שר החוץ קורא לחרם על עסקים ערביים ששובתים במחאה על המבצע

ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית במחאה על הלחימה בעזה. ליברמן קרא בפייסבוק להחרים בעתיד את החנויות ששבתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בחברה הערבית נרשמה הבוקר (שני) היענות גדולה יחסית לקריאה לשביתה כללית עליה הכריזה ועדת המעקב של ערביי ישראל. השביתה מתקיימת כמחאה על המבצע הצבאי בעזה והרג האזרחים הפלסטינים.

בערים הגדולות כמו נצרת, אום אל-פחם וסחנין, וביישובים רבים אחרים ההיענות לשביתה הייתה גדולה יחסית, בעיקר בהשוואה לשנים קודמות בהן הכריזה הוועדה על שביתה אך רוב הציבור התעלם מקריאותיה.

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הגיב לשביתת העסקים הערביים וקרא בפייסבוק לאזרחי ישראל להחרים את החנויות בעתיד: "אני קורא לכולם לא לקנות יותר בחנויות ובעסקים של אלו במגזר הערבי שמשתתפים היום בשביתה הכללית שהכריזה ועדת המעקב של ערביי ישראל לאות הזדהות עם תושבי עזה ונגד מבצע צוק איתן״.

בוועדת המעקב הסבירו היום כי התמונות הקשות שיצאו מעזה בימים האחרונים, ובעיקר אתמול משכונת שג'עיה, זעזעו רבים. בנוסף, אווירת הרמדאן תרמה את חלקה לשביתה.

ח"כ באסל גטאס (בל"ד) הגיב לדבריו של ליברמן ואמר כי "אווירת המלחמה וההתלהמות הגזענית, המגיעה לכדי אלימות ממשית נגד ערבים, ניזונה מהצהרות מסיתות הנודפות גזענות מבכירי השלטון בישראל. הקריאה של ליברמן היא דוגמא להסתה לגזענות וליצירת התנהגות של עדר".  רטאס הוסיף כי "הבעיה האמיתית של ישראל היום היא שימנים קיצונים ומתנחלים משיחיים שהיו לפני מספר שנים בשוליים תפסו את השלטון. כוח החיים המשותפים והיחסים הכלכליים יגברו גם על קריאות החרם של ליברמן הגזען".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, הגיבה גם היא לדברים ואמרה כי "שוב חושף שר החוץ שאמור להיות פניה של מדינת ישראל, את פרצופו הגזעני המכוער. זכותם של אזרחי ישראל הערבים, כמו כל אזרח אחר להביע סולידריות עם אחיהם הסובלים בעזה וסבל חפים מפשע בעזה. ליברמן, הפירומן הסדרתי, שוב מנסה להבעיר אש ומהומות בנוסח אירועי אוקטובר 2000".

שר החוץ, אביגדור ליברמןצילום: אוליבייה פיטוסי

גם ח"כ דב חנין תקף את קריאתו של ליברמן להטלת חרם על בעלי חנויות ערבים. לדבריו, ״חמור ששר חוץ מנצל את הימים האיומים האלה כדי להמשיך במסע ההסתה נגד הציבור הערבי. הקריאות לחרם על עסקים של ערבים ששובתים היום מזכירות ימים אפלים ויובילו אותנו לימים אפלים. דווקא ברגע הזה חשוב להתייצב באמירה הפוכה של יהודים וערבים שעומדים ביחד למען שלום וחיים משותפים בארץ הזאת״.

יו״ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, הביע תמיכה בדברי שר החוץ. "הקריאה של ח״כ בישראל לציין יום אבל בעקבות 'הטבח בעזה' בזמן שחיילי צה״ל נלחמים ומקפחים את חייהם על מנת לאפשר לתושבי ישראל לחיות ללא מטחי טילים וחדירות מחבלים - היא דוגמה נוספת להקצנת העמדות והפעולות של ההנהגה הערבית בישראל", אמר. "קריאתו של שר החוץ להחרים את בעלי העסקים שייענו לקריאה זו היא מתבקשת וטבעית ביותר. בנוסף, בכוונתי להגיש בימים הקרובים יחד עם חברי סיעת ישראל ביתנו הצעת חוק הקובעת כי יש להפקיע כהונה ולשלול את האזרחות של כל ח״כ שיתמוך במאבק מזוין כנגד מדינת ישראל".

ג׳אבר עסאקלה, מנהל שותף של עמותת סיכוי שפועלת למען שוויון בין יהודים וערבים אמר ל"הארץ" כי, ״ליברמן עובר כל קו אדום ומתנהג כאחרון הגזענים ברחוב ולא כשר חוץ. יותר מתאים לו לעמוד עם ברוך מרזל והחבר׳ה שלו ולהתקיף את הפגנות השמאל״. לדבריו, ״השביתה היא שביתה מוצדקת. ברגע שיש טבח ויש כל כך הרבה נפגעים, אך טבעי שהחברה הערבית תביע הזדהות. זאת בושה וחרפה למדינה שיש לה שר חוץ כזה שכל תפקידו, כך נראה, הוא להסית נגד כאזרחיה ערבים״. 

לצד השביתה, ועדת המעקב הכריזה על יום אבל ועל תהלוכה שתתקיים במרכז העיר נצרת ב-17:00. התהלוכה תצא מכיכר המוסכים (רחבת שהאב אדין) ותמשיך עד מרכז התרבות על שם מחמוד דרויש.

מסלול התהלוכה לא ארוך במיוחד, שיפנה למרכז העיר אך לא דרך צירים מרכזיים, במטרה למנוע חיכוך עם כוחות המשטרה כפי שקרה בשתי הפגנות קודמות שהתקיימו בעיר בשבועיים האחרונים. בעיריית נצרת קיימו הבוקר ישיבת היערכות להפגנה ובמרכזה דובר בהצבת סדרנים ומאבטחים במטרה למנוע זליגה ממסלול ההפגנה לעבר צומת הכניסה הדרומית של העיר. ההחלטה על השביתה בחברה הערבית התקבלה בישיבת בזק של ועדת המעקב שהתקיימה אתמול בנצרת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ