סוכל ניסיון פיגוע של חמושים פלסטינים דרך מנהרה בעזה

13 פעילי הטרור הספיקו להיכנס לשטח ישראל, וכשהבחינו בכלי טיס של חיל האוויר שבו על עקבותיהם. צה"ל פתח לעברם באש והפציץ את המנהרה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל סיכל לפנות בוקר (חמישי) פיגוע דרך מנהרה מדרום רצועת עזה. ב-4:30 זוהו כמה חמושים בעת שחדרו לשטח ישראל. בצבא מעריכים כי מדובר ב-13 פעילי טרור שניסו להגיע לאזור כרם שלום וסופה כדי להוציא לפועל פיגוע, וכשהבינו שזוהו שבו על עקבותיהם. כוחות צה"ל פתחו באש, ולאחר מכן חיל האוויר הפציץ את המנהרה במקום. התושבים נקראו להישאר בבתיהם למשך כמה שעות. חייל צה"ל נפצע קל בעת סריקת המנהרה, ובעקבות כך פתח הצבא בירי מרגמות. בצה"ל יודעים על כמה נפגעים מכוח חמאס. הבוקר, הזרוע הצבאית של חמאס נטלה אחריות למעשה.

לפי צה"ל, כשיצאו 13 החמושים, פעילי חמאס, מהמנהרה בשטח ישראל, הם הבחינו בכלי טיס של חיל האוויר חג מעליהם, ולכן החליטו לשוב דרך המנהרה לשטח הרצועה. אז כלי הטיס הפציץ את פתח המנהרה, בתוך שטח ישראל בצדה המזרחי של הגדר. זו היא התקיפה השנייה שלי כלי טיס בתוך שטח ישראל בעת חדירה. גם בחדירת שריונית מצרית משטח מצרים באוגוסט 2012, הפציץ צה"ל בתוך שטח ישראל באזור סמוך. בסיום התקרית ב-2012 נהרגו שמונה מחבלים, ובנוסף, פועל זר תאילנדי נפצע קל

באזור פתח המנהרה בשטח ישראל איתרו כוחות צה"ל אמצעי לחימה: כלי נשק, תחמושת, מטולי רימונים, רימונים וכן אפודי מגן. לדברי גורם צבאי, לאחר שאותם פעילי טרור הבחינו כי זוהו על ידי הצבא, הם השליכו את הציוד בסמוך לפתח המנהרה וחזרו לכיוון הרצועה. המנהרה ממוקמת במרחק של כקילומטר וחצי מהיישוב סופה. להערכת הצבא, ישנן עוד כמה מנהרות שחוצות את הגבול אל תוך שטח ישראל. בחודשים האחרונים מתמקדים בצבא באיתור המנהרות.

בשב"כ אמרו כי הם העבירו התרעה לצבא לפני המקרה, ולכן כוחות צה"ל באזור נערכו ואף תגברו כוחות בדרום הרצועה. "צה"ל שוקל את צעדיו לגבי ההמשך וממשיך במבצע צוק איתן", אמר דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז. לדבריו, "אם הפיגוע היה מתממש הוא היה מאוד משמעותי. לחשוב על 13 מחבלים בתוך קיבוץ, היינו מתעוררים לבוקר של מסע הרג, כולל אפשרות של חטיפה. זו תוצאה ברורה וחד משמעית". 

לדברי ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, עצם גילוי פיר המנהרה כעת, לא בהכרח מבטיח שהמנהרה לא ממשיכה לתוך אזורים נוספים בשטח ישראל. "בקבינט צריך לקבל החלטה לא לסמוך על שום הפסקת אש אלא להיכנס פנימה לחפור תעלה בשביל להגיע למצב שאין יותר מנהרות. זה האיום האסטרטגי של מדינת ישראל", אמר ילין. "עם ירי טילים אנחנו יודעים להתמודד, עם 40 מחבלים שיוצאים פתאום וחוטפים חיילים ואחר כך פוגעים בקיבוץ - לא, זה איום אסטרטגי".

לא מדובר בניסיון הראשון של חמאס להוציא לפועל פיגוע באמצעות מנהרת תופת במהלך ימי המבצע. בתחילת המבצע איתרו כוחות צה"ל מנהרה סמוך לכרם שלום, שהופצצה מהאוויר וככל הנראה הביאה לפגיעה בפעיל טרור אחד. כשכוח חילוץ שהגיע לאזור המנהרה כדי לטפל בפצועים, היא קרסה, ונהרגו בסך הכל שמונה פעילי חמאס. התקרית הזו, לדעת בכירים בצה"ל, השפיעה על ההסלמה הנוכחית. 

אמצעי לחימה שנמצאו באזור החדירה, הבוקרצילום: דובר צה"ל

ביום תחילת המבצע, תקף צה"ל את תוואי המנהרה המשוער בשטח רצועת עזה, באמצעות הפצצה של שלושים פצצות מסוג JDAM. בצה"ל קיוו כי באמצעות הפצצה זו יוכלו לאתר את מקור המנהרה המדויק ולהרוס אותה. אך בהמשך התברר כי חלק מהמנהרה נותר בשלמותו. יממה לאחר תחילת המבצע, ניסה חמאס להוציא לפועל פיגוע נוסף באמצעות אותה מנהרה. שלוחה של המנהרה התפוצצה בסמוך לעמדת טנקים צבאית. לא היו נפגעים באזור. לדברי קצין בכיר בפיקוד הדרום, האזור עצמו סמוך מאוד למקום החטיפה של גלעד שליט ב-2006.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ