עדכונים שוטפים

חמאס מתנה הפוגה בנסיגת צה"ל מהרצועה; ישראל הסכימה לרגיעה תוך המשך הפעילות נגד המנהרות

סרן ליעד לביא, בן 22 משדה ניצן ורנ"ג רמי כחלון, בן 39 מחדרה מתו מפצעיהם ■ חמאס חידש את הירי אמש, שניים נפצעו קשה וקל מירי פצצות מרגמה בשדות נגב ■ מאוחר יותר מת מפצעיו רס"ל ברק רפאל דגורקר, ובכך עלה מניין ההרוגים בצה"ל ל-43 ■ מניין ההרוגים בעזה עלה לאלף עם פינוי הגופות

כתבי "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבי "הארץ"

בסוף השבוע נכנס מבצע "צוק איתן" ליומו ה-19. כוחות צה"ל פועלים קרקעית בשטח הרצועה למעלה משבוע. היום בבוקר הותר לפרסום כי מת מפצעיו חייל מילואים שנפגע באורח קשה אמש מפצמ"ר בעוטף עזה. אתמול הותר לפרסום כי שני חיילים מתו מפצעיהם, וכי שלושה חיילים נהרגו לפנות בוקר ברצועה. שלשום נהרגו עוד שני חיילים בקרבות. שלושה אזרחים ישראלים ו-43 חיילי וקציני צה"ל נהרגו מתחילת הלחימה.

תשעה פלסטינים נהרגו שלשום בעימותים עם כוחות הביטחון בגדה. על פי דיווחי משרד הבריאות הפלסטיני, מניין ההרוגים ברצועה מאז תחילת המבצע עלה ליותר מ-1,000 ומניין הפצועים ליותר מ-5,730. 

מבצע "צוק איתן" - סיקור נרחב: מה לעשות בזמן אזעקה | גילי כהן ■ שבוע ברצועת עזה – סיכום במספרים  ■ ההבדל בין לבנון לעזה | צבי בראל ■ נתניהו – סופר-טוקר | אמיר אורן ■ שיטה להטריד את ישראל – הקש בנתב"ג | עמוס הראל ■ אין מלחמות שמחות | יוסי ורטר

08:52: נפילה אותרה בשטח פתוח בפתח תקווה; לא דווח על נזק או נפגעים (יניב קובוביץ) 

08:27: אזעקות נשמעו בפתח תקווה, הוד השרון וביישובים נוספים בשרון ובשפלה. כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר השרון (עמוס הראל)

08:22: שלוש נפילות אותרו לפני כשעה ביישוב במועצה האזורית אשכול; נזק רב נגרם לרכבים. כיפת ברזל יירטה רקטה שנורתה לעבר אשדוד ורקטה נוספת שנורתה לעבר אשקלון; חמש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באשקלון (שירלי סיידלר).

08:13: אזעקות נשמעו באשדוד, אשקלון ובמועצות האזוריות חוף אשקלון, באר טוביה ובמועצה האזורית יואב.

הפגנת השמאל נגד המבצע בעזה, הערב בת"אצילום: תומר אפלבאום

07:04 הותר לפרסום: חייל צה"ל רס"ל (מיל') ברק רפאל דגורקר נהרג אמש בגבול רצועת עזה. דגורקר, חייל מילואים מיחידת הנדסה בחטיבת חי"ר, נהרג אתמול מפצצת מרגמה שנורתה לעבר אחד היישובים בעוטף עזה. הוא הועבר לבית החולים לאחר שנפצע קשה, ולאחר מכן נקבע מותו (גילי כהן).

06:49: משמונה בערב היו 21 שיגורי רקטות, מהם שלושה יורטו. מחצות היו שלוש נפילות בישראל כולן בשטחים פתוחים. מוקדם יותר נשמעה אזעקה במועצה האזורית אשכול. צה"ל לא תקף בתגובה. קצין בכיר: "אנחנו מנהלים את זה כמו מבצע צבאי וכל הדברים נשקלים. כשנצטרך לתקוף, זו לא בעיה, כרגע אנחנו ממשיכים את הפעילות העיקרית אל מול המנהרות בתוך חלון הזמנים ההומניטריים" (גילי כהן).

05:05: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון.

01:13: דובר חמאס סאמי אבו זוהרי אמר "כי כל רגיעה שלא מבטיחה נסיגה של צה"ל ופינוי פצועים לא תהיה מקובלת על חמאס" (ג'קי חורי).

26/07/2014

23:57: גורמים מדיניים אומרים כי לבקשת האו"ם, הקבינט אישר את הארכת ההפוגה ההומניטרית עד יום ראשון בחצות. צה"ל יפעל מול הפרה של ההפוגה, ולאורך ההפוגה ההומניטרית תימשך פעולת צה"ל לניטרול מנהרות הטרור. השרים נפתלי בנט, יצחק אהרונוביץ' ואביגדור ליברמן הצביעו נגד הארכת ההפוגה ההומניטרית. הקבינט יתכנס מחר לדון בהמשך המבצע (ברק רביד).

23:53: שני בני אדם נפצעו באורח קשה וקל בנחיתת רקטה במועצה האזורית שדות נגב (שירלי סיידלר).

23:49: אזעקה נשמעה בבאר שבע. שתי רקטות התפוצצו בשטחי המועצה האזורית מרחבים (שירלי סיידלר).

23:42: דובר צה"ל מסר כי מתו מפצעיהם שני חיילים שנפגעו השבוע בלחימה בעזה.

סרן ליעד לביא, קצין לוחם בחיל הרגלים בן 22 ממושב שדה ניצן, מת מפצעיו בבית החולים לאחר שנפצע שלשום בפעילות מבצעית בדרום הרצועה.

רב נגד רמי כחלון, נגד בחטיבת הצנחנים בן 39 מחדרה, מת מפצעיו לאחר שנפגע ביום שלישי השבוע בגבול הרצועה. הלווייתו של כחלון תיערך מחר ב-17:00 בבית העלמין הצבאי בחדרה.

שרי החוץ בדיון בפריז על הפסקת האש, היוםצילום: AP

23:40: אזעקות במועצות האזוריות שדות נגב ושער הנגב.

23:26: חמש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים בנגב המערבי: שתיים במועצה האזורית אשכול, שתיים נוספות במועצה האזורית מרחבים, ואחת בין שני יישובים בחוף אשקלון. אין נפגעים ולא נגרם נזק (שירלי סיידלר).

23:21: חבר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר כי ישראל מבצעת פשעי מלחמה בעזה וכי ההנהגה הפלסטינית בוחנת הצעות להפסקת האש, בעיקר עם שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי. לדברי עריקאת, הסכמת ממשלת ישראל להפוגה בת 12 שעות היתה עניין טקטי, כי בפועל מתבצע כיבוש מחדש של חלקים מעזה, ואי אפשר לדבר על הפסקת אש בעוד הטנקים הישראלים נמצאים בעומק הרצועה. "אנחנו חוששים שישראל עומדת לבצע תוכנית הרבה יותר מסוכנת לגבי הרצועה", אמר (ג'קי חורי).

23:14: אזעקה נוספת נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. כמה דקות לפני כן נשמעו אזעקות גם במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב.

23:01: ארבע רקטות נוספות התפוצצו בנגב המערבי: שתיים התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית חוף אשקלון, והיתר במועצה האזורית מרחבים. אין נפגעים ולא נגרם נזק. מוקדם יותר נשמעו במועצות האזוריות אשכול, שדות נגב ומרחבים.

בירושלים, כמה צעירים מיידים אבנים ויורים זיקוקים לעבר כוחות המשטרה במזרח העיר. שוטר נפצע קל מאבן (שירלי סיידלר וניר חסון).

22:41: בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק אמר כי היוזמה המצרית מבטאת עמדות שאינן תואמות את עמדת ארגונו. מרזוק כתב בדף הפייסבוק שלו כי "חילוקי הדעות לגבי היוזמה המצרית לא נוגעים אך ורק לפרטים, אלא גם לניסוחים כמו הגדרת ההתנגדות כתוקפנות, הניסוח שמדבר על משא ומתן על בסיס גבולות 67' והכרה בהחלטות הקהילה הבינלאומית. מדובר בעמדות שאינן משקפות את עמדת ההתנגדות" (ג'קי חורי).

22:29: אזעקות נשמעו במועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון.

הריסות בשכונת שג'עיה ברצועה, היוםצילום: AFP

21:56: מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות בשמי אשקלון. קודם לכן נשמעה אזעקה  בעיר וכן במועצה האזורית חוף אשקלון. שני יירוטים נוספים היו באזור רחובות. הזרוע הצבאית של חמאס נטלה אחריות לירי.

בתל אביב הסתיימה מוקדם מן הצפוי הפגנת השמאל נגד המבצע. מארגני ההפגנה אמרו כי במשטרה ביקשה מהם לקצר את  האירוע בגלל ניסיונות של פעילי ימין לשבש את ההפגנה. במשטרה אומרים כי ביקשו לקצר ההפגנה בגלל חידוש ירי הרקטות לעבר ישראל. ארבעה בני אדם נעצרו (שירלי סיידלר, גילי כהן, ג'קי חורי צפריר רינת ויניב קובוביץ). לידיעה המלאה

21:47: מקור דיפלומטי אמר ל"הארץ" כי חמאס מוכן להארכה של 24 שעות בהפוגה ההומניטארית בתנאי שהקבינט הישראלי יקבל החלטה דומה. מוקדם יותר, לפני תחילת ישיבת הקבינט, אמרו השרים ליברמן ובנט כי הם מתנגדים להארכה מסוג זה (ברק רביד).

21:46: אזעקות באזור השפלה: בין השאר נשמעו אזעקות במזכרת בתיה, קרית עקרון ובמועצות האזוריות גזר, חבל יבנה וגדרות.

21:39: דובר חמאס פוזי ברהום אומר כי "אין כל הסכם להארכה של הפסקת האש ההומניטארית לארבע שעות נוספות" (ג'קי חורי).

21:32: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב, אין נפגעים ולא נגרם נזק. קודם לכן נשמעה אזעקה במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב (שירלי סיידלר).

21:18: אלפי מפגינים פרו פלסטינים התעמתו היום עם המשטרה במרכז פריז בתהלוכה נגד מבצע צוק איתן. 50 בני אדם נעצרו. המפגינים צעדו למרות איסור שהוטל עליהם בידי הרשויות בצרפת לעשות כן. שר הפנים הצרפתי, ברנרד קזנוב הזהיר את מארגני ההפגנות בטלוויזיה שהם יישאו באחריות לכל עימות עם כוחות המשטרה, ואף יעמדו לדין על כך שהתעלמו מהאיסור לקיים את ההפגנות שאושר על ידי בית המשפט העליון הצרפתי.

קרי מגיע לקהיר, אמשצילום: AFP

20:35: ישיבת הקבינט הוקדמה בחצי שעה ותתקיים ב-21:00 (ברק רביד).

20:21: שר החוץ אביגדור ליברמן מתנגד להארכת ההפוגה ההומניטארית ביממה. "אם האו"ם והצלב האדום ביקשו הארכה לעוד ארבע שעות אין שום סיבה לא לספק את זה. (אך) אני לא רואה שום צורך להאריך את הפסקת האש מעבר לזה, כי אז זו הפסקת אש זוחלת... הרי להפסיק סתם כדי שלמחרת היום החמאס יתחיל לחפור שוב מנהרות ולייצר טילים - בשביל מה עשינו את זה".

בראיון לערוץ 2 אמר ליברמן כי "אנחנו הצלחנו בזירה הבינלאומית, גם באו"ם וגם באיחוד האירופי. עצם העובדה שהשבוע התכנסה מועצת הביטחון בלי לקבל החלטה, גם החלטת שרי החוץ של האיחוד האירופי, גם בכל התחנות הבינלאומיות - אנחנו רואים שיש לנו עדיין חופש פעולה".

20:15: בכיכר רבין בתל אביב החלה ההפגנה נגד המבצע בעזה, בהשתתפות כ-3,000 איש. כמה עשרות מפגינים התומכים במבצע נמצאים במקום ומופרדים על ידי המשטרה מהאירוע המרכזי (צפריר רינת). לידיעה המלאה

20:08: ארבע פצצות מרגמה נחתו בשטחים פתוחים מחוץ ליישוב במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר).

תושבי רצועת עזה מול הריסות בתיהם שנהרסו, היוםצילום: AP

ראש המועצה האזורית אשכול, חיים ילין, אמר בעקבות ירי פצצות המרגמה כי "הפסקת אש לא יכולה להיות חד צדדית. ירי לעבר יישובי אשכול לא יכול להיחשב הפסקת אש. לא נסכים להתייחס ל'טפטוף' ירי על אשכול כאל לגיטימי. תושבי אשכול ראויים לחיים שקטים, בלי אזעקות וריצה למרחבים מוגנים ובלי פחד ממנהרות".

19:55: בשב"כ אומרים כי במהלך סוף השבוע שובשו וסוכלו תקיפות סייבר של  קבוצות האקרים במזרח התיכון נגד אתרי ממשל, תקשורת וגופים פרטיים בישראל. על פי שירות הביטחון הכללי, מדובר בפעילות אשר בוצעה בהקשרי ציון "יום ירושלים באיראן" והאירועים ברצועת עזה ובגדה.  מטרת התקיפה היתה למנוע כניסה לכמות גדולה של אתרים ישראליים בו זמנית ולזמן ממושך. הכוננות הגבוהה תימשך בימים הקרובים הן בשב"כ והן בגופים ממשלתיים הקשורים בנושא (גילי כהן ועודד ירון). לידיעה המלאה

19:38: הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את הארכת ההפוגה ההומניטארית עד חצות. פקיד ישראלי בכיר אמר כי האו"ם פנה לישראל בבקשה ל-24 שעות הפוגה הומניטארית החל מ-20:00. בשלב הראשון אישר הקבינט במשאל טלפוני ארבע שעות נוספות עד חצות. זאת על מנת לאפשר לקבינט להתכנס ולדון בבקשת האו"ם. תוך כדי ההפוגה ההומניטארית תימשך פעולת צה"ל לנטרול המנהרות.

בחמאס אומרים כי טרם אישרו את הארכת ההפוגה. בכיר הארגון, מחמוד א זהאר אמר כי "כל הסכם להפסקת האש חייב להיות הולם להקרבה ולמחיר ששילם העם הפלסטיני בעזה, ולעמידה האיתנה של ההתנגדות" (ברק רביד וג'קי חורי).

19:24: לאור הדיווחים על הארכת הפסקת האש ברצועת עזה, המשטרה הודיעה כי תתיר את קיום הפגנת המחאה נגד מבצע "צוק איתן", הערב בתל אביב. אלון לי-גרין, ממארגני האירוע, אמר כי המשטרה אישרה את קיום האירוע כמתוכנן (צפריר רינת).

18:57: שליח האו"ם רוברט סרי אמר כי נעשים מאמצים דיפלומטיים כדי להאריך את ההפוגה ההומניטרית בעזה בפרק זמן נוסף של 24 שעות עם אפשרות להארכה נוספת. ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני נדחתה ל-21:30.

גם בחמאס בוחנים את האפשרות להאריך את ההפוגה ההומניטרית מעבר לשעה 20:00. דובר חמאס בעזה הבהיר לפני זמן קצר כי עדיין אין החלטה רשמית בעניין. 
סגן מזכ"ל הג'יהאד האיסלאמי זיאד אנחלה אמר כי "אנו בוחנים בזהירות את ההצעות להפסקת אש, ולא רוצים ליפול במלכודת האינטרסים של מאבקים בינלאומיים".

18:24: המשטרה הודיעה כי לא תאפשר לקיים אירועי מחאה של השמאל והימין שתוכננו להתקיים הערב בכיכר רבין בתל אביב. בהודעת המשטרה "בעקבות הערכת מצב שבוצעה על ידי גורמי בטחון ובהתאם להנחיית פיקוד העורף, הוחלט שלא לקיים היום אירועים בהשתתפות קהל רב בשטח פתוח.

"משטרת ישראל מקפידה על ערך חופש הביטוי והדמוקרטיה, אלא שבנסיבות הנוכחיות ערך השמירה על חיי אדם הינה משימה עליונה. המחאות יידחו למועד אחר".

במשטרה אמרו כי היא נערכה להפגנת השמאל אולם הנחיות פיקוד העורף אוסרות על קיום האירוע. זאת, מפני שעל פי ההערכה היו אמורים להשתתף בהפגנה הנערכת בשטח פתוח מעל לאלף בני אדם, ולטענת המשטרה קיימת סבירות גבוהה לכך שב-20:00, עם תום ההפוגה ההומניטארית, יתחדש הירי בצורה מאסיבית. עם זאת, הנחיות פיקוד העורף שלא לקיים אירועים בשטחים פתוחים מעל אלף איש פורסמו כבר לפני כמה ימים, לפני הכוונה לקיים את האירוע. בפיקוד העורף אומרים שמדובר בהנחיות ההתגוננות, לפיהן לא מאשרים התכנסויות של למעלה מאלף איש (יניב קובוביץ וגילי כהן).

תקיפת צה"ל ברצועה, היום לפנות בוקרצילום: AFP

18:15: פקיד בכיר אמר כי מתקיים סבב טלפוני בין שרי הקבינט לאישור הארכת ההפוגה ההומניטארית בארבע שעות. בישיבת הקבינט הערב ידונו השרים בהמשך הפעולה בעזה ובאפשרות להאריך את ההפוגה עד הבוקר. הפקיד הבכיר ציין כי במהלך ההפוגה לא תיפסק פעילות צה"ל להריסת המנהרות (ברק רביד).

17:55: בצה"ל אומרים כי ב-24 השעות האחרונות, טרם הכניסה להפסקת האש, עבדה חטיבת גבעתי במרחב חירבת אחזעה שבדרום הרצועה, שם סיכלה עשרה מחבלים וחשפה ארבעה פירי מנהרות מרכזיים (גילי כהן).

17:20: הותר לפרסום כי שלושה חיילי צה"ל נהרגו לפנות בוקר ברצועת עזה. בנוסף הותר לפרסום שמו של חייל שנהרג אתמול בערב.

השלושה שנהרגו לפנות בוקר הם: סגן רועי פלס, בן 21 מתל אביב, שנהרג מפגיעה ברכב משוריין של צה"ל ברצועה; סמל ראשון אברהם גרינצויג, בן 21 מפתח תקוה, שנהרג בפעילות מבצעית בצפון הרצועה; וסמל ראשון גל בסון, בן 21 מחולון, שנהרג  בפעילות מבצעית בצפון הרצועה.

עוד הותר לפרסום כי סמל ראשון עמית יאורי, לוחם בחיל ההנדסה בן 20 מירושלים, הוא חייל צה"ל שנהרג אתמול בערב בהיתקלות בדרום רצועת עזה. לידיעה המלאה

סמל ראשון גרינצוויג מחטיבת הנח"ל וסמל ראשון בסון מיהל"ם נהרגו בחילופי אש בבית חאנון. כוח של לוחמי נח"ל הגיעו לבית באזור, שככל הנראה היה ממולכד. במקום החלו חילופי אש, וכן הופעלו כמה מטעני נפץ. כמה חמושים פלסטינים נהרגו בתקרית גם כן. במקרה הנוסף, אף הוא באזור בית חאנון, נורה נ"ט לעבר כוח אחר מחטיבת הנח"ל, ממנו נפגע ונהרג סגן רועי פלס. לדברי קצין בכיר, בבית חאנון פועלים כוחות צה"ל אל מול כמה מתחמים בהם יש אזורי שיגור רקטות, וכן אזור בו ישנן מספר מנהרות. בכך עלה ל-40 מניין החיילים שנהרגו מתחילת המבצע (גילי כהן).

17:04: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס ב-20:30 בקריה בתל אביב כדי לדון בהמשך המבצע בעזה ובמגעים המדיניים להפסקת אש (ברק רביד).

16:31: סגן שר החוץ האיראני לעניינים ערביים, חוסיין אמיר עבדוליהאן, המבקר בלבנון אמר לעיתון "דיילי סטאר" בלבנון כי טהראן תמנע מישראל להמשיך במתקפה האגרסיבית כהגדרתו על עזה. לדבריו, עד היום, 19 ימים מאז החל המבצע הצבאי, חמאס השתמש בפחות משלושה אחוזים מיכולתו הצבאית. עבדוליהאן הגיע מוקדם יותר הבוקר לביקור בביירות, במהלכו נפגש עם שר החוץ הלבנוני וצפוי להיפגש גם עם ראש הממשלה, תמאם סאלם. "אנו משתמשים בכל יכולותינו ומפעילים את כל המאמצים כדי למנוע מישראל להמשיך בטבח ובפשעים שהיא מבצעת נגד אזרחים ברצועת עזה", אמר. "הרפובליקה האיסלאמית של איראן תומכת בהתנגדות הפלסטינית, ולא תאפשר את המשך התנהלותה הברברית של ישראל".

15:03: שר החוץ הצרפתי, לורן פאביוס, אמר בצהריים בסיום פסגה בפריז בעניין המשבר בעזה כי שבעת שרי החוץ שהשתתפו באירוע קוראים להארכת הפסקת האש ההומניטארית בת 12 שעות שנכנסה לתוקף בשמונה בבוקר.

פאביוס דיבר כשמאחוריו עמדו שרי החוץ של ארה"ב, בריטניה, גרמניה, איטליה, קטאר וטורקיה וכן סגן שר החוץ של האיחוד האירופי. קבוצת הבכירים התכנסה בפריז לבקשתו של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי כדי לדון במאמצים להגיע להפסקת אש. במפגש בפריז לא השתתפו נציגים של ישראל, מצרים או הרשות הפלסטינית. מנגד, את חמאס ייצגו באירוע שרי החוץ של קטאר וטורקיה (ברק רביד וג'קי חורי).

14:55: הלילה פעלו חטיבת הנח"ל וחטיבת שריון במבצע בבית חאנון. בפעילות זו נהרגו עשרות חמושים פלסטינים, הופצצו מחסני אמל"ח, עמדות נ"ט וחמ"לי תצפיות. במהלך הלילה, הטילו חיל האוויר כ-100 פצצות שכל אחת מהן מכילה כטונה חומר נפץ (גילי כהן).

12:45: משרד הבריאות הפלסטיני מדווח כי עלה ליותר מ-1,000 מניין ההרוגים הפלסטינים ברצועת עזה. בארבע השעות האחרונות מאז החלה הסקת האש ההומניטארית ברצועה, חילצו צוותים פלסטיניים 81 גופות מבין הריסות מבנים שנפגעו בקרבות בימים האחרונים. 

12:40: בפריז החלו השיחות בין שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, לבין שרי החוץ של קטאר, טורקיה, צרפת, בריטניה, גרמניה, איטליה ושרת החוץ של האיחוד האירופי, בעניין המאמצים להפסקת אש בעזה. קרי נפגש הבוקר עם שר החוץ הטורקי, אחמט דואותולו. האחרון מתח היום ביקורת על ישראל בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי לאחר יום של דיונים הושגה טיוטת הסכם הפסקת אש, אך ישראל דחתה אותה. "זה הראה את חוסר הכנות של הישראלים בכל הנוגע למאמצי השלום", כתב דואותולו (ברק רביד).

קצין צה"ל מציג בפני עיתונאים מנהרה שנחשפה ברצועה, בסוף השבועצילום: REUTERS

12:35: חברות התעופה הטורקיות הודיעו כי הן מחדשות את טיסותיהן לישראל וממנה. בתוך כך ביקשה חברת התעופה טורקיש איירליינס מרשות שדות התעופה לקבוע לה לוח זמנים לשני מועדי טיסות כבר להיום לנתב"ג וממנו.  

12:03: 138 חיילים מאושפזים כעת בבתי החולים ברחבי הארץ. שלושה מתוכם נפצעו באורח קשה מאוד וארבעה אחרים באורח קשה (עידו אפרתי).

11:36: תאילנד ביקשה מממשלת ישראל להרחיק את אזרחיה, העובדים התאילנדים, מגבול הרצועה. כך דיווחה סוכנות הידיעות די.פי.אי. בשבוע שעבר נהרג עובד זר מתאילנד מפגיעת פצצת מרגמה בעת שעבד בחממות ביישוב במועצה האזורית חוף אשקלון. הוא נפצע באורח אנוש ומאוחר יותר מת מפצעיו בבית החולים.

עיתון בתאילנד דיווח כי שגרירות תאילנד בישראל קראה לכל העובדים ולמעסיקיהם בעוטף עזה להפסיק לעבוד באזור עד שהמצב הביטחוני יירגע. לפי הדיווח כ-4,000 עובדים זרים מתאילנד עובדים באזור עוטף עזה. משרד החוץ התאילנדי הוסיף כי יפעל לעצור את העובדים מלהגיע לעבור באזור עד הרגיעה. 

11:17: "רדיו פלסטין", תחנת הרדיו הרשמית של הרשות הפלסטינית, דיווחה כי בשעתיים הראשונות להפסקת האש ההומניטארית, חילצו הפלסטינים 60 גופות של אזרחים ברחבי הרצועה. הגופות נקברו תחת הריסות בתים שנפגעו בתקיפות צה"ל בימים האחרונים, ובשל הירי המתמשך באזור לא יכלו צוותי החילוץ להגיע אליהם מיד (עמירה הס).

09:21:  הפסקת האש ההומניטארית, שהחלה הבוקר, תאפשר לצוותים הרפואיים הפלסטיניים להגיע לבתים שהופגזו בשבוע האחרון, ולנסות להציל את מי שעדיין קבור תחת ההריסות – או לחלץ עוד גופות. סוכנות הידיעות סמא דיווחה כי לפנות בוקר הפגיז מטוס קרב ישראלי בית בן ארבע קומות בחאן יונס, ועד כה ידוע על 19 הרוגים פלסטינים, בהם 11 ילדים וארבע נשים. ההרוגים הם בני משפחת א-נג'אר, עקורים מהכפר חוזאעה ממזרח לחאן יונס. כעשרת אלפים תושבי חוזאעה וכפרים אחרים ממזרח לחאן יונס נסו מבתיהם וחיפשו מחסה בחאן יונס, בשל הפגזות והפצצות ישראליות אינטנסיביות על בתיהם בשלישי וברביעי. 

מחוץ לבני משפחת א-נג'אר, בשעות שקדמו להפסקת האש ההומניטארית נהרגו מאש צה"ל ברחבי הרצועה עוד חמישה פלסטינים. במרכז הרצועה נהרגו גבר בן 39 וגבר בן 53. עוד גבר בן 32 נורה למוות כאשר ניסה לחלץ גופות מהריסות בתים במזרח חאן יונס. שני גברים בני 26 ו-19 נהרגו בשכונת הפליטים שייח' רדואן בעזה. כמו כן, בהפגזה אחרת על בית בעיר עזה נהרג חוסאם יאסין, בן 15, נכדו של השייח' אחמד יאסין, מייסד תנועת החמאס (עמירה הס).   

09:14: כוחות ההצלה הפלסטיניים חילצו הבוקר ארבע גופות ממחנה הפליטים אלמגאזי ועוד שלוש גופות משכונת שג'אעייה ברצועה. מדובר בגופות שהיו מתחת להריסות מבנים שנפגעו בתקיפות צה"ל הלילה (ג'קי חורי).

08:55: על אף הפסקת האש ההומניטארית, בצה"ל מתכוונים להמשיך ולפוצץ את המנהרות שהתגלו בימי הלחימה בעזה. עד כה אותרו 31 מנהרות, 15 מהן הושמדו על ידי הכוחות, בין אם באמצעות טרקטורים ודחפורים, ובין אם על ידי פיצוצן בחומר נפץ. "משמונה בבוקר ישנו חלון זמנים הומניטארי, בהנחה שכל המחבלים בתוך המנהרות גם יקשיבו לו. כל ירי ייענה בירי. אנחנו מעריכים שבתוך המנהרות יש מחבלים, והסיפור של המנהרות ממשיך כרגיל. אם תהיה משם אש - תהיה גם לחימה", אמר הבוקר קצין בכיר.

בצה"ל אומרים כי מספר החמושים הפלסטינים שנהרגו בלחימה גדול במאה ממה שחשבו קודם לכן, ועומד על למעלה מ-300. כוחות מחטיבת הצנחנים דיווחו הלילה על מספר היתקלויות באזור דרום הרצועה, שהביאו לכמה חמושים הרוגים. בנוסף, תקף הלילה חיל האוויר 42 מטרות ברצועת עזה (גילי כהן).

08:04: לפנות בוקר הותר לפרסום כי שניים מחיילי צה"ל נהרגו אמש בפעילות מבצעית ברצועת עזה. אחד משני ההרוגים הוא סמ"ר גיא בוילנד מחיל ההנדסה, בן 21 מקיבוץ גנוסר.

07:12: בעזה דווח על כי 20 בני אדם נהרגו בהפגזת בניין בחאן יונס הבוקר. ככל הידוע עד כה 11 מההרוגים הם ילדים. בבניין שוכנו עשרות עקורים שברחו ביום רביעי מהכפר חוזאעה שממזרח לחאן יונס בעקבות הפגזות צה"ל. צוותי חילוץ עמלים על הוצאת גופות מבין הריסות הבניין (עמירה הס)

02:22: שלוש רקטות שנורו מרצועת עזה יורטו באזור אשקלון (שירלי סיידלר).

00:25: פקיד ישראלי בכיר מסר כי נתניהו הסכים להפסקת אש הומניטארית בת 12 שעות החל מהשעה 7:00. הבכיר ציין כי נתניהו עדכן בהחלטתו את שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ואת מזכ"ל האו"ם באן קי-מון (ברק רביד).

00:00: כמה בני אדם נפצעו מירי כוחות צה"ל לעבר בית חולים בבית חאנון שבצפון הרצועה, שבו כ-60 חברי צוות רפואי, שלושה חולים ושני פעילי סולידריות בינלאומיים. בין הפצועים אזרח שוודי, פרד אקבלד. אקבלד אמר הלילה כי "הצבא מפגיז ישירות לעברנו. ישנם שני חולים בקומה השנייה ואנחנו חושבים שהם בסדר, אבל איננו יכולים להזיז אותם משם בקלות כי הם רתוקים למיטות. בשל הפציעה אני מדמם מראשי, ועוד אדם אחד נפצע. אנשים מפוחדים" (עמירה הס).   

25/07/2014

23:45: שתי נפילות זוהו בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. קודם לכם זוהו באזור שתי נפילות נוספות (שירלי סיידלר). 

23:04: עלה ל-864 מניין ההרוגים הפלסטינים מאז תחילת המבצע. 5,730 בני אדם נפצעו, כך על פי דיווח של סוכנות הידיעות "מען". 

23:03: נציגים של ארה"ב, האיחוד האירופי, בריטניה, גרמניה, איטליה, טורקיה וקטאר צפויים להשתתף בשיחות מחר בפריס, כחלק מהמאמץ להשיג הפסקת אש, כך לפי סוכנות הידיעות רויטרס. 

22:56: 61 רקטות ופצצות מרגמה התפוצצו בשטחי ישראל. 16 רקטות יורטו על ידי סוללת כיפת ברזל (גילי כהן). 

22:48: שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס הערב למבצע בעזה בביקור שערך בסוללת כיפת ברזל, ואמר לחיילים שעליהם "להיות ערוכים לאפשרות שבקרוב מאוד ננחה את צה"ל להרחבה משמעותית של הפעילות הקרקעית בעזה". יעלון אמר לחיילים כי "חמאס חשב שהוא ישגר לעבר ישראל למעלה מ-2,000 טילים ורקטות ויגרום לנו נזק בלתי הפיך, וזה הפך ללא רלוונטי בזכות מערך כיפת ברזל" (גילי כהן). 

22:28: בהיתקלות של כוח מגדוד ההנדסה דווח כי חמושים ניסו לחטוף חייל ולהכניסו לפיר מנהרה ברצועה. טנק של צה"ל ירה פגזים לאזור והחייל הצליח לחלץ את עצמו. 

בשעות הערב נרשמו התקלויות נוספות של כוחות צה"ל בחמושים. כוח של יחידת המסתערבים דובדבן חשף מצבור אמצעי לחימה שכלל מטענים. כוח אחר מהיחידה דיווח על פגיעה בחמושים. לא נרשמו נפגעים בקרב כוחות צה"ל. שישה חמושים פלסטינים נהרגו בהיתקלות נוספת עם כוח של חטיבת הצנחנים. בתקרית אחרת, כוח שריון איתר בתוך בית מספר בורות שיגור, כולל רקטות לטווח בינוני. הבית הופצץ בהמשך על ידי חיל האוויר.

שתי תקריות נוספות נרשמו בפעילות כוח מחטיבת הנח"ל ברצועה. במקרה אחד, שני חיילים נפצעו בהיתקלות עם חמושים. מסוק קרב הפציץ לאחר מכן את הבית בו התרחשה ההיתקלות. בתקרית אחרת, גדוד מהחטיבה נכנס אל תוך בית ממולכד, והופעל מטען במקום. שבעה חיילים נפצעו (גילי כהן). 

21:55: שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, התייחס הערב למגעים לגיבוש הפסקת אש ברצועה, כשעה לאחר שהקבינט הישראלי דחה את המתווה שהציג. במסיבת עיתונאים בקהיר אמר קרי כי "ברגע זה אנו פועלים להגיע לשבעה ימים של הפסקת אש הומניטארית, בכדי להביא את הצדדים לשבת ביחד ולהגיע להפסקת אש ארוכה יותר, זאת לפי המתווה המצרי. נתניהו אמר לי שהוא מוכן להמשיך ולעבוד בימים הקרובים כדי להגיע לנוסחה להפסקת אש ואף לתת ״מקדמה״ של 12 שעות של פסק זמן בלחימה בעזה. 

לדברי קרי, בשלב זה הוא לא יכול להכריז עדיין על הפסקת אש בגלל מחלוקות על "טרמינולוגיה". "מאות פלסטינים נהרגו בעזה בשבועות האחרונים, בהם אזרחים. כל העולם צופה ברגעים הטראגיים ותוהה מתי כולם יתעשתו. גם הישראלים וגם הפלסטינים ראויים לחיים טובים, ועל שני הצדדים להבין שאלימות מובילה לאלימות" (ברק רביד). לידיעה המלאה

21:13: פלסטיני נוסף נהרג בגדה, במחנה הפליטים אל-ערוב בצפון חברון. ההרוג הוא עיד פדילאת, בן 32, תושב מחנה הפליטים. מצה"ל נמסר כי פדילאת ניסה לחטוף לאחד החיילים את נשקו, ובתגובה הוא פתח לעברו באש. בכך עלה ל-7 מניין ההרוגים בגדה ביממה האחרונה (גילי כהן וג'קי חורי). 

20:46: כיפת ברזל יירטה רקטה מעל ראש העין ורקטה נוספת מעל גן יבנה (גילי כהן). 

עימותים בחווארה ליד שכם, שישיצילום: REUTERS

20:37: אזעקות נשמעו במרכז הארץ ובדרומה. 

20:36: פקיד ישראלי בכיר: הקבינט דחה את מתווה הפסקת האש שהציע שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי. הדיונים נמשכים מול קרי בנסיון לשפר את ההצעה (ברק רביד). לידיעה המלאה

20:35: הותר לפרסום שמו של לוחם השריון שנהרג היום בהיתקלות ברצועה: סמ"ר גיא לוי, בן 21 מכפר ורדים (גילי כהן).  

20:26: לפחות 52 אזרחים פלסטינים נהרגו ברחבי רצועת עזה מאש צה"ל ביממה האחרונה. לפני כשעה פגז צה"ל פגע בבית חולים בבית חאנון, שפונה כבר קודם לכן מרוב חוליו. בבניין לכודים אנשי צוות, אזרחים ומתנדבי תנועת הסולידריות הבינלאומית ISM. הלכודים מדווחים כי ישנם חילופי אש באזור. 

אחר הצהרים ירי של צה"ל פגע באמבולנס פלסטיני שהיה בדרכו לחלץ פצועים באזור בית חאנון, כך לפי דיווח של משרד הבריאות הפלסטיני. איש צוות רפואי אחד נהרג והשני נפצע קשה. במהלך הלילה פגע ירי של צה"ל בבית החולים לילדים א-דורא בעזה. תינוק בן שנה שהיה ביחידת הטיפול הנמרץ נהרג ושלושים מאושפזים אחרים נפצעו (עמירה הס). 

20:18: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון. זוהו שלוש נפילות בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר). 

20:13: חברות התעופה הנימנות על קבוצת לופטהנזה תחדשנה את טיסותיהן לישראל וממנה החל ממחר (שבת). מדובר בחברות התעופה לופטהנזה, סוויס, אוסטריין איירלינס, בריסל איירליינס וג'רמן ווינגס. ההחלטה התקבלה בתום הערכת מצב חדשה של הנהלת הקבוצה בגרמניה. בכך נסללה למעשה הדרך לחזרתם של חברות התעופה הגדולות באירופה לטוס ארצה (זוהר בלומנקרנץ). 

19:42: זוהתה נפילה בשטחים פתוחים במועצה האזורית שדות נגב (שירלי סיידלר). 

19:35: מפקד פיקוד הדרום, סמי תורג'מן, אמר לגבי אפשרות של התקדמות לקראת הגעה להפסקת אש כי צה"ל ינצל עד תום את כל הזמן שעומד לרשותו לטיפול במנהרות. לדבריו, "יש שעונים נוספים במרחב", כאשר הוא מתכוון לשעון המדיני, מלבד זה הצבאי. 

האלוף תורג'מן שוחח היום עם כתבים צבאיים ואמר כי הכוחות משקיעים את מרבית זמנם בטיפול במנהרות, "כדי לשחרר את היישובים ממנהרות תופת וממנהרות שיכולות לגרום לפגיעה קשה ביישובים. במקביל למשימה של המנהרות, היחידות פועלות בשטח מול החמאס. פגענו במאות מחבלים ושבינו עשרות".

לאחר הפצצות צה"ל בצפון הרצועה, אתמולצילום: REUTERS

מפקד פיקוד הדרום הוסיף כי כוחות הצבא ממשיכים בפעילותם בשטח, אך במקביל מכינים כוחות נוספים באזור, "במידה ונידרש להן". "החמאס בנה במשך שנים תשתית תת-קרקעית. יש עזה תחתית, זו לא סיסמה. כל יום לחימה אנחנו מצליחים לפגוע בתשתית הזו, ובשבוע האחרון הצלנו לפגוע באופן משמעותי בכך". 

19:18: כיפת ברזל יירטה רקטה אחת מעל אשקלון, ושתיים נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים. קודם לכן יורטו שלוש רקטות מעל אשדוד. אזעקות נשמעו באזור (שירלי סיידלר). 

19:17: אזעקה נשמעה ביישובי עוטף עזה. 

19:07: דובר צה"ל מוסר כי חייל צה"ל נהרג בשעות הצהריים במהלך פעילות מבצעית  ברצועה. מדובר בחייל שריון שנפגע ככל הנראה מרסיסי טיל נ"ט. הודעה נמסרה למשפחתו, אך שמו טרם הותר לפרסום. ביממה האחרונה נפצעו שישה חיילים באורח בינוני ושמונה חיילים נוספים נפצעו באורח קל בפעולה הקרקעית של צה"ל בעזה (גילי כהן). לידיעה המלאה

18:36: כיפת ברזל יירטה רקטה מעל שדרות. שריפה פרצה בשדה סמוך ליישוב במועצה האזורית אשכול, כתוצאה מהתפוצצות רקטה במקום. קודם לכן נשמעו אזעקות באזור, כמו גם בבמועצה האזורית שער הנגב (שירלי סיידלר) 

17:27: נקבע מותו של החייל הנעדר סמ"ר אורון שאול. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי שאול, לוחם חטיבת גולני, מת בקרב אך הוא מוגדר כחלל צה"ל שמקום קבורתו אינו נודע. הודעה נמסרה למשפחתו לפני זמן קצר על ידי ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ, שעמד בראש בית דין רבני מיוחד שהוקם בעניין זה, ומפקד עוצבת הבשן, תא"ל אופק בוכריס. משפחתו מסתגרת בביתה, וביקשה לכבד את פרטיותה. גורם צבאי מסר כי היות שמקום קבורתו אינו נודע לא תתקיים הלוויה, והמשפחה אינה מחויבת לערוך שבעה.

שאול היה אחד מהחיילים שנפגעו בתקרית בה נפגע נגמ"ש של החטיבה בשכונת שג'עיה בעזה ביום ראשון האחרון לפנות בוקר. חמאס טען כבר באותו יום כי הוא מחזיק בשאול והציג דיסקית צבאית ועליה שמו, אך סירב למסור פרטים על מצבו והודיע כי המידע יהיה נושא למשא ומתן בהמשך. ששת החיילים האחרים שהיו בנגמ"ש נהרגו גם כן. תחקיר מותם חשף כי הכלי המשוריין מסוג M-113 בו נעו נתקע בשטח - ואז נורה הטיל לכיוון החיילים (גילי כהן ואלי אשכנזי). לידיעה המלאה

17:05: עלה לשישה מניין ההרוגים בגדה המערבית ביממה האחרונה. בעימותים בין פלסטינים לכוחות הביטחון בבית עומאר, צפונית לחברון, נורו למוות שלושה פלסטינים על ידי חיילי מילואים שנמצאים במקום. ההרוגים הם סלטאן זעאקיק (30), האשם אבו מריה (47) ועבד אל-חמיד ברזית (35).

בעימותים בחווארה, דרומי לשכם, נורו למוות מוקדם יותר היום שני פלסטינים. במג"ב אומרים כי כוחותיהם פגעו במפגין שירה לעברם זיקוקים מטווח קרוב בעימותים במקום. מדיווחים ראשוניים שהגיעו לארגון יש דין, אזרח ישראלי הוא זה שפתח מאש מתוך כלי רכב וירה למוות בחאלד עזימי, בן 18. רק לאחר מכן הגיעה למקום אשה שירתה באוויר, כפי שדווח קודם לכן. היורה נמלט במכוניתו מהזירה. אמש (שישי), בעימותים במחסום קלנדיה נורה למוות פלסטיני נוסף בידי כוחות הביטחון. תחילה דווח על שני הרוגים במקום, אולם מאוחר יותר הבהירו הפלסטינים כי מדובר באדם אחד בלבד (ג'קי חורי וחיים לוינסון). 

17:00: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול. 

16:38: באיראן התקיימו היום הפגנות ענק ברחבי המדינה לאות הזדהות עם הפלסטינים. מאות אלפי מפגינים עודדו את הפלסטינים להמשיך במאבקם, למרות הפעולה של צה"ל ברצועה, כך לפי דיווחים של התקשורת המקומית. הממשל בטהראן גינה את מה שהוא מכנה "תוקפנותה של ישראל" נגד עזה, שהביאה למותם של למעלה מ-800 פלסטינים, רובם אזרחים. כמו כן, הממשל הביע את תמיכתו בחמאס. 

16:35: אזעקה נשמעה במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. 

16:20: רקטה התפוצצה בשטח פתוח באשדוד. לא דווח על נפגעים, אך נגרם נזק למכוניות חונות. כוח משטרה נמצא במקום. קודם לכן נשמעה אזעקה באזור (שירלי סיידלר). 

16:17: החלה ישיבת הקבינט המדיני ביטחוני (ברק רביד). 

16:08: פלסטיני נוסף נהרג בהפגנה בחווארה ליד שכם. טייב אבו שחאדה (22) מת מפצעיו לאחר שנפגע מירי. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", הוא נפגע מירי של כוחות הביטחון (חיים לוינסון, ג'קי חורי). 

15:38: פלסטיני נהרג היום בצהריים בהפגנה בחווארה סמוך לשכם. נסיבות האירוע נבדקות, לאחר שמתנחלת העידה כי ירתה באוויר בשל חששה לחייה. האירוע התרחש בשתיים וחצי בצהריים. תהלוכת מחאה נגד הלחימה בעזה יצאה מאחד המסגדים בעיירה. בשלב מסויים, חיילים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות כדי למנוע את חסימת הכביש, המשמש כציר תנועה של מתנחלי יצהר, איתמר, אלון מורה והר ברכה. במקביל, תושבת אחת ההתנחלויות בסביבה נקלעה למקום ולטענתה ירתה באוויר בלבד. במהלך האירוע נהרג חאלד עזימי, בן 18 מחווארה, מכדור בחזה ונפצעו שלושה אנשים נוספים, אחד מהם במצב קשה. המתנחלת נלקחה לחקירה והאירוע נחקר. (חיים לוינסון וג'קי חורי) 

15:30: 2 רקטות נחתו ביישוב במועצה האזורית אשכול. אחת פגעה ברפת ואחרת בשטח בנוי. נזק נגרם במקום. (שירלי סיידלר)

15:21: מפקד יחידה מובחרת ששב הבוקר מפעילות במרכז הרצועה, תיאר את המתרחש שם בשיחה עם כתבים צבאיים. "ראינו הכל ערוך לקרב: ווסטים מחומשים, הכל מוכן, אבל אין אנשים". מפקד היחידה הוסיף כי ייתכן שהחמושים ברחו, או נסוגו אחורה, והוסיף שלמעט מספר אירועים בהם נתקל בהתנגדות לפעילות הכוחות, "כרוח לחימה, בצד השני, אני לא רואה עקשנות גבוהה מדי".

הקצין תיאר כי בכל מקום אליו הגיע כחלק מהלחימה, לא ראה אזרחים סביבו. לדבריו, האזרחים בעזה "הבינו את המסר" של הפעילות הצבאית ההתקפית, ולכן עזבו את האזור. "אנחנו נכנסנו ללב מערך ההגנה של האויב, והוא באמת חי על אותו מסד מבנים ומטעים של האזרחים", תיאר הקצין. "אני נמצא במטבחון קטן, שמצד אחד עושים בו חביתה, ובעבר השני של המסדרון יש בור מרגמה או פתח מנהרה בחצר". עוד הוסיף מפקד היחידה המובחרת כי הופתע מכמות אמצעי הלחימה שאיתרה יחידתו באזור. (גילי כהן)

14:56: אזעקות נשמעו בכמה יישובים במועצה האזורית אשכול.

14:53 מצה"ל נמסר כי מכשירי קשר, טילי נ"ט ורימונים נמצאו כי בתוך בית בדרום הרצועה. בנוסף, כוח של חטיבת הצנחנים נתקל בשישה חמושים פלסטינים. הכוח פתח באש והחמושים נהרגו, כך לפי צה"ל. לא היו נפגעים לכוחות צה"ל. עוד נמסר כי הותקפו 75 מטרות ברחבי רצועת עזה מחצות.

14:49 שר החוץ הטורקי, אחמט דואותולו, הגיע בצהריים לקטאר וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי יחד עם שר החוץ של קטאר הוא ייפגש עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, וידון עמו במתווה האמריקאי להפסקת אש. "המטרה היא לוודא שמעשי הזוועה נגד אחינו הפלסטינים ייפסקו מייד", כתב דואותולו.

14:13: אזעקות נשמעו בקריית מלאכי ובמועצות האזוריות באר טוביה ויואב.

14:01: מערכת כיפת ברזל יירטה שלוש רקטות באזור אשקלון, ושתיים נוספות התפוצצו בשטחים פתוחים. זמן קצר קודם לכן נשמעו אזעקות בעיר ובמועצות האזוריות חוף אשקלון, שער הנגב ושדות נגב. (שירלי סיידלר)

13:51: שני שוטרים נפצעו קל בעימותים עם מפגינים במזרח ירושלים (ניר חסון).

13:47: כ-44 אלף נוסעים יעברו היום בנתב"ג, עם חזרת חברות התעופה הזרות לפעילות הדרגתית בישראל. בולטות באי חידוש הטיסות ארצה הן חברות התעופה הגדולות הנמנות על קבוצת לופטהנזה: לופטהנזה, סוויס, אוסטריין איירלינס, בריסל איירליינס וג'רמן ווינגס.פירוט החברות שחזרו לטוס לתל אביב בידיעה המלאה

13:43: הותר לפרסום כי חייל מילואים  מבה"ד 1 נהרג כנראה בתאונת ירי צה"ל ברצועה. רב סמל ראשון יאיר אשכנזי, בן 36 מרחובות, נהרג לפנות בוקר במהלך פעילות מבצעית בצפון רצועת עזה. אשכנזי, שהלוויתו תתקיים בשעה 16:00 בבית העלמין הצבאי ברחובות, הותיר אחריו אשה ושלושה ילדים. מצה"ל נמסר כי נסיבות התקרית נבדקות (גילי כהן). לידיעה המלאה

13:38: מגעים דיפלומטיים אינטנסיביים מתקיימים בשעות האחרונות לקראת הפסקת אש ברצועת עזה. הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס בשעה 15:00 בקריה בתל-אביב כדי לדון ביוזמתו של שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי להפסקת הלחימה ולפתיחה במו"מ.

הצעת קרי כוללת הפסקת אש זמנית בת שבוע, החל מיום ראשון, במהלכה לא יעזבו כוחות צה"ל את רצועת עזה בצורה מלאה וימשיכו לפעול נגד המנהרות. במהלך הפסקת האש ייפתח מו"מ בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי ובהשתתפות הרשות הפלסטינית על הסדר קבוע ויציב יותר.

ארה"ב, מזכ"ל האו"ם והאיחוד האירופי ייתנו ערבויות לצדדים כי המו"מ על ההסדר הקבוע יעסוק גם בסוגיות שחשובות להם – פירוז הרצועה מרקטות ומנהרות מבחינת ישראל והסרת המצור ושיקום הרצועה מבחינת חמאס.

13:10: מאז תחילת מבצע "צוק איתן", כוחות מגן דוד אדום העניקו טיפול רפואי ל-107 בני אדם שנפצעו בדרכם למרחבים המוגנים, בהם 3 באורח קשה לאחר שנפלו במדרגות או ברחוב, ו-13 פצועים בדרגות פציעה שונות מתאונות דרכים.

12:34: הקבינט יתכנס היום בשעה 15:00 כדי לדון בהצעת הפסקת האש שהציג שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי (ברק רביד). 

12:25: בן 65 נפצע באורח בינוני כשנפגע ממכונית בדרכו למרחב המוגן בראשון לציון (יניב קובוביץ). 

12:17: אזעקה נשמעה במועצה האזורית אשכול.

12:13 שתי רקטות התפוצצו בשטחים חקלאיים במועצה האזורית אשכול. נזק נגרם למקום (שירלי סיידלר). 

11:52: מטח רקטות נורה לעבר גוש דן, השרון, שפלה, אזור נתב"ג ואשקלון. שתי רקטות יורטו מעל גוש דן.

11:44: נזק גדול נגרם לבניין באשקלון שנפגע לפני זמן קצר מרקטה. שלושה צוותי כיבוי נמצאים בזירת הנפילה. כמו כן, עמלים כעת על ניתוק הגז והחשמל לדירות. הצוותים פורצים את דלת אחת הדירות שאין בה מענה. במקום מטופלים חמישה נפגעי חרדה (שירלי סיידלר). 

11:18 רקטה יורטה באוויר באזור השרון. רקטה נוספת יורטה מעל אשקלון. נגרם נזק לבית באשקלון. 

11:09: אזעקות נשמעו בגוש דן, בשרון ובאזור אשקלון.

11:04: אזעקות נשמעו ביישובים במועצה האזורית חוף אשקלון.

10:14: המפכ"ל, רב-ניצב יוחנן דנינו, יקיים בשעה 11:00 הערכת מצב בירושלים, שתתמקד בהיערכות המשטרה לקראת תפילות יום השישי. השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ׳, יגיע לסקירה עם מפכ״ל המשטרה ומפקד המחוז בבסיס מג״ב בכותל. (יניב קובוביץ וניר חסון)

09:56: כוח שריון שאיתר פיר מנהרה הלילה בעזה נקלע להיתקלות. חמושים פתחו באש לעבר הכוח, שהשיב באש. מצה"ל נמסר כי בשניים מהחמושים נפגעו. עוד נמסר מצה"ל כי כוח שריון אחר איתר בית ממולכד במרכז הרצועה ובו משגרים מוטמנים. במהלך הלילה צה"ל תקף את מבנה המשרד בטחון הפנים של חמאס, ומשרדו הצבאי של ראאד ת'אבת, בכיר במערך הייצור של הזרוע הצבאית של חמאס. עוד אומרים בצבא כי ביממה האחרונה צה"ל פגע בכ-40 פעילי טרור

מעבר כרם שלום ייפתח למעבר סחורות היום, בין השעות 08:00 ל-15:00. (גילי כהן)

09:20: ממשטרת ירושלים נמסר כי במהלך הפרות הסדר בעיר אתמול, נעצרו 39 חשודים ונפגעו קל 27 שוטרים ולוחמי מג״ב. הבוקר ערוכה המשטרה עם אלפי שוטרים ולוחמי מג״ב בהר הבית, בעיר העתיקה ובמזרח העיר. כניסת מתפללים להר הבית מוגבלת לגברים מגיל 50 ומעלה, ומותרת לנשים בכל גיל. (ניר חסון)

08:38: הפלסטינים מדווחים כי בכיר בג'יהאד ואחד מדוברי הארגון, סאלח אבו חסנין, חוסל הלילה ברפיח. לפי הודעת צה"ל והשב"כ, חסנין היה חבר במועצה הצבאית העליונה של הג'יהאד וראש מערך ההסברה של הארגון ברפיח. (גילי כהן)

07:52: אזעקות נשמעו באשקלון ובחוף אשקלון. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה אחת.

07:30: שני חיילי צה"ל נפצעו באורח אנוש וקשה בהיתקלות בכפר חוזעה שבאזור חאן יונס בדרום הרצועה.

קצין בכיר בצה"ל התייחס הבוקר לאירועים אמש בקלנדיה, ואמר כי "האירוע המשמעותי של הלילה זה אזור יהודה ושומרון והפרות הסדר. לא רק בקלנדיה, אלא גם בטול כרם, בשכם ובבית לחם". הוא התייחס לתקרית בה נהרגו שני פלסטינים ואמר כי הם "פתחו באש קלצ'ניקוב מתוך הפרות הסדר".

צה"ל תקף הלילה 25 מטרות ברחבי הרצועה. "המשימה עכשיו היא לפוצץ את המנהרות", אמר הקצין. "הכוחות מדווחים על שליטה מלאה בשטח ואחרי ימים של לחימה, מחבלים גם מסגירים את עצמם ומוסרים נשק. אחרי שהיו מתחת לאדמה כמה ימים, הם יוצאים מפיר המנהרה ונכנעים, ובבתים אנחנו מוצאים אמצעי לחימה רבים", סיפר הקצין. (גילי כהן)

06:23: בעקבות האירועים בקלנדיה, בפתח ובשאר הפלגים הפלסטינים הכריזו על "יום זעם למען התמיכה בעזה הנצורה והמדממת" וקראו להמשיך במחאה העממית ברחבי הגדה. על פי הערכות, תהלוכות יצאו מהמסגדים בתום תפילת יום השישי, כאשר מוקדי ההפגנה העיקריים יהיו רמאללה, קלנדיה והר הבית. 

03:00: דובר משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי מספר ההרוגים הפלסטינים מאז החל המבצע עלה ל-805, בעוד מספר הפצועים הגיע ל-5,200. בשעות האחרונות נהרגו קרוב ל-20 בני אדם, בתקיפות שאירעו בצפון ובדרום הרצועה.

הותר לפרסום כי מג"ד 12 בגולני נפצע קשה ברצועת עזה, בעקבות קריסת קיר מנהרה באזור שג'עיה. הוא המג"ד השלישי בגולני שנפצע באורח קשה (גילי כהן).

פגיעה בדירה באשקלון, ביום שישיצילום: דוברות עיריית אשקלון
הנחיות פיקוד העורף לסוף השבוע

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ