עדיין לא ידוע מה עלה בגורלו של החייל הנעדר

חמאס טוען כי החייל אורון שאול מוחזק בידיו. בצה"ל ממשיכים לבדוק ממצאים מהנגמ"ש שנורה ומאשרים כי בסמוך למקום הפגיעה נחשפה מנהרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בצה"ל ממשיכים לפעול כדי להביא לזיהויו של סמל אורון שאול, חייל גולני שהיה בנגמ"שׁ אמ-113 שספג פגיעת אר.פי.ג'י בתחילת השבוע. שאול מוגדר מבחינת הצבא כחייל שנעדר, אך הערכות זהירות מתוך מערכת הביטחון סבורות כי ספק אם יצא בחיים כתוצאה מהפגיעה הקשה של האר.פי.ג'י בנגמ"ש. אתמול אמר קצין בכיר כי פעילות הצוותים לבדיקת הממצאים מהנגמ"ש עדיין נמשכים.

הנגמ"ש שנסעו בו היה בין האחרונים בטור הכניסה אל שג'עיה, עד שנתקל בתקלה טכנית ונעצר. אז, נפתחה אש לעבר הנגמ"ש, שנפגע מירי האר.פי.ג'י והחל לבעור. כלי טיס שהיה באזור התקרית הבחין בנגמ"ש הבוער רק לאחר הפגיעה, ורק אז החל להתמקד במרחב זה. במערכת הביטחון אישרו כי בסמוך למקום שבו אירע הפיצוץ נחשף פיר מנהרה.

נציגי הצבא מעדכנים את משפחתו של אורון בהתפתחויות השונות. גם שר הביטחון, משה יעלון, והרמטכ"ל, בני גנץ, מקבלים דיווחים שוטפים בנושא זה.

לוחמים בנגמ"ש מהסוג שנפגע בשג'עיהצילום: אליהו הרשקוביץ

עד כה, מציגה המשפחה קו תקשורתי פתוח, ואומרת כי עד שלא יתקבלו ממצאים נוספים חד-משמעיים, והבדיקות לבירור המקרה יסתיימו, הם אינם סבורים כי אורון נחשב לחלל. מתחת סככת הצל הגדולה בפוריה עילית שהוקמה תחילה כאוהל אבלים, ממשיכים הוריו של שאול, זהבה והרצל, לשבת כשאיתם מאות אנשים — בני משפחה, חברים, ותושבי האזור — בדומיה מעיקה ובחוסר ודאות.

תחילה הגיעו נציגי צה"ל לבית המשפחה ובישרו להם כי בנם נהרג ברצועה. לאחר כיממה החלו לרחוש שמועות שבזירת ההתקלות בה היו אורון וחבריו לא נמצאו ממצאים הקשורים אליו, וביום שני באה לבית המשפחה האלופה אורנה ברביבאי, ראש אגף כוח אדם של צה"ל, ועדכנה אותם כי בנם מוגדר נעדר.

לצד ההורים היה בנם הבכור, אביתר (22), שקיבל את הבשורה הקשה על גבול רצועת עזה, שם הוא משרת כחייל מילואים. למשפחה בן נוסף, אופק (14). המשפחה הגרעינית יושבת מסוגרת בביתה ובחוץ עשרות בני אדם שבאים והולכים. מאות מגיעים לבית בפוריה עילית משעות בוקר ועד חצות, אז עוזבים כולם בשקט ועורמים את כסאות הפלסטיק לקראת יום המחרת.

מול הבית, בצל שדרת עצי פיקוס, ממוקמים עיתונאים. סככה שהקימה עבורם המשפחה הפכה לפינת ישיבה, במראה שמזכיר את ההתנהלות במקרים קודמים של חטיפות חיילים.

יעקב אביטן, אביו של החייל שגופתו נחטפה על ידי חיזבאללה עדי אביטן, הגיע לבקר את משפחת שאול, אותה הוא מכיר מהתקופה שחיו בטבריה. ביקורו מדגיש את התחושה שמדובר בתסריט מוכר. בנו עדי אביטן, נהרג על ידי ארגון החיזבאללה בחודש אוקטובר 2000, ביחד עם שני חבריו לסיור בהר דב, בני אברהם ועומר סואעד. במשך יותר משלוש שנים פיזר ארגון החיזבאללה ערפל סביב גורל החיילים, למרות שבצה"ל קבעו שנה לאחר הארוע כי השלושה אינם בין החיים. "מדובר בחוסר אונים. חוסר הידיעה שולט בחיים שלהם ואין ברירה רק לחכות. שלא יאבדו תקווה, זה מה שחשוב", אמר אביטן בצאתו מהבית.

רק לפני חודשיים וחצי קיבל אורון שאול, מקור גאווה ושמחה להוריו, אות "מצטיין הנשיא" בטקס מרגש. "על אף קשיים מבית ועל אף שיכול היה לשרת ביחידה עורפית, בחר לשרת כלוחם", נאמר על אורון שאול בטקס הענקת האות. שאול, נאמר אז, "מבצע את תפקידו במסירות, יוזם ומתנדב לכל מטרה, משימה ומפגין מקצועיות ואחריות. בעל יחסי אנוש טובים וזוכה להערכה מצד מפקדיו וחבריו ליחידה״. "זה הביא הרבה גאווה, אבל מה נותנת עכשיו גאווה?", אמר ביום ראשון דודו של אורון, דוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ