פסק הלכה של הרב דב ליאור מתיר פגיעה בחפים מפשע בעזה

רבה של קרית ארבע כתב כי מותר להחריב את עזה "כדי להדביר את האויב", וכן כי מותר לפגוע בתושבי עזה, ואין חובה לבדוק אם הם לוחמים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

על רקע המשך מבצע צוק איתן, הוציא אתמול (שני) הרב דב ליאור, רבה של קרית ארבע ומהקיצונים שברבני הימין, פסק הלכה המתיר להחריב את כל עזה. "תורת ישראל מדריכה אותנו בכל תחומי חיינו הפרטיים והציבוריים גם יחד, איך ראוי להתנהג גם בזמן מלחמה" כתב. "בכל המלחמות שהעם המותקף רשאי להשיב מלחמה שערה לעם שממנו באו התוקפים ואינם חייבים לבדוק אם הוא באופן אישי משתייך ללוחמים".

הרב ליאור המשיך והוסיף כי "לכן בשעת מלחמה מותר לעם המותקף להעניש את אוכלוסיית האויב בצעדי עונשין שימצא לנכון, כגון למנוע אספקה או חשמל וכן להפגיז את כל האזור לפי שיקול דעתו של שר הצבא ולא לסכן סתם חיילים אלא לנקוט באמצעי התרעה מוחצים כדי להדביר את האויב. מותר לשר הביטחון להורות אפילו על החרבת כל עזה כדי שהדרום לא ימשיך לסבול ולמנוע פגיעה בבני עמנו הסובלים זה זמן רב מהאויבים מסביב".

בעקבות הדברים, פנתה ראשת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בבקשה לפתוח בחקירה. "אמירותיו הגזעניות של הרב דב ליאור כבר מזמן אינן חוסות תחת כנפי חופש הביטוי", כתבה גלאון. "מדובר באדם שמהלל טבח המוני, עומד מאחורי מי שרוצחי חפים מפשע הצביעו עליו כמשלחם ולוקח חלק בהסתה שהובילה לרצח ראש ממשלה. דבריו מתווספים לאמירותיו הגזעניות לאורך השנים, בינהן אמירותיו המרובות לפני רצח רבין, קריאות התמיכה בברוך גולדשטיין ועוד".

פסק ההלכה של דב ליאור

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר בתגובה לפסק ההלכה כי "אחרי ההסכמה שנתן לפרסום התועבה: "תורת המלך", אין להתפלא על כך שהניסיון להימנע מפגיעה באזרחים חפי מפשע הוא לצנינים בעיני הרב ליאור. הפליאה היחידה היא כיצד אדם כזה נתפס על ידי מאות אלפי אנשי הציונות הדתית כמנהיג ראוי וכגדול בתורה וכיצד הוא עדין נושא במשרה ציבורית וממלכתית של רב עיר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ