סוכנות הביטחון הבולגרית פענחה את הפיגוע באוטובוס הישראלים בבורגס

בדיקות דנ"א העלו כי המחבל המתאבד היה מוחמד חסן אל-חוסייני, בן 25 ממוצא לבנוני. עוד התגלו שמותיהם האמיתיים של סייעניו המבוקשים בבולגריה

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס

סוכנות הביטחון הבולגרית הודיעה היום (שישי) כי הצליחה לגלות את זהות המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע באוטובוס התיירים בנמל התעופה בבורגס לפני שנתיים, בו נהרגו חמישה ישראלים ואזרח בולגרי. הסוכנות ומשרד התובע הכללי בסופיה טוענים כי האיש הוא מוחמד חסן אל-חוסייני, בן 25 ממוצא לבנוני. 

לפי הודעת הסוכנות, זהות המפגע פוענחה בעקבות כמה בדיקות דנ"א. "המחבל השתמש ברישיון נהיגה מזויף על שם ג'ק פיליפ מרטין", ציינו והוסיפו כי העובדה שקרוביו של אל-חוסייני היללו את שמו כקדוש ברשתות החברתיות עזרה לקשרו לפיגוע.

אל-חוסייני החזיק באזרחות לבנונית וצרפתית, ועל פי החשד שיתף פעולה עם שני סייענים ממוצא לבנוני: מליאד פרח, בן 32 המחזיק באזרחות אוסטרלית, וחסן אל חאג'-חסן, בן 25, בעל אזרחות קנדית. בהודעה ציינו הרשויות בבולגריה כי הן מבקשות להעמיד את השניים לדין, אף שהם אינם שוהים כעת בשטח המדינה, וכי החקירה בעניין הפיגוע עדיין נמשכת.

לאחר הפיגוע האשימה סופיה את חיזבאללה במתקפה על האוטובוס שהתפוצץ בשדה התעופה בבורגס, אולם הארגון השיעי הכחיש כל מעורבות בפיגוע. באפריל האחרון פרסמו כלי התקשורת בבולגריה דיווחים על כך שהמפגע התאמן במחנות חיזבאללה בדרום לבנון.

בפברואר 2013 הציג שר החוץ הבולגרי שורת ראיות לכך שהזרוע הצבאית של חיזבאללה עומדת מאחורי הפיגוע, בהן מדפסת בביירות, עקבות דנ"א על כרטיס SIM משומש ושיחות טלפון חשודות. 

קצה החוט היחיד שקישר בין המחבל המתאבד לבין עמיתיו ששרדו היה כרטיס SIM ורישיון נהיגה קנדי מזויף שנמצאו בעיירה קטנה על גבול בולגריה-רומניה. הפריטים, שהיו שייכים לחבר החוליה הקנדי שהצליח להימלט, הכילו גם שרידי די-אן-איי שנמצאו דומים ביותר לזה של המחבל המתאבד. לפיכך, אחת ההשערות היא ששניים מחברי החוליה היו אחים.

רישיונות הנהיגה המזויפים הניבו גם את האקדח המעשן המשמעותי ביותר. בעת החקירה ובסיוע גורמי מודיעין זרים הצליחו הבולגרים לאתר את המדפסת שבאמצעותה הודפסו שלושת רישיונות הנהיגה. המדפסת לא אותרה בקנדה או בארצות הברית אלא בלבנון.

חברי החוליה הגיעו מביירות לאיסטנבול, ומשם טסו לוורשה, בירת פולין. משם המשיכו ברכבות לפראג שבצ'כיה, לרומניה ולבסוף לעיר בורגס שלחוף הים השחור. שני חברי החוליה ששרדו נמלטו בחזרה ללבנון באותה דרך.

השלושה שהו כחודש על אדמת אירופה לפני הפיגוע. את רוב הזמן בילו בבורגס, תוך שהם מחליפים מלונות מדי כמה ימים וכמעט שלא מתראים זה עם זה. בעת החקירה זוהתה עלייה במספר שיחות הטלפון בין בורגס לבין לבנון בימים שקדמו לפיגוע, וכן כמה שיחות חשודות שככל הנראה התקיימו בין חברי החוליה לבין גורמים בחיזבאללה. בעת שהותם בבורגס הם ניהלו מעקבים ותצפיות על תיירים ישראלים. המטרה הראשונית שלהם היתה לבצע פיגוע באחד מבתי המלון שמשרת בעיקר ישראלים, אולם לבסוף הם החליטו לבצעו נגד אוטובוס תיירים.

האוטובוס שבו בוצע הפיגוע, ביולי 2012צילום: AP

החקירה העלתה כי התוכנית המקורית של השלושה היתה להטמין את מטען החבלה באוטובוס ולפוצץ אותו בשלט רחוק כשהוא בדרכו משדה התעופה לעיר. אחד מחברי החוליה, שתמונתו אותרה לאחר מכן במצלמות האבטחה של נמל התעופה, המתין לתיירים הישראלים וניגש אתם לאוטובוס כדי להכניס את התיק עם הפצצה לתא המטען. אלא שאז התוכנית השתבשה. שני תיירים ישראלים התעמתו עם המחבל כשניסה לדחוף את תיקו לעומק תא המטען של האוטובוס. מטען החבלה שהכיל שלושה קילוגרמים של חומר נפץ היה חובבני יחסית והורכב על ידי חברי החוליה בבורגס. זו כנראה הסיבה שהטלטולים של התיק גרמו לפיצוץ מוקדם מהמתוכנן, וחבר החוליה הפך בעל כורחו למחבל מתאבד. 

התיירים הישראלים הגיעו בטיסת שכר לבולגריה ב-18 ביולי 2012. בזמן שנסעו באוטובוס במתחם החנייה של שדה התעופה התפוצץ המחבל וגרם למות חמישה מהם ולהרג נהג האוטובוס הבולגרי. יותר מ-30 בני אדם נפצעו בתקרית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ