צה"ל תקף מאה מטרות בשכונת שג'עיה; 28 מנהרות אותרו עד כה, ושש פוצצו

טיל נ"ט שנורה ממבנה בחאן יונס הרג את סמ"ר אביתר תורג'מן; לפי מקור צבאי, הוא נורה ממסגד; מח"ט הנח"ל: "ניסו לחטוף לנו חיילים - ללא הצלחה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מספר החיילים ההרוגים מאז תחילת מבצע "צוק איתן" עלה אתמול (שלישי) ל–27. במקביל, בגדה המערבית נפצע אזרח קל עד בינוני בפיגוע ירי. צה"ל המשיך לכל אורך היום לתקוף מטרות ברצועה - ובייחוד בשכונת שג'עיה שבמזרח העיר עזה. לוחמי חטיבת גולני חשפו בשעות הצהריים שלושה פירי מנהרות, בהם לפי הצבא אחד בתוך מסגד. "זו עבודת נמלים", הגדיר מפקד אחת מחטיבות החי"ר הפועלת ברצועה את העבודה לאיתור והשמדת המנהרות. לפי נתוני צה"ל, איתרו הכוחות 28 מנהרות — שש מהן כבר פוצצו.

בשעות הבוקר נהרג סמ"ר אביתר תורג'מן בן 20, לוחם בחטיבת הצנחנים, בהיתקלות עם מחבלים בחאן יונס שבדרום רצועת עזה. טיל נ"ט שנורה מתוך מבנה פגע בכוח של תורג'מן, הרג אותו ופצע כמה חיילים נוספים. לדברי מקור צבאי אותו מבנה היה מסגד, שבתגובה הותקף חיל האוויר את המבנה. מאוחר יותר פגע כוח צה"לי אחר שפעל בחאן יונס בחולייה פלסטינית שירתה לעברו טיל נ"ט - והרג ארבעה מחבלים. בתקרית נוספת במהלך הלילה היו חילופי אש בין כוח מחטיבת הצנחנים לחוליית מחבלים. לפי הצבא, 10 מחבלים נהרגו בתקרית בתקיפה מהאוויר, וכמה חמושים נוספים נצפו בורחים באמבולנס.

אתמול גם הותר לפרסום כי ביום שני אחר הצהריים נהרגו שני חיילים נוספים: רב־סמל עודד בן סירא, בן 22, תושב ניר עציון ולוחם חטיבת הנח"ל, שנהרג באיזור בית חאנון, ורב־סמל ראשון אוהד שמש - איש מילואים בן 27 מבית אלעזרי, שנהרג בהיתקלות באזור חאן יונס. במקום אירעו חילופי אש, ולדברי צה"ל נהרגו במהלכם שבעה פעילי טרור. בתקרית נפגעו קשה שני חיילים.

עשן מיתמר מעל עזה בעקבות תקיפת צה"ל, אתמולצילום: אי–פי

במהלך הלילה אתמול תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר כמאה מטרות בשכונת שג'עיה. קצין בחיל האוויר הגדיר את המתקפה "חריגה ביותר", ואמר כי מדובר היה במטס מאסיבי שכלל עשרות מטוסים. "עשינו את זה פעם ראשונה, וזו סכנה מטורפת", אמר הקצין. "זה לא כמו תקיפה כירורגית. זה מטס אגרסיבי, שבו אתה עושה 'פליי' בתוכנית - וכל המטרות הותקפו בשעה".

עיקר ההפצצות נועדו לפגיעה במבנים בארבעה אתרים, כדי לאפשר לכוחות מחטיבת גולני להתקדם באיתור המנהרות בש'געיה. אתמול דיווחו בצה"ל כי הכוחות איתרו פתח מנהרה בכפר. לדברי הקצין, חלק מהפצצות הוטלו במקום שבו הוערך כי ניתן יהיה לפוצץ מנהרות או פתחי מנהרות מהאוויר.

התקיפה אירעה במרחק של כ–250 מטרים בלבד מכוחות גולני שפעלו בשכונה. בצה"ל החליטו לצמצם לפני כשנתיים את טווח הבטיחות בין פעילות של מטוסי קרב לבין כוחות קרקעיים. לדברי הקצין, במהלך המבצע גם תקף מטוס קרב במרחק של כ-110 מטרים מכוחות צבא. עשרות תקיפות אירעו גם בשאר אזורי הרצועה, ובין היתר הותקפו משגרים מוטמנים, בתי פעילי טרור ששימשו כתשתית פיקוד ושליטה, אתר לייצור אמצעי לחימה, מבנים צבאיים ומנהרות.

רשת אל־ג'זירה הקטארית טענה כי צה"ל תקף את משרדיה בעזה, והוסיפה כי שר החוץ אביגדור ליברמן ומדינת ישראל אחראים לשלום צוותיה ברצועה, לאחר שאתמול אמר ליברמן כי הממשלה תפעל למנוע את שידורי הרשת בישראל. בצה"ל הכחישו כי משרדי הרשת הותקפו, אך אתמול אמר מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, בריאיון לערוץ: "מדובר בפגיעה של כדור בודד, ואנחנו בודקים את האירוע. אם זה קרה — זה בטעות, לא היתה כוונה, ואנחנו בודקים את עצמנו".

חיילים בגבול רצועת עזה, אתמולצילום: רויטרס

מפקד חטיבת הנח"ל, אל"מ אורי גורדין, שוחח עם כתבים אתמול ואמר כי "בכל המפגשים (עם חמאס) אנחנו מנצחים. פגענו במחבלים ובתשתיות רבות. איתרנו את רוב המנהרות, אך לא השלמנו את המיפוי וההשמדה". גורדין הוסיף: "יש לנו לא מעט נפגעים. חמאס נלחם ככל יכולתו. ניסו לחטוף חיילים, לשמחתי ללא הצלחה".

אחד ממפקדי חטיבות החי"ר שנמצאות כעת בצפון הרצועה תיאר אתמול את פעילות כוחותיו לאיתור המנהרות. לדבריו, בעוד חלק מהמנהרות התגלו ללא כל קושי, חלק מהפירים הוסוו היטב. באחד המקרים, הוא מתאר, עברו כמעט 60 שעות עד שלוחמיו סיימו לאתר את כל מסלול המנהרה, על פתחיה והסתעפויותיה. לאחר מכן הם השתמשו במים רבים כדי להביא לקריסתה. במנהרה אחרת שהתגלתה, אמר המח"ט, עדיין לא ידוע היכן נמצאים כל פיריה - ולכן עדיין לא ניתן להרוס אותה. "האיום הזה בלתי נסבל", אמר הקצין. "יש לנו עוד מנהרות שיושבים עליהם וצריך לפצח, וזה יכול לקחת זמן".

הקצין מתאר כי במהלך הלחימה כוחותיו כמעט ולא פגשו אוכלוסייה אזרחית. הוא הוסיף כי תושבי אחת השכונות בצפון הרצועה סיפרו, כשתחקרו אותם הכוחות, כי קיבלו כסף מחמאס בתמורה לכך שלא יעזבו את בתיהם. "לשמחתי", אמר, "בגזרה שלי אנחנו מצליחים להימנע מפגיעה באזרחים, אבל רוב האוכלוסייה התפנתה, ואלו שלא - כשאתה משדר עוצמה, הם פשוט מתפנים".

עוד אמר הקצין כי כוחות החטיבה התקדמו למרחק של כקילומטר בתוך בית חאנון, ומצאו לא מעט פירים וחללים תת־קרקעיים. בין היתר הבחינו הכוחות בבתים ממולכדים, ובבתים אחרים "שהיו נראים כמו מערך לחימה מסודר - כולל חרכי ירי, שקי חול וסולמות למעבר בין חדרים".

שני חיילים נפצעו אתמול קשה בהתפוצצות רימון צה"לי בסמוך לצומת מגן באשכול. נכון לאתמול בשעות הערב 98 חיילים שנפצעו בלחימה עדיין היו מאושפזים, מהם 4 במצב קשה. בבית החולים שיבא מטופלים גם ארבעה פלסטינים מעזה. כמו כן, אתמול גם הותר לפרסום כי נער פלסטיני בן 16, שהשתייך ככל הנראה לאחת מחוליות המחבלים שחדרו שלשום לישראל דרך מנהרות באזור ניר עם, נתפס בידי צה"ל. הוא הועבר לטיפול בבית החולים ברזילי באשקלון ומצבו מוגדר בינוני.

במקביל, גם בגדה המערבית ישנה עלייה באירועים האלימים. במהלך בלילה נפצע ישראלי קל עד בינוני מפיגוע ירי. הפצוע, תושב יקיר בן 25, עמד בשעת לילה מאוחרת בצומת רחלים והמתין להסעה. ירי נפתח לעברו מרכב חולף, והוא נפצע מארבעה כדורים. אדם אחר ששמע את הירי הזעיק את הצבא, ולאחר סריקות נמצא הפצוע. בתחילה הוגדר מצבו קשה אך בהמשך הוא התייצב. הוא סובל משברים בשתי ידיו ומקליע שפגע במותנו. המחבל או המחבלים נמלטו. במזרח ירושלים אירעו בשעות הלילה עימותים בין שוטרים לצעירים ערבים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ