עבאס יציג למלך ירדן את הדרישות המשותפות לפתח וחמאס להפסקת האש

בנוסף על פתיחת המעברים, הפלסטינים דורשים לבצע את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים, ולשחרר את אסירי עסקת שליט שנכלאו מחדש

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), יצא היום לירדן כדי להיפגש עם המלך עבדאללה ולמסור לו את הדרישות הפלסטיניות להפסקת האש. עבאס ימסור למלך הירדני את מסמך הדרישות, שהוצג בימים האחרונים לאמריקאים, למצרים לקטארים ולמזכ"ל האו"ם. בין היתר דורשים פתח וחמאס לבצע את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים אליו התחייבה ישראל במסגרת המו"מ עם הפלסטינים. כמו כן דורשים הפלסטינים לשחרר שוב את משוחררי עסקת שליט שנכלאו מחדש ולפתוח מעברים ברצועה.

אבו מאזן, שמתח בתחילת ההסלמה ביקורת חריפה על חמאס ועל חטיפת ורציחת שלושת הנערים הישראלים - אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל - שינה כיוון בימים האחרונים בעקבות הפגיעות הרבות באזרחים פלסטינים ברצועה. כעת, הפתח מציג את הדרישות במשותף עם חמאס.

דרישות הפלסטינים כוללות את:

1. פתיחת מעברי הגבול וחופש תנועה 

2. פתיחת מעבר רפיח (בתיאום עם מצרים והרשות) 

עבאס וקרי, אתמול ברמאללהצילום: רויטרס

3. שחרורם המחודש של משוחרררי עסקת שליט שנכלאו לאחר חטיפת הנערים הישראלים בגדה בחודש יוני, והשלמת שחרור האסירים הכלולים בפעימה הרביעית, אליה התחייבה ישראל עם תחילת המו"מ עם הפלסטינים בשנה שעברה 

4. מתן אישור לדייגים לצאת עד 12 מייל ימי

5. ביטול המרחבים האסורים לתנועה פלסטינית (השטחים החקלאיים) על גבול הרצועה 

6. הקמת ועדה בינלאומית שתבטיח את יישום ההסכם

הפלסטינים מאמינים שישראל לא תתנגד לפתיחת מעבר רפיח, אם המצרים יסכימו לכך. בנוסף הם מאמינים שישראל תתגמש בנוגע לפתיחות המוניטריות של המעברים ותספק הקלות נקודתיות. לדבריהם, ישראל מסכימה לתשלום משכורות מטעם ממשלת הפיוס ברצועה, לפתיחת פרויקט התפלת מים בעזה וגם להרחבה חלקית של אזורי הדיג, אך לשאר הסעיפים היא מתנגדת.

המאמצים להפסקת אש נכשלו עד כה, למרות התערבותם של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, מזכ"ל האו"ם, באן קי מון, ושרי החוץ של האיחוד האירופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ