גילי כהן
גילי כהן

ארבעה מחיילי צה"ל, בהם מפקד גדוד, נהרגו אתמול (שני) בהיתקלות עם מחבלים שחדרו לשטח ישראל, סמוך לקיבוץ ניר עם. שלושה חיילים נוספים נהרגו בשלוש תקריות נוספות, אחד מהם ככל הנראה מירי כוחות צה"ל.

אתמול בסביבות השעה 6:30 בבוקר חדרו לשטח ישראל באמצעות מנהרה יותר מעשרה פלסטינים, שהתפצלו לשתי חוליות: האחת נעה לעבר קיבוץ ארז והשנייה לעבר קיבוץ ניר עם. בצבא סבורים כי העשרה התכוונו לבצע פיגוע באחד מהיישובים ואולי אף לחטוף אזרחים, בתגובה לפעילות צה"ל בעיירה בית חאנון. שב"כ מסר אתמול כי לפנות בוקר העביר התרעה "אודות כוונות הפיגוע באיזור בו בוצעה החדירה" נגד יישובים באזור או ריכוזים צבאיים, ולכן נערכו באזור כוחות צה"ל שסיכלו את הפעולה.

המחבלים, שהגיחו כ–250 מטרים מעבר לגבול, לבשו מדי צה"ל, כך שהמפקדים בשטח סברו תחילה כי מדובר בכוח ישראלי. בצבא ניסו לברר את זהותם, אך ללא הצלחה. תצלומי אוויר שצילם כלי טיס בלתי מאויש גילו כי הפלסטינים נושאים רובי קלצ'ניקוב, ואז הבינו בצה"ל כי מדובר במחבלים והשיבו לעברם אש. חברי החוליה השנייה הספיקו לירות לעבר ג'יפ צבאי טיל נ"ט שהרג את ארבעה חיילים - מפקד גדוד גפן מבית הספר לקצינים בה"ד 1, סא"ל דולב קידר, בן 38 ממודיעין; רס"ב בייניסיאן קסהון, בן 39 מנתיבות; סג"מ יובל הימן, בן 21 מאפרת; וסמל נדב גולדמכר, בן 23 מבאר שבע.

פינוי פצוע בצפון הרצועה, אתמולצילום: רויטרס

בעקבות חילופי האש זחלו כמה מהחמושים לאחור בניסיון לשוב למנהרה שדרכה נכנסו לישראל, וחיל האוויר הפציץ את פתחה. בסריקות שנערכו לאחר האירוע נמצאו תשע גופות של מחבלים, ובצה"ל העריכו כי כמה מהם הצליחו לשוב לרצועה.

בצה"ל סבורים כי המחבלים שחדרו לישראל היו חלק מכוח מיוחד של חמאס שאומן במיוחד למטרה זו. בסרטון שתיעד את האירוע והופץ אתמול על ידי דובר צה"ל ניתן לראות כי המחבלים פעלו בצורה מקצועית: הם נעלו נעליים צבאיות תקניות, חבשו קסדות ומצנפות הסוואה והצטיידו בגומיות להידוק שולי המכנסיים, כך שנראו כחיילים ישראלים.

שבעה חיילי צה"ל נהרגו בפעילות מבצעית | כתבי "הארץ" ירידה בהיקף הירי | גילי כהן בעזה מצפים להיהרג | עמירה הס הטיפול במנהרות – כשל לאומי | עמוס הראל מדוע התעלמו מסכנת המנהרות | אמיר אורן מלחמה בסלון | מיה סלע

בעקבות החדירה התבקשו תושבי היישובים הסמוכים לצפון הרצועה להישאר בבתיהם והכבישים באזור נסגרו. רק כעבור שעות, כשכוחות צה"ל סיימו לסרוק את האזור, הורשו התושבים להמשיך בשגרת חייהם.

אתמול נודע כי שלושה מלוחמי גולני נהרגו בשתי תקריות בשכונת שג'עייה, וכי מפקד יחידת אגוז, סא"ל י', נפצע באורח קשה. בתקרית הראשונה שאירעה שלשום נהרג סמ"ר ג'ורדן בן סימון. נסיבות מותו של בן סימון נבדקות, ומתחקיר ראשוני עולה כי הוא נגרם מירי ארטילרי שביצע בשוגג כוח צה"ל. בתקרית נוספת אתמול לפנות בוקר נהרגו סמ"ר טל יפרח, בן 21 מראשון לציון, וסמ"ר יובל דגן, בן 22 מכפר סבא. 13 חיילים נוספים נפגעו בתקרית, בהם י'.

מאז החלה החטיבה לפעול ברצועת עזה, במוצאי שבת, נהרגו 15 מלוחמיה ועשרות נפצעו. מפקד החטיבה, אל"מ רסאן עליאן, נפצע בינוני בפעילות בשג'עייה, ואל"מ דוד זיני ממלא כעת את מקומו. מפקד גדוד הסיור של החטיבה, סא"ל רועי לוי, נפצע גם הוא קשה, וסא"ל אבינועם סטולוביץ' מחליף אותו. סמ"ר משה מלקו, לוחם בגדוד הסיור של גולני, נהרג שלשום מירי נ"ט בשג'עייה. מלבד מלקו נהרגו בתקרית רס"ן צפריר בר־אור וסרן צבי קפלן.

לפי נתוני הצבא, מאז תחילת המהלך הקרקעי ברצועה נחשפו בשלמותן 14 מנהרות, ומדובר צה"ל נמסר אתמול כי כוחות הצבא חשפו 45 פירי מנהרות, שחלקם מוקמו בתוך בתים ומסגדים. בצבא מעריכים כי בעשור האחרון שדרג חמאס משמעותית את פעילותו מתחת לקרקע - בעוד שלפני ההתנתקות היו המנהרות קצרות יחסית ובעומק של עד עשרה מטרים, בצה"ל אומרים כי עומקן הממוצע כיום הוא כ–25 מטרים. במערכת הביטחון סבורים שלחמאס תוכנית מתאר לבניית עשרות מנהרות. להערכת קצינים בצה"ל, בבניית המנהרות הושקעו מאות אלפי שעות עבודה ומאות בני אדם השתתפו בתכנונן ובחפירתן. בנוסף, זוהה ייצור שיטתי של לוחות הבטון המרכיבים את המנהרות. בכיר בצבא אמר אתמול כי קיים מודיעין לגבי המנהרות, אך לא די בו כדי לאתר ולהרוס את כולן. בלילה שבין יום ראשון ושני איתרה חטיבת הנח"ל והשמידה מנהרה שכוונה נגד מושב נתיב העשרה. בפעילות נפצעו שלושה חיילים.

מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, התייחס אתמול לנושא ואמר כי "לאיום המנהרות אין כיפת ברזל". במסיבת עיתונאים שקיים ציין האלוף כי עד כה השמיד צה"ל שתי מנהרות שכוונו נגד יישובים בקרבת הגבול, נתיב העשרה וכרם שלום. "יש לנו הישגים רבים, אבל המשימה לא הושלמה", אמר. לדבריו, בצבא זיהו את איום המנהרות כבר לפני כמה שנים, אך עד כה לא מצאו לו פיתרון שלם: "אני יכול להגיד לאזרחים שהצבא עשה המון כדי לחלץ אותם מהאיום הזה, וכנראה נדרשה פעולה נוספת כדי לטפל באיום הזה".

שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, הכחיש אתמול את הודעתו של דובר הזרוע הצבאית של חמאס מאמש, שלפיה הארגון חטף חייל ישראלי. ההודעה צוטטה בכלי תקשורת זרים, ובעקבותיה נערכו ברצועת עזה חגיגות. בפתח כינוס מועצת הביטחון של האו"ם אמר פרושאור לכתבים כי "אין חייל ישראלי חטוף, והשמועות האלה לא נכונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ