הפגנות בנצרת ויפו נגד המבצע בעזה: 18 נעצרו

אלפי מפגינים בנצרת מחו נגד "התוקפנות הישראלית בעזה והגזענות נגד ערביי ישראל"; ביפו פרצו פעילי ימין מחסום משטרתי בדרכם להפגנת השמאל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים43

הפגנה מרכזית נגד נערכה היום (שני) בנצרת בהשתתפות אלפים. 17 בני אדם נעצרו. ביפו התקיימה הערב הפגנת מחאה בהשתתפות כ-100 בני אדם. כ-200 אנשי ימין שניסו להתקרב למקום נחסמו בידי המשטרה בשדרות ירושלים, אדם אחד נעצר.

המפגינים בנצרת השתתפו היום בתהלוכה בנצרת במחאה על מה שהגדירו כתוקפנות הישראלית ברצועת עזה וגילויי הגזענות נגד החברה הערבית. הם הניפו דגלי פלסטין ודגלים שחורים. 11 בני אדם נעצרו בחשד להפרת סדר ושישה נוספים נעצרו בהמשך.

ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) שהשתתף בהפגנה, שאורגנה על ידי ועדת המעקב העליונה לענייני האוכלוסייה הערבית בישראל, אמר כי "אנחנו אבלים וכואבים את ההרג ההמוני בעזה ומזועזעים מתמונות גופות הילדים ברחובות. צה"ל מבצע פשעי מלחמה ופוגע במשפחות שלמות בגלל הקושי בלחימה קרקעית". הוא הוסיף כי "ההרוגים הם בני העם שלנו ולכן מי שלא מבין את האבל שלנו מגלה אטימות וחוסר אמפתיה לסבל אנושי. עוד אמר טיבי כי "תמונות הנשים הנמלטות והאשה על כסא גלגלים מזכירות תמונות ומחזות של הנכבה ב-1948".

מפגין בנצרת, היוםצילום: גיל אליהו

ח"כ באסל גטאס (בל"ד) אמר באירוע כי "נוכחות עשרות אלפי מפגינים ערבים נגד פשעי המלחמה של ממשלת ישראל בעזה אשר גבתה יותר מ-400 פלסטינים, היא הוכחה ותזכורת למשטר הישראלי הקיצוני כי שליטת הציונות בארץ היא המכשול המרכזי לשלום צודק ולפיוס היסטורי".

"מה שקורה בעזה קורה גם לנו כאן, הפלסטינים אזרחי מדינת ישראל", אמר גאטס. "לא נוכל לשתוק ולעמוד בצד כשבני העם שלנו נטבחים על ידי צה"ל, נמשיך למחות עד לסיום המלחמה הישראלת על עזה".

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב:  ■  ■  ■  ■  ■  ■  ■ 

המשטרה נערכה בכוחות גדולים מאוד בפאתי העיר נצרת לקראת האירוע, ועל פי הבנות שהיו עם המארגנים השוטרים לא נכנסו לתוך העיר כדי למנוע חיכוך. עם זאת, עימות בין הצדדים התפתח לבסוף ליד הכניסה הדרומית לנצרת. המארגנים טוענים כי משתתפי התהלוכה שיצאו לכיוון נתקלו בשוטרים ובמקום התפתחו העימותים ואילו במשטרה טוענים כי 200 צעירים נפרדו ממרכז ההפגנה, צעדו לרחוב המוסכים והתייצבו מול השוטרים, חלקם רעולי פנים. המשטרה הודיעה שמדובר בהתקהלות בלתי חוקית וביקשה מהם להתפזר, אך המפגינים החלו ליידות אבנים. 18 בני אדם נעצרו מיד לאחר ההפגנה.

מנגד, המארגנים בנצרת טוענים כי המשטרה השתמשה בכוח מופרז נגד המפגינים, ביקשה להתעמת ולא איפשרה למשתתפים להתפזר בצורה שקטה.

יו"ר חד"ש, ח"כ מוחמד ברכה, אמר כי הותקף בידי שוטרי מג"ב כשניסה להיכנס לתחנת המשטרה בנצרת, שעה שאלה עצרו במקום שישה אזרחים נוספים. בין העצורים חבר מועצת העיר נצרת מטעם חד"ש שריף זועבי, בנו של ח"כ ברכה, ד"ר סעיד ברכה ועוזרו הפלמנטרי סאהר אבו דבאי. בנו השני של ח"כ ברכה, יזיד, הוא בין ה-11 שנעצרו קודם לכן.

ח"כ ברכה אמר כי "הברוטאליות והעוינות של המשטרה כלפי אזרחים ערבים אינה חדשה לנו, אבל היא הגיעה לממדים חסרי תקדים. זה בהשראה ישירה מהממשל, וזהו המשך ישיר של ניסיון הפוגרום בהפגנה היהודית-ערבית נגד המלחמה בעזה בשבת האחרונה בחיפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ