שרי החוץ של האיחוד האירופי קראו לפירוק כל ארגוני הטרור בעזה מנשקם

בהחלטה דרמטית, שעליה חתומים כל 28 שרי החוץ של האיחוד, הם מגנים בחריפות את ירי הרקטות של החמאס ואת השימוש באזרחים כמגן אנושי

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בהחלטה דרמטית קראו הערב (שלישי) 28 שרי החוץ של האיחוד האירופי לפירוק החמאס ושאר ארגוני הטרור הפלסטינים בעזה מנשקם. ההודעה שפורסמה בסיום הכינוס החודשי של מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי כללה גינוי חריף לחמאס על ירי הרקטות ועל השימוש שהוא עושה באוכלוסיה אזרחית כמגן אנושי. בנוסף הם קראו להפסקה מיידית של פעולות האיבה בעזה בהתאם להסכם הפסקת האש של נובמבר 2012 בסיום מבצע עמוד ענן, וגינו את הפגיעה במאות אזרחים חפים מפשע בפעולות צה"ל.

החלטת שרי האיחוד האירופי הגיעה אחרי מאבק דיפלומטי פנימי בתוך האיחוד האירופי ולאחר מאמצי שתדלנות אינטנסיביים של שגרירי ישראל ברחבי היבשת. מי שהתייצבו לצד ישראל וסייעו בהסרת סעיפים שליליים מההחלטה היו שר החוץ הגרמני פרנק וולטר-שטיינמאייר, שר החוץ הבריטי לשעבר ויליאם הייג ושר החוץ הבריטי הנוכחי פיליפ המונד.

"האיחוד האירופי מגנה בחריפות את הירי חסר האבחנה לשטח ישראל מצד חמאס ושאר הקבוצות החמושות ברצועת עזה", נכתב בהחלטה. "אלה הם מעשי פשע בלתי מוצדקים. האיחוד האירופי קורא לחמאס לשם קץ למעשים אלה ולהתנער מאלימות. כל ארגוני הטרור בעזה חייבים להתפרק מנשקם. האיחוד האירופי מגנה בחריפות את הקריאות לאוכלוסיה האזרחית בעזה לשמש כמגן אנושי".

פיליפ המונדצילום: רויטרס

בישראל הביעו שביעות רצון מהחלטת האיחוד האירופי. "האיחוד האירופי מחזק את התייחסותו לחמאס כארגון טרור", נמסר בהודעה שפרסם משרד החוץ בירושלים. "אמירות אלה של האיחוד האירופי עולות בקנה אחד עם התפיסה שמנחה את ישראל במאבקה בטרור ופותחות פתח לשיתוף פעולה ליישום העקרונות המשותפים להחזרת השקט והביטחון". 

היום הגיע לישראל מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, בניסיון לקדם הפסקת אש וקרא להפסקת האלימות, אך הביע הבנה לזכותה של ישראל להגן על עצמה ומתח ביקורת על ירי הרקטות.


חרף העובדה ששרי החוץ הזכירו כי לישראל יש זכות להגן על עצמה הדגישו שרי החוץ האירופים כי פעולת צה"ל צריכה להיות מידתית ובהתאם לעקרונות החוק הבינלאומי. "האיחוד האירופי מזועזע במיוחד מאובדן חיי אדם במהלך פעולת צה"ל בשכונת שג'עיה ומודאג מההידרדרות המהירה במצב ההומניטרי", נכתב בהחלטה.

שרי החוץ האירופים קראו לפתיחה מלאה של המעברים ברצועת עזה והביע נכונות להפעיל מחדש את כוח הפקחים האירופי במעבר רפיח, אם התנאים יאפשרו זאת. 

בהחלטתם קראו שרי החוץ של האיחוד האירופי לישראל ולפלסטינים לחדש את המו"מ על הסדר הקבע והציגו את העקרונות לפתרון סוגיות הליבה:

א. ההסכם על הגבולות צריך להתבסס על קווי 1967 עם חילופי שטחים זהים בגודלם כפי שיוסכם בין הצדדים.

ב. סידורי הביטחון צריכים לכבד את הריבונות הפלסטינית ולהראות שהכיבוש הסתיים אך בו בזמן להגן על ישראל, למנוע התעוררות מחודשת של טרור ולטפל בצורה יעילה באיומים ביטחוניים חדשים באזור.

ג. פתרון צודק, הוגן, מוסכם ומציאותי לסוגית הפליטים.

ד. מימוש שאיפות שני הצדדים לגבי ירושלים. יש למצוא דרך באמצעות מו"מ לפתור את מעמד ירושלים כבירת שתי המדינות.

שרי החוץ האירופים קראו לישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות שמאיימת להפוך את פתרון שתי המדינות לבלתי אפשרי. מנגד הם קראו לפלסטינים להשתמש במעמד המשודרג שלהם באו"ם בצורה חיובית ולא לנקוט בצעדים נוספים שיקשו על חידוש המו"מ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ