מזרחן מבר אילן: הדבר היחיד שירתיע מחבלים - הידיעה שאחותם או אמם ייאנסו

ד"ר מרדכי קידר התראיין לאחר מציאת גופות הנערים שנחטפו ועורר מחאה נרחבת. האוניברסיטה: "דבריו אינם המלצה על מעשים מתועבים"

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים413
אור קשתי
אור קשתי

"הדבר היחיד שיכול להרתיע מחבלים, כמו אלה שחטפו את הילדים והרגו אותם, הוא הידיעה שהאחות שלהם או אמא שלהם תיאנס" - כך אמר לפני כשלושה שבועות המזרחן בתוכנית ב"קול ישראל". "זה נשמע רע מאוד, אבל זה המזרח התיכון", הוסיף קידר, איש המחלקה לערבית באוניברסיטה.

התוכנית, "הכל דיבורים", שודרה ב-1 ביולי, מיד לאחר , שנחטפו ונרצחו בגדה, ועסקה בין השאר בשאלה כיצד אפשר להרתיע את חמאס. "צריך להבין את התרבות שבתוכה אנחנו חיים", אמר ד"ר קידר, "הדבר היחיד שמרתיע (את מנהיגי הארגון) זה איום על הקשר שבין ראשיהם לבין כתפיהם". כששאל מגיש התוכנית יוסי הדר אם הדבר "יכול לחלחל למטה", ענה קידר: "לא, כיוון שלמטה החשבונות הם אחרים לחלוטין. מחבלים כמו אלה שחטפו את הילדים והרגו אותם - הדבר היחיד שמרתיע אותם זה אם הם ידעו שאחות שלהם או אמא שלהם תיאנס במקרה וייתפסו. מה לעשות, זו התרבות בה אנחנו חיים".

כאשר אמר הדר כי "אנחנו לא יכולים לנקוט כמובן צעדים כאלה", המשיך ד"ר קידר: "אני לא מדבר מה עושים או לא עושים. אני מדבר מה הנתונים. הדבר היחיד שמרתיע מחבל מתאבד זו הידיעה שאם הוא לוחץ על ההדק או מפוצץ את עצמו אחותו תיאנס. זה הכל. זה הדבר היחיד שיחזיר אותו הביתה, כדי לשמור על הכבוד של אחותו".

ד"ר קידר הוא גם עמית מחקר במרכז בגין־סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר אילן, ושימש בעבר גם כיו"ר , העוסק ב"חשיפת אקדמאים ישראלים קיצונים המנצלים לרעה את החופש האקדמי כדי לפעול למען שלילת זכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית". הארגון מנהל מאבק נגד מרצים המזוהים עם השמאל.

בעקבות פרסום הדברים שלחו היום פעילות פמיניסטיות מכתב לנשיא אוניברסיטת בר אילן, הרב פרופ׳ דניאל הרשקוביץ, ובו כינו את דברי קידר "דברי הסתה אשר נותנים לגיטימציה לחיילי צה״ל ולאזרחי ישראל לאונס, ומסכנים נשים ישראליות ופלסטיניות כאחת. דבריו של קידר מהדהדים ביטויים שמתייחסים לאונס כפרקטיקה מתקנת, וזאת על אף שמדובר בפשע מלחמה".

ד"ר קידר בחר שלא להתראיין. בתגובה משותפת עם דוברות אוניברסיטת בר אילן נכתב כי ד"ר קידר "לא קרא והוא איננו קורא להילחם בטרור אלא באמצעים חוקיים ומוסריים". עוד נמסר כי קידר "ביקש להמחיש בדבריו כי אין שום אמצעי היכול להרתיע מחבלים מתאבדים, ונקט, על דרך ההפרזה, את הדוגמה של אונס נשים. למען הסר כל ספק: אין בדברים של ד"ר קידר חס וחלילה משום המלצה לעשות מעשים מתועבים כאלה. הכוונה היתה להגדיר את תרבות המוות של ארגוני הטרור. ד"ר קידר תיאר בדבריו את המציאות המרה של המזרח התיכון ואת קוצר ידה של מדינת חוק מודרנית וליברלית להילחם בטרור של מתאבדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ