שנה וחצי לאחר התקרית |

כתב אישום שני בפרשת מותו של עודאי דרוויש בהר חברון

הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום נגד מ"פ בפיקוד העורף, לפיו גרם ברשלנות למותו של הצעיר פלסטיני שניסה להסתנן לישראל ונהרג בידי צה"ל

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בינואר 2013 נורה למוות עודאי דרוויש, לאחר שניסה להיכנס באחת מפרצות גדר ההפרדה בדרום הר חברון, ולהגיע למקום עבודתו ברהט. תחילה, חשבו בתביעה הצבאית לגבש כתב אישום נגד שני המעורבים המרכזיים בתקרית - מפקד פלוגה בפיקוד העורף ולוחם נוסף - בעבירת הריגה. לאחר מכן הוחלט להגיש במסגרת הסדר טיעון כתב אישום כנגד החייל, לוחם פיקוד העורף, באשמה של גרימת מוות ברשלנות. הקצין הועמד לשימוע בפני הפרקליטות הצבאית, אך במשך זמן רב - כמעט שנה וחצי - לא התקבלה החלטה בעניינו. לפני כשנה נידון הלוחם לשבעה חודשי מאסר, לאחר שבית הדין הצבאי קבע כי לא הייתה הצדקה לירי.

לפי כתב האישום בו הורשע הלוחם, החייל והקצין צעקו לעבר קבוצת פלסטינים - ביניהם דרוויש - שעשו את דרכם לגדר לעצור, בעברית ובערבית. לאחר מכן מפקד הפלוגה ירה מנשקו ארבעה כדורים באוויר. במקביל, ירה הלוחם, ששימש בתפקיד קשר-מ"פ, כדור אחד לאזור הברך של דרוויש. דרוויש פונה לבית החולים "סורוקה", שם נקבע מותו בהמשך. בדו"ח הרפואי נכתב כי מותו נגרם עקב איבוד דם. נתיחה שנעשתה בגופתו של דרוויש לאחר מותו גילתה כי קליע בודד שחדר לגופו, באזור מותנו השמאלית, הוא זה שהביא למותו. מדובר בקליע ירוק, המסמן תחמושת ייעודית לקלעים – בדיוק זו בה השתמש הלוחם.

במהלך העדויות בפרשה דיבר מפקד הגדוד, סא"ל דודו עבאדא, ואמר שלאחר המקרה הבין מדיווח מפקד הפלוגה כי "לא ייתכן שיש פצוע ירי". במהלך ההליך המשפטי, אמנם הועמד הקצין לשימוע בפני הפרקליטות הצבאית, אך הגשת כתב האישום בעניינו התעכבה. לפני כחודשיים דווח ב"הארץ" כי היא צפויה לקבל החלטה בעניינו של הקצין בהקדם.

כתב האישום שהוגש לבית הדין הצבאי ביפו מייחס למפקד הפלוגה כי התרשלותו "היא שהביאה, לכאורה, לירי של פקודו במנוח". עוד מציין כתב האישום כי הירי היה בניגוד לכללי הפתיחה באש ולהנחיות שהועברו לכוחות לפני האירוע, דבר שהועלה גם בעת הדיונים בעניינו של לוחם הפיקוד שהורשע. "התרשלותו זו של הנאשם באה לידי ביטוי, בין היתר, באי תדרוך החייל היורה, אשר שימש כקשרו, באשר לאופן הפעולות וכללי הפתיחה באש עובר לאירוע, וכן בכך שלא פעל על-פי כללי הפתיחה באש", נכתב בהודעת הפרקליטות על הגשת כתב האישום.

סנגורו של הקצין, עו"ד רונן קצף, מסר בתגובה כי "זהו כתב אישום אומלל שהוגש בעיתוי אומלל לא פחות. מדובר במפקד פלוגה, קצין מצטיין המצוי בעיצומה של פעילות מבצעית במסגרת מבצע 'צוק איתן' ודווקא עכשיו בחרה הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום בגין אירוע שקרה לפני שנה וחצי. הקצין אינו מואשם כי ירי שלו גרם למותו של המנוח, והוא אפילו לא מואשם כאילו נתן פקודה לבצע ירי. בנו פה סיפור שאין לו כל בסיס בראיות, כאילו נוהל מעצר חשוד שביצע הקצין כלפי קבוצת מסתננים באיזור חברון, ושכלל ירי אזהרה באוויר, הביא את אחד החיילים להבין בטעות כאילו מותר לו לירות לעבר רגליהם, וכי אותו חייל החטיא וגרם למותו של המנוח. החייל היורה נשפט מזמן וסיים כבר לרצות את עונשו, ופתאום החליטו להגיש כתב אישום גם נגד מפקד הפלוגה שלו. זהו סיפור קפקאי שיסתיים בהתנצלות של המערכת כלפי הקצין, שהוא מטובי בנינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ