עדכונים שוטפים |

הותר לפרסום: שני חיילי צה"ל נהרגו אמש ברצועת עזה

בכך עלה ל-29 מניין החיילים והקצינים שנהרגו עד כה בפעולה הקרקעית ■ שרי החוץ של האיחוד האירופי קראו לפירוק כל ארגוני הטרור בעזה מנשקם ■ חברות תעופה אמריקאיות ואירופיות ביטלו טיסות לישראל וממנה בשל נפילת רקטה ביהוד, רוה"מ שוחח עם קרי וביקש ממנו לפעול לחידושן ■ מועצת זכויות האדם צפויה להצביע על הקמת ועדת חקירה ל"פשעי המלחמה של ישראל"

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

מבצע "צוק איתן" נכנס ליומו ה-15, והפעולה הקרקעית ליומה החמישי. הבוקר (רביעי) הותר לפרסום כי שני חיילי צה"ל נהרגו אמש ברצועת עזה. אחד מהם הוא סרן דמיטרי לויטס, בן 26, מפקד פלוגה בחיל השריון, שנהרג מירי צלפים ברצועה. בכך עלה ל-29 מניין החיילים והקצינים שנהרגו עד כה בפעולה הקרקעית. אתמול הותר לפרסום כי סמל אורון שאול, בן 21 מפוריה - אחד מהחיילים שנפגע בתקרית הירי לנגמ"ש בשג'עיה, מוגדר כנעדר וככל הנראה נהרג.

יותר מ-350 פלסטינים נהרגו מאז תחילת הפעולה הקרקעית. בהפגזת בתי שתי משפחות בחאן יונס וברפיח נהרגו 35 בני אדם. מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת המבצע הגיע ליותר מ-600 בני אדם ומניין הפצועים עולה על 3,700. 

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהן ■ שבעה חיילי צה"ל נהרגו בפעילות מבצעית | כתבי "הארץ"  ■ מדוע התעלמה מערכת הביטחון מסכנת המנהרות | אמיר אורן ■  ■ירידה בהיקף הירי | גילי כהן בעזה מצפים להיהרג | עמירה הס הטיפול במנהרות - כשל לאומי | עמוס הראל מלחמה בסלון | מיה סלע

08:14: בבית החולים בילינסון בפתח תקווה מאושפזים הבוקר 18 חיילים שנפצעו בפעילות צה"ל ברצועה. שניים מהם במצב קשה, ארבעה באורח בינוני ו-12 קל. בבית החולים שיבא תל השומר מאושפזים 21 חיילים, בהם אחד באורח קשה, 12 בינוני ושמונה קל. בבית החולים ברזילי באשקלון טופלו ביממה האחרונה 49 פצועים. 11 חיילים מאושפזים בו הבוקר בדרגות פציעה שונות (עידו אפרתי)

07:40: עשרות פלסטינים הגיעו לקבל טיול רפואי בבית חולים שדה שהוקם במעבר ארז. עד כה, אומרים בצה"ל, לא נרשמה היענות גבוהה וטופלו במקום פחות מ-30 איש (גילי כהן)

07:30: הותר לפרסום שמו של החייל השני שנהרג אמש ברצועת עזה: סגן נתן כהן, מפקד מחלקה בחיל השיריון, בן 23 ממודיעין שנהרג בהיתקלות בבית חאנון. מועד הלווייתו טרם פורסם.

07:15: קצין בכיר בצבא אומר כי צה"ל הפציץ הלילה 20 מטרות ברצועה, 20 פעילי טרור נהרגו ביממה האחרונה. (גילי כהן)

06:53: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות חוף אשקלון ואשכול.

06:45: מהצבא נמסר הבוקר כי בניגוד לדיווחים, כוחות צה"ל לא הפציצו אמש את ביתו של מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף.

פלסטיני נהרג הלילה מאש כוחות צה"ל בכפר חוסאן שבאזור גוש עציון. לפי דיווח ראשוני, בעימותים שפרצו במקום בין פלסטינים לכוחות הביטחון הושלכו בקבוקי תבעירה לעבר הכוחות. כוח תותחנים שהיה במקום הגיב בירי כדורי גומי, ממנו נהרג הפלסטיני. בשלב זה לא ברור מאיזה מרחק נורה הכדור, כך שהביא למותו. חקירת מצ"ח צפויה להיפתח בעקבות התקרית (גילי כהן).

05:12: הותר לפרסום: שני חיילי צה"ל נהרגו אתמול בשעות הערב ברצועת עזה. אחד ההרוגים הוא סרן דמיטרי לויטס, מפקד פלוגה בחיל השריון, בן 26 מירושלים ומגשור. הוא נהרג אמש מירי צלפים ברצועה. מועד הלווייתו טרם נקבע. ביממה האחרונה נפצעו שלושה חיילי צה"ל באורח קשה, תשעה חיילים נפצעו באורח בינוני ושמונה חיילים נפצעו באורח קל במהלך פעילות צה"ל ברצועה. מתחילת הלחימה ועד כה נהרגו 29 קצינים וחיילים. הודעות נמסרו למשפחות (גילי כהן).

04:44: ראש העיר ניו יורק לשעבר, מייקל בלומברג, קרא לרשות התעופה של ארה"ב לאפשר לחברות התעופה האמריקאיות לטוס לישראל. הוא אף הוסיף ואמר כי הוא יטוס בעצמו היום עם אל על לתל אביב כדי "להפגין סולידריות עם העם בישראל וכדי להוכיח שבטוח לטוס אל ומישראל". לדבריו, "הגבלות הטיסה האמריקאיות הן טעות שמעניקה לחמאס ניצחון. על ארה"ב לבטלן באופן מיידי".

04:35: בכיר באש"ף, יאסר עבד רבו, אמר הלילה לסוכנות הידיעות רויטרס כי אש"ף מאמץ את תנאי חמאס להפסקת האש. "דרישות עזה להפסקת התוקפנות והסרת המצור הן הדרישות של העם הפלסטיני כולו, והן מייצגות את המטרה שההנהגה הפלסטינית מקדישה את כל כוחה כדי להשיגה". חמאס וישראל לא הגיבו בשלב זה להצהרה.

03:14: אמיר קטאר, השייח תמים בן חליפה אל-ת'אני, הגיעה אמש לביקור פתע בסעודיה ונפגש עם המלך עבדאללה - לראשונה מאז ניתק הקשר הדיפלומטי בין המדינות. המנהיגים דנו במאמצים לגיבוש הפסקת אש ברצועת עזה, כך דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי.

כל אחד מהמנהיגים תומך ביוזמה אחרת להפסקת אש. סעודיה תומכת ביוזמה המצרית להסדר - שישראל קיבלה וחמאס דחה. קטאר, לעומתה, היא התומכת המרכזית ביותר בתנאי חמאס להסדר, הכוללים ערבויות בינלאומיות להסרת המצור מעל הרצועה.

03:00: אזעקות נשמעו במועצה האזורית חוף אשקלון.

00:40: צוותי מגן דוד אדום העניקו טיפול רפואי ופינו לבית החולים כ-50 נפגעי חרדה בעקבות הנפילה בחצר בית ברהט (שירלי סיידלר).

22.07.14

23:04: מקורות במשרד ראש הממשלה בנימין נתניהו אמרו כי הוא שוחח עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי וביקש ממנו לפעול לחידוש הטיסות של חברות התעופה האמריקאיות לישראל וממנה. זאת לאחר שרשות התעופה הפדרלית בארה"ב הנחתה את החברות שלא לטוס לישראל וממנה למשך יממה, והן ביטלו את הטיסות המתוכננות (ברק רביד).

22:52: נפילה אותרה בחצר בית ברהט. נזק נגרם לבית ושלושה בני אדם הוגדרו כנפגעי חרדה. לאורך היום אותרו 67 נפילות של רקטות ופצצות מרגמה בשטח ישראל, ו-18 רקטות יורטו.

מועצת האו"ם לזכויות אדם תקיים הבוקר דיון במבצע "צוק איתן", בסיום הדיון צפויה להתקבל החלטת גינוי חריפה לישראל שתכלול גם צעדים אופרטיביים. טיוטת ההחלטה שהגישו הפלסטינים ומדינות ערב להצבעה בישיבה כוללת הקמת ועדת חקירה בינלאומית (commission of inquiry) שתבדוק ביצוע לכאורה של פשעי מלחמה והפרה של החוק הבינלאומי מצד ישראל. נוסח ההחלטה חד-צדדי לחלוטין, ואינו כולל אף אזכור לחמאס.

ישראל ניסתה בימים האחרונים למנוע את קיום הדיון וביצעה מאמצי שתדלנות אצל כל המדינות החברות, אך לבסוף הצליחו הפלסטינים לגייס את החתימות הנחוצות מהמדינות החברות. ארה"ב, רוב מדינות האיחוד האירופי ומדינות מערביות נוספות ובהן אוסטרליה וקנדה צפויות להתנגד להצעת ההחלטה. עם זאת, לפלסטינים צפוי רוב שיאפשר להם להעביר אותה. (שירלי סיידלר, גילי כהן וברק רביד)

22:42: חברת טורקיש איירליינס הודיעה כי הפסיקה את הטיסות לנתב"ג וממנו למשך יממה. החברה מסרה כי בשל כך הוטס בחזרה לאיסטנבול מטוס שהמריא ממנה לעבר ישראל.

22:10: מקורות פלסטיניים מדווחים כי צה"ל הפציץ את ביתו של ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, בחאן יונס.

21:48: שני חמושים פלסטינים פתחו בירי מנשק קל לעבר כוח גבעתי בדרום רצועת עזה. לא היו נפגעים לכוח, שהשיב באש לעבר המחבלים והרג אותם (גילי כהן).

21:42: שתי רקטות שנורו מרצועת עזה יורטו באזור גדרה (גילי כהן)

21:16: אזעקות נשמעו באזור השפלה.

21:12: רקטה שנורתה מרצועת עזה יורטה באזור בת ים (גילי כהן).

21:05: סמ"ר אביתר תורג'מן, שדבר מותו הותר לפרסום מוקדם יותר, נהרג כאשר טיל נ"ט נורה לעבר כוח של חטיבת הצנחנים. מלבד תוג'רמן נצפעו כמה חיילים נוספים. הכוח השיב אש לעבר מקור הירי. בתקרית נוספת נורה טיל נ"ט לעבר כוח צה"ל בחאן יונס, לדברי מקור צבאי מתוך מסגד. לא היו נפגעים לצה"ל, והכוח השיב אש והרג ארבעה פלסטינים (גילי כהן).

21:00: אייר קנדה ביטלה שתי טיסות שיועדו להלילה, לנתב"ג וממנו.

20:58: אזעקות נשמעו באזור המרכז, בשפלה ובשומרון.

20:52: מטח של פצצות מרגמה נורה לעבר המועצה האזורית אשכול. אחת מהן התפוצצה בתוך יישוב מבלי לגרום לנפגעים או לנזק (שירלי סיידלר).

20:30: לאחר שחברות התעופה האמריקאיות הודיעו על הקפאת הטיסות לישראל וממנה, הצטרפו אליהן חברות תעופה אירופיות. לופטהאנזה הגרמנית הודיעה כי לא תטוס לישראל וממנה למשך 36 שעות, החלטה הכוללת את חברות הבת סוויס אייר, אוסטריאן איירליינס וג'רמאן וינגס; אייר פראנס הצרפתית ו-KLM ההולנדית הודיעו על ביטול הטיסות שנועדו להלילה. זוהי הפעם הראשונה שבה הפסיקו חברות תעופה זרות טיסות לישראל מאז מלחמת המפרץ ב-1991.

מאז החל מבצע "צוק איתן" התלוננו טייסים של חברת אל על, ארקיע וחברות תעופה זרות על נסיונות סינוור של טייסים מאזור קלקיליה, ג'לג'וליה וכפר קאסם, החוזרים על עצמם כמעט מדי יום. מחוז מרכז במשטרה מטפל בתלונות והעביר אותן גם למטה ללוחמה בטרור (זוהר בלומנקרנץ ויניב קובוביץ). 

20:20: לאחר שחל האוויר מסר כי הנזק ביהוד נגרם כתוצאה משברי יירוט של רקטה, תיקן הצבא את הודעתו ומסר באופן רשמי כי הרקטה התפוצצה בשטח בנוי. זוהי הרקטה הראשונה שמתפוצצת בשטח בנוי באזור גוש דן מאז הפגיעה בבית בראשון לציון במבצע "עמוד ענן".

מטוסי קרב תקפו הלילה כמאה מטרות בשג'עייה, במרחק של כ-250 מטר מכוחות גולני הפועלים בשכונה. קצין בחיל האוויר הגדיר את הפעילות, שכללה עשרות מטוסים, "חריגה ביותר". לדבריו, "עשינו את זה פעם ראשונה, וזו סכנה מטורפת". בצה"ל החליטו לצמצם לפני כשנתיים את טווח הבטיחות שנלקח בין פעילות אווירית של מטוסי קרב, לבין כוחות צה"ל שנמצאים בשטח. לדברי הקצין, במהלך המבצע גם תקף מטוס קרב במרחק של כ-110 מטרים מכוחות צבא (גילי כהן).

19:46: 28 שרי החוץ של האיחוד האירופי פרסמו הודעה משותפת שבה הם קוראים לפירוק כל ארגוני הטרור ברצועת עזה מנשקם (ברק רביד).

19:40: רשות התעופה האמריקאית (FAA) פרסמה הנחיה רשמית לחברות התעופה האמריקאיות שלא לטוס ביממה הקרובה לישראל או ממנה, בעקבות ירי הרקטה ליהוד הסמוכה לנתב"ג. הרשות מסרה כי תמשיך לבחון את המצב. בעקבות ההודעה, יונייטד איירליינס ביטלה את טיסת הלילה של החברה מישראל (זוהר בלומנקרנץ וחמי שלו).

18:18: המשטרה מסרה כי רקטה שנורתה לעבר יהוד התפוצצה בחצר בית וגרמה להדף חזק ולנזק רב (עידו אפרתי).

18:08: דובר צה"ל מסר כי הלווייתו של סמ"ר אביתר תורג'מן מחטיבת הצנחנים, שנהרג הבוקר בהיתקלות, תיערך הערב בשעה 22:30 מהר הרצל (גילי כהן).

17:50: חברות התעופה האמריקאיות דלתא איירליינס ויו-אס אייר הפסיקו לטוס לישראל וממנה. טיסת דלתא איירליינס מניו יורק לישראל נחתה בפריז, ויו-אס אייר מפנה אף היא את מטוסה מנתב"ג וטיסת הלילה לא תמריא. לעומת זאת, חברת יונייטד איירליינס הודיעה כי טיסותיה לישראל וממנה ימשיכו כסדרן (זוהר בלומנקרנץ).

17:06: מפקד חטיבת הנח"ל, אל"מ אורי גורדין, שוחח עם כתבים ואמר כי "בכל המפגשים (עם חמאס) אנחנו מנצחים. פגענו במחבלים ובתשתיות רבות. איתרנו את רוב המנהרות, אך לא השלמנו את המיפוי וההשמדה". גורדין הוסיף: "יש לנו לא מעט נפגעים. חמאס נלחם ככל יכולתו. ניסו לחטוף חיילים, לשמחתי ללא הצלחה".

16:56: מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הבהיר במסיבת עיתונאים משותפת עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא מגנה את ירי הרקטות לעבר ישראל ואת השימוש באתרים אזרחיים למטרות צבאיות, והוסיף כי "אף מדינה לא תסכים לקבל ירי של טילים לעברה".

רקטה התפוצצה בתוך יישוב במועצה האזורית בני שמעון, איש לא נפגע ולא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

עם זאת אמר באן כי "יותר מדי אמהות ישראליות ופלסטיניות קוברות את ילדיהן. המסר שלי הוא להפסיק להילחם ולהתחיל לדבר, אבל באופן שלא יביא אותנו לאותו מצב בעוד חצי שנה. פעולה צבאית לא תגביר את היציבות בישראל ואני קורא למקסימום איפוק לצד הזכות הלגיטימית של מדינה להגן על עצמה". לדבריו, הפיתרון מבוסס למשבר טמון בקיום ישות פלסטינית אחת שתשלוט בשטח, בהתאם לתנאי הקוורטט: "יש כאלה שמאוימים מתהליך השלום אבל אין אלטרנטיבה אחרת". 

16:46: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר במסיבת עיתונאים משותפת עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון כי "ישראל עושה מה שכל מדינה אחרת היתה עושה במקומה, והאשים את חמאס בחפירת מנהרות טרור מתחת לבתי חולים ולמסגדים. "ישראל לא חיפשה אחר ההסלמה הזו", הוסיף נתניהו. "קיבלנו את ההצעה המצרית להפסקת אש וחמאס דחה אותה. יש להעמיד את חמאס בעמדת האשם ולהכריז כי הוא אחראי להסלמה". נתניהו השווה את חמאס לחיזבאללה ולאל-קאעידה וטען כי הארגון אינו מעוניין בפיתרון שתי המדינות.

דובר צה"ל מסר כי הלווייתו של סמ"ר מקס שטיינברג מחטיבת גולני, שנהרג שלשום ברצועת עזה, תיערך מחר בשעה 11:00 בהר הרצל. 

שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שדות נגב, נזק קל נגרם למבנה (שירלי סיידלר).

16:20: שתי רקטות יורטו מעל באר שבע, רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח.

כוח מחטיבת הצנחנים הפועל בדרום הרצועה חשף את תוואי המנהרה שהתגלתה באוקטובר האחרון בשטח ישראל, סמוך לעין השלושה. הכוח השמיד את המנהרה.

שר הביטחון נפגש עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, המבקר בישראל. בפגישה אמר יעלון לבאן כי "חמאס מפר את החוק הבינלאומי ומשתמש באזרחים כמגן אנושי. אנחנו עושים את המקסימום להמנע מפגיעה באזרחים, אבל באזור כמו עזה זה כמעט בלתי אפשרי. חמאס יורה טילים מבתי ספר ומסגדים וחופר מנהרות כדי לתקוף את היישובים שלנו".

באן השיב ליעלון: "אני מבין את צורכי הביטחון של ישראל ומגנה את ירי הטילים, אבל הצבא שלכם גורם לנפגעים רבים בקרב אזרחים. המסר שלי הוא קודם כל להפסיק את האלימות מיד, אחר כך צריך לפתוח בדיאלוג ולבסוף לטפל בשורש הסכסוך הזה. חזרה לסטטוס-קוו לא תביא פתרון".

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי אמר במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו המצרי סאמח שכרי כי "יש עדיין מלאכה לפנינו, אבל יש מסגרת לפיתרון - היוזמה המצרית". קרי הוסיף כי "מלבד השגת הפסקת אש הכרחי לקיים דיון מעמיק בסוגיות שהובילו לפרוץ האלימות". שכרי קרא להפסקת אש ולהכנסת סיוע הומניטרי לרצועת עזה לאלתר" (שירלי סיידלר, גילי כהן, ברק רביד וג'קי חורי).

16:13: הותר לפרסום כי נער פלסטיני בן 16, שהשתייך ככל הנראה לאחת מחוליות המחבלים שחדרו אתמול (שני) לישראל דרך מנהרות באזור ניר-עם, נתפס בידי צה"ל, הועבר לטיפול בבית החולים ברזילי באשקלון ומצבו מוגדר בינוני (עידו אפרתי).

16:06: הותר לפרסום כי סמל-ראשון אביתר תורג'מן בן 20, לוחם בחטיבת הצנחנים, נהרג הבוקר בהיתקלות ברצועת עזה.

16:00: אזעקת צבע אדום נשמעה בבאר שבע, במועצת בני שמעון וביישובי הפזורה הבדואית בנגב. 

15:28: שתי רקטות התפוצצו בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. שריפת קוצים פרצה במקום בו נפלה רקטה בשטח פתוח סמוך לבאר שבע, צוותי כיבוי במקום (שירלי סיידלר).

צה"ל מסר כי מאז חצות נורו לעבר ישראל 25 רקטות ופצצות מרגמה, 14 מהן התפוצצו בשטח ישראל, עשר נוספות יורטו ואחת נפלה בשטחי הרצועה (גילי כהן). 

14:55: שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי נפגש בצהריים עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי בקהיר ודן עמו במצב בעזה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר את החיילים המאושפזים בבית החולים ברזילי באשקלון. "כל עם ישראל מחבק אתכם ושולח לכם ברכת החלמה מהירה", אמר, "נפגעתם במשימה הכי חשובה שיכולה להיות - להגן על הבית שלנו" (עידו אפרתי). 

בעזה דיווחו מהבוקר על 27 הרוגים, בהם ילדים ונשים, כתוצאה מהפגזה מסיבית של צה"ל לאורך הרצועה. חלק מההרוגים נפגעו ביומיים האחרונים גופותיהם נמצאו היום, מתחת להריסות בשכונת שג'עיה.

בין היתר אותרו הבוקר גופת ילדה בת 4 בצפון הרצועה ושתי נשים בשנות ה-50 וה-70 לחייהן בשכונת זייתון שממזרח לעזה. דובר משרד הבריאות הפלסטיני, ד"ר אשרף אלקודרה, מסר כי מספר ההרוגים מתחילת המבצע עלה ל-604 ומספר הפצועים עלה על 3,700.

לפי הפלסטינים, גם בית ספר של אונר"א במחנה הפליטים אלמע'אזי במרכז הרצועה נפגע כתוצאה מהפגזת צה"ל, אולם לא ברור אם מדובר בירי ישיר או שהבניין נפגע מרסיסים והדף (ג'קי חורי).

14:30: כוח צה"ל זיהה לפני זמן קצר מחבל שפתח לעברו באש בצפון רצועת עזה. הכוח השיב אש והמחבל נהרג.

מאז שעות הלילה תקף צה"ל יותר מ-187 מטרות טרור, מתוכן יותר מ-100 מטרות בשג'עייה. בין היתר הותקפו משגרים מוטמנים, בתי פעילי טרור ששימשו כתשתית פיקוד ושליטה, אתר לייצור אמצעי לחימה, מבנים צבאיים, מנהרות, משגרי רקטות קרקע-קרקע ומשגרי טילי קרקע- קרקע

החל מהבוקר ב-10:00 ועד השעה 16:00 מתאפשרת העברת סחורות וציוד הומניטארי לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום (גילי כהן).

13:52: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצת שער הנגב, ורקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה (שירלי סיידלר).

הותר לפרסום כי החייל המוגדר נעדר, שככל הנראה נהרג בתקרית הנגמ"ש שלשום בשג'עיה, הוא סמל אורון שאול, בן 21 מפוריה. רחלי גזית, בת הדודה של שאול, אמרה כי ״ראש אכ"א ורמ"ח נפגעים היו אצלנו אתמול בערב והודיעו לנו שבאירוע הנגמש זוהו שישה חיילים כחללים. בכל הממצאים שנבדקו עד לרגע זה לא נמצאו ממצאים של אורון. ישנם ממצאים נוספים שנבדקים והבדיקות לא הסתיימו. אנחנו עומדים בקשר רציף עם גורמי הצבא בנושא הזה. חשוב לנו להגיד שמבחנתנו כל עוד הבדיקות לא הסתיימו, כל עוד צה"ל עדיין עובד ואין ממצאים חד משמעיים בנושא, מבחינת המשפחה אורון הוא לא חלל. וזה משהו שחשוב לנו במיוחד לאור כל מה שיש בתקשורת״. (גילי כהן ואלי אשכנזי). 

12:28: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצת רמת נגב. 

גורמים רפואיים ברצועת עזה דיווחו כי הלילה והבוקר נהרגו לפחות עשרה בני אדם כתוצאה מהפגזות ופעילות צבאית של צה"ל לאורך הרצועה. מטוס ירה טיל לעבר ביתו של בכיר החמאס ניזאר א-וואדללה במחנה הפליטים שאטי. מוקדם יותר פוצץ ביתו של סגן ראש הממשלה לשעבר בממשלת הנייה, זיאד אדאדא. עוד דווח על הפגזות לאורך הרצועה מבתים ומשטחים פתוחים (ג'קי חורי). 

11:47: הותר לפרסום כי רס"ר (במיל') אוהד שמש בן 27 מבית אלעזרי נהרג אתמול בהיתקלות כוח צנחנים עם מחבלים בחאן יונס. הלוויתו תיערך היום ב-15:30 בחלקה הצבאית של בית העלמין במזכרת בתיה (גילי כהן). לידיעה המלאה

11:27: רשת אלג'זירה הקטארית הודיעה כי צה"ל תקף את משרדיה בעזה, והוסיפה כי שר החוץ אביגדור ליברמן ומדינת ישראל אחראים לשלום צוותיה ברצועה. בצה"ל הכחישו כי משרדי הרשת הותקפו. אתמול (שני) אמר ליברמן לשרת החוץ של רואנדה לואיז מושיקיוואבו כי הממשלה תפעל למנוע מהרשת לשדר מישראל. "כבר התחלנו בבחינת הפעילות והמעמד של אלג'זירה מתוך כוונה שלא נאפשר לה יותר לפעול בישראל", אמר ליברמן (ג'קי חורי וגילי כהן).

11:02: שני חיילים נפצעו באורח קשה בהתפוצצות רימון צה"לי בסמוך לצומת מגן באשכול (גילי כהן).

אזעקת צבע אדום נשמעה באשדוד ובאשקלון.  

10:30: דובר צה"ל התיר לפרסם את שמות ששת החיילים שנהרגו בתקרית הירי לעבר הנגמ"ש שלשום בשג'עיה: סמל מקס שטיינברג בן 24 מבאר שבע, סמ"ר שחר תעשה בן 20 מפרדסיה, סמ"ר דניאל פומרנץ בן 20 מכפר אזר, סמל שון מונדשיין בן 19 מתל אביב, סמל בן אואנונו בן 19 מאשדוד וסמ"ר אורן נח בן 22 מהושעיה (גילי כהן). לידיעה המלאה

10:20: פקיד ישראלי בכיר אמר כי מתאם הפעולות בשטחים, יואב מרדכי, הודיע לשליח האו"ם, רוברט סרי, שישראל דוחה את ההצעה להפסקת אש הומניטארית בעזה הבוקר. פקידים ישראלים בכירים ציינו כי אינם רואים אפשרות להפסקת אש בימים הקרובים והוסיפו כי בשלב זה נראה שחמאס כלל אינו מעוניין בה ומציב תנאים שישראל אינה יכולה לקבל (ברק רביד). לידיעה המלאה

שיפור חל במצבו של הפצוע מתקרית הירי הלילה בגדה, והוא מוגדר כעת קל עד בינוני (חיים לוינסון).

10:14: הבוקר הותר לפרסום כי אחד מהחיילים שנפגע בתקרית הירי לנגמ"ש בשג'עיה מוגדר כנעדר. דובר צה"ל מסר מוקדם יותר שעד כה הושלמו פעולות הזיהוי של שישה מבין חללי התקרית, שבה נפגע נגמ"ש ובו לוחמים מחטיבת גולני. אמש נמסרו הודעות לשבע משפחות הלוחמים שהיו מעורבים באירוע, אולם בצבא זיהו רק שישה מהלוחמים וזאת, לפי הודעת דובר צה"ל, נוכח מורכבות האירוע. בצבא אומרים כי "מאמצי הזיהוי והבירור באשר ללוחם השביעי ממשיכים להתבצע בכל הערוצים".

משפחתו של החייל הנעדר קיבלה אמש הודעה בדבר העדרותו. הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, הודיעה ביום ראשון כי שבתה חייל ישראלי במהלך הלחימה בקרב בשכונת שג'עיה. במסיבת עיתונאים של חמאס הוצג שמו של החייל ומספרו האישי. אלה אכן פרטיו של החייל, שאמנם הוצגו באופן משובש. בצבא אומרים כי בשעות הקרובות יימשך הליך הזיהוי.

10:01: אזעקת צבע אדום נשמעה בשפלה ובגוש דן. כיפת ברזל יירטה רקטה אחת, ופגיעה אירעה בבית ביהוד והסבה נזק סביבתי רב. דיירי הבית לא שהו באותה העת בביתם, ופצוע קל מרסיסים פונה לבית החולים שיבא.  

למקום הגיעו כוחות משטרה, כיבוי אש, פיקוד העורף, צוותי מד"א, ואנשי הרשות המקומית, שגילו הרס רב לחצר ולפרגולה הגדולה שניצבה בו. כתוצאה מעוצמת הפגיעה גם נגרם נזק למבנה, כולל חדרי הבית. במשטרה סבורים כי רקטה פגעה בבית באופן ישיר. אם אכן כך היה, זוהי הפגיעה הראשונה של רקטה בבית באזור המרכז במבצע "צוק איתן". מנגד, בצה"ל טוענים כי הפגיעה נגרמה כתוצאה משברי רקטה שיורטה על ידי כיפת ברזל.

אנשי חבלה של משטרת ישראל הגיעו למקום, פינו את חלקי הרקטה שנמצאו וסרקו את האזור. באזור הפגיעה יש בתים פרטיים ישנים, רובם ללא ממ"ד. מפקד מחוז דן בפיקוד העורף, אפי מישוב, הגיע למקום והדגיש כי הישמעות להנחיות של פיקוד העורף היא הכרחית ועשויה להציל חיים. לדבריו, למרות מטריית ההגנה שמספקת מערכת כיפת ברזל יש להתייחס לכל מטח רקטות כאילו יסתיים בנפילה. הוא הוסיף כי המרחבים המוגנים באזור לא נפגעו. מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הגיע למקום ואמר כי מספר הנפגעים הנמוך בקרב האזרחים נשמר הודות לאחריות שגילו תושבי השכונה, גם במקומות שבהם אין ממ"דים (גילי כהן ועידו אפרתי). 

09:50: פקידים ישראלים בכירים אמרו כי אפשרות של הפסקת אש הומניטארית ברצועה אינה על הפרק בשלב זה. זאת לאחר שביום שישי האחרון הוכרזה הפסקת אש הומניטארית למשך כחמש שעות, ושלשום התקיימה הפסקת אש הומניטארית נוספת באזור שג'עיה בלבד (ברק רביד וג'קי חורי). 

09:12: אזעקת צבע אדום נשמעה באשדוד ובמועצות חוף אשקלון ובאר טוביה. שבע רקטות יורטו באזור אשדוד. רקטה נוספת התפוצצה בבית ספר בעיר, נזק קל נגרם לחצרו. במבנה לא מתקיימים כעת לימודים או כל פעילות אחרת (שירלי סיידלר).  

09:11: כמה חיילים נפגעו הלילה מהתפוצצות רימון בסמוך לצומת מגן באשכול; בצה"ל בודקים את התקרית.

צה"ל עצר הלילה 16 פלסטינים בגדה המערבית, שישה מהם אנשי חמאס (גילי כהן). 

08:50: בכיר חמאס, מוחמד נזאל, אמר כי בניגוד לפרסומים שונים, אין עדיין הסכמה על הפסקת אש. "נסכים להפוגות הומניטריות לכמה שעות ולא לרגיעה ארוכת טווח", אמר, "המאמץ הבינלאומי להשגת הפסקת האש נמשך" (ג'קי חורי).

08:45: הפלסטינים מדווחים על 12 הרוגים נוספים בתקיפת צה"ל בדיר אל-בלח, שלושה מהם בני משפחת ראמהי. על פי דיווחי משרד הבריאות הפלסטיני,  מספר ההרוגים מתחילת המבצע עומד כעת על 583 פלסטינים ומספר הפצועים עומד על 3,640. 

08:30: 123 חיילים שנפצעו בפעולה הקרקעית מאושפזים בבתי החולים בישראל, מתוכם שישה באורח קשה ושלושה באורח בינוני עד קשה. בבית החולים שיבא מאושפזים 20 פצועים, מהם  אחד קשה קשה, 13 בינוני ושישה קל. בשיבא מטופלים גם ארבעה פלסטינים מעזה. בבילינסון מאושפזים 20 פצועים, מהם שניים באורח בינוני עד קשה, שניים בינוני ו-16 קל. בסורוקה מאושפזים 37 פצועים, מהם חמישה במצב קשה, 16 במצב בינוני ו-16 במצב קל. בברזילי מאושפזים 33 פצועים במצב בינוני עד קל, ובהדסה מאושפזים 13 פצועים שמצבם קל (עידו אפרתי).  

07:29: סוכנות הידיעות הגרמנית די-פי-איי מדווחת כי ארצות הברית תעביר 47 מיליון דולר לסיוע הומניטרי מיידי לתושבי הרצועה. על פי דיווח הסוכנות, את הדברים אמר היום (שלישי) שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, במהלך ביקורו בקהיר. "אנו מודאגים מאוד מהשלכותיו של המאמץ  הלגיטימי של מדינת ישראל להגן על עצמה", הוסיף קרי. "כמו בכל סכסוך, קיים החשש לאזרחים, בהם ילדים, נשים וקהילות שלמות המוצאות עצמן במרכזו". על פי דיווח סוכנות הידיעות איי-פי, יועציו הבכירים של שר החוץ האמריקאי צפו שהפעם, להבדיל מההסכמות אליהם הצליחו להגיע במהלך המבצעים "עמוד ענן" ו"עופרת יצוקה", יהיה קשה יותר להגיע להסכם על הפסקת אש שיחזיק לאורך זמן. עם זאת, הביעו תקווה שתושג איזו שהיא התקדמות במגעים במהלך הימים הקרובים בכדי לייצר הפסקת אש זמנית. 

מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, אשר הגיע גם הוא לקהיר בכדי לקדם את היוזמה המצרית להפסקת אש, הדגיש את המאמצים הבינלאומיים המשותפים ליצירת צעדים שיעצרו את האלימות. בדבריו, הביע באן הזדהות עם סבלם של הפלסטינים ברצועה ובכלל, אך הוסיף כי גם הוא "מעריך את זכותה של מדינת ישראל להגן על עצמה מפני מתקפות, ומבקש שחמאס יפסיק לירות טילים לעבר ישראל באופן מידי". 

07:18: הלילה (שלישי) פונו לבית החולים סורוקה 16 פצועים, מתוכם אחד במצב קשה, שניים במצב בינוני והיתר במצב קל. כעת מאושפזים בבית החולים 37 חיילים: חמישה במצב קשה, 16 במצב בינוני והיתר במצב קל. בבית החולים בילינסון 20 פצועים, מתוכם שניים במצב קשה ושניים במצב בינוני (עידו אפרתי).

06:40: צה"ל תקף הלילה 100 מטרות בשכונת שג'עיה. לפי צה"ל, במרבית היעדים נמצאים אמצעי לחימה (גילי כהן). 

06:21: הוסר החשש לאירוע ביטחוני בדרום. כוחות הוקפצו למקום וסרקו את השטח, אך התברר שהיה מדובר בקריאת שווא. קצין בכיר בצה"ל אמר כי הכוחות הוקפצו ככל הנראה בשל הרגישות לאירועי חדירה וסיכם כי: "אירוע נחל עוז חזר לשגרה ללא ממצאים" (גילי כהן). 

05:22: הותר לפרסום: שני חיילים נוספים נהרגו אתמול (שני) אחר הצהריים במהלך הלחימה ברצועת עזה.כמו כן, במהלך הלילה נפצעו באורח קשה שלושה חיילים. ארבעה חיילים נוספים נפצעו באורח קל. הותר לפרסום שמו של החייל רב-סמל עודד בן סירא (22), תושב ניר עציון. בן סירא, לוחם חטיבת הנח"ל, נהרג אתמול (שני) בהיתקלות ברצועה. הלווייתו תערך היום בשעה 17:00 בבית העלמין ביישובו. ההרוג הנוסף הוא איש מילואים, שנהרג כתוצאה מהיתקלות של גדוד הסיור של יחידת הצנחנים בחמושים פלסטינים באזור חאן יונס. במקום נרשמו חילופי אש בין כוחות צה"ל לחמושים פלסטינים, ובצבא אומרים כי מאש כוחות צה"ל נהרגו שבעה פעילי טרור. בתקרית נפגעו קשה עוד שני חיילים וכמה חיילים נוספים נפצעו קל-בינוני. בכך עלה ל-27 מניין החיילים ההרוגים מאז תחילת הפעולה הקרקעית. לידיעה המלאה

הלווייתו של סמ"ר יובל הימן (21), לוחם בגדוד "גפן", תושב אפרת, שנהרג בתקרית חדירת מחבלים אתמול ליד ניר עם, תערך היום בשעה 11:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל. הלווייתו של רס"ב בני בניסיאי (בייניסיאן קסהון) (39), שנהרג באותה תקרית, תערך היום בשעה 13:00 בבית העלמין בנתיבות. 

03:05: רקטה יורטה מעל באר שבע, שלוש נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים. קודם לכן נשמעה אזעקה בעיר ובמועצות האזוריות בני שמעון ומרחבים (שירלי סיידלר). 

01:18: ארה"ב פרסמה אזהרת מסע, וממליצה לאזרחיה שלא לנסוע לישראל, לגדה ולרצועת עזה בשל המצב.

01:08: צעיר בן 25 נפגע באורח קשה בפיגוע ירי סמוך לצומת רחלים שבשומרון. קודם לכן התקבל דיווח בצבא על קול ירי, ולאחר סריקות בשטח, נמצא הפצוע. היורים נמלטו מהמקום וצה"ל פתח בסריקות אחריהם (חיים לוינסון). 

01:07: עימותים בין תושבי מזרח ירושלים לכוחות משטרה; צעירים ערבים רעולי פנים מיידים אבנים, בקבוקי תבערה וזיקוקים בשכונות שונות במזרח העיר. כוחות משטרה ומג"ב משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות. לא דווח על נפגעים (ניר חסון). 

00:39: כביש 232 נפתח לתנועה למעט צומת סעד עד לנחל עוז (שירלי סיידלר).

00:19: פלסטיני נורה למוות על ידי כוח מילואים בכניסה לא-ראם שבמרכז הגדה. לפי דיווח ראשוני, בצומת המוניות פרצו עימותים שכללו, לפי הצבא, זריקת בקבוקי תבערה וצמיגים שהובערו על ידי כמה פלסטינים. כוח מילואים שהוצב באזור פתח בנוהל מעצר חשוד. לאחר מכן הכוח ירה לעבר פלג גופו התחתון של אחד המפגינים, אך ככל הנראה פגע במותנו. הפלסטיני נפצע אנוש ולבסוף מת מפצעיו. חקירת מצ"ח עתידה להיפתח (גילי כהן).

"צוק איתן": לעדכוני היום ה-14

משתתפים בסיקור: גילי כהן, ג'קי חורי, שירלי סיידלר, עמוס הראל, עידו אפרתי, יהונתן ליס וברק רביד

תגובות