הרוג ישראלי ראשון במבצע: תושב בית אריה נהרג מפגיעת פצמ"ר

שלוש רקטות התפוצצו באילת. בתגובה לירי מעזה חידש צה"ל את התקיפות והפציץ 46 מטרות ברצועה

גילי כהן
שירלי סיידלר
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
שירלי סיידלר
יניב קובוביץ

דרור חנין, תושב בית אריה, בן 37, מת אתמול מפצעיו לאחר שנפגע אנושות מרסיסי פצצת מרגמה ליד מחסום ארז. ההרוג, שנסע לדרום כדי לחלק ממתקים לחיילים בגבול עזה, ניסה לתפוס מחסה ליד חומה בשעת נחיתת הרקטה. צוותי מד"א שבאו למקום נאלצו לקבוע את מותו.

ירי הרקטות לעבר ישראל נמשך אתמול, חרף החלטת הקבינט המדיני־ביטחוני לקבל את היוזמה המצרית להפסקת האש. מצה"ל נמסר כי בין השעות תשע בבוקר ועד חצות התפוצצו בשטח ישראל 111 רקטות ופצצות מרגמה. עוד 21 רקטות יורטו על ידי כיפת ברזל. בתגובה לכך חידש צה"ל את התקיפות בעזה, לקראת השעה שלוש בצהריים אתמול. בין היתר, הותקפו ארבע מנהרות ו–20 משגרים. בצה"ל מתכוונים להמשיך בתקיפות אלו וביתר שאת, ככל שהירי יימשך.

בשעות הערב המוקדמות אתמול נורה מטח רקטות כבד לעבר שטח ישראל, שגרם למותו של חנין. בנוסף, חייל צה"ל נפצע קל מרסיסי רקטה בשדרות.

בתוך כך, שיפור קל חל אתמול במצבה של מראם וואקילי, בת עשר, שנפצעה קשה מפגיעת רקטה באזור לקיה שלשום. עם זאת, מבית החולים סורוקה נמסר אתמול כי עדיין נשקפת סכנה לחייה. ד"ר צח לזר מבית החולים סורוקה סיפר כי "מראם ואחותה עתיל הגיעו לבית החולים כשהן פצועות מרסיסים - עתיל עברה ניתוח, אושפזה בכירורגיה ומצבה קל עם סיכויי החלמה טובים מאוד. מראם, הסובלת מפגיעת רסיס בבטנה, עברה ניתוח מורכב במשך הלילה והיתה בטיפול נמרץ. מצבה יוצב, אך היא עדיין מורדמת ומונשמת. לצערי, עדיין נשקפת סכנה לחייה, בגלל סוג הפגיעה שכוללת פגיעה באיברים פנימיים בבטן".

על פי נתוני הצבא, מאז חידוש התקיפות בעזה הפציץ חיל האוויר 46 מטרות ברחבי הרצועה. בין המטרות שהותקפו היו 20 משגרים מוטמנים - בהם משגרים לטווח בינוני, מנהרות, אתר לאחסון אמצעי לחימה, מוקדי פעילות טרור וביתו של בכיר בג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני.

במקביל, אתמול לפנות בוקר השלים משרד הביטחון את הקמתה של סוללה נוספת למערכת כיפת ברזל, התשיעית במספרה. הסוללה החדשה מתווספת לשתי סוללות קודמות שנמסרו לידי חיל האוויר בעת המבצע. בהודעה שהפיץ המשרד נמסר כי הסוללה החדשה "תאפשר להגן על שטחים נרחבים נוספים ברחבי המדינה מפני איום הרקטות". טרם הוחלט היכן הסוללה החדשה תמוקם.

לפני כן, במשך הלילה, הופצץ מהאוויר ביתו של מרוואן עיסא, ראש הזרוע הצבאית של חמאס. קצין בכיר בצה"ל שהתייחס לתקיפה אמר: "אתם קוראים לזה בית, אנחנו קוראים לזה תשתית פיקוד ושליטה, ומוצב לכל דבר ועניין".

הפצצות צה"ל ברצועת עזהצילום: אליהו הרשקוביץ

באותן שעות, התפוצצו באילת שלוש רקטות, ואחת בשטח פתוח. 23 נפגעים פונו לבית החולים יוספטל, עשרה מהם עם חבלות קלות, השאר נפגעי חרדה. ככל הנראה, הרקטות נורו מחצי האי סיני. גדודי עז א־דין אל־קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, פרסמה לאחר הירי הודעה בחשבון הטוויטר שלה, שבה נכתב כי "לראשונה הותקפה ישראל מכל החזיתות - רצועת עזה, לבנון, הגולן וסיני".

בתוך כך, עם קריסת הפסקת האש הכינו בפיקוד הדרום תוכנית אש יומית, הכוללת מספר רב של מטרות. זאת, כדי להגביר את הפעילות הצבאית ברצועת עזה.

מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, אמר אתמול לכלי התקשורת כי לצה"ל "סט של יכולות, ובהן הפעולה הקרקעית". הוא הוסיף ואמר: "ניישם ונפעיל תוכניות בהתאם להחלטות הדרג המדיני". לדבריו של תורג'מן, צה"ל מעריך כי חמאס ספג פגיעה קשה "ושגה בקבלת ההחלטות בעצם זה שהפעיל את האש לעברנו, בניסיון לפתור בעיות שאנחנו לא הכתובת להן". עובדים במערכת הביטחון סבורים כי אם יימצא פתרון למצוקה הכלכלית בעיקרה ששרוי בה חמאס, ייתכן כי סבב ההסלמה הנוכחי יסתיים.

עוד טרם חידוש הירי המאסיבי לעבר ישראל, הוחלט במערכת הביטחון להשאיר את כוחות צה"ל מסביב לרצועה, לקראת אפשרות של הסלמה נוספת. הכוחות ממשיכים בהכנות הסופיות לקראת אפשרות של פעולה קרקעית ברצועת עזה.

בצה"ל מעריכים כי לכל אורך קו הגבול קיימות מנהרות שנחפרו על ידי חמאס, וכי מלבדן ישנן עוד מנהרות בודדות שחצו אל תוך שטח ישראל. לטובת פעילות ממוקדת כנגד איום זה, מאמינים בצה"ל כי לא יידרש גיוס נוסף מעבר לכוחות הנמצאים כבר כעת בגזרת עזה. להערכת קצין בכיר בצבא, פעילות שכזו עשויה לקחת בין שבוע לשבועיים, והיא תכלול כניסה קרקעית לעזה ולחימה בשטחים בנויים. הקבינט המדיני אמנם דן בתוכנית זו, שהוצגה על ידי בכירי הצבא, אך לא אישר את הפעלתה. לדברי הקצין הבכיר, אם תתקבל החלטה לפעול כנגד איום המנהרות - רק פעילות יבשתית תתאים למטרה זו. "אי אפשר להתמודד עם תת־קרקע בתקיפות אוויריות. צריך להיכנס לשטח, ולפעול כנגד זה", טען הבכיר, אך הוסיף ואמר כי "אין פתרון מלא למנהרות, וגם בתמרון יש נעלמים. אתה יודע איך אתה מתחיל - ואתה לא יודע איך הוא יסתיים".

בימי מבצע "צוק איתן" עשה צה"ל ניסיון להפציץ מהאוויר מנהרה בעזה. ביום הראשון למבצע, הפציץ חיל האוויר את המנהרה שהתגלתה בכרם שלום באמצעות 30 פצצות JDAM (פצצה מונחית המשוגרת ממטוס קרב), במרחק של כ-300 מטר מקרבת היישוב הישראלי, בניסיון לאתר את תוואי המנהרה. בישראל סבורים כי אותה מנהרה של חמאס, באזור כרם שלום, יועדה לשמש לפיגוע רחב היקף, שבו יחדרו חמושים לשטח ישראל ויבצעו מסע הרג בבסיס צבאי או ביישוב.

במערכת הביטחון מאמינים כי הפיגוע שתוכנן לצאת באמצעות מנהרה זו תוכנן כמבצע מיוחד, וכי חלק מההסלמה באזור עוד טרם מבצע "צוק איתן" - מקורה בפעילות הישראלית לאיתורה של המנהרה. לצד הקידוחים שבוצעו באזור, בצה"ל הוסיפו כבר אז כוחות לגזרה, בהם פלוגת טנקים וסוללה ארטילרית, למקרה שהפיגוע יתממש. ב-7 ביולי הודיע חמאס כי שמונה מאנשיו נהרגו בפיצוץ מנהרה. חיל האוויר אמנם תקף יממה קודם לכן חלק מאותה מנהרה, אך אז נפגע פעיל חמאס אחד. לדברי הבכיר הצבאי, כוח חילוץ שהגיע לאזור המנהרה שהופצצה הביא לקריסתה ולמותם של יתר הפעילים. לטענת הבכיר, כאשר בעזה הבחינו בפעילות הישראלית לאיתור המנהרה עוד לפני יותר משבועיים, הם החליטו לפוצץ את אחד מערוציה כמנהרת תופת, צפונית לכרם שלום, בסמוך לאזור החטיפה של גלעד שליט ב-2006.

ביום הפיצוץ בשבוע שעבר לא נרשמו נפגעים, אך אזור הפיצוץ היה בסמוך לעמדת טנקים שבאזור. "זו ההפתעה הראשונה שחמאס ניסה לייצר", אמר הבכיר, "רואים שהוא בנה מערכת עם יכולות לא פשוטות, אבל האפקטיביות שלהן מוגבלת". עוד מבינים בצה"ל כי כלי הטיס הבלתי מאויש שיורט על ידי סוללת "פטריוט" אתמול, נשא עמו מספר קילוגרמים של חומרי נפץ. בישראל עדיין אינם יודעים לומר באיזה כטב"ם מדובר אך בעל חומר נפץ מועט יחסית של כמה קילוגרמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ