ברשתות החברתיות הופץ שמו של הרוג, בערב התברר כי הוא לא נפגע

הופצה רשימה עם שמות חיילים שכביכול נהרגו בעזה, ובה גם חייל גולני מיישוב ניצן שלא נהרג. השמועה הגיעה לאוזני האב וקרובי משפחה לפני שהופרכה

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

משעות הבוקר המוקדמות אתמול (ראשון) הופצה רשימה עם שמות ההרוגים כביכול בתקרית בשג'עיה, ובה שמונה שמות של חיילי גולני. ביניהם גם שמו של סמל מחלקה בגדוד שהיה מעורב באחת התקריות, תושב היישוב ניצן שבמועצה האזורית חוף אשקלון. השמועה על מותו הופצה ברחבי היישוב, והתושבים כמו גם בני משפחה יצרו קשר קשר עם האב. לבסוף, התברר כי הוא לא נהרג.

כמה שעות לאחר שהשמועה הופצה בווטסאפ ונציגי קצין העיר לא הגיעו לבית כפי שנהוג, עלה החשד של התושבים שמשהו אינו כשורה. "זה יישוב קטן, כולם מכירים את כולם. ברגע ששמעו על זה כולם נרתמו, אנשים עזבו את העבודה ונהרו למקום, כדי לעזור ולהתאבל. מבחינתנו זה כמו הבן שלנו", סיפר תושב היישוב. לדבריו, "כולנו ראינו את ההודעה שהועברה ב'וואטסאפ', בכל הארץ ידעו על זה, אפילו אנשים מארצות הברית התקשרו כי ראו את השם, אבל האבא לא ידע על זה כלום. בעיקר לא הבנו למה אין הודעה רשמית. היתה תחושה קשה מאוד ביישוב".

 מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהן ■ חשש לאי־שמירה 
על הנחיות הבטיחות בתקרית חדירת המחבלים | עמוס הראל וגילי כהן  ■ עם כל הכבוד לרה"מ, העולם עסוק באוקראינה | חמי שלו ■ מנהיגי העולם מאמינים לנתניהו. בינתיים | ברק רביד  ■ הקרב על המנהרות | עמוס הראל ■ מלחמת חפירות | אמיר אורן ■ מחדלי ההנהגה הפלסטינית המנותקת | עמירה הס ■ צוק איתן: עדכונים שוטפים

הלווית רב סרן אמוץ גרינברג, היוםצילום: תומר אפלבאום

בעקבות זאת, אנשי היישוב החלו לעשות בעצם בירורים כדי לנסות ולדלות פרטים על האירוע. "פתחנו חמ"ל בישוב כדי להשיג כל קמצוץ מידע. עד שדיברנו עם הרס"פ שאמר שהוא לא היה על הכלי שנפגע", מספר תושב היישוב וחבר קרוב של האב. לבסוף קרובי משפחה יצרו קשר עם קצין העיר, שם הסבירו לו ששמו של החייל אינו בין ההרוגים או הפצועים. "אי אפשר להגיד ששמחנו כי עדיין יש חיילים הרוגים", מציינים ביישוב, "אבל היתה הקלה, אנחת רווחה".

אביו של החייל שהה בכל אותו זמן בבית, "ומזל שזה לא אדם שנופל לשמועות. הוא שם לב שיש התרחשות, כי אנשים התקשרו ושאלו על הבן. הוא הרגיש שמשהו קורה ושאל אותנו אם הבן שלו ברשימות. אמרנו שכן. אבל הוא אמר שעד שאין הודעה רשמית הוא לא יקבל את זה".

ביישוב מביעים כעס על התנהלות האירוע, הן על הרשימות השגויות שהופצו והן על התנהלות צה"ל. ההשערה היא שרשימות ההרוגים הופצה על בסיס רשימת השיבוץ הקרבי שמתעדכנת לפני כל יציאה לפעילות, כשככל הנראה החייל אמור היה להיות בנגמ"ש שנפגע ולבסוף עלה על כלי אחר. "גם צה"ל נמצא בוואטסאפ ויודע על הרשימות, הם היו צריכים לנהוג באחריות ולעדכן את האבא שהכל בסדר עם הבן. עברנו שעות קשות מאוד ומפחידות. רק אחרי שיחה עם אנשים מהגדוד הבנו שהכל בסדר איתו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ