.

גם דובר הג'יאהד האיסלאמי בלבנון, אבו אימאד ארפאעי, אמר שההודעה של ישראל היא ניסיון לברוח מעימות עם כוחות ההתנגדות. "על ישראל לכבד ולהתחייב לכל התנאים שהפלגים הציבו. כל הודעה אחרת תהיה לא רצינית ולא רלוונטית, על כן היא גם לא מעניינת אותנו". לדבריו, צריך להיות זהירים, שכן ייתכן שההודעה של ישראל היא סוג של מזימה שנועדה להדק את המצור על עזה ועל כוחות ההתנגדות ברצועה. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ