החייל שנפל במכתב שהותיר למשפחתו: "לחמתי בכבוד ואני שמח"

סמ"ר דניאל פומרנץ, שנהרג בתקרית הנגמ"ש בראשית השבוע, הובא אתמול למנוחות. מעל קברו השמיעה אמו הקלטה של שיחתם האחרונה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בדיעבד זה נשמע כמו כרוניקה כאובה של מוות ידוע מראש: אם ששירתה בצבא כראש ענף נפגעים הפעילה את קשריה כדי להגשים את חלום בנה לשרת בגולני, אף שחשה את איום הבשורה המרה מרחף מעל משפחתה.

בשל תחושתה הרעה הקליטה את שיחתם האחרונה רגע לפני שנכנס לפעילות מבצעית בעזה. בשיחה סיפר לה הבן כי הותיר אחריו בטלפון הנייד שלו מלות פרידה למקרה שלא ישוב בחיים. אחרי סבב שיחות פרידה ממשפחתו וחבריו, נכנס הבן לקרב בנגמ"ש מיושן שהיה אמור לצאת משירות. הנגמ"ש נתקע ובזמן ניסיונות החילוץ ספג אש נ"ט מכוחות חמאס, וכך, כנבואה שהתגשמה, מצא הבן את מותו בקרב.

אלפי אנשים באו אתמול ללוות את סמ"ר דניאל פומרנץ למנוחות בבית העלמין שהוקם בכפר אז"ר בהליך מזורז לכבודו. פומרנץ, בן 20, נהרג בעזה ביום ראשון אך הובא לקבורה רק אתמול בשל התעקשות אמו, ורדה פומרנץ, כי ייקבר במקום בו גדל. משפחות שכולות שפומרנץ ליוותה במשך שנים בתפקידה הצבאי ושחייליה בישרו להם על מות בנם, באו לנחם ולחזק אותה כעת משהצטרפה אליהם למה שמכונה "משפחת השכול". על קברו, הקבר היחיד בבית העלמין שזה עתה הוקם, ספדה האם לבנה בכאב רב.

"אחרי שהשתחררתי כי אזלו לי כוחותי לתמוך במשפחות שכולות ומשפחות של פצועים ונעדרים, כל כך קשה לי להודות כאן בפניך שידעתי, כן ילד אהוב, כל הזמן ידעתי, שיבוא יום בו יתדפקו גם על דלתותינו אותם מבשרי רעות לובשי מדים", סיפרה, "לא שיתפתי אותך, השתדלתי לא לשתף אחרים ולמרות שידעתי, עזרתי לך להתקבל ליחידות הכי מובחרות, שהן מסוכנות הכי הכי".

ורדה פומרנץ (במרכז) בהלווית בנה, דניאל פומרנץ, אתמולצילום: תומר אפלבאום

"מי כמוך יודע, בחיוך, במניפולציות, ובנחישות, הצלחת להוציא ממני מעשים שלא עשיתי מעולם, שלא הסכמתי לעשות בחיי, ולא האמנתי שאעשה. לראשונה בחיי הפעלתי פרוטקציה כדי שאתה, ילד אהוב, תגיע להיות לוחם בכיר כי לדעתך זה המקום הכי נכון להיות. הפכת כל כך מהר להיות גולנצ'יק שרוף ומורעל. זה היה תענוג לראות אותך כל כך שמח ומאושר. אהבת את החבר'ה מגולני מכל הנשמה".

היא סיפרה בהספדה כי הקליטה את שיחתם האחרונה. "מאחר וזכינו לדבר ביום שישי קצת לפני שעליתם לכלים, והרגשתי, שלא לומר ידעתי, שגם אתה יודע ששעותיך ספורות ו/או ימיך בודדים, הקלטתי ללא ידיעתך ובלי רשות את השיחה, וכאן מעל הקבר שלך יוכלו כולם לשמוע את קולך בפעם האחרונה".

בשלב זה השמיעה פומרנץ מעל הקבר את הקלטת השיחה שלה עם בנה. והקהל התייפח למשמע קולו המספר לה היכן תוכל למצוא את מלות הפרידה שלו במקרה שייפגע. כששאלה אותו בשיחה אם הוא רוצה לחלוק עמה כבר עכשיו מה כתב השיב לה: "לא, זה למקרה ו... עדיף שלא". והיא השיבה לו בקור רוח: "אה, אוקיי, ישמור אלוהים, 
לא יקרה".

לאחר מותו קיבלה המשפחה את הטלפון, ומעל הקבר הקריאה פומרנץ לנוכחים את הדברים שכתב: "למשפחה האהובה שלי, בחיים לא חשבתי שאכתוב דבר כזה, לא יודע מה כותבים. חשוב שתדעו שאני שמח שנולדתי למשפחה הזו. אני שמח שהתגייסתי לגולני. אם אתם קוראים את זה סימן שסיימתי את הקריירה שלי, אבל לפחות לחמתי בכבוד ואני שמח, תהיו בטוחים שאני שמח".

"לאחים המושלמים שלי אין שמח ממני שיש לי אחים כאלה, ולשני ההורים שלי, לא חסר לי כלום אף פעם. תמיד הייתי עטוף בחום ואהבה וכל החרטות. הקיצור, אחרי כל החרטות, אני פשוט שמח, לא משנה מה קרה. אוהב המון המון, בעזרת השם נחזור בשלום, ותגידו לחיילים שלי שאני אוהב אותם".

פומרנץ הבטיחה למסור את דבריו לחייליו והוסיפה כי "כבר יש לי הזדמנות נדירה להרים את ידי הימנית בהצדעה לאוהד המ"מ" – מפקדו של דניאל, שניצל מן האש כי יצא מן הנגמ"ש לדבר עם הכוח שבא לחלצם, והגיע ללוות את פומרנץ למנוחות. "וכך ביום ה-13 של מבצע צוק איתן, נפלת עם עוד 13 חיילים מגדוד 13, כי אפשר היה להכניס אותך רק על נמר של נייר", אמרה האם בביקורת על ההחלטה להכניסו בנגמ"ש מיושן במקום בנגמ"ש חדיש יותר המכונה "נמר", "ובשנייה אחת פשוט הכל נגמר. אשרי ילדי שהשכלת לכתוב לנו. אני מבינה את בורא עולם למה רצה אותך אצלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ