13 חיילים נהרגו בקרב הקשה ביותר מתחילת המבצע

עשרות חיילים נפצעו בכמה היתקלויות ברצועה בלילה שבין שבת לראשון, הקשה שבהן בשכונת שג'עיה שבמזרח רצועת עזה. מאה פלסטינים נהרגו

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ג'קי חורי

13 לוחמי גולני נהרגו בלילה שבין שבת לראשון ואתמול בבוקר, בכמה תקריות ברצועה - בעיקר באזור שכונת שג'עיה שבמזרח העיר עזה. עשרות חיילים נפצעו. במקביל, בעזה דיווחו על כ-100 הרוגים אתמול ובלילה שבין שבת לראשון - לפחות 60 מהם בשג'עיה - מהפגזות צה"ל, הן באמצעות ירי ארטילרי והן בתקיפות מהאוויר. מאות בני אדם נפצעו.

באחת התקריות, שאירעה בשכונת תופאח שמצפון לשג'עיה, נקלע כוח מחטיבת גולני שנסע בנגמ"ש למארב שבו נורה טיל אר־פי־ג'י לעברו. ייתכן שאף הופעל מטען לעבר הכוח. שבעה חיילים נהרגו ועוד שניים נפצעו קשה. נזק רב נגרם לנגמ"ש, ובצבא בודקים אם היה גם פיצוץ תחמושת בעקבות ירי הטיל לעבר הכלי המשוריין.

בתקרית נוספת נורה טיל נ"ט, ככל הנראה אר־פי־ג'י גם כן, לעבר בית בשג'עיה. שלושה חיילים נהרגו בתקרית ו-12 חיילים נוספים נפצעו. בהיתקלות נוספת נהרג חייל, ככל הנראה מירי צלפים. שני חיילים נוספים נהרגו בהיתקלות של פלוגת חיל ההנדסה של החטיבה, בחילופי אש עם חמושים פלסטינים 
מטווח קרוב.

כוחות צה"ל מול שכונת שגעיה בגבול עוטף עזה, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

לפחות שישה חיילים נוספים מחטיבת גולני נפצעו ביום ראשון לפנות בוקר בתקרית נוספת, כשרימון התפוצץ לידם. בצה"ל עדיין לא יודעים אם הרימון נזרק על ידי כוח צה"ל ופגע בחיילים בשגגה, או שמא מדובר ברימון שנזרק לעברם על ידי פלסטינים. בתקרית נוספת נפגעו כמה חיילי גולני כתוצאה משאיפת עשן.

13 ההרוגים מצטרפים לחמישה חיילים וקצינים שנהרגו לפני כן במבצע "צוק איתן". שלשום נהרגו רס"ן (מיל') אמוץ גרינברג וסמל אדר ברסנו מחטיבת השריון 188, בתקרית שבה חדרו לישראל חמושים באזור עין השלושה. כמו כן, נהרגו שלשום סג"מ בר רהב מחיל ההנדסה הקרבית וסמל בניה רובל, לוחם חי"ר. ביום שישי נהרג החייל הראשון במבצע, סמ"ר איתן ברק, לוחם בחטיבת הנח"ל.

ארגוני הסיוע קיבלו בימים האחרונים מאות פניות מתושבי שג'עיה שנלכדו באזור וביקשו טיפול רפואי ואפשרות חילוץ מהשכונה, שנמצאת תחת הפצצות חיל האוויר וירי ארטילרי. צה"ל נעתר אתמול לבקשת הצלב האדום לקיים הפוגה הומניטרית של שעתיים בשכונה, החל מהשעה 13:30 ועד 15:30. לאחר מכן החליט צה"ל על הארכת תוקפה של ההפוגה ההומניטרית עד 16:30, ולאחר מכן שוב, עד 17:30.

בהודעת צה"ל נמסר אתמול כי "לאור פניית הצלב האדום למתאם פעולות הממשלה בשטחים, להפוגה הומניטרית־רפואית לפינוי נפגעים פלסטינים בשג'עיה, הוחלט לאשר אספקה מוגבלת בזמן לצרכים הומניטריים דחופים".

עם זאת, על אף הסכמת שני הצדדים לנצירת האש, צוותי הצלב האדום שנכנסו לשכונה העידו כי נתקלו באש, הן מצד צה"ל והן מחמושים פלסטינים. מסיבה זאת, לא הצליחו צוותי הסיוע להגיש עזרה רפואית לכל מי שנזקק לה.

בכיר בצה"ל אמר אמש כי שג'עיה נחשבת לשטח לחימה צפוף ומורכב, ועל כן העריכו בצבא כי כניסת חיילי גולני למקום תעורר התנגדות של חמושים פלסטינים. בצה"ל הוסיפו ואמרו כי קיים מידע מודיעיני על כמה מנהרות שיוצאות מתוך השכונה. לפי נתוני הצבא, 140 רקטות נורו במהלך המבצע משג'עיה לשטח ישראל. נתון זה הוא אמנם פחות מ–10% מכלל הרקטות ששוגרו לישראל, אך בצה"ל אומרים כי מרבית הרקטות הללו נורו לעבר אשדוד, שספגה מטח רקטות כבד בימי הלחימה.

עוד אמרו בצבא אתמול כי פעילות הכוחות פוגעת באופן משמעותי במנהרות חמאס, בייחוד אלו שחוצות לעבר שטח ישראל. עד כה אותרו על ידי הצבא 36 פירי מנהרות ו–14 מנהרות שלמות. אתמול פוצצו הכוחות שש מנהרות, שהתגלו כחלק מפעילותם במבצע "צוק איתן". אחת מהמנהרות, בצפון הרצועה, כללה ארבעה פתחים בשטח הרצועה. פיר נוסף התגלה בשטח ישראל, ליד יישוב 
בעוטף עזה.

במנהרה אחרת, גם היא בצפון הרצועה, התגלו חביות נפץ וכבל תקשורת. כמו כן, התברר כי פתחה של מנהרה נוספת, במרכז הרצועה, נמצא אף הוא בשטח מדינת ישראל. מסלולה של מנהרה נוספת אותר בדרום הרצועה, באורך של 1.2 קילומטרים. למנהרה היה פתח יציאה אחד בשטח ישראל. לאחר שכוחות הצבא פוצצו את המנהרה, אירעו פיצוצים נוספים. אחד מפתחי המנהרה התגלה בקרבת בית בשטח הרצועה.

להערכת קצין בצה"ל, הטיפול במנהרות בשטח הרצועה יימשך לפחות עוד יום או יומיים. הקצין העריך כי הכוחות טיפלו בכ–70% מכלל המנהרות הידועות לגורמי המודיעין. לאחר שיסתיים פיצוצן של מנהרות אלו, יצטרך הדרג המדיני ובהמשך גם צה"ל לקבל החלטה לגבי המשך המבצע, ובעיקר - לגבי אופן הפעילות.

בינתיים ממשיכים בצה"ל לרכז כוחות מסביב לרצועה, ושוקלים לגייס אנשי מילואים נוספים, מלבד 57 אלף חיילי המילואים שגויסו עד כה. "אני לא שומע תחושה של סיום", אמר הקצין.

הרמטכ"ל, בני גנץ, הוסיף ואמר אתמול בגבול הרצועה כי בצה"ל ימשיכו לפעול ככל שיידרשו. "אנחנו נחושים להמשיך ולעשות כל מה שצריך כדי להביא שקט וביטחון לתושבי ישראל", אמר גנץ. הוא הוסיף ואמר כי "כל שעה שעוברת לחמאס נפגעים עוד אנשים ועוד יכולות" וכי "שעון ההישגים שלנו בכל הזירות, גם בשג'עיה, הולך ועולה כל הזמן. אנחנו מבינים שבלחימה יש נפגעים, והתפקיד שלנו הוא לבצע משימות - וזה מה שאנחנו עושים".

ביחס להרוגים הפלסטינים, בהם נשים וילדים, בעת הלחימה בשג'עיה, אמר הרמטכ"ל כי "גם תושבי שג'עיה יודעים כי נפלו קורבן להיערכות חמאס בתוך שטחיהם. אני מאוד מצטער על אזרחים שנפגעים. כואב לי לראות ילדים פגועים ונשים פגועות", אמר גנץ. עם זאת, ציין הרמטכ"ל כי אין למערכת הביטחון "שום כוונה לוותר על הנחישות ועל המשימות שלנו". גנץ הוסיף כי "צה"ל עבר יום לחימה: הוא לא נרתע מזה בעבר והוא לא יירתע מזה בעתיד. אין ספק שראוי לקצר את המערכה ככל שרק ניתן, אבל ראוי גם לעמוד בהישגים".

ירי הרקטות לשטח ישראל נמשך אתמול. במשך היום נורו לעבר ישראל 86 רקטות, 16 מהן יורטו. לצד זאת, צה"ל הקים אתמול בית חולים שדה במעבר ארז, לטיפול רפואי הומניטרי לאוכלוסייה הפלסטינית. לפי הודעת הצבא, לאור החלטת הדרג המדיני, בהתאם להמלצת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, יקלוט חיל הרפואה פצועים פלסטינים במעבר בתיאום עם מנהלת התיאום והקישור בעזה. בית החולים כולל שירותי מרפאה בסיסיים, לצד חדר לידה 
ומיטות אשפוז.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ