מאמצים להסכים תוך שעות על הפסקת אש

הקבינט התכנס כדי לדון בהצעת שר החוץ האמריקאי להפסקת אש. ההצעה כוללת רגיעה בת שבוע במהלכה יישאר צה"ל ברצועה, ויקודם הסכם ארוך טווח

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מגעים דיפלומטיים אינטנסיביים מתקיימים בשעות האחרונות בניסיון להגיע להפסקת אש ברצועת עזה. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס בקריה בתל-אביב כדי לדון ביוזמתו של שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, להפסקת הלחימה ולפתיחה במו"מ.

הצעת קרי כוללת את המרכיבים הבאים:

* הפסקת אש זמנית בת שבוע, שתחל ביום ראשון, במהלכה לא יעזבו כוחות צה"ל את רצועת עזה בצורה מלאה וימשיכו לפעול נגד המנהרות.
* במהלך הפסקת האש ייפתח מו"מ בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי ובהשתתפות הרשות הפלסטינית על הסדר קבוע ויציב יותר.
* ארה"ב, מזכ"ל האו"ם והאיחוד האירופי ייתנו ערבויות לצדדים כי המו"מ על ההסדר הקבוע יעסוק גם בסוגיות שחשובות להם – פירוז הרצועה מרקטות ומנהרות מבחינת ישראל והסרת המצור ושיקום הרצועה מבחינת חמאס.

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, אתמול בקהירצילום: AFP

שר החוץ האמריקאי, שנמצא בקהיר, המשיך גם הבוקר במגעים טלפוניים מרתוניים כדי ללחוץ על חמאס לקבל את מתווה הפסקת האש. קרי נמצא בקשר עם שרי החוץ של מצרים, קטאר, טורקיה, עם מזכ"ל האו"ם ועם גורמים נוספים.

קרי צפוי לקיים אחרי הצהריים מסיבת עיתונאים בקהיר עם שר החוץ המצרי סאמח שוכרי ועם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון. במסיבת העיתונאים מעוניין קרי להודיע על מתווה הפסקת האש. שר החוץ האמריקאי מקווה שעד אז תתקבל הסכמת שני הצדדים, והוא יוכל להודיע על כניסתה של הפסקת האש לתוקף החל בראשון בבוקר.

קרי קבע מסיבת עיתונאים נוספת בשעות הערב בפריז, בה ישתתפו שרי החוץ של קטאר וטורקיה, שרי החוץ של גרמניה, בריטניה וצרפת ושרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון. מטרת מסיבת עיתונאים זו, ככל הנראה, היא לתת ערבויות בינלאומיות לתהליך המו"מ שייפתח בעקבות הפסקת האש.

ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני היתה אמורה להתחיל בשעה 13:30 אולם כשעה לפני תחילת הדיון קיבלו השרים הודעה על דחייה לשעה 15:00. לבסוף החלה הישיבה מעט לאחר השעה 16:00. הרקע לדחייה הינו ככל הנראה ההמתנה לתשובת חמאס לגבי מתווה הפסקת האש. פקיד ישראלי בכיר ציין כי במידה שחמאס ידחה את היוזמה האמריקאית הקבינט עשוי להחליט על הרחבה משמעותית של המבצע.

לקראת הדיון הודיעו גורמים בבית היהודי כי שר הכלכלה נפתלי בנט יתנגד להפסקת האש. לדבריהם, בנט תומך בהמשך המבצע הקרקעי וחיסול כל מנהרות הטרור בעזה וסבור כי ללא פירוז רצועת עזה מטילים ורקטות אסור לישראל להסכים להפסקת אש. השר אורי אריאל אמר לקראת ישיבת הקבינט כי ״אסור להפסיק כעת את המבצע בגלל לחצים זרים שבינם ובין האחריות לבטחון אזרחי מדינת ישראל אין דבר. צה״ל מנצח ומכריע את חמאס, תנו לו לסיים למען ישראל כולה״.

שר התקשורת, גלעד ארדן, צפוי גם הוא להצביע נגד מתווה הפסקת האש של קרי. ארדן סבור כי יש להמשיך את פעולת צה"ל ברצועה ואף להרחיב אותה. בנוסף, שר החוץ אביגדור ליברמן צפוי להתנגד להפסקת האש. שר הפנים, גדעון סער, שאינו חבר בקבינט, פרסם הבוקר הודעה לפיה יש לדחות את הצעת קרי ולהרחיב את המבצע ברצועה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ