עדויות: חמאס פעל בבניין הסמוך לביה"ח שהופצץ

צה"ל הפגיז את ביה"ח אל־וופא בטענה שחמושים פועלים מתוכו. אולם, פעילים מעידים שצילום שהפיץ הצבא, המסמן את מקום הפעילות, הוא של מבנה אחר

עמירה הס
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
ג'קי חורי

צה"ל הפגיז אתמול (רביעי) את מתחם בית החולים אל־וופא בעזה, הריק מחולים ומצוותים רפואיים מאז ה-17 ביולי. זאת, בטענה שהתמקמו בו חמושים פלסטינים. לפי הצבא, התקיפה כוונה לעבר "יעדי טרור במתחם בית החולים". מכמה דיווחים שגויים בתקשורת, נוצר הרושם שהחמושים היו בבית החולים בעודו מתפקד.

בציוץ של דובר צה"ל נטען כי רקטה נורתה ממתחם בית החולים. לציוץ נלווה צילום וסימון מקום השיגור של הרקטה. אולם, פעילי סולידריות בינלאומיים, ששהו בבית החולים כל אותה תקופה כמגן אנושי, הודיעו אתמול שלפי הצילום האווירי, כלל אין מדובר במתחם של אל־וופא, אלא בבניין אחר, של "אגודת הזכות לחיים".

לצד זאת, אתמול נהרגו בעזה 73 בני אדם, רובם אזרחים - כך דיווח משרד הבריאות הפלסטיני. לפי נתוני המשרד, מאז תחילת המבצע נהרגו בעזה 695 בני אדם, מתוכם 166 ילדים, 67 נשים ו–37 מבוגרים. מניין הפצועים עלה ל–4,519, מתוכם 1,213 ילדים, 687 נשים ו–161 מבוגרים.

אל־וופא, שממזרח לעיר עזה, הוא בית החולים השיקומי היחיד ברצועה, ורוב חוליו היו משותקים, מרותקים להזנה תוך־ורידית, בתרדמת, ללא קרובים שיטפלו בהם או כאלו הזקוקים לטיפול והשגחה 24 שעות ביממה. צה"ל החל להפגיז את בית החולים בטילי אזהרה כבר ב-11 ביולי, בדרישה שהחולים יתפנו. טיל חמישי פגע בקומה הרביעית של בית החולים, שהיתה ריקה. חלק מהחולים התפנו עוד קודם לכן, ובמקום נשארו רק ארבעה בני אדם, שהיו זקוקים להשגחה רפואית צמודה.

ב-17 ביולי בערב, הופגז בית החולים פעם נוספת, בארבעה טילי אזהרה. אחד מהם חדר מהגג אל הקומות התחתונות, שבהן שהו החולים. כמה אנשי צוות נפצעו קל. לאחר מכן, החל צה"ל לירות לעבר בית החולים. בתיאום עם הצלב האדום, הסכים צה"ל להפסיק את הירי לשעתיים, כדי לאפשר את הפינוי, ומאז המבנה עומד ריק.

בית החולים לאחר הפצצת האזהרה של צה"ל, ביום שלפני פינויו, בשבוע שעברצילום: רויטרס

בסמאן אל־עאשי, מנהל בית החולים, אמר כי "ישראל הפכה את בית החולים שלנו למטרה על בסיס טענות שקריות ומטעות. הם יורים על מתקנים רפואיים, על פצועים וחולים ועל ילדינו ברחבי הרצועה כולה. הם רוצים שנדע שאין אף מקום בטוח".

אל־עאשי אמר אתמול ל"הארץ" כי "בית החולים ריק ממטופלים ומאנשי צוות". הוא ציין כי החולים שנותרו בו הועברו לבית חולים אחר בעיר עזה, מחשש לביטחונם. אל־עאשי הוסיף כי אין לאף אחד מאנשי הצוות נגישות לבית החולים, היות שהמקום הוכרז אזור צבאי סגור. "אני מקווה שהדברים יירגעו כמה שיותר מהר. כואב הלב על מה שקורה ועל כך שבית החולים הפך להיות יעד לתקיפה״, סיכם אל־עאשי.

עשרות פלסטינים הגיעו אתמול לקבל טיפול רפואי בבית חולים שדה שהוקם במעבר ארז. עד כה, אומרים בצה"ל, לא נרשמה היענות גבוהה וטופלו במקום פחות מ-30 איש.

לצד זאת, בשעות הצהריים אתמול דיווחו ברצועה על 30 הרוגים ועשרות נפגעים, כתוצאה מהפגזה מאסיבית של צה"ל באזור הכפר ח'זאעה, מזרחית לחאן יונס. כמה מהפצועים שחולצו מהמקום סיפרו כי צוותי החילוץ התקשו להגיע אליהם. רק לאחר הפוגה קצרה בתיאום עם הצלב האדום, הצליחו כוחות ההצלה להגיש סיוע לנפגעים שנותרו במקום.

אחר מתושבי השכונה העיד אתמול כי ראה גופות מוטלות בבתים וברחובות. "התקשרו אלי ואמרו לי שהבית שבו מתגוררת המשפחה שלי, 22 נפשות בארבע קומות, כולו עולה באש. אני לא מצליח להגיע למקום", אמר.

גם בשכונת שג'עייה ובבית חאנון דווח על הרוגים רבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ