כמחצית מההרוגים הפלסטינים בשג'עיה - נשים וילדים

הירי הכבד מנע מארגוני ההצלה לסייע לתושבים בחילוץ הלכודים ובפינוי הגופות שנותרו ברחובות. אבו־מאזן: "זהו פשע נגד האנושות, ישראל תיתן עליו את הדין"

עמירה הס
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים60
עמירה הס
ג'קי חורי

יותר ממאה פלסטינים נהרגו אתמול מאש צה"ל ברצועת עזה, מתוכם יותר מ–60 בשכונת שג'עיה שבמזרח עזה והשאר בתקיפות צה"ל אחרות ברחבי הרצועה ובתוך העיר עזה. לפחות 17 מהרוגי שג'עיה הם ילדים ו–14 מהם הן נשים. לפחות 200 איש נפצעו. עד כה נהרגו לפחות 400 פלסטינים, וכ–2,500 נפצעו.

במשך כל הלילה שמעו בעזה את קולות ההרעשה הכבדה – ירי ארטילרי וירי מהאוויר. אלפים מתושבי השכונה, שלא עזבו אותה בימים האחרונים, נלכדו בבתיהם תחת האש האינטנסיבית. "למען השם, תעזרו למשפחות בשג'עיה", כתבה תושבת השכונה במסרון ששלחה הלילה לחברתה בלוד, "הצוותים הרפואיים לא מצליחים להגיע לבתים שמלאים בפצועים והרוגים. הצלב האדום לא עונה לטלפונים". קרובים וחברים התקשרו לברר מה שלום יקיריהם. "איננו יכולים לצאת, רסיסים חדרו לבית, נפצענו, בחוץ כל הזמן ירי". הם שמעו ולא יכלו לעשות דבר.

וליד, משכונת שעף, אמר לתחנת אל־ג'זירה באנגלית שהוא נתקע בחדר אחד עם 18 מבני משפחתו, בלי מקום לנוס אליו בשל ההרעשה הכבדה. "יכולנו לשמוע פגזים וטילים נופלים ברחוב שלנו ועל הבתים. הם נחתו בכל מקום", אמר וליד. "אין חשמל. הצלב האדום לא יכול להגיע, זה מסוכן מדי".

בשעות הבוקר התחילו להתברר ממדי ההרג וההרס, כשאלפים מתשבי השכונה המזרחית העזו לצאת מבתיהם וברחו לכיוון צפון־מערב, אל בית החולים שיפא שבשכונת רימאל. עיתונאים פלסטינים וזרים התקרבו כמה שניתן לשכונה ודיווחו על הבתים ההרוסים, על שלוליות המים שבין ההריסות ועל נהר של אנשים שבורחים "כמו בנכבה" - הורים נושאים את ילדיהם הבוכים, כולם מחישים את צעדיהם, מפחד שיירו בהם. לפי הדיווחים, אנשים שניסו לברוח מבתיהם, בלילה או עם שחר, נורו ונהרגו.

פלסטינים מפנים גופות ופצועים בשג'עיה, אתמולצילום: AFP

סרטון שהופץ מראה רחוב ראשי בשכונה ובו שרועות גופות, גם של ילדים ונשים. עיתונאים שהגיעו בסביבות שמונה בבוקר לשכונה דיווחו על ירי קלשניקובים ואם־16 ברחובות סמוכים, ועל הפגזות ישראליות "כל שלוש דקות".

אנשים נלכדו מתחת להריסות בתים, אך במשך כמה שעות לא ניתן היה לחלצם, משום שלפי דיווחים פלסטיניים כוחות צה"ל ירו גם על צוותי הצלה. יש שכנים ששמעו את קריאותיהם של הלכודים לעזרה אך לא יכלו לחלץ אותם משום שצה"ל המשיך להפגיז. מירי זה נהרגו אתמול בסביבות עשר בבוקר פואד ג'בר, עובד בצוות חילוץ רפואי ועיתונאי פלסטיני עצמאי, וחאלד חמד, שהכין סרט דוקומנטרי על עבודת צוותי ההצלה. לפי דיווחים, נהרג עוד איש צוות רפואי, ששמו לא נמסר. פינוי גופות נוספות התאפשר רק בהפוגה הקצרה שעליה הסכימו צה"ל וחמאס, לבקשת הצלב האדום והסהר האדום.

בחדר המתים בבית החולים שיפא נערמו במשך היום עוד ועוד גופות. אנשים שלא ידעו מה קרה לבני משפחותיהם חיפשו אותם בין הפצועים והמתים. "זה מחפש את אביו, זה קורא לבנו, זה שואל על אמו", אמר ל"הארץ" אדם שאחותו ומשפחתה נסו משג'עיה לבית החולים, והוא בא לקחתם אליו הביתה. בבית הקברות בשכונת שייח' רדואן התקיימו כמה הלוויות בזו אחר זו, ובכמה מקרים היו אלו הלוויותיהם של הרוגים בני אותה משפחה. משפחת א־שייח' חליל, למשל, קברה שבעה מיקיריה, בהם שלוש נשים מבוגרות, בת צעירה של אחת מהן, שני גברים כבני 40 ועוד אדם כבן 50 שסבל מלקות שכלית. בהעדר מקום לחפירת קברים חדשים, נפתחו קברים ישנים והגופות נטמנו בהם.

במשך הלילה ירה צה"ל טיל לעבר בית בן שתי קומות ברחוב נזאז שג'עיה, השייך לאחד מבכירי החמאס – חליל חייה. הבית נהרס וחמישה מבני המשפחה נהרגו: אוסאמה, בנו של חייה, האלא, אשת הבן ושלושת ילדיהם חליל, חמזה ומאמא, בני 4, 5 ו–8.

המרכז הפלסטיני לזכויות האדם דיווח אתמול על עוד תושבי שכונת שג'עיה שנהרגו מהירי הישראלי: תאופיק מרזוק, בן 53, נהרג מפגז ארטילרי על ביתו; טיל מל"ט הרג את מוחמד מוחארב, בן 38, בביתו. טיל אחר הרג את עאהד א־סרסק, בן 30, בביתו; טיל שנורה ככל הנראה ממטוס קרב לעבר בית משפחת סרסאווי הרג אם ובתה - מאיסה, בת 35 ובתה מרווה, בת 12. עוד טיל שנורה ממטוס קרב לעבר רחוב בשכונה הרג ארבעה בני משפחה אחת: אחמד עיאד, בן 28, אישתו האלא, 27 וילדיהם אוסאמה ומונה. ירי ארטילרי נוסף פגע בבית משפחת סלים באותו רחוב. מירי זה נהרגו האב עאדל ובתו דימה, בת שלוש. לפי בדיקת המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, טיל מל"ט נורה ופגע באנשים שניסו לברוח מבתיהם במשך הלילה בשכונת שעף בשג'עיה. ההרוגים הם אחמד רמלאווי, בן 33, אבראהים אל רליאני, אסלאם אבו אל ח'יר והיבא א־שייח' חליל. יוסף מוסטפא, בן 61, נורה ונהרג מפגיעת טיל מל"ט בעת שיצא למסגד בשכונה. בתשע וחצי בבוקר נהרגו אימאן חמאדה, בת 40, ובתה דינה, בת 16, מהפצצה אווירית של ביתן במערב עזה.

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן) התייחס אמש לתקיפה בשג'עיה בנאום קצר לעם הפלסטיני. בנאומו קבע עבאס כי מעשיה של ישראל בשכונת שג'עיה הם פשע נגד האנושות, טבח שישראל עוד תיתן עליו את הדין. עבאס דרש כינוס חירום של מועצת הביטחון של האו"ם. בנוסף, קרא עבאס "לכולם" שלא לגרור את הפלסטינים ואת העניין הפלסטיני לתוך המתחים האזוריים, כשבכך הוא רומז לטורקיה וקטאר. הוא חזר על קריאתו "לכונן הפסקת אש לפי היוזמה המצרית". בניסיון לרצות את חמאס והג'יהאד האיסלאמי, אמר עבאס כי במקביל להפסקת אש, יש לפעול להסרת המצור מעל עזה, לפתיחת המעברים ולשחרור אסירי עסקת שליט שנכלאו מחדש. כמו כן אמר עבאס כי יש לבצע את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים - אשר ישראל לא הוציאה אל הפועל חרף התחייבותה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ