כתבי "הארץ"

מבצע "צוק איתן" נכנס ליומו האחד עשר. צה"ל פתח אתמול בלילה בפעולה קרקעית ברצועת עזה. במהלך הלילה נהרג חייל מחילופי אש, בצבא בודקים האם מדובר בתקרית ירי דו צדדי. הפלסטינים מדווחים על כ-20 הרוגים מאז החלה הכניסה הקרקעית לרצועה. אתמול הוכרז על הפסקת אש הומניטרית בת חמש שעות, ומכשזו הסתיימה חודש הירי לעבר שטח ישראל ועימו תקיפות צה"ל ברצועה. הן בצד הישראלי והן בצד הפלסטיני דוחים דיוווחים על הסכם להפסקת אש. אתמול סיכל צה"ל ניסיון חדירה לקיבוץ סופה שבנגב, במהלכו שני חיילים נפצעו. 

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהן ■ אשליית הפירוז | ברק רבידחמאס מחליף ערוצים | עמוס הראלעבאס - צד או מתווך? | צבי בראלגם הבדואים בגדה אינם מוגנים מפני הרקטות | עמירה הס ושירלי סיידלרהעולים מצרפת סומכים על צה"ל ואלוהים | רועי צ'יקי ארד ההישג המודיעיני הכביר של חמאס - איגרת למילואימניקים | עודד ירון

08:20 שני שיגורים זוהו לעבר העיר באר שבע, אמנם לא אותרו נפילות. ככל הנראה מדובר בנפילות בשטח פתוח. בשעות האחרונות התפוצצו ארבע רקטות בתחומי המועצה האזורית אשכול, אחת מהן התפוצצה בתוך יישוב וגרמה נזק קל למחסן. לא היו נפגעים.

אזעקות נשמעו באשדוד, אשקלון ובמועצות האזוריות חוף אשקלון, שפיר וחבל יבנה (שירלי סיידלר).

הפצצה ישראלית ברצועת עזה, הערבצילום: אי-אף-פי

08:08 אזעקות נשמעו בערים באר שבע, ערד, דימונה, ירוחם ובמועצות האזוריות אשכול ורמת נגב. 

07:47 בעזה מדווחים על לפחות 11 הרוגים נוספים כתוצאה מהפגזות על בתים ברחבי הרצועה, מאז החל המבצע הקרקעי אתמול בלילה. בין ההרוגים ילדים ואישה מבוגרת בת 64. בכמה אזורים דווח על פצועים שמתקשים להעבירם לבתי חולים בשל ההפגזה הכבדה. גדודי עז א-דין אלקסאם הודיעו כי הם מפעילים מארבים נגד כוחות צה"ל המגיעים לגדר המערכת : אנחנו מוכנים וערוכים ונלמד את הישראלים לקח".

דובר החמאס בעזה, סאמי אבו זוהרי, אמר כי עם תחילת המבצע הקרקעי ישראל קרעה לגזרים את היוזמה המצרית. "זו לא העת לדיפלומטיה, זו העת לכדורים ולטילים", אמר אבו זוהרי. ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, אמר הלילה כי ההתנגדות מוכנה לכל התרחישים וערוכה לכך. משעל קיבל שיחת טלפון מראש הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'אני, שחיזק את ידיו וטען כי איראן תמשיך לתמוך בעם הפלסטיני.

בקהיר נמשכים כעת המגעים להשגת הפסקת אש, למרות הפעולה הקרקעית. אולם, אין פריצת דרך בשל הבדלי הגישות בכל הנוגע ליוזמה המצרית. בעוד מצרים ואבו מאזן קוראים להפסקת אש מיידית שלאחריה יתקיים דיון בתנאים, בחמאס מתעקשים בעיקר על קבלת התנאים שלהם לפני הכרזה על הפסקת האש. בג'יהאד האסלאמי מגלים בינתיים עמדה יותר גמישה, אך מיישרים קו עם החמאס. המגעים לפי בכירים פלסטיניים יימשכו בקהיר גם היום בעיקר בין ראש סיעת הפתח, עזאם אלאחמאד, כנציגו של אבו מאזן, אל מול בכיר החמאס מוסא אבו מרזוק וסגן מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, זיאד נחאלה. אבו מאזן יצא היום לטורקיה לקראת סעודת האיפטאר בניסיון לרתום את הטורקים למהלך. על פי דיווחים לא מאומתים, גם משעל אמור להגיע טורקיה במטרה לקדם את המהלך. לפי כל ההערכות אין מדובר במהלך שיכול להביא לפריצת דרך, כשבמקביל המשך מניין הקורבנות ואירועים נוספים בשטח יכולים להשפיע על ההתנהלות במישור המדיני (ג'קי חורי).

07:20 חייל צה"ל נהרג הלילה (שישי) במהלך פעילות כוחות במרכז הרצועה, ככל הנראה מירי נשק קל. בצבא בודקים כעת האם מדובר בירי דו-צדדי של כוחות צה"ל שפעלו באזור. חילופי הירי נרשמו בסביבות השעה שלוש לפנות בוקר. 

החייל פונה במהלך הלילה במסוק כשהוא במצב אנוש לבית החולים ברזילי באשקלון. בבית החולים נקבע מותו. החייל נהרג שעות ספורות לאחר תחילתה של הפעולה הקרקעית. זהו ההרוג הראשון לכוחות צה"ל מאז החל מבצע "צוק איתן". בתוך כך, שני חיילים נוספים נפצעו באורח קל במהלך פעילות הצבא ברצועה (גילי כהן). לידיעה המלאה

07:15 צה"ל תקף הלילה יותר ממאה מטרות ברצועת עזה. בתקיפות הופצצו הלילה 20 משגרים ו-9 מנהרות. החל מהשעה עשר בערב אמש החלו כוחות צה"ל להיכנס אל תוך שטח הרצועה בהיקף כוחות משמעותי. לדברי קצין בכיר, בחלק מהמקומות בהם פעלו היחידות, נרשמו חילופי אש עם כוחות חמושים. שני חיילים נפצעו באורח קל במהלך הלילה. לפי נתוני הצבא, 14 פעילי טרור נהרגו הלילה כתוצאה מפעילות צה"ל ברצועה, מרביתם משגרי רקטות שנפגעו מהאוויר. בצבא סופרים כי החל מהכניסה הקרקעית לרצועת עזה שוגרו לעבר ישראל 19 רקטות ופצצות מרגמה, ועוד 16 רקטות  יורטו על ידי סוללות כיפת ברזל. "החלק של הלילה עבר על פי התוכנית, אבל החיכוך המשמעותי אמור להתחיל בשעות האור הראשונות", אמרהקצין הבכיר. "הכניסה הייתה מאוד מאסיבית, והייתה מלווה באש כל הזמן (לפעילות כוחות החי"ר). בשלב הזה חמאס הוריד את הראש, אף שבחלק מהמקומות הופעלו מטענים וירי. ההתנגדות הייתה קטנה בסך הכול, והכוחות הגיעו ליעדים על פי התכנון". לדבריו, כוחות צה"ל פועלים כעת במספר אזורים ברצועת עזה, מצפון ועד לדרום הרצועה. "חמאס לא תכנן שצה"ל ייכנס בסדר כוחות כזה לרצועה", הוסיף הקצין (גילי כהן). 

06:51: שני חיילים נפצעו באורח קל במהלך פעילות צה"ל ברצועה הלילה (גילי כהן). 

תותח ישראלי בגבול רצועת עזה, הערבצילום: רויטרס

06:45: פיקוד העורף אוסר במהלך סוף השבוע על התקהלויות של למעלה מאלף איש בשטח פתוח ביישובים המרוחקים בין 80-40 קילומטרים מהרצועה, כולל אזור גוש דן, ירושלים והשרון (גילי כהן). 

06:38: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. 

06:29: הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, דורש מישראל להפסיק את תוקפנותה. בשיחה עם עיתונאים בקהיר אמר עבאס כי הפעולה הקרקעית "תוביל לעוד שפיכות דמים ותקשה על המאמצים להגיע להפסקת אש". לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית ופא, עבאס צפוי לצאת היום לטורקיה לקדם את המגעים להפסקת אש. 

06:09: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, שוחח אתמול עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאחר כניסת כוחות צה"ל לרצועה ולחץ עליו לא להרחיב את המבצע מעבר לפגיעה במנהרות. נתניהו תיאר את המנהרות של חמאס כ"איום מידי", וקרי מצדו הדגיש כי ארה"ב תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה מול איומי טרור מסוג זה. עם זאת, שר החוץ הוסיף כי "זו צריכה להיות פעולה ממוקדת נגד המנהרות", והדגיש כי יש להימנע מהסלמה נוספת ולשוב בהקדם האפשרי להפסקת האש שהושגה ב-2012. 

06:03: פלסטינים ירו טיל נ"ט לעבר בולדוזר צבאי הלילה בדרום הרצועה. לא היו נפגעים, נזק נגרם לכלי (גילי כהן). 

04:36: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. 

03:52: שבעה פלסטינים נהרגו ועוד עשרות אחרים נפצעו מירי ארטילרי ומתקיפות חיל האוויר של צה"ל ברחבי הרצועה, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען". משרד הבריאות הפלסטיני אמר כי הדיווחים על כך שצה"ל עושה שימוש בגזים רעילים אינם נכונים, והם נועדו להטעות את האזרחים. 

02:47: אזעקות נשמעו באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון. 

02:02: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות חוף אשקלון ובשדות נגב. 

יירוט רקטה באזור השרון, היוםצילום: גיא זהבי

01:54: מערכת כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות מעל אשדוד. קודם לכן נשמעו אזעקות נשמעו באשדוד ובמועצה האזורית חוף אשקלון. בפיקוד הדרום העריכו כי השיגורים לעבר ישראל יגדלו בזמן הפעילות הקרקעית ברצועה. לפי הערכות בצה"ל, גם חמאס הכין עצמו לפעילות כזו באמצעות צלפים, מטענים וירי טילי נ"ט, לצד פעילות תת קרקעית (גילי כהן). 

01:26: כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות מעל אופקים. שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים. קודם לכן נשמעו אזעקות נשמעו במועצה האזורית מרחבים (גילי כהן ושירלי סיידלר). 

00:15: הקבינט אישר גיוס של כ-18 אלף אנשי מילואים נוספים. מאז החלה הכניסה הקרקעית, חיל האוויר תקף 11 יעדים ברצועה (גילי כהן). 

17.07.14

00:00: ברצועת עזה דווח כי לפחות ארבעה בני אדם נהרגו מאש צה"ל מאז החלה ההרעשה הארטילרית שקדמה לכניסה הקרקעית לרצועה (ג'קי חורי).

23:50: צה"ל יבקש מהקבינט לגייס כ-18 אלף אנשי מילואים נוספים למקרה שבו יוחלט להרחיב את הפעילות הקרקעית ברצועת עזה.

הרמטכ"ל בני גנץ אמר כי "אנחנו נצא למתקפה משולבת, יבשתית ואווירית, עם הפעלת כל העוצמה. נמשיך להרחיב את האש על כל רצועת עזה". דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, אמר כי צה"ל נכנס כעת לשלב השני של המבצע, שיימשך ככל שיידרש. לדבריו, עד כה פגעו כוחות הצבא קשות בחמאס וימשיכו בכך גם בשלב זה. "כוחות יבשה גדולים, מלווים בסיוע מאסיבי של חיל האוויר וחיל הים, משתלטים כעת על מרחבים ברצועת עזה ופועלים נגד מנהרות ומטרות נוספות", אמר. אלמוז ביקש לפנות לתושבי רצועת עזה וקרא להם להתפנות מאזורים שבהם פועל צה"ל, שכן מדובר בפעילות "בעוצמה רבה מאוד" (גילי כהן ועמוס הראל).

23:24: בפיקוד הדרום העריכו כי יגדל מספר הרקטות הנורות לעבר ישראל יגדל בעת הפעילות הקרקעית ברצועת עזה. לפי הערכות בצה"ל, חמאס הכין עצמו לפעילות ונערך לירי צלפים וטילי נ"ט ולהפעלת מטעני חבלה, זאת לצד פעילות תת-קרקעית (גילי כהן).

23:14: בעקבות תחילת הפעילות הקרקעית של צה"ל ברצועת עזה, פרסם חמאס הודעה רשמית שלפיה מדובר ב"צעד מסוכן". בארגון הבהירו כי "הכיבוש ישלם מחיר כבד מאוד" (ג'קי חורי).

כוחות צה"ל באזור ניסיון החדירה, הבוקרצילום: אליהו הרשקוביץ

22:56: ברצועת עזה דווח כי מספר ההרוגים הפלסטינים עלה ל-240. שר החוץ המצרי סאמי שוכרי תקף את חמאס והאשים כי הארגון מנסה לנצל את המשבר כדי לשפר את מעמדו בעקבות הירידה באהדה הפלסטינית כלפיו. לדברי שוכרי, מי שהתנגדו ליוזמה המצרית להפסקת אש נושאים באחריות לדם הפלסטיני שנשפך כעת (ג'קי חורי).

22:50: אזעקה נשמעה אזעקה נשמעה ביישובים רבים ברמת הגולן, בהם מג'דל שמס, אודם, אל-רום, מסעדה, נווה אטי"ב ועין קניה. בסריקות שנעשו באזור לא אותרו נפילות, וההנחה היא כי מדובר בירי בצדו הסורי של גבול הצפון (אלי אשכנזי).

22:48: דובר צה"ל מסר כי "כוחות יבשה גדולים של צה"ל החלו לפני זמן קצר בפעולה ממוקדת לסיכול תשתיות טרור ברצועת עזה. בשלב זה של המבצע פועלים ברצועת עזה כוחות חיל הרגלים, שריון, הנדסה, ארטילריה ומודיעין, בשיתוף פעולה עם זרועות האוויר והים ובסיוע השב"כ וגורמי ביטחון אחרים". בהודעה נאמר עוד כי "פעולת צה"ל יצאה לפועל בהמשך להחלטת הדרג המדיני ועל פי התוכניות המבצעיות של צה"ל והיא תימשך בהתאם להערכת מצב רציפה שמקיים המטה הכללי של צה"ל. שלב זה מתבצע בהמשך ליעדים שהושגו עד כה ועל מנת להביא להמשך פגיעה קשה בארגון הטרור חמאס ולמציאות ביטחונית טובה יותר" (גילי כהן).

22:42: בית החולים השיקומי אל ופא שממזרח לעזה נאלץ לפנות את ארבעת החולים שנותרו בו, לאחר שהותקף בארבעה טילי אזהרה ושירי ישיר לעברו פצע שישה אנשי צוות. צה"ל הקציב לצוות בית החולים כשעתיים כדי לפנות את החולים (עמירה הס). 

22:38: צה"ל פתח בפעולה קרקעית ברצועת עזה. ממשרד ראש הממשלה נמסר כי "ראש הממשלה ושר הביטחון הנחו את צה"ל לפתוח הלילה בפעולה קרקעית כדי לפגוע במנהרות טרור החודרות מרצועת עזה לשטח ישראל, וכן להיות ערוך להרחבת הפעולה. ההוראה קיבלה את אישור הקבינט אחרי שישראל הסכימה להצעה המצרית להפסקת אש, וחמאס דחה אותה והמשיך בירי רקטות על ערי ישראל. לאור התוקפנות הנפשעת והבלתי פוסקת של חמאס והחדירה המסוכנת לשטחה של ישראל (ניסיון החדירה בקיבוץ סופה), ישראל מחויבת לפעול להגנת אזרחיה. המבצע יימשך עד להשגת מטרתו: להשיב לאזרחי ישראל את השקט לתקופה ממושכת, תוך פגיעה בתשתיות חמאס ושאר ארגוני הטרור ברצועה" (ברק רביד וגילי כהן).

22:00: אזעקות נשמעו באזור המרכז, השפלה והדרום. בצה"ל דיווחו על שישה יירוטים באזור קרית גת ויירוט נוסף באזור גוש דן (גילי כהן).

21:44: צה"ל החל בפעילות משמעותית בגבול רצועת עזה. מקורות פלסטינים מדווחים על הרעשה ארטילרית כבדה לכל אורך הרצועה. תושב הרצועה סיפר ל"הארץ" על "ירי מכל כיוון אפשרי, הכל פה רועד". לדברי תושבים, ההפגזות כעת הן הכבדות ביותר מאז החל המבצע. בשכונת סג'עייה פוזרו כרוזים והתקבלו הודעות טלפוניות שקראו לתושבים לעזוב את בתיהם. בסוכנות הידיעות הפלסטינית מען דווח כי מספר ההרוגים בתקיפות צה"ל היום עמוד על שבעה, חמישה מהם ילדים (ג'קי חורי ועמירה הס).

20:54: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת כי מספר הילדים ההרוגים בתקיפות צה"ל ברצועת עזה עלה לחמישה.

20:30: טיל פטריוט הפיל מזל"ט פלסטיני באזור אשקלון. זהו כלי הטיס הבלתי מאויש הפלסטיני השני שחודר לשטח ישראל מאז החל מבצע "צוק איתן". במערכת הביטחון מעריכים שבידי חמאס כמה מערכות כלי טיס בלתי מאוישים, אך המעיטו בערך הנזק שהכלים יכולים לגרום (גילי כהן).

20:04: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר ב-11:00 כדי לדון בהרחבת מבצע "צוק איתן" (ברק רביד).

אמצעי לחימה שנמצאו באזור החדירה, הבוקרצילום: דובר צה"ל

19:38: שתי רקטות יורטו באזור שדות נגב-נתיבות. שתי רקטות נפלו בשטח העיר נתיבות, אחת מהן פגעה בבית. אין נפגעים. חבלנים מטפלים בחלק מרקטה שנפל באזור גדרה. שריפות פרצו בעקבות נפילות במועצות האזוריות חוף אשקלון ויואב, כוחות כיבוי מטפלים בהן. מאז הסתיימה הפסקת האש הזמנית נורו לעבר ישראל יותר מ-100 רקטות ופצצות מרגמה (שירלי סיידלר).

19:00: המטח לעבר השפלה: 13 רקטות נורו לאזור אשדוד ואשקלון ומתוכן יורטו 12. הרקטה הנוספת נחתה בשטח פתוח באשקלון (גילי כהן).

18:45: מטח רקטות כבד נורה לעבר השפלה. אזעקות נשמעו באזור רחובות, אשדוד ואשקלון. הפצוע מפגיעת הרקטה בחוף אשקלון הוא חייל צה"ל שנפגע מרסיסים.

סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת כי שלושה ילדים נהרגו בתקיפת חיל האוויר בשכונת זיתון שבדרום העיר עזה. בכך עלה מספר ההרוגים הפלסטינים ל-233. אתמול נהרגו ארבעה ילדים בתקיפת צה"ל בחוף ימה של עזה. ילדה נוספת נהרגה בתקיפה בחאן יונס (ג'קי חורי).

18:35: אדם אחד נפצע קל מרסיסי רקטה ביישוב במועצה האזורית חוף אשקלון, ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים ברזילי. כיפת ברזל יירטה רקטה אחת שנורתה לעבר אשדוד (שירלי סיידלר).

18:18: צה"ל אישר כי שתי רקטות יורטו באזור גוש דן. מטח רקטות נורה לעבר אזור אשדוד (גילי כהן).

18:00: אזעקות נשמעו בגוש דן, בשרון, במשולש ובאזור נתב"ג. בין היתר נשמעה אזעקה בפתח תקווה, הרצליה, רעננה, כפר סבא, ראש העין, הוד השרון, קרית אונו, יהוד, שוהם, כפר קאסם, טירה וטייבה.

הוסר החשש לאירוע ביטחוני באזור עוטף עזה. תושבים באזור המועצה האזורית אשכול נקראו להסתגר בבתיהם, לאזור הוזעקו כוחות רבים וכבישים נחסמו לאחר שדווח על זיהוי דמויות חשודות בקרבת עין השלושה. לאחר סריקות ממושכות, התברר כי מדובר בזיהוי מוטעה, ככל הנראה של כוח צבאי ששהה באזור, ובצה"ל הכריזו על חזרה לשגרה. הדרכים שנחסמו לתנועה בעקבות האירוע נפתחו מחדש (גילי כהן).

17:46: רקטה שנורתה מרצועת עזה פגעה בבית במועצה האזורית חוף אשקלון. איש לא נפגע אך נזק קל נגרם לבית (שירלי סיידלר).

17:38: כ-20 רקטות נמצאו בבית ספר ריק של אונר"א ברצועת עזה, כך מסרה סוכנות האו"ם לסיוע לפליטים. אנשי אונר"א גילו את הרקטות בסיור שגרתי וסילקו אותן מהמקום. ודאגו מיד לסלקו. הסוכנות מסרה כי זהו מקרה ראשון מסוגו ברצועה וכי מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי (עמירה הס).

עבאס ובכירים פלסטינים בקהיר, אתמולצילום: רויטרס

17:30: מאז השעה 15:00 נורו לעבר ישראל 40 רקטות ופצצות מרגמה. שלוש רקטות יורטו ו-37 נפילות אותרו. איש לא נפגע.

מכללת ספיר בשדרות הודיעה כי לא תקיים לימודים או מבחנים עד להודעה חדשה (גילי כהן ושירלי סיידלר).

17:26: מטח הרקטות לעבר אשקלון: שתי רקטות יורטו ורקטה נוספת נחתה בשטח פתוח (שירלי סיידלר).

17:11: תושבי אזור המועצה האזורית אשכול קיבלו הנחיה להישאר בבתיהם (שירלי סיידלר).

17:06: בשל האירוע הביטחוני באזור עוטף עזה נסגרו לתנועה גם כבישים 232 בקטע מגן-רעים וכביש 234. במקביל יורטו כמה רקטות שנורו לעבר אשקלון (שירלי סיידלר).

16:50: כביש 4 נחסם לתנועה בין צומת יד מרדכי וצומת ארז על רקע האירוע הביטחוני באזור עוטף עזה. הכבישים 25, 241 ו-40 פתוחים לתנועה, אך מוצבים בהם מחסומים. במקביל נפתח ירי מרצועת עזה לעבר המועצה האזורית אשכול ובשטח המועצה אותרו שבע נפילות, מתוכן שתיים בתוך יישוב (שירלי סיידלר).

16:42: דובר חמאס בעזה, סמי אבו זוהרי, מסר כי טרם הושג הסכם להפסקת אש בין הפלגים הפלסטיניים לישראל וכי משלחת מטעם הארגון לא יצאה לקהיר. לדבריו, בשלב זה לא ניתן לדבר על התקדמות שיכולה להוביל להפסקת התוקפנות הישראלית באופן מיידי, וכל הסכם להפסקת אש חייב לכלול הסכמה ישראלית לתנאים שהציבו הפלגים הפלסטיניים, תמורת הרגיעה והפסקת האש.

במקביל, סוכנות הידיעות מען דיווחה מפי עזאם אל-אחמד, בכיר הפתח השוהה בקהיר עם הנשיא מחמוד עבאס, כי מתקיימים מגעים רצופים בין הנציגים הפלסטיניים והמצרים במטרה לגבש הסכמה על נוסח היוזמה המצרית. לדברי אל-אחמד, עבאס רואה ביוזמה את הבסיס לרגיעה ומנסה לקדמה יחד עם  בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק וסגן מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה.

לאחר שנועד עם הנשיא המצרי עבד אל פתאח א-סיסי ייצא מחר עבאס לטורקיה כדי להיפגש עם ראש הממשלה רג'פ טאיפ ארדואן. דוברו, נביל אבו רודינה, מסר כי הפגישה תתמקד ביישום היוזמה המצרית לרגיעה.

גם בצד הישראלי הבהירו שרים החברים בקבינט המדיני-ביטחוני כי לא הושג הסכם להפסקת אש (ג'קי חורי וברק רביד).

16:30: עקב אירוע ביטחוני נסגרו לתנועה כביש 25 ממערב למזרח, כביש 241 מערבית לאופקים מדרום לצפון וכביש 40 מערבית לדימונה ממערב למזרח.

מאז הסתיימה הפסקת האש ההומניטרית נורו לעבר ישראל 15 רקטות ופצצות מרגמה. מקורות בעזה דיווחו כי צה"ל תקף בצפון הרצועה, סמוך לביתו של נידאל פרחאת, פעיל חמאס שעמד בראש פרויקט הקסאם של הארגון וחוסל על ידי ישראל (שירלי סיידלר וג'קי חורי).

16:10: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון, ארבע רקטות התפוצצו במועצה האזורית שער הנגב - שתיים מהן סמוך ליישוב (שירלי סיידלר).

16:01: דובר מתאם פעולות הממשלה בשטחים מוסר כי "לאור הפרסומים בדבר החלטת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, לדחיית בקשת האו"ם להארכת החלון ההומניטרי, דובר מתפ"ש מוסר כי גם במהלך הפסקת האש ההומניטרית חמאס המשיך לירות פצצות מרגמה לעבר אזרחי ישראל, דוגמת אלה שהרגו שלשום אזרח ישראלי. לכן חמאס הוא האחראי היחיד לכך שהפסקת האש ההומניטרית לא הוארכה" (ברק רביד).

15:55: אזעקות נשמעו בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. לפני כן נפלה  רקטה בשטח פתוח בבאר שבע, ובמטח הקודם על אשכול זוהתה נפילה בתוך יישוב במועצה. נזק קל נגרם לקו מתח (שירלי סיידלר).

15:43: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. קודם לכן נשמעה אזעקה בבאר שבע.

15:32: שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים מחוץ ליישוב במועצה האזורית אשכול. לא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

15:19: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות חוף אשקלון ואשכול.

15:07: רקטה התפוצצה בשטח פתוח באשקלון (גילי כהן).

15:02: שר החוץ אביגדור ליברמן אמר בתדרוך לשגרירי ישראל בעולם: הדיווחים על הפסקת אש רחוקים מלשקף את המציאות. שוחחתי עם ראש הממשלה והדבר, לפחות נכון לעכשיו, אינו מוכר לנו (ברק רביד).

15:00: שתי דקות לפני תום מועד סיום הפסקת האש ההומניטרית, אזעקה נשמעה באזור התעשייה באשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון.

14:37: גורמים בכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי אמרו ל"הארץ" כי "ישנה התקדמות אבל עדיין לא הושג הסכם סופי" (ג'קי חורי).

14:22: שר בקבינט אמר ל"הארץ" כי "הדיווח על אישור הסכם הפסקת האש שגוי". הוא הוסיף כי הסכם כזה לא נידון בקבינט (יהונתן ליס).

14:17: חייל צה"ל נפצע קל בפיצוץ בעת סריקת המנהרה ממנה יצאו לפנות בוקר מחבלים שניסו לבצע פיגוע. בעקבות כך פתח צה"ל בירי מרגמות (גילי כהן). לידיעה המלאה

13:45: גורם ישראלי לבי-בי-סי: הושגה הפסקת אש בין ישראל לחמאס שתיכנס לתוקפה מחר. לפי הדיווח, הושג הסכם מקיף לפיו שני הצדדים יפסיקו את ההתקפות החל מ-6:00 בבוקר. סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת כי גורם ישראלי אמר כי הקבינט אישר את הסכם הפסקת האש. על פי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית אי-אף-פי, חמאס לא אישר כי הושגה הסכמה.

13:41: דיווח פלסטיני: חילופי אש באזור בו סוכל ניסיון הפיגוע של חמאס לפנות בוקר (גילי כהן).

13:37: סגן מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי, זיאד נחאלה, הגיע הלילה לקהיר לבקשת המצרים ובכך הצטרף לבכיר חמאס אבו מרזוק ולנשיא הפלסטיני עבאס לדיונים על הפסקת אש. גורם בכיר בג'יהאד האסלאמי אמר ל"הארץ": אנחנו מתקרבים לישורת האחרונה" (ג'קי חורי).

13:30: רקטה התפוצצה לפני כחצי שעה ביישוב במועצה האזורית מרחבים, לא נשמעה אזעקה לפני הפיצוץ. הרקטה התפוצצה בין מבנים של פועלים זרים שעובדים בחקלאות. לא היו נפגעים (שירלי סיידלר).

13:07: הפלסטינים מדווחים כי עלה ל-230 מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת המבצע. 1,690 בני אדם נפצעו (ג'קי חורי).

13:00: סוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א מדווחת כי המשלחת הישראלית שיצאה לקהיר כדי לדון במתווה להפסקת האש עם חמאס שבה לארץ.

12:36: שר החוץ של מצרים סאמח שוקרי אמר כי ההצעה להפסקת אש בין ישראל וחמאס צוברת תאוצה, ואמר כי זו הדרך היחידה לעצור את "המצב ההומניטרי הבלתי נסבל" בעזה. בראיון לסוכנות הידיעות אי-פי אמר שוקרי כי "התוכנית אומצה בידי הליגה הערבית, ואומצה בידי האיחוד האירופי... והיא ממשיכה לצבור מומנטום מבחינת ההכרה בה".

12:16: שלוש רקטות התפוצצו מחוץ ליישובים במועצה האזורית אשכול, אין נפגעים ולא נגרם נזק.

בעזה אומרים כי בתקיפת צה"ל שהיתה דקות לפני ההפוגה הפציץ חיל האוויר את בית משפחת אבו סנימה, מזרחית לרפיח. לפי הדיווחים נהרגו שלושה בני אדם בשנות ה-20 וה-30 לחייהם. בנוסף נפצעו כמה בני אדם באירוע, בהם נשים וילדים. לפי דיווחים אחרים ברצועה, השלושה נהרגו מירי טנק (שירלי סיידלר וג'קי חורי).

12:10: הזרוע הצבאית של חמאס נטלה אחריות לניסיון הפיגוע לפנות בוקר בדרום. לדברי חמאס, כל 13 אנשיו שהיו באירוע שבו בשלום לעזה (ג'קי חורי).

12:02: שעתיים לאחר תחילת ההפוגה ההומניטרית, אזעקה וקול פיצוץ נשמעו במועצה האזורית אשכול (גילי כהן).

11:26: בשב"כ אומרים כי הם העבירו התרעה לפני נסיון הפיגוע בדרום אל הצבא, ולכן כוחות צה"ל באזור נערכו ואף תגברו כוחות בדרום הרצועה (גילי כהן)‬.

כאשר יצאו פעילי חמאס מהמנהרה בתוך שטח ישראל, הם הבחינו בכלי טיס של חיל האוויר חג מעליהם, ולכן החליטו לשוב דרך המנהרה לשטח הרצועה. כלי הטיס הפציץ את פתח המנהרה בתוך שטח ישראל, בצדה המזרחי של הגדר. לידיעה המלאה

זוהי התקיפה השנייה של כלי טיס בתוך שטח ישראל בעת חדירת מחבלים: גם בעת חדירת שריונית משטח מצרים באוגוסט 2012, הפציץ צה"ל בתוך שטח ישראל מכלי טיס באזור סמוך. בתום אותה תקרית נהרגו שמונה מחבלים, ופועל זר מתאילנד נפצע קל (גילי כהן).

11:01: השעה הראשונה של ההפוגה הסתיימה ללא תקיפות של שני הצדדים.

10:36: סוכנות הידיעות הפלסטינית מדווחת כי שלושה פלסטינים נהרגו במזרח רפיח מירי טנק של צה"ל כמה דקות לפני הפסקת האש.

10:00: כעת נכנסה לתוקפה הפסקת האש ברצועה, כדי לאפשר לאוכלוסייה הפלסטינית הצטיידות ותיקון תשתיות.

כמה דקות לפני כן יירטה מערכת כיפת ברזל רקטה מעל באר שבע, ופצצת מרגמה התפוצצה בשטח פתוח סמוך לגדר במועצה האזורית אשכול (גילי כהן ושירלי סיידלר).

09:52: בצה"ל אומרים כי 13 המחבלים הספיקו לחדור לשטח ישראל, הבינו שזוהו וחזרו אחורה - ואז הפציץ צה"ל את המנהרה (גילי כהן).

09:47: משלחת ישראלית יוצאת היום לקהיר לשיחות בנושא הפסקת אש ברצועת עזה. מי שמוביל את המשלחת הוא ראש השב"כ, יורם כהן, ומצטרפים אליו שליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו וראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד. השלושה ייפגשו היום עם בכירי המודיעין המצרי בנסיון להחיות את יוזמת הפסקת האש המצרית שקרסה לפני כמה ימים (ברק רביד).

09:37: שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור באר שבע ומועצת מרחבים. 

תושבי האזור בו היה ניסיון הפיגוע לפנות בוקר שבו לשגרה (שירלי סיידלר).

09:31: אזעקה נשמעה בבאר שבע ובמועצה האזורית מרחבים.

09:04: סיכול הפיגוע בדרום: ב-4:30 זיהו תצפיות של צה"ל חדירה של כמה פעילי טרור דרך מנהרה. לדברי דובר צה"ל, תת אלוף מוטי אלמוז, "אם הפיגוע היה מתממש, הוא היה מאוד משמעותי. 13 מחבלים בתוך קיבוץ, היינו מתעוררים לבוקר של מסע הרג, כולל אפשרות של חטיפה. זו תוצאה ברורה וחד משמעית" (גילי כהן). לידיעה המלאה

08:54: מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה בשמי רעננה, רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח באזור השרון (גילי כהן).

08:50: בצה"ל עדיין לא יודעים לומר כמה פלסטינים נהרגו בניסיון הפיגוע לפנות בוקר בדרום, שכן פיר המנהרה הופצץ מהאוויר. "צה"ל שוקל את צעדיו לגבי ההמשך, וממשיך במבצע צוק איתן", אמר דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז (גילי כהן).

08:41: אזעקות נשמעו בכפר סבא, רעננה, פתח תקוה, אבן יהודה, ראש העין, עמק חפר, טייבה, בני ברק, יהוד, גבעתיים, רמת גן, אשקלון ובמועצה האזורית חוף אשקלון. 

08:38: גורמי רפואה ברצועה דיווחו כי חמישה בני אדם נהרגו הלילה בתקיפות צה"ל. בכך עולה מניין ההרוגים הפלסטינים מאז תחילת המבצע ל-219.

מקור פלסטיני המקורב לחמאס דיווח הלילה כי הארגון יציג היום את תנאיו להפסקת אש מול ישראל. לפי הדיווח, נייר העמדה מטעם הפלגים כולל חמישה תנאים מרכזיים - פתיחת כל המעברים עם רצועת עזה; פתיחת מעבר רפיח עם מצרים למשך 24 שעות עם ערבויות בינלאומיות לא לסגור את המעבר; מתן מעבר ימי לרצועת עזה מתן אישור לתושבי הרצועה להתפלל במסגד אל-אקצה בירושלים ושחרור האסירים משוחררי עסקת שליט ושיפור תנאי האסירים. נייר העמדה יוצג לליגה הערבית, מצרים, ירדן והאו"ם (ג'קי חורי). לידיעה המלאה

08:24: הותר לפרסום כי סוכל ניסיון פיגוע ראווה של חמאס בדרום: לפנות בוקר זוהו כמה חמושים שככל הנראה ניסו לחדור דרך מנהרה לכיוון שטח ישראל. בצבא מעריכים כי מדובר ב-13 חמושים שביקשו להגיע לאזור כרם שלום וסופה. לאחר שבצה"ל זיהו את ניסיון החדירה, כוחות פתחו באש באזור והתושבים נקראו להישאר בבתיהם. מאוחר יותר אף הפציץ חיל האוויר את המנהרה במקום. ככל הידוע, אין נפגעים בקרב כוחות צה"ל, אך בצבא יודעים על כמה נפגעים מכוח חמאס. לידיעה המלאה

לאחר מכן הונחו תושבי היישובים להסתגר בבתיהם וכביש 232 נחסם לתנועה. בשעה זו, תושבי שלושה יישובים מונחים עדיין להישאר סגורים בבתים וכל העבודות החקלאיות מערבית לכביש 232 לא מתקיימות.

באירוע אחר נפצע לפנות בוקר אדם באורח בינוני והועבר במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה בבאר שבע (גילי כהן).

08:08: קצין בכיר בצה"ל עדכן כי שלושה צווי הריסה נמסרו למעורבים בחטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים גיל-עד שעאר, נפתלי פרנקל ואייל יפרח. עד כה נודע כי במערכת הביטחון הצביעו על שניים כמעורבים המרכזיים, מרואן קוואסמה ועמר אבו עישה. אתמול דווח כי בתי שניהם קיבלו צווי הריסה, אך מסתמן כי במערכת הביטחון מצביעים על פלסטיני נוסף, חוסאם קוואסמה, שנחשב חשוד מרכזי בתכנון הפיגוע ועל כן גם הוא קיבל צו הריסה לביתו (גילי כהן).

07:55: שש רקטות נורו לעבר הדרום: ארבע התפוצצו בשטחים פתוחים באזור באר שבע, היתר בשטח פתוח במועצה האזורית מרחבים. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

צה"ל תקף הלילה את בתיהם של פתחי חאמד, שר הפנים של חמאס, וחליל אל חיה, חבר בלשכה המדינית של חמאס (גילי כהן).

03:15: מנהיגי מדינות האיחוד האירופי קראו לישראל ולפלסטינים לעצור את האלימות ובירכו על המאמצים, בייחוד של מצרים, להביא להפסקת אש בין הצדדים.

המנהיגים, שנפגשו בבריסל, קראו לעצור את הסבל של האזרחים בשני הצדדים ולאפשר כניסה של סיוע הומניטרי. הם גינו את ירי הרקטות לעבר ישראל שמכוון גם כלפי אזרחים ואמרו כי לישראל הזכות להגן על אוכלוסייתה מהתקפות אלה, אולם עליה לעשות זאת בפרופורציה. מנהיגי האיחוד גינו עמוקות אובדן חיי חפים מפשע ופצועים רבים בעזה והביעו דאגה מהחמרת המצב ההומניטרי ברצועה.

02:12: שלוש רקטות נורו לעבר מרחב לכיש: רקטה אחת יורטה מעל קריית גת, רקטה שנייה יורטה מעל קריית מלאכי והשלישית נפלה גם כן באזור קריית מלאכי (גילי כהן)

02:07: בחמאס הודיעו רשמית כי הם מסכימים להפסקת האש שיזם האו"ם החל ממחר בבוקר. דובר הארגון, סאמי אבו-זוהרי, הודיע כי "לוחמי הארגון הסכימו לקבל את בקשת האו"ם להפסקת אש למשך חמש שעות מחר בין 10:00 ל-15:00 מטעמים הומניטאריים"

01:53: אזעקות נשמעו בבית שמש והרי ירושלים, בקריית גת ובמועצה האזורית באר טוביה

01:41: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית אשכול.

01:28: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון

01:15: נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הודיע אמש על מאמץ אמריקאי מרוכז במהלך היממה הקרובה שנועד "לסגור הסכם הפסקת אש" בין ישראל לעזה. "ננצל את כל משאבינו ויחסינו באזור כדי להביא להפסקת הלחימה", אמר אובמה.

במהלך תדרוך לכתבים בבית הלבן הביע אובמה תמיכה חד-משמעית בזכותה של ישראל להגן על עצמה "מפני התקפות של רקטות המטילות אימה על העם בישראל".  אובמה הוסיף כי "אין מדינה בעולם שאפשר לצפות שתחיה תחת מטחים יומיומיים של רקטות , ואני גאה במערכת כיפת ברזל, שהאמריקאים סייעו לישראל לפתחה ולממנה, ושהצילה את חייהם של ישראלים רבים". עם זאת, אובמה גם הדגיש לראשונה את הפגיעות הרבות באזרחים פלסטינים בעזה: "במהלך השבועיים האחרונים לבנו נשבר מהאלימות, במיוחד מהמוות ומהפציעות של כל כך הרבה אזרחים חפים מפשע בעזה ושל ילדים שנקלעו לאש צולבת".

הנשיא אובמה גינה את דחיית הפסקת האש על ידי החמאס שהעדיף תחת זאת  "להמשיך לירות רקטות על אזרחים ועל ידי כך להאריך את העימות" (חמי שלו)

מבצע "צוק איתן" - עדכוני הימים הקודמים

משתתפים בסיקור: גילי כהן, ג'קי חורי, שירלי סיידלר, יהונתן ליס וברק רביד

בית שנפגע מהפצצות צה"ל הבוקר בעזהצילום: רויטרס
בית באשקלון שנפגע מרקטה, אתמולצילום: אי-אף-פי
הנחיות פיקוד העורף למהלך סוף השבוע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ