ישראל וחמאס הסכימו להפוגה בת 12 שעות החל מהבוקר

לאחר שהקבינט דחה את הצעתו של ג'ון קרי לסיום הלחימה, הודיע רה"מ לקרי ולמזכ"ל האו"ם כי יהיה מוכן לקיים "פסק זמן" הומניטארי, וגם חמאס אישר זאת

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים להפסקת אש הומניטארית בת 12 שעות החל מהבוקר (שבת), כך מסר פקיד ישראלי בכיר. דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי הודיע גם הוא כי הארגון מסכים להפסיק את האש. תחילה דווח כי ההפוגה תחל בשעה 7:00 אך בהודעת דובר צה"ל מהלילה נאמר כי היא תחל ב-8:00. לדברי הפקיד הישראלי, נתניהו עדכן בהחלטתו את ואת מזכ"ל האו"ם באן קי-מון. ההפוגה נועדה הצטיידות של האוכלוסייה הפלסטינית במזון ובמים, אספקת תרופות לבתי החולים ברצועה ופעילות סיוע של ארגונים בינלאומיים. מצה"ל נמסר שהפעילות הקשורה בנטרול מנהרות תימשך בזמן הפסקת האש.

אמש דחה הקבינט המדיני-ביטחוני את מתווה קרי להפסקת אש ברצועת עזה. פקיד ישראלי בכיר סיפר על מאמץ להכניס שיפורים במתווה של שר החוץ האמריקאי, כך שיכלול את דרישות הביטחון הישראליות, במיוחד בנוגע להמשך הפעילות להריסת המנהרות מרצועת עזה לשטח ישראל. הפקיד ישראלי הבכיר ציין כי התחושה בקרב שרי הקבינט היתה שהצעת קרי קרובה מדי לעמדות חמאס. "ההצעה של קרי שמה דגש על התמורות שחמאס מבקש יותר משנתנה עדיפות לדרישות הביטחון שלנו", אמר. "היא היתה בלתי סבירה לחלוטין".

ראש הממשלה נתניהו במסיבת עיתונאים, השבועצילום: אי–פי

שרי הקבינט החלו בשעה ארבע אחר הצהריים בישיבת בנושא מתווה הפסקת האש. הישיבה הארוכה נכנסה אל תוך השבת והופסקה כמה פעמים לצורך שיחות טלפון של ראש הממשלה נתניהו ויועציו עם קרי ואנשיו שנמצאים בקהיר. הסיבה העיקרית לכך שישראל דחתה את הצעת קרי נבעה ככל הנראה מריכוכה - מהלך שקירב את ההצעה לעמדות חמאס, סביב השאלה אם ישראל תוכל להמשיך לפעול נגד המנהרות שאיתרה גם אחרי תחילת הפסקת האש. חמאס דרש שישראל תפסיק את כל הפעילות הצבאית וישראל דרשה להמשיך את הפעולה נגד המנהרות.

הפקיד הבכיר ציין כי למרות שהצעת קרי היתה בעייתית ביותר, ישראל לא סתמה את הגולל על האפשרות להגיע להפסקת אש. קרי עצמו התייחס לדחיית הצעתו במסיבת עיתונאים בקהיר והסביר כי לא יוכל להכריז על הפסקת אש בשלב זה בשל מחלוקות על "טרמינולוגיה". "נתניהו אמר לי שהוא מוכן להמשיך ולעבוד כדי להגיע לנוסחה להפסקת אש. אנחנו לא נעצור", הוסיף קרי.  "ברגע זה אנו פועלים להגיע לשבעה ימים של הפסקת אש הומניטארית, בכדי להביא את הצדדים לשבת ביחד ולהגיע להפסקת אש ארוכה יותר, זאת לפי המתווה המצרי". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ