צה"ל קרא לתושבי השכונות סג'עייה וזייתון בעיר עזה להתפנות מבתיהם

מספר ההרוגים ברצועה מאז תחילת המבצע הגיע ל– 194. הצלב האדום: מאות אלפים מנותקים מזרם המים בגלל ההפצצות

עמירה הס
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירה הס
ג'קי חורי

ברצועת עזה עקבו אתמול בשעות הבוקר בדריכות אחר הדיווחים על הפסקת אש. עד מהרה הבינו התושבים — נוכח הצהרות הפלגים הפלסטינים על דחיית ההצעה המצרית — כי הלחימה תתחדש, כפי שאכן קרה. בסך הכל הגיע אתמול מספר ההרוגים ברצועה מתחילת מבצע "צוק איתן" ל–194. בנוסף, ארגונים שונים הזהירו אתמול מהידרדרות המצב ההומניטארי ברצועה, והצלב האדום הזהיר כי מאות אלפי בני אדם נותקו מזרם המים בשל התקפות ישראליות על מתקני תשתית.

בבוקר אותרו גופות של שני הרוגים בשנות הארבעים לחייהם, בהריסות בניין שהותקף במשך הלילה בחאן יונס. בזירה אחרת נהרגו שני גברים ואשה בשנות ה–30 וה–50 לחייהם. סביב השעה שלוש חודשו התקיפות הצה"ליות ברצועה.

עד מהרה דווח על שני הרוגים נוספים: בן 25 שנפגע מירי של כלי טיס בשכונת זייתון במזרח העיר עזה, ובן 77 שנפגע מירי לעבר שטח חקלאי סמוך לחאן יונס. במשך היום פונו לפחות עשרה אזרחים לבתי חולים ברצועה, כאשר חלקם במצב קשה.

בית שנפגע מירי חיל האוויר בבית להיא, אתמולצילום: אי–פי

הדאגה בעזה מתמקדת כעת במצב שעלול להתפתח בימים הקרובים, אם התקיפות יתגברו או במקרה שצה"ל ייכנס לפעילות קרקעית. אלפי אזרחים פלסטינים שהתפנו מבתיהם, בעיקר בצפון הרצועה, עדיין שוהים בבתי הספר של אונר"א — ובארגון דיווחו אתמול על קושי בסיוע להם. דובר משרד הבריאות הפלסטיני, ד"ר אשרף אל־קודרה, אמר כי המצב הרפואי ברצועה מידרדר וכי בבתי כבר החולים מתקשים כבר לטפל באזרחים, גם במקרים הדחופים.

גם בוועד הבינלאומי של הצלב האדום (ICRC) הזהירו אתמול מהידרדרות המצב ההומניטארי ברצועה כתוצאה מהרס תשתיות מים וחשמל, ובהודעת הארגון נכתב כי מאות אלפים מתושבי הרצועה מנותקים מאספקת מים. לדברי ראש משלחת הצלב האדום בישראל ובשטחים הכבושים, ז'אק דה מאיו, תוך כמה ימים "עלולה אוכלוסיית הרצועה לעמוד כולה בפני מחסור נואש במים".

בהודעה לעיתונות של הצלב האדום נכתב כי המחסור נגרם כתוצאה מהפגזות חוזרות ונשנות שהורסות את תשתית המים הפגיעה ממילא של הרצועה. כל תיקון של חבלה בתשתית המים או החשמל מחייב תיאום בין הצלב האדום לצה"ל, זאת כדי לאפשר יציאה של הטכנאים לאזורים המופגזים, ולפעמים הדבר אורך כמה ימים. כך היה למשל במחנה הפליטים שאטי, שאחד משני צינורות המים שלו נפגע ביום שלישי שעבר - ותיקונו התאפשר לאחר תיאום רק בשבת. "אם פעילות הלחימה לא תיפסק", אמר דה מאיו, "השאלה היא לא האם האוכלוסייה הנצורה ממילא תתמודד עם משבר מים חריף — אלא מתי".

ממלאים בקבוקי מים בבית ספר של אונר"א ברצועהצילום: אי–פי

בהודעת הצלב האדום אף דווח שבימים האחרונים נהרגו ארבעה טכנאי מים מאש צה"ל בעת שניסו לתקן את החבלות בצנרת. בעקבות זאת, הרשות המקומית - ספקית שירותי המים בעזה - השהתה את כל פעולות השטח שלה עד שתוכל להבטיח את ביטחון עובדיה. בצלב האדום חוששים שבימים הקרובים ייוותרו מאות אלפי בני אדם נוספים ללא אספקת מים.

"מערכת המים בעזה מידרדרת זה שנים, וההתקפות האחרונות היו בבחינת הקש ששבר את גב הגמל", אמר מומחה המים והתברואה של הצלב האדום, גיוֹם פִּיֵיראוּמְבֶּר. "מים בטוחים לשתייה הולכים והופכים למחזה נדיר ברצועה, בדיוק כשהקיץ בשיאו. המים מזדהמים והביוב עולה על גדותיו, ואלה מביאים עמם סיכון חמור של מפגעים לבריאות הציבור. בימים האחרונים סייעו צוותי הוועד הבינלאומי של הצלב האדום לרשויות לבצע תיקוני חירום חיוניים בתשתיות מים ותברואה בעזה, ושיפרו את המצב עבור למעלה מ-90 אלף אנשים, אך נדרשת פעילות נחרצת בדחיפות".

ילד בדרכו למלא בקבוקי מים בבי"ס של אונר"אצילום: אי–פי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ