עדכונים שוטפים |

הותר לפרסום: מג"ד 12 בגולני נפצע קשה; שני פלסטינים נהרגו בעימותים עם צה"ל בקלנדיה

שני חיילים נפצעו אנוש וקשה באזור חאן יונס ■ יירוט בשמי אילת ■ משעל: "אפשר לעצור את האש, גם היום, אם נקבל התחייבות בינ"ל להסרת המצור" ■ הערכת צה"ל: חמאס נערך ללחימה ממושכת ולכן הפחית בירי ■ מזכ"ל האו"ם: מגנה את הירי לעבר בית הספר של אונר"א, בו נהרגו 15 בני אדם ■ הפלסטינים: 779 נהרגו מתחילת הלחימה

כתבי "הארץ"
כתבי "הארץ"

היום (חמישי) הוא היום ה-17 למבצע "צוק איתן". כוחות צה"ל פועלים קרקעית בשטח הרצועה מזה כשבוע. מהומות פרצו אמש (חמישי) בשעות הלילה במחסום קלנדיה שליד רמאללה. שני פלסטינים נהרגו מירי, ולמעלה מ-100 נפצעו. ביום רביעי הותר לפרסום כי שני חיילים וקצין מחטיבת הצנחנים נהרגו בחאן יונס, ובכך עלה ל-32 מניין החיילים והקצינים שנהרגו בפעולה הקרקעית. הירי לעבר הדרום, השרון, השפלה והמרכז חודש אמש בשעות הבוקר וחמש רקטות יורטו מעל גוש דן. רשות התעופה הפדרלית הסירה את איסור הטיסה לישראל שהוטל מאז יום שלישי על חברות תעופה אמריקאיות, ובעקבותיה גם הרשות האירופית. 

יותר מ-400 פלסטינים נהרגו מאז תחילת הפעולה הקרקעית. בפגיעה בבית ספר של אונר"א נהרגו 15 בני אדם, לא ידוע עדיין האם נפגע מירי של צה"ל או של חמאס. על פי דיווחי משרד הבריאות הפלסטיני, מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת המבצע הגיע ל-805 ומניין הפצועים ל-5,200. 

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהן ■ מאזן הרווח וההפסד | עמוס הראל ■ הטעות של מעצבי התודעה | עמירה הס ■ מפת החשדות של חמאס | צבי בראל ■ בין הטיה לפשע מלחמה | אייל גרוס ■ ותיקי אש"ף נזכרים בביירות | ג'קי חורי ■ פגיעה ביהוד, בריחה מלוד | אמיר אורן ■ חמאס פירז את ישראל מהחשק המיני | מורן שריר

07:30: שני חיילי צה"ל נפצעו באורח אנוש וקשה בהיתקלות בכפר חוזעה שבאזור חאן יונס בדרום הרצועה.

קצין בכיר בצה"ל התייחס הבוקר לאירועים אמש בקלנדיה, ואמר כי "האירוע המשמעותי של הלילה זה אזור יהודה ושומרון והפרות הסדר. לא רק בקלנדיה, אלא גם בטול כרם, בשכם ובבית לחם". הוא התייחס לתקרית בה נהרגו שני פלסטינים ואמר כי הם "פתחו באש קלצ'ניקוב מתוך הפרות הסדר".

צה"ל תקף הלילה 25 מטרות ברחבי הרצועה. "המשימה עכשיו היא לפוצץ את המנהרות", אמר הקצין. "הכוחות מדווחים על שליטה מלאה בשטח ואחרי ימים של לחימה, מחבלים גם מסגירים את עצמם ומוסרים נשק. אחרי שהיו מתחת לאדמה כמה ימים, הם יוצאים מפיר המנהרה ונכנעים, ובבתים אנחנו מוצאים אמצעי לחימה רבים", סיפר הקצין. (גילי כהן)

03:00 דובר משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי מספר ההרוגים הפלסטינים מאז החל המבצע עלה ל-805, בעוד מספר הפצועים הגיע ל-5,200. בשעות האחרונות נהרגו קרוב ל-20 בני אדם, בתקיפות שאירעו בצפון ובדרום הרצועה.

24.7.2014

23:55: הותר לפרסום כי מג"ד 12 בגולני נפצע קשה ברצועת עזה, בעקבות קריסת קיר מנהרה באזור שג'עיה. הוא המג"ד השלישי בגולני שנפצע באורח קשה (גילי כהן).

23:45: שני הרוגים בעימותים בין מפגינים פלסטינים לכוחות הביטחון בקלנדיה. לפי מקורות פלסטיניים, יותר מ-100 בני אדם נפצעו בעימותים. בהפרות הסדר בהר הבית נפצעו חמישה שוטרים (חיים לוינסון, ג'קי חורי, עמירה הס וניר חסון). לידיעה המלאה

23:14: דובר מתאם פעולות הממשלה בשטחים הכחיש את טענות דובר אונר"א על כך שישראל מנעה את פינוי האנשים מבית הספר בבית חאנון. הוא  הדגיש כי "במהלך הימים האחרונים ניהל המתפ"ש מגעים אינטנסיביים עם אונר״א וארגון הצלב האדום, וכן עם גורמים פלסטינים בבית חאנון בניסיון לפנות את האוכלוסיה במקום ולדאוג לביטחונה, זאת עקב ירי החמאס בחסות מתקני האו״ם". כמו כן, ציין כי "בעקבות המגעים תואם חלון זמנים לפתיחת ציר הומניטרי לפינוי האוכלוסייה משעות הבוקר" (גילי כהן).

23:09: מצה"ל נמסר כי מאז חצות היו 47 נפילות בשטח ישראל ו-15 יירוטים. כמו כן, צה"ל תקף מעל 90 מטרות היום, ומעל ל-3,450 תקיפות מאז תחילת מבצע "צוק איתן" (גילי כהן).

22:59: אלפי הפלסטינים שצעדו לכיוון ירושלים נעצרו ליד מחנה הפליטים קלנדיה, כשלוש מאות מטרים לפני המחסום בשל ענני הגז המדמיע וקולות נפץ של רימוני הלם ויריות (עמירה הס).

22:45: מדובר צה"ל נמסר לגבי הפגיעה בבית ספר של אונר"א בבית חאנון כי המקרה המדובר מוכר ונבדק בצה"ל. לפי דובר צה"ל, מחבלים פתחו באש לעבר כוחות צה"ל מאזור בית הספר, וצה"ל השיב באש לעבר מקורות הירי. כמו כן, נמסר כי גם חמאס ביצע ירי לעבר בית הספר, וכי על אף אזהרות חוזרות ונשנות הקוראות לגורמים בינלאומיים לפנות אזרחים מאזורי לחימה אלו, הם לא התפנו (גילי כהן).

22:38: אלפי פלסטינים צועדים מרמאללה לכיוון ירושלים. אמבולנסים מגיעים מהכיוון הנגדי ונושאים פצועים שנפגעו ליד מחסום קלנדיה. צה"ל חסם את הצירים המובילים למחסום, כך לפי מקורות פלסטיניים. בנוסף, ישנן הפרות סדר נרחבות במזרח ירושלים. שני שוטרים נפצעו קל מיידויי אבנים בהר הבית. בשכונת ואדי ג'וז נחסמו כל דרכי הגישה לתחנת כיבוי האש ודובר כבאות הודיע שהתחנה לא תתפקד. הפרות סדר גם באזור שער הפרחים, סמטאות העיר העתיקה, ראס אל עמוד וסילוואן.(עמירה הס וניר חסון). לידיעה המלאה

22:15: כיפה ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר אילת. מהמשטרה נמסר כי לא נגרם נזק ואין נפגעים. קודם לכן נשמעו אזעקות באילת, באילות ובמועצה האזורית אשכול. (גילי כהן, רויטל לוי-שטיין ויניב קובוביץ). 

22:05: ראש המועצה האזורית אשכול חיים ילין כתב היום לתושבי המועצה כי "מלאי המיגוניות במשרד הביטחון אזל. קיבלנו עדכון שהמשרד חתם על הסכם עם שבע חברות לייצור מקביל של מיגוניות נוספות ולפי הערכתם, תוך עשרה ימים נוכל להתחיל לתת מענה ליישובים". הוא הוסיף כי "עד לרגע זה, כ-25% מתוך כלל הנפילות במדינת ישראל הם אצלנו באשכול", ולכן, "חשוב לנו שתהיה הבנה לגבי המצב המיוחד של אשכול" (שירלי סיידלר).

21:22: היום נערכה ההלוויה של סמ"ר דניאל פומרנץ שנהרג ברצועת עזה. אמו, ורדה פומרנץ, שהיתה ראש מחלקת נפגעים בצה"ל, השמיעה מעל הקבר את הקלטת השיחה האחרונה שלה עמו, והדבר תועד בערוץ 2. בשיחה מדברים השניים על המסר שהשאיר דניאל למקרה שייהרג בעזה. דניאל אמר לאמו: "יש איזשהו... אמרו לכל חייל כזה לכתוב משהו למקרה ו...אז אצלי לא כתבתי על דף, כתבתי את זה בתוך הפלאפון, שתדעו". אמו ורדה שאלה האם הוא רוצה להגיד לה מה כתב, והבן השיב: "לא לא לא, זה למקרה ו... עדיף שלא". 

20:59: ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר בראיונות לאמצעי תקשורת בעולם הערבי כי הארגון מוכן לעצור את האש, "גם היום", במידה שהמצור יוסר. "אנחנו רוצים התחייבות בינלאומית להפסקת התוקפנות ולהסרת המצור מעל עזה, התחייבות אמיתית ולא של צעד אחר צעד... בלי קשר למכאניזם, מה שמעניין אותי הוא ערבויות אמיתיות שהמצור יוסר מעל עזה. בעבר כבר קיבלנו הבטחות כאלה, ושום דבר לא קרה". משעל הוסיף: "אנחנו רוצים נמל תעופה בינלאומי, אנחנו רוצים נמל ימי, רוצים פתיחות לעולם החיצוני ולא מצב שכמה מעברים שולטים בנו והופכים את עזה לבית כלא אחד גדול, בו אי אפשר לצאת לקבלת טיפול רפואי או אפילו לצאת לעבודה... כשנקבל נוסח ברור ומוגדר שמתחייב לדברים האלה והקהילה הבינלאומית תהיה ערבה לנוסח זה, אז מבחינתנו אפשר לעצור את האש, אפילו היום" (ג'קי חורי).

20:53: דובר צה"ל תא"ל מוטי אלמוז אמר לחדשות 2 כי עדיין לא ידוע האם בית הספר של אונר"א נפגע מפגז תועה של צה"ל או מירי של חמאס. בצה"ל אומרים כי צה"ל ביצע ירי של פצצות מרגמה באזור, לאחר שזוהה בקרבת בית הספר ירי לעבר כוחות צה"ל. למרות זאת, בצבא עדיין אומרים כי הם אינם יודעים לקבוע האם הירי הצבאי הוא זה שפגע בבית הספר. לדברי גורם צבאי, בימים האחרונים נציגי הצבא יצרו קשר עם אונר"א והצלב האדום כדי ליידע  אותם שמבוצע ירי בקרבת בית הספר לכיוון הכוחות, ועל כן צה"ל ישיב באש לעבר מקורות הירי הנמצא בקרבת בית הספר (גילי כהן.

20:40: חטיבות נוספות נערכות בגבול רצועת עזה. שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באשכול, נפילה אותרה בשכונה ביישוב במועצה, אין נפגעים (גילי כהן ושירלי סיידלר).

20:15: בצה"ל מעריכים כי חמאס רוצה להיערך ללחימה ממושכת, ולכן צמצם את היקף הירי לעבר ישראל. לפי נתוני הצבא, מאז תחילת התמרון הקרקעי, חמאס ירה פחות רקטות ופצצות מרגמה לעבר יישובי הדרום. זאת, להערכת מערכת הביטחון, הן בשל מלאי הרקטות של שני הארגונים - חמאס והג'יאהד האסלאמי, שנמצא בירידה, לצד רצונו לשמור רקטות שנותרו לו. בצה"ל מעריכים בידי חמאס נותרו כ-3,000 רקטות מתוך 9,000 שהיו בידיהם.

בנוסף, במערכת הביטחון סבורים כי גם אם תהיה הפסקת אש, חמאס יבקש לערוך "מהלך סיום" בדמות אש מאסיבית ליישובי הדרום. עם זאת, בצבא סבורים כי ישנה התחלה של סימני שבירה בקרב אנשי חמאס הנמצאים בקרבת הגבול. היום למשל, בשעות הבוקר, שני חמושים יצאו מפיר מנהרה כשהם מניפים ידיים, לעבר כוח צנחנים שהיה בסמוך לה. בצה"ל אמרו כי השניים הועברו לתחקור (גילי כהן). 

19:45: הנשיא הנכנס ראובן ריבלין התייחס בנאום ההשבעה לחיילי צה"ל ולתושבי הדרום ואמר, בין היתר, כי "מיגור הטרור הוא לא רק צודק, אלא גם מעשה הומני. רק מיגור הטרור יביא להפסקת ההרג של חפים מפשע בשני הצדדים". ראשי רשויות מהדרום הוזמנו לשבת, בצעד נדיר, בתוך אולם המליאה לצד הח"כים. "איננו נלחמים בעם הפלסטיני ואין לנו מלחמה באסלאם - אנחנו נלחמים בטרור. זהו טרור אכזרי ורצחני. בעוד אנחנו משתמשים בטילים כדי להגן על אזרחים, הם משתמשים באזרחים  כדי להגן על טילים". לתושבי קו העימות אמר הנשיא, "נידרש לחשבון נפש על העול שנשאתם לבדכם". (יהונתן ליס) לידיעה המלאה

19:40: 12 פלסטינים נעצרו בהפרות סדר בכמה מוקדים בירושלים. הלילה הוא על פי המסורת המוסלמית ליל אל קאדר, הלילה החשוב ביותר ברמאדן. על פי הערכות המשטרה וגופי הביטחון, השילוב בין החג לבין הלחימה בעזה, יביא להפרות סדר נרחבות בגדה ובמזרח ירושלים. בירושלים נפרסו אלפי שוטרים ולוחמי מג"ב, ההיערכות המיוחדת תימשך עד לאחר סיום תפילות יום השישי (ניר חסון).

בפעולות צה"ל ברצועת עזה הושמדו עד כה 11 מנהרות. פצצת מרגמה התפוצצה בשטח חקלאי במועצת אשכול, אדם נפצע קל מרסיסים. בנוסף, שתי רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באזור באר שבע (גילי כהן ושירלי סיידלר).

18:55: גורמים צבאיים התייחסו לפגיעה בבית ספר של אונר"א ואמרו כי לא ברור אם הירי מקורו בפעילות צבאית או בירי של חמאס. לדברי קצין בצה"ל, "חמאס ירה באזור זה בימים האחרונים" (גילי כהן).

לפי סוכנות הידיעות אי-פי, צה"ל טוען כי רקטות ששיגר חמאס נפלו בבית חאנון, וייתכן כי רקטות אלו פגעו בבית הספר "קאע אלביר" של אונר"א. מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר כי הוא מזועזע מפגיעת בית הספר של אונר"א בבית חאנון. "אני מגנה את הפגיעה", אמר באן. "רבים נהרגו בה, בהם נשים וילדים, לצד צוות של האו"ם".

כ-50 צעירים מפגינים בסכנין נגד המבצע בעזה. כוחות משטרה גדולים נמצאים במקום (ג'קי חורי).

 18:13: בהמשך לדיווח על חמישה הרוגים באזור חאן יונס, בצה"ל אומרים כי בוצעה תקיפה נגד ארבעה פעילי טרור. מספר ההרוגים הפלסטינים מהלילה עומד על 84, מתוכם שישה בני משפחת אבו עיטה בעזה. בני המשפחה סיפרו כי הבית שהותקף היה בית השכנים, אולם בני המשפחה נפגעו מההדף והרסיסים. מניין ההרוגים ברצועת עזה מאז תחילת המבצע הגיע ל-779 (גילי כהן וג'קי חורי).

18:08: כיפת ברזל יירטה רקטה מעל קרית מלאכי. מוקדם יותר נשמעה אזעקה במועצה האזורית חוף אשקלון (גילי כהן).

17:21: מדובר צה"ל נמסר כי בשעות הבוקר נורה טיל נגד טנקים לעבר כוחות צה"ל מתוך מבנה בית החולים "ופאא", אשר הותקף אתמול. במהלך חילופי האש נהרגו שני מחבלים. כמו כן, תקף חיל האוויר את המבנה ממנו בוצע הירי. מתחם בית החולים ריק מחולים ומצוותים רפואיים מאז ה-17 ביולי. בנוסף, תקף חיל האוויר מבנה הסמוך לבית החולים ששימש כאתר לאחסון אמצעי לחימה וכמטה פיקוד ושליטה. בשעות האחרונות צה"ל הפציץ עוד שתי מנהרות ברצועת עזה (גילי כהן).

מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות, ועוד אחת התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית מרחבים (שירלי סיידלר).

16:52: מקורות פלסטינים בעזה אמרו כי בירי לעבר בית ספר של אונר"א בבית חאנון נהרגו 15 בני אדם לפחות ועוד 100 נפצעו. לפי העדויות, בית הספר "קאע אלביר" נפגע מארבעה פגזים שנורו מתותחים או טנקים ישראליים, ואחד הפגזים פגע ברחבת בית הספר שהיה מלא במשפחות של פליטים שמצאו במקום מקלט, לאחר שברחו מבתיהם בצפון הרצועה. עוד נמסר כי מרבית ההרוגים הם נשים וילדים. ניצולים מהמקום טענו שלא היתה התראה מוקדמת. מדובר בפגיעה השנייה בבית ספר של אונר"א היום ובפגיעה השלישית מאז תחילת המבצע. דובר חמאס ברצועת עזה, פאוזי ברהום, אמר בעקבות הירי לבית הספר כי "מדובר בפשע מלחמה, וההוכחה היא שגם אתרים בינלאומיים אינם חסינים בפני התוקפנות הישראלית. חמאס לא תעבור על הפשע הזה לסדר היום" (ג'קי חורי).

16:42: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בפתח ישיבת הממשלה כי "צה"ל פגע פגיעה עמוקה ופגיעה משמעותית בתשתיות הטרור - במחבלים, ברקטות, במפקדות, במפעלי הייצור ובמטרות רבות אחרות". הוא הוסיף: "אנחנו ממשיכים במלוא העוצמה במבצע "צוק איתן", הן במערכה האווירית והן במערכה הקרקעית". כמו כן, ציין ראש הממשלה כי "ביממה האחרונה פעלנו גם יחד עם היועץ לביטחון לאומי ועם שר התחבורה לבטל את ההחלטה להשעות טיסות לישראל. הפעולה הזאת נשאה פרי".

16:29: הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס יצא היום לעמאן לפגוש את המלך הירדני ולמסור לו את העמדה הפלסטינית לגבי הפסקת האש. בין היתר דורשים פתח וחמאס לבצע את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים אליו התחייבה ישראל במסגרת המו"מ עם הפלסטינים. כמו כן, דורשים הפלסטינים לשחרר שוב את משוחררי עסקת שליט שנכלאו מחדש ולפתוח מעברים ברצועה.(ג'קי חורי). לידיעה המלאה

כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל אשקלון. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור ובמועצה האזורית אשכול (שירלי סיידלר). 

16:16: רשות בטיחות התעופה של אירופה הסירה היום (חמישי) בצהריים את המלצתה לא לטוס לנתב"ג. בהודעת הרשות האירופית נכתב כי "בשל המצב בעל הפוטנציאל המסוכן שנוצר כתוצאה מהמלחמה בישראל ובעזה, הוצאנו הוראה לחברות התעופה להימנע מטיסות מנמל התעופה בן גוריון ואליו. בהתבסס על המידע שהגיע אלינו מרשות התעופה האזרחית של ישראל ולאחר תיאום עם ה-FAA בארה"ב, החלטנו לחזור בנו מהוראה זו. הרשות ממשיכה להפנות את תשומת הלב של קהילת התעופה לצורך לעקוב מקרוב אחר הסיכונים לבטיחות הטיסות האזרחיות הבינלאומיות". עוד נכתב בהודעה כי "הרשות תמשיך להיות בקשר צמוד עם רשות התעופה האזרחית של ישראל".

חברות תעופה נוספות הודיעו על החזרת טיסותיהן לישראל, ובהן איבריה, ניקי, איזיגט, ויילינג (ספרד), מיסטרל (איטליה)  אייר קנדה ופדרל אקספרס. קודם לכן הודיעו על חידוש טיסותיהן חברות התעופה יונייטד איירליינס, יו.אס אייר, ניאוס ואייר ברלין (זוהר בלומנקרנץ). לידיעה המלאה

15:46: עשרה בני אדם נהרגו מירי טנקים של צה"ל על בית ספר של אונר"א בבית חאנון שבצפון רצועת עזה - כך לפי ערוץ הטלוויזיה של חמאס "אל אקצא". לפי הדיווח הפלסטיני, עשרות בני אדם נוספים נפצעו בתקיפה על המבנה, ששימש מחסה לפליטים. מדובר צה"ל נמסר לסוכנות הידיעות הגרמנית כי הצבא בודק את הדיווחים. בעזה מדווחים כי מאז הלילה נהרגו למעלה מ-60 פלסטינים. 

15:39: שר החוץ של בריטניה פיליפ המונד אמר בפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו הבוקר כי "יש צורך בסיום מהיר של המבצע הקרקעי הישראלי ברצועת עזה". המונד הדגיש בפני נתניהו כי על כוחות צה"ל לעשות הכל כדי להימנע מפגיעה באזרחים. (ברק רביד)

מוקדם יותר נשמעה אזעקה במועצה האזורית חוף אשקלון.

15:22: החל ממחר (שישי) יקבלו תושבי הדרום, המרכז, השרון וירושלים הודעות ישירות לטלפונים הסלולאריים בעת אזעקות. פיקוד העורף הודיע היום כי המערכת, הנקראת "מסר אישי", תפיץ הודעות שיוגדרו כ"התרעות חמורות". בפיקוד אמרו כי יש אפשרות שהודעות יישלחו גם לאזורים שבהם לא הופעלו אזעקות, משום שאפליקציית ההודעות מתבססת על אנטנות סלולאריות. עוד הוסיפו בפיקוד כי למספר טלפון אחד יכולות להישלח כמה הודעות ברצף.

החברות התומכות ב"אזעקה האישית" הן אורנג', פלאפון וסלקום. המכשירים התומכים הם אלה מתוצרת סמסונג, סוני, אלקטל, htc, Lg, ונקסוס, אך גורם בפיקוד העורף מסר כי מומלץ להתעדכן גם אל מול חברות הסלולר בנושא ׁ(גילי כהן). 

15:00: בעזה מדווחים על 51 הרוגים מאז שעות הלילה בכל רחבי הרצועה. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי מניין ההרוגים מתחילת המבצע עלה ל-738 ומספר הפצועים ל-4,620. רוב ההפגזות בוצעו במזרח ובצפון הרצועה. בגזרת חאן יונס דווח על הוצאת יותר מ-23 גופות בעיקר בכפר חוואזעה ובעיר חאן יונס. תושבי חוואזעה ביקשו סיוע מיידי ודיווחו כי גופות רבות עדיין מצויות מתחת להריסות וכי הכפר מכותר ולא ניתן להיכנס אליו וא לצאת ממנו.

חמישה הרוגים באזור חאן יונס היו ככל הנראה יעד להתנקשות בידי חיל האוויר. שניים מהם רכבו על אופנוע ושלושה נסעו ברכב מסחרי קטן. כולם נפגע בכפר עבסאן אלכבירה שממזרח לחאן יונס. 

בשעות הלילה פוצץ בית משפחת אל-אסטל בחאן יונס, ועל פי הדיווחים הוצאו עד כה עשר גופות מהריסות הבית. בבוקר דווח גם על הפצצה מסיבית במחנות הפליטים אלמע'אזי, אלבוריג' ונוסיראת. גם בשכונת שג'אעיה ותופאח נמשכו ההפצצות המסיביות. ברחבי הרצועה ממשיכים צוותי הצלה, העובדים כמעט ללא ציוד, לפנות הריסות וגופות וכן לחלץ נפגעים שנותרו חיים מתחת להריסות (ג'קי חורי).

רקטה התפוצצה בשדה במועצה האזורית שער הנגב, שריפה פרצה במקום (שירלי סיידלר). 

14:39: חברות התעופה האמריקאיות יו-אס אייר ויונייטד איירליינס מחדשות את טיסותיהן מארצות הברית לישראל וממנה. מחר בבוקר ינחתו מטוסי שתי החברות בישראל. הטיסות הראשונות לארצות הברית  ימריאו בשבת בבוקר. חברת דלתא איירליינס תחדש גם היא את פעילותה בנתב"ג.

חברות התעופה האירופיות אייר ברלין ואליטליה הודיעו כי יחדשו גם הן את פעילותן בנתב"ג. עוד שתי חברות תעופה אירופיות, מרידיין ואייר מדיטרנה, יחזרו לפעול (זוהר בלומנקרנץ). 

14:00: הסוכנות האירופית לבטיחות בתעופה (EASA) תודיע בקרוב על הסרת ההמלצה לחברות האירופיות שלא לטוס לישראל. זאת בעקבות הסרת האיסור האמריקאי על ידי ה-FAA הלילה. 

אזעקת צבע אדום נשמעה במועצת חוף אשקלון, באר טוביה, קרית גת ואשדוד. שתי רקטות יורטו באזור קרית גת ושתיים נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים. רקטה נוספת 
פגעה ברפת באחד היישובים במועצה האזורית יואב, נזק נגרם למקום (שירלי סיידלר).

13:55: 20 פלסטינים שנעצרו בימי המבצע נחקרים כעת בשב"כ (גילי כהן).

חמאס והרשות הפלסטינית העבירו לארצות הברית, לחברות הליגה הערבית וליתר המדינות המעורבות במאמצי התיווך מסמך ובו פירטו את התנאים שלהן להפסקת האש. בין היתר צוינו במסמך פתיחת המעברים וחופש תנועה לתושבי הרצועה, פתיחת מעבר רפיח בתיאום עם מצרים והרשות, שחרור אסירי עסקת שליט שנעצרו בשנית, ביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים הוותיקים, מתן היתר דיג של עד 12 מייל ימי, ביטול המרחבים האסורים לתנועה פלסטינית, בהם השטחים החקלאיים על גבול הרצועה. עוד דורשים החמאס והרשות להקים ועדה בינלאומית שתבטיח את יישום ההסכם. 

הפלסטינים התרשמו במשך המגעים כי ישראל מתנגדת לרוב הדרישות ומוכנה לפתיחת המעברים במקרים הומניטריים בלבד וכן להקלות נקודתיות בעניין, לתשלום משכורות בעזה מטעם ממשלת האחדות, לפרויקט התפלת מי ים בעזה וכן מסכימה באופן חלקי להרחבת שטח הדיג (ג'קי חורי). 

13:11: שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי השוהה בקהיר ממשיך לקיים שיחות טלפון עם מנהיגים שונים כדי לנסות ולקדם הפסקת אש. פקיד אמריקאי בכיר ציין כי הבוקר שוחח קרי בטלפון עם שרי החוץ של קטאר וטורקיה וביקש מהם שוב להפעיל לחץ על חמאס כדי שיסכים להפסקת אש. קרי שוחח בטלפון היום גם עם ראש הממשלה נתניהו (ברק רביד). 

13:01: כמה חיילי שריון נפגעו באורח קל בהיתקלויות עם חמושים בשני אזורים במרכז הרצועה. החיילים דיווחו כי הצליחו לפגוע בחמושים שפתחו לעברם באש (גילי כהן). 

12:29: אזעקת צבע אדום נשמעה בנתיבות ובמועצה האזורית שדות נגב. ארבע רקטות יורטו מעל נתיבות (גילי כהן). 

12:22: סוכנות אונר"א דיווחה כי חמישה פלסטינים נפצעו בהפגזת בית ספר לבנות של הארגון בדיר אל-בלח .

12:14: שר החוץ הבריטי פיליפ המונד נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי הוא מעוניין לראות הסכמה על הפסקת אש במהירות. "אנו עושים כמיטב יכולתנו למעט בפגיעות באזרחים ומצרים על פגיעה באזרחים", אמר נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת עם המונד, "השימוש באזרחים כבמגן אנושי הוא ציני, אך מה שגרוטסקי הוא שמועצת זכויות האדם של האו"ם גינתה את ישראל. זה עוול להגינות, לצדק ולאמת. זה נכון שאין ערובה למאה אחוז הצלחה, אבל לצה"ל הישגים מרשימים בשטח ואנחנו ממשיכים בפעולה הזאת". נתניהו הודה להמונד על כך שחברת בריטיש אירוויס ממשיכה בטיסותיה לארץ למרות המצב והוסיף כי ישראל תזדקק לתמיכה המורלית של בריטניה (ברק רביד). 

11:53: עומס ושיבושים חלו הבוקר בשדה התעופה עובדה שבנגב, עם פתיחתו כנמל אלטרנטיבי לנתב"ג. מנהל בכיר בענף הנסיעות אמר ל"הארץ" כי נגמרו מי השתייה במזנון וכי ההתנהלות במקום "מאפיינת עולם שלישי". בשדה נחתו ארבעה מטוסים של חברת אייר אירופה מברצלונה ומפלמה ושלושה מטוסים של חברת נאוס ממילנו וורונה. כתוצאה מכך נוצר עומס רב במקום (זוהר בלומנקרנץ ורויטל לוי-שטיין). לידיעה המלאה

11:47: 67 פלסטינים שנעצרו בעזה במבצע "צוק איתן" נמצאים במתקני המשטרה הצבאית ונחקרים על ידי כוחות הביטחון. עד כה עצר הצבא יותר מ-150 פלסטינים, תושבי עזה, בעיקר באזור רפיח. מרביתם שוחררו על ידי הצבא, לאחר שלא נמצא קשר בינם לבין פעילות טרור (גילי כהן). לידיעה המלאה

11:17: אזעקה נשמעה בתל אביב, הרצליה, בכפר שמריהו וברמת השרון. שלוש רקטות יורטו מעל תל אביב ורסיסים מהיירוט נחתו בשטח העיר. מוקדם יותר יורטה רקטה מעל בת ים ואחרת מעל פתח תקווה, רסיסי אחד היירוטים נחתו באזור פתח תקווה. גדודי עז א-דין אל-קסאם של חמאס נטלו אחריות על הירי והודיעו כי ניסו לפגוע בנתב"ג ובתל אביב (גילי כהן יניב קובוביץ וג'קי חורי). 

11:06: הסרת המגבלה על טיסות מארצות הברית לישראל וממנה על ידי רשות התעופה הפדרלית סללה את הדרך לחידוש פעילות חברות התעופה האמריקאיות בקווים לארץ. מנכ"לית יו.אס. אייר, אסתי קסטיאל, אמרה כי הטיסה הראשונה של החברה מנתב"ג מתוכננת למחר. 

בהמשך היום צפויה להודיע גם הרשות האירופית לבטיחות בתעופה על הסרת המגבלה על טיסות מאירופה לישראל, כך שהחברות האירופיות ישובו גם הן לטוס לארץ. 

חלק מפעילות נתב"ג הועתקה לשדה התעופה עובדה שבנגב, שבו צפויות היום 16 נחיתות ו-15 המראות, כולן טיסות שכר של החברות אייר איירופה, אייר מדיטארנה ונאוס. בשדה הדרומי צפויים לעבור היום כ-5,000 נוסעים (זוהר בלומנקרנץ). 

10:57: אזעקה נשמעה בעמק חפר, שדה ורבורג, תל מונד, גבעתיים, אזור נתב"ג והיישובים סביבו, הוד השרון, כפר קאסם, פתח תקווה, ראש העין, בני ברק ורמת גן. רקטה יורטה מעל בת ים ואחרת מעל פתח תקווה, לא היו נפגעים בגוף. מהמשטרה נמסר כי רסיסי אחד היירוטים נחתו באזור פתח תקווה (גילי כהן ויניב קובוביץ). 

10:46: ממשלת ברזיל החליטה להחזיר את שגרירה בתל אביב להתייעצויות בברזיליה, במחאה על מה שהגדירה "שימוש בלתי מידתי בכוח" בעת פעולת צה"ל ברצועת עזה. זאת לאחר שלפני כמה ימים נקטה גם אקוודור מהלך דומה.

במשרד החוץ חוששים כי ההודעה הברזילאית תביא לגל הודעות דומות מצד מדינות נוספות באמריקה הלטינית, שיחזירו את שגריריהן מישראל. "ההסלמה באלימות בין ישראל לפלסטינים אינה מקובלת", נמסר בהודעת משרד החוץ הברזילאי, "אנחנו מגנים בתקיפות את השימוש הלא מידתי בכוח מצד ישראל בעזה, שממנו נפגעו מספר גדול של אזרחים חפים מפשע, כולל נשים וילדים".

בהודעה נמסר עוד כי ברזיל קוראת להפסקת אש מיידית בין הצדדים וכי בשל חומרת המצב החליטה ברזיל להצביע אתמול בעד הקמת ועדת חקירה בינלאומית של המועצה לזכויות אדם של האו"ם (ברק רביד). 

09:16: מקורות פלסטיניים ברשות ובחמאס אמרו לעיתון "א-שרק אל-אוסט" אמש כי הושגה הסכמה רחבה על יישום תוכנית להפסקת "התוקפנות הישראלית" על הרצועה ולהפסקת אש מיידית, בערבות ערבית, מצרית ואמריקאית.

מקור ברשות הפלסטינית הבהיר כי ההסכם נשען על היוזמה המצרית, אשר קוראת להפסקת אש שבמהלכה יבחנו דרישותיהם של שני הצדדים. כמו כן הוסיף המקור כי לפי ההצעה של הרשות, הרגיעה תמשך חמישה ימים. בזמן הזה יתקיים משא ומתן על דרישות חמאס ויתר הפלגים בעזה.

09:00: בבתי החולים מאושפזים הבוקר 136 חיילי צה"ל שנפצעו בפעולה בעזה (עידו אפרתי).

08:37: פצצת מרגמה התפוצצה לפני כשעה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לא נגרם נזק (שירלי סיידלר). 

08:14: כוח גבעתי עצר אתמול 150 פלסטינים באזור רפיח והעבירם לחקירה. לדברי קצין בכיר, הפלסטינים שהו בבתיהם ונעצרו ללא התנגדות. מחצית העצורים שוחררו והיתר ממשיכים להיחקר (גילי כהן). 

8:02: מאז אתמול בערב רקטה אחת בלבד נורתה לעבר יישובי עוטף עזה. הבוקר נשמעה אזעקה במועצה האזורית שער הנגב (גילי כהן). 

07:49: כוח של חטיבת גולני חשף הלילה פיר מנהרה ברצועת עזה. בפתח מנהרה אחרת זוהו כמה חשודים, וכלי טיס של חיל האוויר תקף אותם. מהצבא נמסר כי זוהתה פגיעה. במקרה אחר כוח מחטיבת גבעתי נתקל בחמוש פלסטיני במתקן המשמש את חמאס, וזה פתח באש לעבר הכוח. הכוח השיב בירי והחמוש נהרג (גילי כהן). 

07:20: רשות התעופה הפדרלית של ארה"ב (ה-FAA) הסירה הבוקר את האיסור על נחיתות של חברות תעופה אמריקאיות בשדה התעופה בן גוריון. ההחלטה התקבלה לאחר שהלילה העביר מנהל רשות התעופה האזרחית של ישראל, גיורא רום, את כל המסמכים וההבהרות אשר ביקשו האמריקאים. לאחר מכן ביקשו האמריקאים השלמות נוספות, ומשכך נעשה הם החליטו על הסרת האזהרה.

משמעות הדבר היא שחברות התעופה האמריקאיות, יוניטד אירליינס, דלתא אירליינס ויו-אס אייר, יכולות על פי החלטתן לחדש את טיסותיהן לנתב"ג (זוהר בלומנקרנץ). 

06:49: על רקע הדיווחים על הפסקת אש, בצה"ל אומרים כי אין שינוי בפעילותם. חיל האוויר תקף הלילה 35 מטרות ברצועה. לדברי קצין בכיר, "עיקר המאמץ של הכוחות הוא בפיצוץ מנהרות".

עד כה איתר צה"ל 35 מנהרות בשטח הרצועה בקרבת הגבול, ותשע מהן כבר הופצצו על ידי הכוחות (גילי כהן).

05:58: דובר צה"ל פרסם אמש את מועד הלוויתו של סמ"ר לי מט שנפל אתמול בלחימה ברצועת עזה. ההלוויה תתקיים הערב ב-18:00 בבית העלמין בהר הרצל. (גילי כהן)

04:29: סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת כי מספר ההרוגים הלילה בעזה הגיע ל-23, עשרה מהם בני משפחה אחת. לפי דובר משרד הבריאות בעזה, מספר ההרוגים ברצועה עלה ל-718 מתחילת המבצע.

03:20: מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר כי הוא נרעש לשמוע שרקטות הוסתרו בבית ספר שמופעל בידי האו"ם בעזה, וכן שכעת חלקן "הלכו לאיבוד". באן דרש לקבל סקירה מקיפה על כל תקריות דומות.

הצהרתו של המזכיר ביטאה את "הזעם והחרטה" שלו על כך שכלי נשק הוצבו באתר שמנוהל בידי האו"ם. לפי הארגון, התופעה נראתה כבר פעמיים בסבב הלחימה הנוכחי בין ישראל לחמאס. "האחראים לכך הופכים את בתי הספר למטרות צבאיות פוטנציאליות, ומסכנים את חייהם של ילדים חפים מפשע", אמר באן.

02:33: אגודת העיתונאים הזרים (FPA) הודיעה כי היא מגנה את "ההסתה הרשמית והלא רשמית" בה נתקלים הכתבים הבינלאומיים שהגיעו לישראל על מנת לסקר את מבצק 'צוק איתן'" - כך פורסם בניו-יורק טיימס. האגודה ציינה כי ההסתה כוללת גם "ניסיונות כוחניים למנוע מעיתונאים ומצוותי טלוויזיה לבצע את עבודתם".

הודעת האגודה באה בעקבות כמה מקרים בהם הותקפו כתבים זרים בימי הלחימה ברצועת עזה, ביניהם כתב בי-בי-סי בערבית פיראס ח'טיב, שהותקף כאשר דיווח מאשקלון.

"צוק איתן", לעדכוני היום ה-16

משתתפים בסיקור: גילי כהן, ג'קי חורי, שירלי סיידלר, עמוס הראל, עמירה הס, עידו אפרתי, יהונתן ליס וברק רביד.

תגובות