שישה ממשוחררי עסקת שליט יוחזרו לכלא לסיום ריצוי עונשם

ועדת השחרורים המיוחדת קיבלה את בקשת וינשטיין לבטל את שחרורם של השישה, תושבי מזרח ירושלים. הם ירצו תקופות מאסר הנעות בין 11 ל-36 שנים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

ועדת השחרורים המיוחדת הורתה הערב (שלישי) להחזיר לכלא שישה ממשוחררי עסקת שליט לסיום ריצוי עונשם. בכך קיבלה ועדת השחרורים המיוחדת את בקשת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לביטול שחרורם של השישה, אסירי עולם, תושבי מזרח ירושלים.

בהודעת משרד המשפטים נמסר כי ההחלטה התקבלה לאחר שהוועדה קיימה דיונים יסודיים בשש הבקשות. עוד נמסר בהודעה כי הוועדה קבעה על סמך הראיות המינהליות שהוצגו בפניה, שכל ששת האסירים עברו עבירות לאחר שחרורם במסגרת "עסקת שליט", ובכך הפרו את התנאי היסודי שקבע נשיא המדינה בכתבי ההקלה שהביאו לשחרורם במסגרת עסקת שליט. הם נעצרו מחדש ב-18 ביוני, במסגרת מבצע "שובו אחים".

האסירים הוחזרו לריצוי תקופות מאסר הנעות בין 11 שנים ל- 36 שנים, כל אחד על פי העונש שהוטל עליו מלכתחילה. לאחר מעצרם עתרו השישה לבית המשפט המחוזי בנצרת בטענה כי מעצרם על פי החלטת ועדת השחרורים נעשתה בחוסר סמכות.

לפני הדיון בבית המשפט, בשבוע שעבר, אמרו העצורים כי ההחלטה על מעצרם היא החלטה פוליטית "והיא נועדה לרצות את דעת הקהל של הרחוב הישראלי".

ששת האסירים בדיון בבית המשפט בנצרת, אתמולצילום: אלי אשכנזי

בין השישה עלאא אלבאזיאן שאירגן את רצח זהבה בן עובדיה ונידון ב-1986 למאסר עולם. רק זמן קצר לפני כן, ב-1985, השתחרר במסגרת עיסקת שבויים, ממאסר של 20 שנה שהוטל עליו.

אלבאזיאן ריצה כבר 25 שנות מאסר, בטרם נקצב עונשו בעיסקת שליט. כן הורשע בעבירות נוספות. לטענת פרקליטות המדינה הוא "הוכיח במעשיו, שנעשו לאחר שחרורו כי הוא אינו נרתע מלשוב למעגל הטרור. המשיב הפר את תנאי שחרורו בכך, שבין היתר, השתתף בארוע תמיכה בפעילות טרור".

אסיר נוסף הוא עדנאן מראג'ה שנידון למאסר עולם, שנקצב בשנת 1990 ל-45 שנה. מראג'ה הורשע ברצח משתף פעולה "בצורה מזעזעת וחיתית", כפי שנכתב בבקשת הפרקליטות לבטל את שחרורו. כן הורשע בעבירות נוספות בהן פציעה בנסיבות מחמירות, גם כן של כאלה שנחשדו כמשתפי פעולה. לטענת הפרקליטות מאז השתחרר "הפר את תנאי שחרורו בכך, שבין היתר, הינו פעיל חזית עממית ולקח חלק בפעילות חזית עממית".

בין השישה גם רגב טחאן שרצח בשנת 1998 את דוד קטורזה. על עבירה זו ועבירות נוספות נידון למאסר עולם שלא נקצב.  לטענת הפרקליטות הפר את תנאי שחרורו בכך שבין היתר, היה בקשר עם פעילי חמאס ברצועת עזה ויהודה ושומרון וכן, ביצע עבירה נוספת שעניינה קבלת כספים מחמאס, לאחר שחרורו.

שלושת האסירים הנוספים הם נאצר עבד רבו (נדון למאסר עולם שנקצב ל-35 שנה, לאחר שרצח משתף פעולה), גמאל אבו סלאח (נידון למאסר עולם לאחר שהורשע ברצח משתף פעולה, בכלא שאטה) ואסמעיל חגאזי (מאסר עולם על רצח ועבירות נוספות).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ