גילי כהן
גילי כהן

אלפי חיילי רגלים ושריון נכנסו אמש (חמישי) מהשעה 22:00 אל תוך שטחי רצועת עזה במספר מוקדים לאורך הגבול, במטרה להגיע לאזורים שולטים שמהם יוכלו בהמשך לאתר מנהרות. קצין בכיר בפיקוד הדרום העריך כי המבצע יתמקד בשלב זה ברצועה של כשלושה קילומטרים ממערב לגדר ובמטרה לאתר בה מנהרות. 

בסרטונים שהפיץ דובר צה"ל רואים את פעילות הכוחות מהלילה, שעשו את דרכם אל השטחים החקלאיים שברצועה. לפנות בוקר כבר ניכר כי החיילים הגיעו לפאתי האזורים המיושבים. במספר אזורים הם כבר איתרו אזורים שבהם נמצאו פירי מנהרות והחלו לבחון אותם בשיתוף כוחות הנדסה. לדברי בכירים בצבא, הפעילות היא לאורך כל הרצועה, מצפון ועד דרום. עד כה דווח על מספר היתקלויות בין חיילי צה"ל לחמושים פלסטינים, אך בצבא מעריכים כי כאשר פעילות הכוחות תתבצע באור יום האפשרות לחילופי אש תעלה.

במקביל לפעילות על הקרקע, ממשיך חיל האוויר לבצע תקיפות, בעיקר בצפון הרצועה ובמרכזה, מאחר שבמערכת הביטחון רואים כי חלק ניכר משיגורי הרקטות מבוצעים מאזורים אלה. הלילה צה"ל תקף יותר ממאה מטרות ברצועה, כאשר לפי נתוני הצבא, הופצצו מהאוויר 20 משגרים ותשע מנהרות.

כעת פועלים כוחות צה"ל בעיקר בשטחים החקלאיים שברצועה, לאחר שהלילה הגיעו ליעדים שנקבעו להם מראש, בהתאם לתוכניות שאושרו במטה הכללי. "החלק של הלילה עבר על פי התוכנית, אבל החיכוך המשמעותי אמור להתחיל בשעות האור הראשונות", אמר הבוקר קצין בכיר בצה"ל, "הכניסה היתה מאוד מסיבית והיתה מלווה באש כל הזמן (לפעילות כוחות החי"ר). בשלב הזה חמאס הוריד את הראש, אף שבחלק מהמקומות הופעלו מטענים וירי. ההתנגדות היתה קטנה בסך הכל, והכוחות הגיעו ליעדים על פי התכנון". לדבריו, כוחות צה"ל פועלים כעת במספר אזורים ברצועת עזה, מצפון ועד לדרום הרצועה. "חמאס לא תכנן שצה"ל ייכנס בסדר כוחות כזה לרצועה", הוסיף הקצין.

קצין בכיר בפיקוד הדרום, שהציג את אחת האפשרויות לפעולה קרקעית עוד טרם ביצועה, אמר כי פעילות זו צפויה להיות בעומק של כשלושה קילומטרים מקו הגבול, שמטרתה לאתר מנהרות ולטפל בהן מתוך שטח הרצועה. לדברי הקצין, פעילות שכזו יכולה לקחת בין שבוע לשבועיים. הוא העריך כי סיכויי ההצלחה של מבצע למטרה מסוג זה הם טובים, אולם בעקבותיהם צפויים גם חילופי אש ולחימה בתוך השטח הבנוי באזור הרצועה.

צה"ל קיבל אמש אישור מהקבינט להרחיב את גיוס המילואים בעוד 18,000 אנשים לכל היותר. כבר הלילה החל צה"ל בגיוס אלפי אנשי מילואים נוספים בצווי 8. אם אכן יגייס את כל מכסת אנשי המילואים שאושרה בעבורו על ידי הדרג המדיני יגויסו בסך הכל יותר מ-70,000 אנשי מילואים במבצע "צוק איתן". גיוס זה נועד לאפשר לצבא להתכונן לקראת הרחבת הפעולה.

כוחות צה"ל בפעולה הקרקעית בעזהצילום: דובר צה"ל

קצין במטכ"ל אמר עוד טרם המבצע כי בעיניו לא ניתן לנצח מלחמות באש. "אפשר להגיע להישגים משמעותיים באש, אבל יש גם את התמרון שמעצם נוכחותו יביא את ההישג. תמו הימים של ניצחונות 0 או 1, גם אחרי שתוכרז הפסקת אש הצד השני ימשיך לירות", העריך הקצין ללא קשר ספציפי לפעילות הנוכחית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ