האו"ם מקים ועדה שתבדוק אם ישראל ביצעה פשעי מלחמה במבצע בעזה

ארה"ב וישראל ינסו לפעול להחלשת המנדט של הוועדה. לשכת נתניהו: יש לחקור את פשעי המלחמה של חמאס, שמסתתר מאחורי אוכלוסייה אזרחית

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה החליטה הערב (רביעי) להקים ועדת חקירה בינלאומית לבחינת פשעי מלחמה שישראל ביצעה לכאורה בעת הפעולה בעזה. 29 מדינות הצביעו בעד פתיחת החקירה, חברה אחת התנגדה, ו-17 נמנעו. נוסח ההחלטה הוא חריף וחד-צדדי לחלוטין, ומתייחס רק לפשעי מלחמה שבוצעו לכאורה על ידי ישראל ולא כולל אף אזכור לחמאס. 

בעקבות אישור ההחלטה החל תהליך במסגרתו ייקבע המנדט שניתן לוועדה, הרכבה ולוח הזמנים לפעילותה. ישראל וארצות הברית ינסו לעכב את הקמת הוועדה ככל האפשר או לפעול לכך שהמנדט שלה יהיה חלש ככל האפשר. 

לשכת ראש הממשלה תקפה בחריפות את החלטת המועצה לזכויות אדם וכינתה אותה "לעג לרש". הלשכה הדגישה כי "כל אדם הגון בכל מקום צריך לדחות את ההחלטה הזו".

בלשכה טענו כי במקום לחקור את פשעי המלחמה של חמאס, שמסתתר מאחורי אוכלוסייה אזרחית ויורה רקטות על אזרחים, המועצה קוראת לחקירה של ישראל שעושה כל מאמץ כדי להימנע מפגיעה באזרחים חפים מפשע. "המועצה לזכויות אדם צריכה לחקור את החלטת חמאס להפוך בתי חולים למרכזי פיקוד ובתי ספר למחסני נשק", נמסר מלשכת נתניהו, "באופן סדרתי היא אינה מגנה את השימוש שחמאס עושה במגנים אנושיים ובכך שולחת מסר לחמאס ולשאר ארגוני הטרור ששימוש באזרחים כמגן אנושי זו אסטרטגיה יעילה".

לשכת נתניהו הוסיפה כי סופה של ועדת החקירה שהוקמה היום תהיה כסופה של ועדת גולדסטון שהוקמה בעקבות מבצע עופרת יצוקה בשנת 2009 ושמי שעמד בראשה, השופט ריצ'רד גולדסטון, התנער מרוב ממצאי הדו"ח שחיבר.

פלסטינים נמלטים משכונת שג'עיהצילום: AP

"התוצאה הצפויה מראש של החקירה תהיה עלילת דם נגד ישראל ותביא לשימוש גדול יותר בעתיד של חמאס באזרחים כמגן אנושי", נמסר בהודעת לשכת ראש הממשלה. "מי שישלם את המחיר לא תהיה רק ישראל אלא הפלסטינים שבהם ישתמש חמאס כמגן אנושי". 

במועצה התקיים היום דיון טעון ורגיש סביב מבצע "צוק איתן" בעזה. נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאבי פלאי, אמרה בדיון כי כמה אירועים שהתרחשו במהלך הלחימה מעלים חשש לביצוע פשעי מלחמה ולכן יש לחקור אותם ביסודיות. היא הוסיפה כי היא "מודאגת מהעלייה בהסתה לאלימות נגד פלסטינים מצד ישראלים ברשתות החברתיות". 

בדיון דיבר גם שגריר ישראל בז'נבה אביתר מנור, ואמר כי המועצה כשלה מלהגן על זכויות האדם של הישראלים. "חמאס ירה 2000 רקטות לעבר ישראל. אלו הם 2000 פשעי מלחמה", אמר. הוא הדגיש כי "תושבי עזה אינם אויבינו" וכי ישראל מכבדת את החוק הבין-לאומי. לדבריו, חמאס אחראי לכל הנפגעים האזרחיים בעזה, כיוון שהוא משתמש בהם כמגן אנושי. מנור הוסיף כי המועצה "מוסיפה שמן למדורה", וכי חלק מהמדינות שיזמו את הדיון עשו זאת כדי להסיט את תשות הלב מהפרות זכויות האדם שהן עצמן מבצעות. 

שר החוץ הפלסטיני ריאד מאלכי אמר בדיון כי ישראל מבצעת פשעים נגד האנושות בעזה. "ישראל חייבת לתת דין וחשבון על הפשעים שהיא מבצעת", ציין. הוא קרא לקהילה הבין-לאומית "להתערב ולהגן על הפלסטינים" באמצעות הקמת ועדת חקירה ואמר כי "חייבים לשים קץ לטרור המדינתי שישראל והמתנחלים מבצעים כלפי הפלסטינים". נאומו של מלאכי זכה למחיאות כפיים סוערות. בדיון תקפו את ישראל גם נציגים מאיראן, אלג'יריה, פקיסטן ואיחוד האמירויות הערביות. 

שר החוץ אביגדור ליברמן מחה על הדיון במועצה לזכויות אדם בפגישתו עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון שמבקר בישראל הבוקר, ואמר כי מדובר ב"חלק ממחזה הצביעות של הקהילה הבין-לאומית". "אני מצפה שתפעל נגד ההחלטות האלה," אמר ליברמן לבאן.

שגריר ארצות הברית למועצה דרש מחמאס להפסיק את ההתקפות נגד ישראל באמצעות רקטות ומנהרות טרור. הוא הוסיף כי, "אין טעם לבודד את ישראל" וקרא לגיבוש החלטה מאוזנת. שגריר איטליה למועצה, שדיבר בשם מדינות האיחוד האירופי, קרא לחמאס להפסיק את ירי הרקטות לעבר ישראל, ומאידך הפציר בישראל לנהוג בצורה מידתית.

בתחילת הדיון מתחה פלאי ביקורת גם על חמאס, וגינתה את ירי הרקטות מעזה ואת הצבתם של אמצעים צבאיים באזורים אזרחיים. לדבריה, "ילדים ונשים סובלים הכי הרבה מהלחימה בעזה". 

נציג אונר"א אמר בדיון כי 76 מתקנים של הארגון נפגעו במהלך הלחימה בעזה, מרביתם מהפגזות ישראליות. יחד עם זאת, הדגיש הנציג כי "הסתרת רקטות בבתי ספר של אונר"א לחלוטין אינה מקובלת".

בתוך כך ובמקביל לדיון בז'נבה, 14 ארגוני חברה אזרחית ערבים-פלסטינים בישראל הגישו הצהרה למועצת זכויות האדם של האו"ם בנוגע להפרות זכויות אדם חמורות וחשד לפשעי מלחמה כנגד ישראל. בהצהרתם ציינו כי לפי נתונים של משרד האו"ם לעניינים הומניטריים בעזה, כ-75% מההרוגים בתקיפות ישראליות הם אזרחים, בהם ילדים ונשים, וכי כמאה אלף איש נאלצו לעזוב את בתיהם. עוד צוין במכתב כי במהלך ההפגזות הישראליות נהרסו 472 בניינים ויעדים אזרחיים נוספים כגון בתי חולים, בתי ספר ומסגדים.

ישראל ניסתה בימים האחרונים למנוע את קיום הדיון, והפעילה שתדלנות דיפלומטית אצל כל המדינות החברות, אולם לבסוף הצליחו הפלסטינים לגייס את החתימות הנחוצות מהמדינות החברות. ארה"ב, רוב מדינות האיחוד האירופי ומדינות מערביות נוספות כמו אוסטרליה וקנדה צפויות להתנגד להצעת ההחלטה. עם זאת, כמו במוסדות או"ם אחרים יש לפלסטינים רוב אוטומטי שמאפשר להם להעביר כל החלטה. 

ההצבעה על הצעת ההחלטה להקמת ועדת חקירה להפרות של החוק הבינלאומי שבוצעו לכאורה על ידי ישראל במהלך הלחימה בעזה היא תהליך כמעט זהה לזה שבו הוקמה ועדת גולדסטון אחרי מבצע "עופרת יצוקה" ב-2009. דוח ועדת גולדסטון גרם לישראל נזק מדיני ותדמיתי כבד ועודד תהליכים של חרמות ודה-לגיטימציה שלה ברחבי העולם. 

מנגד, ישראל זכתה בהישג דיפלומטי משמעותי אתמול (שלישי) כש-28 שרי החוץ של האיחוד האירופי קראו לפירוק החמאס ושאר ארגוני הטרור בעזה מנשקם. ההודעה שפורסמה בסיום הכינוס החודשי של מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי  כללה גינוי חריף לחמאס על ירי הרקטות ועל השימוש שהוא עושה באוכלוסיה אזרחית כמגן אנושי. אם כי הם הדגישו כי גם פעולת צה"ל צריכה להיות מידתית והביעו זעזוע מהפגיעה באזרחים בפעולה בשג'עיה.

שרי החוץ של האיחוד וכמותם גם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, שהגיע אתמול לישראל, קראו להפסקה מיידית של האש, אך עד כה המגעים נכשלו. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס חזר אתמול לרמאללה לאחר כשלון המגעים.  בנאום תקיף במיוחד אמר עבאס כי "אף אחד בעולם הזה לא ייהנה מהשלום כל עוד ילדי פלסטין לא יהנו מהשלום". לדבריו, עם הפלסטיני לא נכנע ולא ייכנע לתוקפנות ויבנה מחדש את מה שנהרס ויישקם את הרצועה. 

בנאום הבהיר עבאס שהפלסטינים עדיין עומדים על זכותם לעצמאות על פי עקרונות הקהילה הבינלאומית והדגיש שהפלסטינים עומדים על יישום הפיוס בין הפתח לחמאס. בהקשר זה קרא לכל הפלגים בעם הפלסטיני לנטוש את חילוקי הדעות והשיקולים הפוליטיים הפנימיים -  מה שנראה כעקיצה לחמאס ולשאר הפלגים שמתנגדים ליוזמה המצרית. 

עבאס קרא למדינות המעורבות בתהליך לא להשתמש בסוגיה הפלסטינית כקלף מיקוח לאינטרסים בינלאומיים. אבו מאזן גם איים שהפלסטינים ירדפו אחרי כל מבצעי הפשעים נגד העם הפלסטיני ולא ינוח עד שאותם פושעים יקבלו את עונשם.

דבריו של אבו מאזן נמסרו זמן קצר לאחר ששוחח עם מזכיר המדינה ג'ון קרי ועל פי מקורות פלסטינים הצדדים לא הצליחו עדיין להשיג נוסחה שיכולה להוביל מהלך של הפסקת אש. בסביבתו של אבו מאזן מבינים שאי אפשר לקבל הפסקת אש בלי תמורה מיידית ממצרים או מישראל בנוגע לפתיחת המעברים. גורם פלסטיני בכיר אמר כי למרות שהחמאס הביע התנגדות ליוזמה המצרית,  הדיונים בפרטי היוזמה נמשכים. לדבריו, מה שמדאיג את ההנהגה הפלסטינית ברמאללה זה המשך ההרס ושפיכות הדמים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ