בצה"ל מגבשים רשימת מטרות נוספות, ומתכוננים למבצע קרקעי

בצבא אומרים כי אחת הסיבות שהובילה להסלמה היתה הפגיעה במנהרה הגדולה בתחילת החודש, שיועדה לפיגוע רחב היקף

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בצה"ל ממשיכים להתכונן לאפשרות של כניסה קרקעית לרצועת עזה, במקביל לגיבוש תוכנית תקיפות יומית, שכוללת מספר רב של מטרות, כדי להגביר את הפעילות הצבאית ברצועת עזה בשל קריסת הפסקת האש. גורם בכיר בצה"ל אמר כי בצבא מאמינים שהפעולה נגד המנהרה הגדולה בתחילת החודש היתה מהגורמים שהובילו להסלמה. 

על אף החלטת הקבינט משעות הבוקר להסכים להצעת הפסקת האש שהיתה אמורה להתחיל ב-9 בבוקר, לפי נתוני הצבא, מאז שעה זו שוגרו יותר מ-100 רקטות ופצצות מרגמה לעבר ישראל, ו-20 רקטות נוספות יורטו על ידי סוללות "כיפת ברזל". אחת מפצצות המרגמה גבתה את הקורבן הישראלי הראשון במבצע צוק איתן - אזרח שהגיע לחלק אוכל לחיילים. עד כה הותקפו שתי מנהרות ועוד 11 משגרים, אך בצה"ל מתכוונים להמשיך בתקיפות אלו וביתר שאת, ככל שהירי יימשך. 

מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, אמר היום (שלישי) לכלי התקשורת כי לצה"ל יש "סט של יכולות, בין היתר הפעולה הקרקעית - ניישם ונפעיל תוכניות בהתאם להחלטות הדרג המדיני". תורג'מן הוסיף כי להערכת צה"ל, חמאס ספג פגיעה קשה "ושגה בקבלת ההחלטות בעצם זה שהפעיל את האש לעברנו, בניסיון לפתור בעיות שאנחנו לא הכתובת להן". גורמי ביטחון סבורים כי אם יימצא פתרון למצוקה הכלכלית בעיקרה ששרוי בה החמאס, ייתכן כי סבב ההסלמה הנוכחי יסתיים. 

טנקים בעת חיפושים אחר מנהרה בתחילת החודשצילום: אליהו הרשקוביץ

במקביל, ועוד טרם חידוש הירי המאסיבי לעבר שטח ישראל, הוחלט במערכת הביטחון להותיר את הכוחות מסביב לרצועה לקראת אפשרות של הסלמה נוספת. הכוחות ממשיכים בהכנותיהם הסופיות לקראת אפשרות של פעולה קרקעית ברצועת עזה. בצה"ל מאמינים כי לא יידרש גיוס נוסף מעבר לכוחות הנמצאים כבר בגזרת עזה. להערכת קצין בכיר בצבא, פעילות שכזו עשויה לקחת בין שבוע לשבועיים, והיא תכלול כניסה קרקעית, כולל לחימה בשטחים בנויים בעזה. הקבינט המדיני אמנם דן בתוכנית שהוצגה על ידי בכירי הצבא, אך לא אישר את הפעלתה.

בצה"ל מעריכים כי לכל אורך קו הגבול קיימות מנהרות שנחפרו על ידי החמאס, וכי מלבדן ישנן עוד מנהרות בודדות שחצו אל תוך שטח ישראל. לדברי הקצין הבכיר, באם תתקבל החלטה לפעול כנגד איום המנהרות - רק פעילות יבשתית תתאים למטרה זו. "אי אפשר להתמודד עם תת-קרקע בתקיפות אוויריות. צריך להיכנס לשטח, ולפעול כנגד זה", טען הבכיר, אך הוסיף ואמר כי "אין פתרון מלא למנהרות, וגם בתמרון יש נעלמים. אתה יודע איך אתה מתחיל - ואתה לא יודע איך הוא יסתיים". 

לצה"ל כבר יש ניסיון בהפצצה אווירית של מנהרה במסגרת מבצע "צוק איתן". ביום הראשון למבצע הטילו כלי טיס של חיל האוויר 30 פצצות JDAM (פצצה מונחית המשוגרת ממטוס קרב) על המנהרה שהתגלתה במרחק של כ-300 מטר מכרם שלום. בישראל סבורים כי אותה מנהרה יועדה לפיגוע רחב היקף, במסגרתו היו אמורים חמושים לחדור לשטח ישראל ולבצע מסע הרג בבסיס צבאי או ביישוב.

דחפורים מחפשים אחר מנהרה בגבול עזה, החודשצילום: אליהו הרשקוביץ

במערכת הביטחון מאמינים כי הפיגוע שתוכנן לצאת באמצעות מנהרה זו תוכנן כמבצע מיוחד, וכי חלק מההסלמה באזור עוד טרם מבצע "צוק איתן" - מקורה בפעילות הישראלית לאיתורה של המנהרה. לצד הקידוחים שבוצעו באזור, בצה"ל הוסיפו כבר אז כוחות לגזרה, ובהם פלוגת טנקים וסוללה ארטילרית למקרה שהפיגוע יתממש. 

ב-7 ביולי, הודיע החמאס כי שמונה מאנשיו נהרגו בפיצוץ מנהרה. חיל האוויר אמנם תקף יממה קודם לכן חלק מאותה מנהרה, אך אז נפגע פעיל חמאס אחד. לדברי הבכיר הצבאי, כוח חילוץ שהגיע לאזור המנהרה שהופצצה והביא לקריסתה ולמותם של יתר הפעילים.  לטענת הבכיר, כאשר בעזה הבחינו בפעילות הישראלית לאיתור המנהרה עוד לפני למעלה משבועיים, הם החליטו לפוצץ את אחד מערוציה כמנהרת תופת, צפונית לכרם שלום, בסמוך לאזור החטיפה של גלעד שליט ב-2006. 

ביום הפיצוץ בשבוע שעבר, אמנם לא נרשמו נפגעים, אבל אזור הפיצוץ היה סמוך לעמדת טנקים. "זו ההפתעה הראשונה שחמאס ניסה לייצר", אמר הבכיר, "רואים שהוא בנה מערכת עם יכולות לא פשוטות, אבל האפקטיביות שלהן מוגבלת", אמר. 

בצה"ל מציינים גם כי כלי הטיס הבלתי מאויש שיורט על ידי סוללת "פטריוט" אתמול, נשא עמו מספר קילוגרמים של חומרי נפץ. 

בישראל עדיין אינם יודעים לומר באיזה כטב"ם מדובר, אך לדבריהם הוא מסוגל לשאת חומר נפץ מועט יחסית של כמה קילוגרמים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ