הייגל: ישראל ביקשה מארה"ב 225 מיליון דולר ל"כיפת ברזל"

שר ההגנה כתב לקונגרס כי ישראל סובלת ממחסור קריטי ב"פריטים" למערכת. אם הסכום יועבר, יוגדל הסיוע האמריקאי שניתן לה השנה ליותר מחצי מיליארד דולר

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

שר ההגנה צ׳אק הייגל העביר היום (רביעי) לקונגרס בקשה ישראלית בהולה לקבלת סיוע נוסף בסך 225 מיליון דולר למערכת ההגנה האווירית ״כיפת ברזל״. המענק המיוחד, שנועד לממן את צרכי ישראל במבצע ״צוק איתן״, יגדיל את הסיוע האמריקאי ל״כיפת ברזל״ בשנת הכספים הנוכחית ליותר מחצי מיליארד דולר. שני בתי הקונגרס, שהכפילו לפני כן את הסעיף התקציבי שנכלל בהצעת הממשל, צפויים להיענות לבקשת החירום של ישראל, בתמיכתו הנלהבת של הייגל.

במערכת הביטחון טענו בשבועות האחרונים שבידי ישראל כמות מספקת של טילי יירוט (״טמיר״) המשוגרים מתשע סוללות ״כיפת ברזל״ שהוצבו בדרום הארץ ובמרכזה, אך הייגל כותב שישראל סובלת כיום ממחסור ״קריטי״ בפריטים (שאותם נמנע מלאפיין) וכי אינה יכולה להמתין לאספקה מהייצור האמריקאי, המתוכנן רק לעוד שנתיים ומעלה.

בפנייתו החריגה לראשי הסנאט ובית הנבחרים, הרי ריד הדמוקרט וג׳ון ביינר הרפובליקאי כתב הייגל כי ״בגלל פעולות ההגנה האווירית לאחרונה, הקשורות במבצע ׳צוק איתן׳, ביקשה ממשלת ישראל 225 מיליון דולר בסיוע אמריקאי נוסף כדי להאיץ ייצור בישראל של רכיבים למערכת ׳כיפת ברזל׳, לשמירת מלאי נאות. סכום זה נוסף ל–176 מיליון דולר שנכללו בבקשת התקציב של הנשיא אובמה ול–175 מיליון דולר שהקונגרס הוסיף לבקשה זו ושנועדו למימון התנעת ייצור ׳כיפת ברזל׳ בארצות הברית. מאז תחילת מבצע ׳צוק איתן׳ הצילה ׳כיפת ברזל׳ את חייהם של אין ספור ישראלים״.

הייגל ויעלון לצד "כיפת ברזל" במאי האחרוןצילום: REUTERS

הייגל ציין כי ביסוד התמיכה האמריקאית ב״כיפת ברזל״ נמצאים שיקולי ביטחון, מדיניות חוץ ותעשייה, אך כי ההסכם מחודש מארס השנה בין משרד הביטחון בישראל לסוכנות הגנת הטילים בפנטגון, לייצור משותף בשתי המדינות, יגיע למלוא כושר התפוקה רק בעוד שנתיים או שלוש ״ולא יענה על המחסור העכשווי של ישראל״.

בסיום איגרתו, שהביאה מיד להודעות תמיכה של חברי קונגרס, כתב הייגל לריד ולביינר בנימת בהילות כי ״בשם הממשל, אני מבקש את תמיכתך בהיענות לצרכים הקריטיים של הגנת הטילים בישראל, לאור העימות המתמשך בעזה״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ