חמאס יציג היום חמישה תנאים להפסקת אש

בין התנאים - פתיחת כל המעברים ברצועה עם ערבויות בינלאומיות. משלחת ישראלית מגיעה לקהיר לקדם מהלך להפסקת אש

ג'קי חורי
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
ברק רביד

מקור פלסטיני המקורב לחמאס דיווח הלילה (חמישי) שהארגון יציג היום את תנאיו להפסקת אש מול ישראל. לפי הדיווח, נייר העמדה מטעם הפלגים כולל חמישה תנאים מרכזיים - פתיחת כל המעברים עם רצועת עזה; פתיחת מעבר רפיח עם מצרים למשך 24 שעות עם ערבויות בינלאומיות לא לסגור את המעבר; מתן מעבר ימי לרצועת עזה מתן אישור לתושבי הרצועה להתפלל במסגד אל אקצא בירושלים ושחרור האסירים משוחררי עסקת שליט ושיפור תנאי האסירים. נייר העמדה יוצג לליגה הערבית, מצרים, ירדן והאו"ם.

משלחת ישראלית יוצאת היום לקהיר לשיחות בנושא הפסקת האש. מי שמוביל את המשלחת הוא ראש השב"כ, יורם כהן, ומצטרפים אליו שליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו וראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד. השלושה ייפגשו היום עם בכירי המודיעין המצרי בנסיון להחיות את יוזמת הפסקת האש המצרית שקרסה לפני כמה ימים.

אתמול התקיימו בקהיר פגישות בין הנשיא הפלסטיני, , לבין בכיר חמאס, מוסא אבו מרזוק. בפגישות השתתפו נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, ומזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי. עבאס, שתומך ביוזמה המצרית, מנסה קודם לקדם מהלך שיביא להפסקת אש מיידית ורק אחר כך לדון בשאר הדרישות, בעוד שחמאס תובע ערבויות בינלאומיות לכל סיכום עם ישראל. למרות הכל, שני הצדדים עדיין לא דיברו על מתווה ברור.

הנשיא עבאס ומזכ"ל הליגה הערבית בקהיר, אתמולצילום: AFP

עד עתה מצרים לא הביעה שום נכונות להכניס שינויים ב ופקידים בכירים מצרים ציינו כי הסתייגות או תביעה מצד מי מהצדדים תעלה בדיונים שייפתחו מיד אחרי הפסקת האש. בחמאס הודיעו אתמול באופן רשמי למצרים שהם מתנגדים ליוזמה להפסקת אש. דובר הארגון בעזה, סאמי אבו זוהרי, אמר אמש כי עמדת חמאס הועברה לקהיר על ידי גורמים רשמיים בארגון, בעוד הג'יהאד האיסלאמי ושאר הפלגים הביעו את התנגדותם ליוזמה כבר ביום שלישי בערב בטענה שהיא לא עונה על דרישות הפלסטינים.

לטענת אבו זוהרי "מי שיוזם רגיעה שמבטיחה את התנאים הפלסטינים שיגיש אותה לנו, כי לא נקבל שום יוזמה שלא עונה על הדרישות שלנו". אבו זוהרי תבע מהקהילה הבינלאומית להתערב בנעשה ולהביע עמדה באשר להרג אזרחים פלסטינים. חמאס אף פנה למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בקריאה לגנות את הרג ארבעת הילדים אתמול בחוף עזה.

גורמים בחמאס אמרו ל"הארץ" כי למרות ההתנגדות שבחלקה נובעת מאופן התנהלותה של קהיר והנשיא עבאס בהצגת היוזמה ופרטיה, לא מן הנמנע כי הם יהיו מוכנים לדון בהצעה משופרת שתוגש על ידי המצרים בימים הקרובים והדבר בא לידי ביטוי בשיחה שהתקיימה בין עבאס לאבו מרזוק ולאחר מכן בין עבאס לא-סיסי. גורמים בכירים בקהיר הדפו את הביקורת של חמאס בעניין , וציינו כי קהיר עדכה את יו"ר הרשות עבאס וכי לא היה צורך בפנייה לשאר הפלגים בנפרד.

ל"הארץ" נודע עוד כי למרות המתיחות בין קהיר לעזה, בג'יהאד הא'סלאמי תולים תקוות רבות יותר במתווך המצרי ולא במתווכים אחרים כמו . לפי גורמים מצריים ששוחחו עם מקביליהם בארגון, בג'יהאד מנסים להדוף מעורבות טורקית על חשבון מצרים, מתוך מודעות שרק המצרים מחזיקים בקלפים משמעותיים בכל משא ומתן עתידי, ובעיקר במעבר רפיח.

המאמץ כעת לנסות ולקדם נוסחה משותפת שתענה על חלק מהדרישות, ובייחוד על סוגיית המצור. לפי אותם גורמים מצרים, בפלגים מאמינים כי אם ישראל תתפשר מול מצרים בסוגית המעברים הנוסחה עשויה להתקדם, ואם לא, אז ההסלמה היא הקלף שנותר להם. במקביל ייצא עבאס לטורקיה כדי לנסות לרתום את הטורקים ללחוץ על חמאס לקבל מתווה להפסקת אש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ