גילי כהן
גילי כהן

קצין ושני חיילים מגדוד הסיור של חטיבת הצנחנים נהרגו אתמול (רביעי) בפיצוץ בבית שבו שהו בחאן יונס. בשעות הבוקר הגיע כוח מפלוגת חיל ההנדסה של הגדוד אל הבית, שבו לדברי מקור צבאי הוטמן מראש מטען רב-עוצמה. המטען התפוצץ והביא למות השלושה - סגן פז אליהו, בן 22 מקיבוץ עברון; סמ"ר לי מט, בן 19 מאילת; וסמ"ר שחר דאובר, בן 20 מקיבוץ גניגר. ייתכן שחיילי הכוח, המיומנים בהתמודדות עם מטעני נפץ, עסקו בפירוק המטען בזמן הפיצוץ. בתקרית נפצעו כמה חיילים, שניים מהם קשה. בתקרית נוספת התפתחו חילופי אש בין כוח מגדוד של חטיבת הצנחנים לבין חמושים פלסטינים, ומקור צבאי אמר כי אחד המחבלים נהרג. בסך הכל נפצעו אתמול 32 מחיילי צה"ל.

בנוסף פורסמו אתמול שמותיהם של שני קצינים מחיל השריון, שנהרגו יום קודם לכן ברצועה. סרן דמיטרי לויטס, מפקד פלוגה בן 26 מירושלים, נהרג מירי צלפים. סרן נתן כהן, בן 23 ממודיעין, נהרג בהיתקלות בבית חאנון. מספר חיילי צה"ל שנהרגו מאז החל מבצע "צוק איתן" הגיע ל–32.

שר הביטחון, משה יעלון, ערך אתמול ביקור בחטיבת גולני ואמר לחיילים: "אנחנו מכינים את השלבים הבאים של הלחימה בתום הטיפול במנהרות ואתם צריכים להיות ערוכים לכל משימה. צריך להמשיך להיערך למהלכים יותר משמעותיים בתוך עזה וגם היחידות שנמצאות בהמתנה צריכות להתכונן להיכנס פנימה".

שב"כ הודיע אתמול כי פגע במסגרת פעילות משותפת על צה"ל בכמה ממפקדי הג'יהאד האיסלאמי, "דמויות בולטות בארגון שעמדו לאורך השנים מאחורי פיגועים רבים לעבר כוחות צה"ל". לפי הודעת השב"כ, עם הנפגעים נמנים אכרם שאער, פעיל בכיר מאזור חאן יונס, שאחראי על ירי רקטות גם בעת המבצע; שעבאן דחדוח, הנחשב למפקד גדוד בחטיבת העיר עזה של הארגון; מחמוד זיאדה, תושב ג'בליה, שבמערכת הביטחון סבורים כי הוא מפקד גדוד בצפון הרצועה; וסעיד אבו מעמר, הנחשב למפקד גדוד בחטיבת רפיח. בשב"כ הבהירו כי ייתכן שהפעילים לא נהרגו אלא נפצעו.

צה"ל הפציץ אתמול מהאוויר את מתחם בית החולים אל־ופא בעזה. בצבא אמרו כי בית החולים, שהחולים ואנשי הצוות פונו ממנו ערב הכניסה הקרקעית לרצועה, שימש מפקדה של חמאס והג'יהאד האיסלאמי, וכי בימים האחרונים אותר ירי מתוך המתחם לעבר כוחות צה"ל. מקורות צבאיים הוסיפו כי בבית החולים ישנה עמדת תצפית, ובמתחם עצמו מספר אותרו פתחי מנהרות. בהתייחסו לתקיפת בית החולים אמר יעלון כי "בימים האחרונים נורתה אש לעבר חיילי צה"ל מבית החולים. אחרי שווידאנו שהוא נטוש, חיל האוויר תקף את המבנה והיו בו פיצוצי משנה גדולים, עדות לכמות אמצעי הלחימה שהוסתרו בו". בימים שקדמו לכניסה הקרקעית נורו לעבר בית החולים כמה טילי אזהרה, ובמשך כמה ימים שהו בו פעילים זרים שביקשו למנוע את הפצצתו.

לפי נתוני הצבא, הופצצו אתמול מאה מטרות ברצועה. במהלך היום נרשמו כמה תקריות אש: כוח שריון השיב בירי לעבר חמושים פלסטינים שרכבו על אופנוע וזוהתה פגיעה. בדרום הרצועה ירה כוח מחטיבת גבעתי לעבר חמושים שהגיחו מפתח מנהרה. כמו כן, נתפס בשטח הרצועה פלסטיני חמוש, לבוש במדי צה"ל. מלבדו נעצרו אתמול יותר מ–150 פלסטינים שנחשדו במעורבות בפעילות טרור. הם הועברו לחקירה בידי כוחות הביטחון.

מפקד חטיבת שריון הפועלת בעזה, שיצאה מהרצועה לזמן קצר, אמר אתמול לכתבים כי "ברור לנו שישנה פעילות מתחת לאדמה באזור הלחימה". המפקד אמר כי הכוחות שתחת פיקודו, המורכבים הן מגדודי חי"ר וטנקים ומיחידות מיוחדות, "מבינים שלאחר שהגענו לפיר, (חמאס) מנסים להפריע, לחפור ולפוצץ את המנהרה. אנחנו מבינים שהולכים לנו מתחת לרגליים". עד כה נמצאה באזור שבו פועלת החטיבה שתי מנהרות, שפיר הכניסה של אחת מהן הגיע לעומק של 22 מטרים. המח"ט הוסיף כי "היה למנהרה קצה נוסף, אך לא הצלחנו להגיע למסלול שלה לארץ. חיל האוויר כנראה הפציץ את האזור, וסגר את האפשרות להמשיך בתוואי המנהרה".

הקצין תיאר כיצד פועלים הכוחות לאחר גילוי פיר מנהרה: רימון עשן מושלך לעבר המנהרה כדי לאתר פתחים נוספים באזור, כאשר כלי טיס צופה על המתרחש מלמעלה במטרה לאתר עשן העולה באזור. לאחר מכן נעשה ניסיון לאתר פתחים נוספים באמצעות כלים הנדסיים, ובהמשך מפוצצים כוחות יחידת יהל"ם את המנהרה. לדברי המח"ט, הפעילות מתבצעת תחת אש ובעיצומה מתגלים ניסיונות לבצע פיגועים נגד הכוחות. הוא הוסיף כי פירים נמצאו גם בתוך שטח בנוי.

המח"ט ציין כי עד כה לא זיהה אזרחים באזור שבו פועלת החטיבה. "ההתקפה שהיתה לפני הכניסה הקרקעית הייתה בעצימות גבוהה כל כך, שאני לא מאמין שמישהו נשאר מעל הקרקע לחכות לנו", אמר. "לא ראיתי אף אזרח, רק מחבלים. הבתים ריקים לגמרי".

בצה"ל החלו להוציא לוחמים לתקופות רענון קצרות מחוץ לרצועת עזה. אתמול נראו מסביב לרצועה מספר חיילים שביקשו לשוב לאזור הלחימה, כמה מהם בטרמפים.

בכמה מחשבונות הטוויטר ועמודי הפייסבוק העוקבים אחר המצב בעזה הופיעו אתמול דיווחים על חיסולו של אחד מראשי הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד סינוואר, הנחשב למפקד החטיבה המרחבית של הארגון באזור חאן יונס. באחד מחשבונות הטוויטר אף הופיעה תמונה לכאורה של גופתו. בצה"ל לא התייחסו לדיווחים, שמהימנותם אינה ברורה. בהקשר זה ביקשו אתמול בצבא להבהיר כי בניגוד לפרסומים, ביתו של ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, לא הופצץ. סינוואר, הנחשב לאחד מארבעת האישים הבכירים בזרוע הצבאית של חמאס, היה ממובילי המבצע לחטיפת גלעד שליט ואף פיקד על ההחזקה בו תקופה מסוימת. אחיו, יחיא, נחשב לאחד מראשי הזרוע המדינית והיה כלוא בישראל במשך תקופה ארוכה. מתחילת המבצע הופיעו כמה דיווחים כוזבים על התנקשויות במפקדי חמאס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ