צה"ל החל בפעולה קרקעית רחבה בעזה

עשרה ימים לאחר שהחל מבצע "צוק איתן" נכנסו אמש כוחות יבשה גדולים לרצועה. נתניהו: נמשיך עד שיוחזר השקט. ארה"ב עודכנה חצי שעה מראש

עמוס הראל, ברק רביד, גילי כהן,
 ג'קי חורי ושירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל, ברק רביד, גילי כהן,
 ג'קי חורי ושירלי סיידלר

כוחות יבשה גדולים של צה"ל נכנסו אמש לרצועת עזה, בפעם הראשונה מאז החל מבצע "צוק איתן" לפני עשרה ימים. ההחלטה התקבלה בדרג המדיני לאחר קריסת המגעים להפסקת אש. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע כי המבצע הקרקעי יטפל באיום המנהרות על גבול ישראל ואמר כי המבצע יימשך עד להשגת מטרותיו - החזרת השקט הביטחוני ופגיעה קשה ביכולתם של החמאס וארגוני הטרור האחרים ברצועה.

פקיד ישראלי בכיר ציין ששרי הקבינט אישרו את הפעולה הקרקעית כבר בישיבה שהתקיימה ביום שלישי בערב, אחרי קריסת היוזמה המצרית להפסקת אש. באותה ישיבה קיבלו השרים סקירה נרחבת של תוכניות המבצע הקרקעי על שלביו השונים. בסיום הישיבה הסמיכו שרי הקבינט את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת שר הביטחון משה יעלון לקבוע את המועד שבו תבוצע הפעולה הקרקעית ואת היקפה.

בהודעת דובר צה"ל אמש נאמר כי במבצע משתתפים כוחות חי"ר, שריון, הנדסה ותותחנים, בסיוע חיל האוויר וחיל הים. כמו כן, צה"ל יבקש מהקבינט לאשר לו גיוס של 18 אלף אנשי מילואים נוספים. הכוחות יתפסו שטחים שולטים ברצועה, לצד הטיפול במנהרות וינסו לפגוע בחוליות פלסטיניות חמושות.

צפון רצועת עזה, אתמול צילום: AP

לכניסת הכוחות לשטח הרצועה קדמה הרעשה כבדה של ארטילריה ותקיפות מן האוויר ומן הים. תושבי היישובים בעוטף עזה התבקשו על-ידי צה"ל להישאר במרחבים המוגנים. במערכת הביטחון נערכים להמשך שיגורי הרקטות לישראל ואולי אף להחרפתם.

הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי למרות שנתניהו ויעלון הוסמכו להורות על פעולה קרקעית, הם עיכבו את ההחלטה כדי לתת הזדמנות נוספת למאמצים המצריים להשיג הפסקת אש. ביום רביעי בערב טסו לקהיר ראש השב"כ יורם כהן, שליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו וראש האגף המדיני-ביטחוני עמוס גלעד.

חברי המשלחת הישראלית סעדו את ארוחת שבירת צום הרמדאן עם ראש המודיעין הכללי המצרי מוחמד תוהאמי וסגניו הבכירים. הם הגיעו למסקנה כי חמאס רק מקצין את עמדותיו. "גילינו שאנחנו, המצרים ואבו־מאזן נמצאים פחות או יותר בעמדה אחידה לגבי הצורך בהפסקת אש והדרכים לעשות זאת", אמר הפקיד הבכיר. "אבל גם גילינו שהחמאס נמצא באופרה אחרת לחלוטין. הרגשנו שהם מנסים בכוח לפוצץ את מאמצי התיווך המצריים ולהסלים את העימות".

אחרי חזרת המשלחת מקהיר אתמול בבוקר החלה להתגבש ההחלטה לפתוח את הפעולה הקרקעית באותו הערב. להחלטה תרמה העובדה כי אפילו הפסקת האש ההומניטארית בת חמש השעות עליה הסכימו הצדדים בתיווך האו"ם הופרה ע"י חמאס.

לקראת הפעולה הקרקעית נקטה לשכת ראש הממשלה במה שנראה כמו שורה של ניסיונות הונאה תקשורתיים. בשעות הצהריים החלו רשת BBC הבריטית וסוכנות הידיעות רויטרס לדווח כי הושג הסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס שייכנס לתוקף בשעה שש בבוקר ביום שישי. עשרות כתבים שפנו ללשכת ראש הממשלה כדי לברר האם הדיווחים נכונים גילו שהטלפונים של דוברי ראש הממשלה היו סגורים או שהם לא השיבו לשיחות.

כתבים שפנו לשרים בקבינט שמעו מהם כי אינם מכירים שום התפתחות לקראת הפסקת אש. שר החוץ אביגדור ליברמן אף פרסם הודעה שבה ציין כי שוחח עם ראש הממשלה שהבהיר לו כי הפסקת אש אינה מעבר לפינה. המטרה של הפצת הדיסאינפורמציה והמידע הסותר היתה ככל הנראה ליצור רושם אצל חמאס שישראל אינה מעוניינת עדיין להרחיב את המבצע הצבאי אלא לחתור להפסקת אש.

בנוסף, בשעות הערב עודכנו הכתבים כי נקבעה ישיבת קבינט לשעה 11:00 בבוקר ביום שישי. המטרה היתה לשדר לחמאס כי אם תתקבל החלטה על פעולה קרקעית הדבר לא יקרה בשעות הקרובות. אלא שבאותו זמן התכנסו בחשאי שרי הקבינט לישיבת עדכון לגבי המבצע הקרקעי. מיד אחרי סיום הישיבה, וכחצי שעה לפני תחילת הפעולה הקרקעית, עדכנה לשכת ראש הממשלה את הממשל האמריקאי על כך. כמה דקות אחרי שכוחות צה"ל נכנסו לרצועה פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה שבה נמסר כי הפעולה הקרקעית תתמקד בשלב ראשון באיתור והריסת מנהרות טרור בין הרצועה וישראל.

13 חמושים במנהרה

אתמול התפוצצו 118 רקטות ופצצות מרגמה בשטח ישראל, ועוד 34 רקטות יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. בנוסף, צה"ל תקף למעלה מ–100 מטרות ברחבי הרצועה.

לפנות בוקר סיכל צה"ל ניסיון חדירה נוסף של פעילי חמאס לשטח ישראל דרך מנהרה בדרום הרצועה. באזור השעה 4:30 זוהו 13 חמושים יוצאים ממנהרה הרחוקה כקילומטר וחצי מקיבוץ סופה, הסמוך לכרם שלום. כוח צה"ל שהיה במקום פתח באש לעברם, וככל הנראה פגע בחלק מהחמושים. לאחר מכן הפציץ חיל האוויר את המנהרה בצדה המזרחי של הגדר. הצבא איתר בפתח המנהרה אמצעי לחימה - בהם כלי נשק, רימונים ואפודי מגן. חייל נפצע קל מפיצוץ בעת סריקת המנהרה.

בשעה 10:00 נכנסה לתוקפה הפסקת האש הזמנית ברצועה, עליה סיכמה ישראל עם הפלגים הפלסטיניים - שנמשכה לאורך חמש שעות. עם זאת, גם בזמן הפסקת האש התבצע ירי מצומצם לעבר אזור הדרום, שהתגבר באופן משמעותי והתרחב גם לאזור המרכז עם סיום ההפוגה. במהלך היום נשמעו אזעקות ברחבי אזור הדרום, בגוש דן, בשרון, בשפלה, בהרי ירושלים ואף בצפון הארץ - אך בסריקות שנעשו באזור לא אותרו נפילות.

בשעות אחר הצהריים אירעה פגיעה ישירה של רקטה בבית במועצה האזורית חוף אשקלון. איש לא נפגע, אך נזק קל נגרם לבית. בשעות הערב נפגע בית בנתיבות מפגיעת רקטה, וגם בתקרית זו לא היו נפגעים. בתקרית אחרת נפצע חייל צה"ל באורח קל מפגיעת רקטה במועצה האזורית חוף אשקלון, ואדם נוסף נפצע באורח בינוני מרסיסים במועצה האזורית אשכול. בערב יירט צה"ל מטוס זעיר ללא טייס (מזל"ט) פלסטיני שחדר לשטח ישראל באזור אשקלון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ