משרד הביטחון הכיר ברצח שלי דדון כפעולת איבה, אף שהמניע למעשה לא ידוע

במשרד אמרו כי "על פי ממצאי החקירה עולה יסוד סביר שדדון נרצחה על רקע לאומני", אולם הדבר אינו מצוין בכתב האישום נגד הנאשם במעשה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

משרד הביטחון הודיע אחר הצהריים (שני) כי "אישר את אירוע רציחתה של שלי דדון כאירוע איבה, והחליט להכיר בה כנפגעת פעולת איבה". זאת, על אף שהמניע של הנאשם במעשה, חוסיין ח'ליפה, עדיין אינו ידוע.

בהודעת משרד הביטחון נמסר היו כי "את ההחלטה קיבלה הרשות המאשרת במשרד הביטחון, המוסמכת לכך על-פי חוק נפגעי פעולות איבה, וזאת לאחר שהוצגו בפניה ממצאי החקירה, מהם עולה יסוד סביר כי דדון נרצחה על רקע לאומני". עם זאת, יש לציין כי בכתב האישום שהוגש נגד ח'ליפה לא צויין המניע לרצח.

באישום שהוגש לפני כשבועיים נגד האיש, תושב אעבלין, עולה כי אחרי שדדון נכנסה למוניתו, התפתחה בין השניים שיחה שתוכנה לא ידוע. בהמשך נכתב כי הנאשם החל בנסיעה לכיוון רמת גבריאל אך, ממניעים שאינם ידועים, הוא לא הביא אותה ליעדה אלא הסיע אותה למגרש חנייה נטוש בפאתי אזור התעשייה. בעודם במונית, משהחלה לחשוש מפני הנאשם, התקשרה דדון לבת דודתה ופתחה עמה בשיחה. תוך כדי השיחה, לחשה שלי לבת דודתה כי היא נמצאת "במונית - אחת המפחידות" וכי היא "לא נושמת". לאחר מכן, צוין, "השיחה נותקה".

ח'ליפה בבית המשפט, לפני שבועייםצילום: גיל אליהו

בשלב זה, כך נכתב בכתב האישום, "גמלה בלבו של הנאשם החלטה להמית את שלי. וכך, בהגיעם למגרש, סמוך לשעה 8:10, עצר הנאשם את המונית ויצא ממנה. הנאשם נטל סכין ארוכה וחדה, ודקר את שלי שוב ושוב, ברחבי המגרש, כאשר היא מנסה להימלט מפניו, ללא הצלחה. במשך דקות איומות, גם כשהיא נגררת על ידו ממקום למקום, דקר הנאשם את שלי דקירות עמוקות - ללא רחם.. לבסוף, השאיר אותה הנאשם, במגרש, מתבוססת בדמה ונסע מהמקום. שלי נותרה במגרש, שכובה על גבה, פצועה ודקורה, עד למותה".

בהודעת המשטרה בתחילת החודש על פיענוח הרצח צוין כי ח'ליפה הודה ברצח ושחזר אותו. כמו כן נמסר כי "החקירה עדיין נמשכת ומניעי הרוצח טרם הובררו עד תום, המניע הלאומני עדיין לא נשלל". שלושה ימים לאחר מכן הוגש כתב האישום מבלי ציון המניע לרצח. במחוז הצפוני במשטרה אמרו היום כי מאז הודעת מפקד המחוז, דבר לא השתנה.

עורך הדין אמיר בר דיין, פרקליט משפחת דדון, אמר בעקבות החלטת משרד הביטחון כי "זו היתה הדרישה שלנו מהרגע הראשון, כי ידענו שהרקע לרצח הילדה הוא לאומני בלבד. טוב עשתה משטרת ישראל שלא קבעה וטוב עשה השב"כ שלא קבע עד החלטת ועדת משרד הביטחון. שלי דדון ז"ל נרצחה בשל היותה יהודיה ולא בשל שום סיבה אחרת".

מהפרקליטות נמסר: "החלטת משרד הביטחון להכיר באירוע הירצחה של שלי דדון ז"ל כאירוע איבה, מבוססת על עמדת שירות הביטחון הכללי לעניין זה ואינדיקציות שונות מתוך חומר הראיות הקיים. לאור הרף הראייתי הנדרש בהליך פלילי, שהינו מחמיר יותר מהליכים מנהליים, לא ניתן להוכיח את המניע לרצח מעל לספק סביר ועל כן הוא לא נכלל בכתב האישום שהוגש כנגד הנאשם ברציחתה של המנוחה".

במשרד הביטחון סירבו להסביר מה הם ממצאי החקירה שהביאו אותם למסקנה, ומסרו כי אין להם מה להוסיף מעבר להודעה שהעבירו.

שלי דדון, בת 20 מעפולה, נרצחה בראשית מאי. גופתה אותרה בסביבות השעה 15:00 בשולי אזור התעשייה רמת גבריאל שבמגדל העמק, ועליה סימני דקירה רבים. שוטרים שהיו בסיור שגרתי הבחינו בה במגרש חניה נטוש הסמוך מרחק עשרה מטרים מכביש מספר 75 בקטע המחבר את יפיע לצומת נהלל.

כרבע שעה לאחר איתור הגופה, הגיעו קרובי משפחתה של הנרצחת לתחנת המשטרה בעפולה, שם דיווחו שיצאה בשעות הבוקר לראיון עבודה באזור התעשייה במגדל העמק, אך לא הגיעה אליו. בתחנה, שבה התקבל כבר הדיווח על הגופה, ביקשו מהקרובים להציג תמונה של הצעירה, אז התברר שמדובר בנרצחת. לאחר מכן באו קרובי המשפחה לזירת האירוע וזיהו את הגופה, שהועברה אחר כך למכון לרפואה משפטית באבו כביר.

חקירת המשטרה התנהלה על ידי היחידה המרכזית במחוז הצפוני של המשטרה ועל ידי השב"כ. ח'ליפה נעצר ב-16 ביוני, הודה במעשה ושיחזר את הרצח, אולם לאחר מכן חזר בו וטען שהודאתו והשיחזור נעשו לאחר לחץ כבד שהופעל עליו.

למרות דבריו, ביקשה הפרקליטות לעצור אותו עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו עולה כי ישנן ראיות פורנזיות: דמה של דדון נמצא במוניתו של הנאשם, והדנ"א שלו נמצא תחת ציפורניה. בנוסף, השחזור שביצע ח'ליפה כלל פרטים כמוסים, אשר רק הרוצח יכול היה לדעת.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ